#AKSA Portföyümde Aksa'nın ağırlığını artırdım.. Bunun birkaç nedeni var.. Aksa'da gördüğümüz birkaç hikaye var.. Bu hikayeleri tek tek anlatmadan önce bu araştırmayı @AvKaratass dostumla beraber yaptığımızı belirtmek isterim..
#AKSA Aksa'daki gördüğümüz hikayeler:

1. Ertelenmiş gelir kalemindeki artış
2. Aksa Akrilik tarafındaki kapasite artışları
3. Dow Aksa tarafındaki kapasite artışları
4. Zeytinburnu arazisi
#AKSA 1. Ertelenmiş gelir kalemindeki artış:

Öncelikle ertelenmiş gelir ne demektir buna değineyim.. Ertelenmiş gelir, şirketlerin müşterilerden aldığı sipariş avanslarının bilançoda muhasebeleştirildiği kalemdir.. Öncü bir gösterge olduğu için takip edilmeli..
#AKSA Aksa'nın son gelen bilançosunda ertelenmiş gelir kaleminde 216 milyon olduğunu göreceksiniz.. Bu kalem kısa vadeli yükümlülükler bölümünde bulunur.. Önceki çeyrek bu kalemde 79 milyon vardı..
#AKSA 2. Aksa Akrilik tarafındaki kapasite artışları:

Aksa Akrilik, Doğal Elyaf temel ürününü üretiyor.. Doğal Elyaflar, Yün ve Sentetik olarak ikiye ayrılıyor.. Bu ürünlerde kapasite artışlarına gidiyorlar..
#AKSA 3. Dow Aksa tarafındaki kapasite artışları:

Doğal Elyafların Aksa Akrilik tarafında üretildiğini yukarıda söyledim.. Teknik Elyaflar yani Karbon Elyaf üretimi ise %50 ortalıkla iştirak edilen Dow Aksa'nın üretimidir.. Dow Aksa tarafında hikaye biraz daha heyecan verici..
#AKSA Dow Aksa'nın mevcut kapasitesi 3500 ton bu kapasite 535 milyon dolarlık yatırımla kademeli bir şekilde 2023 yılına kadar 13400 tona çıkarılacak.. Karbon Elyaf savunma, yenilenebilir enerji ve birçok sektörde kullanılıyor.Özelliği çelikten 4 kat hafif, 5 kat dayanıklı olması
#AKSA Ayrıca Dow Aksa artık kar eden bir şirket haline geldi.. Bu sene ilk kez kar açıkladı.. Ciroda artış ve borçlardaki azalmayla Dow Aksa artık Aksa'ya pozitif katkı verecek.. Dow Aksa 2019 cirosu 370 Milyondan 2020'de 585 Milyona yükseldi..
#AKSA Zeytinburnu arazisi:

Aksa'nın Zeytinburnun'da 12300 m2 arazisi bulunuyor.. Yaptığımız ufak bir dedektiflik sayesinde bu arazide bulunan kiracının Nisan ayında araziyi terk ettiğini gördük..
#AKSA Ayrıca arazinin bilançoda Yatırım Amaçlı Gayrimenkuller kaleminden Satış Amaçlı Duran Varlıklara kaydırıldığını gördük.. Şirketin yapacağı yatırımları düşününce bu araziyi satıp nakit yaratacakları varsayımına ulaştık..

Okuduğunuz içi teşekkürler..

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Engin YILMAZ

Engin YILMAZ Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @enginn_yilmazz

17 Jan
Babil'in En Zengin Adamı kitabını bitrdim.Altını çizdiğim birkaç cümleyi paylaşmak istiyorum

1.Borçlarını ödememiş bir adam kendine saygı duyamaz
2.Kazandığından daha fazlasını harcayan utanç ve dert tohumları eker
3.Kötü şans, ödeyebileceğinden çok borç alan herkesin peşindedir
4. Ruhu özgür olan bir adam bütün sorunlara çözülebilecek şeyler olarak bakar.. Ruhu köle olan adamsa şikayet ederek ''Bir köle olarak ben ne yapabilirim ki?'' diye sızlanır..
5. Az dikkat büyük bir pişmanlığa yol açar..
6. Para, daha fazla kazanmalı ve kendi kendine büyümelidir.
7. Bilge, hazinelerini altın gibi yetenekli insanların tavsiyesi ile yatırımlara yönlendiren kişidir..
8. Hızla gelen zenginlik aynı şekilde elden kayıp gider.. Yavaş yavaş gelen zenginlik sahibine zevk ve tatmin verir, çünkü bilgi ve ısrarlı bir amacın mahsülüdür..
Read 5 tweets
15 Jan
Işık Plastik halka arz izahnamesine bir bakalım..

Şirket, 11.286.293 (8.061.638 bedelli, 3.224.655 ortak satışı) adet hisseyi 16.10 TL fiyattan halka arz edecek.. Toplam ödenmiş sermaye ise 51.802.638 olacak.. Yani şirketin piyasa değeri 834 milyon TL olarak belirlenmiş..
Şirketin faaliyet alanı, endüstriyel plastik levha üretimi ve plastikten mutfak ve sofra eşyası üretimidir..

Bu plastik levhalar, banyo küveti,gürültü bariyeri,duşa kabin camları,reklam ve promosyon tabelaları,buzdolabı iç plakaları,polis kalkanları gibi alanlarda kullanılıyor..
Şirket, Çeker Ailesi tarafından yönetilmektedir.. Işık Plastik'in ana ortağı %89,7 paya sahip olan Erpet Turizm'dir.. Erpet Turizm'in %96'sı ise Mehmet Çeker'e aittir.. (Erpet Turizm Laleli'deki Hilton otelinin sahibidir..)
Read 10 tweets
11 Jan
Trend Takipçisi kitabını dün gece bitirdim.. Kendi yatırım tarzıma uyan veya anlamlı bulduğum, altını çizdiğim birkaç önemli yeri paylaşmak istiyorum..

1. Haklı olduğumda çok para kazandıracak, hatalı olduğumda çok fazla kayba neden olmayacak tarzda yatırım yapmak zorundayım
2. Konu para olduğunda herkesin dini aynıdır..
3. Okullar ilerleme ve gelişme yuvaları olmaktan çok geleneklerin ve değişmeyen düşünce tarzlarının korunduğu yerlerdir
4. Alım- Satımcının tek amacı kar etmektir ve buna ulaşmak için piyasaya para yatırmaya ilişkin bir planı vardır
5.Hayatta kalan türler güçlüler veya akıllılar değil, değişime uyum sağlayanlardır
6.Trend takipçileri piyasayı zorlamak yerine doğru piyasa koşulları oluşuncaya kadar sabırla beklerler
7.İnsanları daha az, fikirleri daha çok merak edin
8.Eldeki bir kuş daldaki iki kuşa bedeldir
Read 6 tweets
18 May 20
#ACSEL Murat hocamın @TEMELANALIZCI listesine eklemesinin ardından bende şirketi incelemeye başladım.. Bu şirketi aslında daha 1 lirayken fark etmiş olmama rağmen bazı saçma sapan nedenler yüzünden alamamıştım.. Neyse artık aldım.. Ve haydi şirkete yakından bakalım..
Acıselsan Acıpayam Selüloz öncelikle Denizli'nin Acıpayam ilçesinde faaliyetlerini yürüten küçük bir şirket diyebiliriz.. Ama son bir iki yıldır hızlı bir büyüme evresindeler.. Şirketin ürettiği CMC ürününü Türkiye'de sayılı şirket üretiyor.. Geçen sene üretime başladıkları PAC +
ürününü ise Türkiye'de üreten ilk şirket..Peki bu CMC ve PAC nedir? Bu ürünler suda çözülebilen selülöz eteridir..Bu kimyasal ara maddelerin kullanım alanları ise; Sondaj, deterjan, tekstil,boya,tutkal,gıda, ecza ve kozmetiktir..Özellikle PAC ürünü petrol sondajlarında kullanılır
Read 14 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!