Základní způsob získávání monoklonálních protilátek: 1) laboratornímu zvířeti se podá antigen, proti kterému ono začne vyrábět protilátky. 2) Odeberou se mu buňky sleziny a ty se nechají splynout (fúze) s nádorovými buňkami (myelom), které se pak pěstují v tkáňové kultuře.
3) Tyto tzv. hybriomy mají vlastnosti svých mateřských buněk:
* produkují protilátky
* mohou se dělit v podstatě nekonečně
* mohou se klonovat
4) hybridom, který dělá konkrétní protilátku, kterou chceme si pak rozklonujeme dál (buď v tkáňové kultuře, nebo skrz lab.zvíře).
Hezky je to napsaný tu: prf.upol.cz/fileadmin/user…
Takový přístup je sice elegantní, ale v dnešních dobách potřebujeme již být o kus dál. Potřebujeme silnější vazbu protilátek. Nebo třeba jejich schopnost vázat víc antigenů najednou (bispecifické) - jak psal @GuyMontag1957.
V takovém případě se většinou snažíme přímo o design, například tím, že se snaží najít přímo proteinová sekvence protilátky, která bude přímo reagovat s antigenem (cílovým místem) - to jsou všechny ty složité počítačové metody ohledně skládání proteinů a vazebných míst
Bispecifický monoklonální protilátky (odteď MAb) jsou náročný - většinou se dělají tak, že se nechájí zfúzovat jednotlivé kousky (řetězce) proteinu té protilátky, nicméně je složité aby se dobře poskládala a byla stabilní.
Víc detailů tu: ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/P…
Další z metod na bispecifický MAb je vpodstatě zdvojení hybridomů (tzv. Quadrom), což je chymerická buňka z dvou předchozích hybridomů která by pak měla dělat varianty na požadovanou bispecifickou MAb
Cross reaktivita protilátek proti koronaviru:
*Při normální imunitní odpovědi vznikne celá řada protilátek proti různým částem antigenu.
*Díky tomu se může stát, že u pacientů dříve nakažených jinými koronaviry než SARS-COV-2 může být jistá imunita - pokud cílená část je podobná
Konkrétní literatury k SARS-COV-2 není moc. Je vidět, že u zvířat a u lidí, kteří v roce 2003 byli nakaženi "Tím původním" SARS (geneticky blízké) OPRAVDU VÁŽE i svého novějšího sourozence. advances.sciencemag.org/content/6/45/e…
Eh, ale teda nevím, jestli je o co stát. :-D
Případná cross-reaktivita od mírnějších příbuzných (low-pathogenic coronaviruses) zase může možná být jedním z vysvětlení prvotních nižších a mírnějších nákaz u dětí, u kterých jsou tyhle koronaviry četnější. thelancet.com/journals/lanmi…
Rozdíl protilátkové odpovědi proti SARS-COV2 u vyléčených vs očkovaných.
Otázka za milion - imunitní odpověď po vakcíně slabší/silnější/jiná než po onemocnění: záleží na kompozici té vakcíny, na formě antigenu, dávce a případně se do toho motá ještě jiná než protilátková imunita.
Co se týká mRNA a COVID nedávno vyšel článek, že imunin. odpověď po PFIZERU je vlastně kvalitativně jiná, než po normálním onemocnění. (zde se pohybuji dost na hraně své odbornosti, protože nejsem imunolog) news-medical.net/news/20210422/…
Další čtení (ale zrovna na protilátkovou odpověď po COVID vakcínách toho poslední dobou je napsáno víc) biorxiv.org/content/10.110…
Jen bych rád na závěr dal mírný disclaimer, že jsem farmaceut a immunologie je pro mně velmi komplexní téma kus mimo mou odbornost, ve kterém se nepohybuji. Klidně budu rád, když kdokoliv dál nějakou část rozvede. :-)
Jinak tyhle mé dlouhé seriály se dají spojit do přehlednějšího článku pomocí bota. Stačí označit @threadreaderapp
a napsat unroll
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Ne, že bych jako nechtěl hubnout a hledal výmluvy, ale ono to s tím BMI a COVID není tak jednoduchý, jak si někteří myslí.
Asociace BMI a výsledků onemocnění COVID: sciencedirect.com/.../pii/S22138…
💊Extrahována data od 6,9 mil. pacientů z UK starších 20 let mezi 24. lednem a 30. dubnem 2020.
💊Průměrné BMI 26,78 kg/m2
💊ASOCIACE MEZI BMI A HOSPITALIZACÍ A TAKÉ ÚMRTÍM MÁ TVAR "J" A LÁME SE KOLEM BMI 23 KG/M2 - to znamená, že vyšší riziko těžkého COVID je taky v rozmezí BMI, KTERÉ POVAŽUJEME ZA ZDRAVÉ (19-25)
(Obrázek A hospitalizace, B JIP, C ÚMRTÍ)
Tocilizumab SNIŽUJE ÚMRTNOST CCA O 15% u hospitalizovaných pacientů se závažným COVID thelancet.com/journals/lance…
(přestože to není tak sexy téma jako monoklonály proti S-proteinu, tato monoklonální protilátka proti interleukinu-6 prokazatelně zachraňuje životy u závažných případů)
💊dobře designovaná a velká randomizovaná studie (2022 v rameni tocilizumabu, 2094 standardní péče)
💊podána standardní péče (SOC)nebo SOC+tocilizumab (TOC, 400-800 mg; druhá dávka mohla být podána po 12-24h jestli se pacientův stav nezlepšil).
💊primární par.:28 denní mortalita.
💊Celkově ve studii do 28 dnů zemřelo 621/2022 (31%) pacientů v rameni TOC a 729/2094 (35%) pac v SOC (RR=0,85%; 95% CI 0,76-0,94; p=0,0029).
💊Pacienti s TOC byli častěji schopní propuštění z nemocnice do 28 dnů (57% vs 50%; rate ratio = 1,22; 1,12-1,33, p<0,0001)