🔴محمود احمدی‌نژاد اخیرا در بوشهر و در جمع هوادارانش به ماجرای اسارت و آزادی تعدادی از پاسداران در #سوریه در سال 91 اشاره کرده است.
این جدیدترین روایت از نحوه آزادی این افراد است.
پیش از این لااقل 3 روایت متفاوت دیگر هم وجود داشت.
ادامه👇
ماجرا از این قرار بود که در سال 91 (ابتدای بحران سوریه) 48 نفر ایرانی (عمدتا نیروهای سپاه) در حالی که قصد داشتن با اتوبوس از فرودگاه دمشق به زینبیه بروند، توسط راننده که نفوذی معارضین بود، ربوده شده و تحویل مخالفان مسلح دولت اسد شدند.
احمدی نژاد می‌گوید وقتی این افراد (او می گوید 57 نفر) اسیر شدند، با امیرقطر تماس گرفته و گفته به عنوان یک برادر می‌خواهم که برای آزادی نیروهای ما کمک کنید و من از این به بعد جان اینها را به شما سپردم.
بعدا امیر قطر تماس گرفته و گفته آنها (مسلحین) برای هر کدام از ایرانی‌ها یک میلیون دلار (جمعا 57 میلیون دلار) می خواهند.
احمدی نژاد قبول کرده و به امیر قطر می‌گوید شما ترتیب کار را بدهید، ما پول را به شما برمی‌گردانیم.
به گفته احمدی‌نژاد، با وساطت قطر، نیروها آزاد شدند و امیر قطر هم چکی را که ایران برای او فرستاده بود، قبول نکرده و گفته من این کار را به عنوان یک برادر انجام دادم.
حالا روایات دیگر از این ماجرا
اول: علی اکبر صالحی وزیر خارجه وقت:
یک روز سردار عزیز آقای سلیمانی به من زنگ زد که آقای صالحی، می‌خواهند 48 گروگان ایرانی در سوریه را فردا اعدام کنند، چه کار کنیم؟
به ذهنم رسید با نخست‌وزیر قطر تماس بگیرم.گفتم آقای نخست وزیر! به من خبر رسیده که می‌خواهند فردا ۴۸ تن از عزیزان ما را اعدام کنند. اگر این اتفاق بیفتد، حداقل چیزی که می‌توانم بگویم این است که نمی‌دانم عواقب روابط ما وشما به چه سمت و سویی خواهدرفت.دیگر چیزی قابل پیش‌بینی نخواهدبود.
نخست وزیر قطر گفت:آقای صالحی!تنها راه اینست که امشب به شبکه الجزیره بروم و بصورت زنده اعلام کنم که این ۴۸نفر را اعدام نکنند.هرکسی این کاررا کند چنین و چنان.بعد ازمن خواست شب تلویزیون را نگاه کنم.دیدم و بیان خوبی هم داشت.پس از آن معارضان جواب دادندکه دست نگه میدارند.(مجله دیپلمات)
دوم:سردار عابدین خرم که خودش جزو اسرابود:
درایام اسارت ما،یک شاهزاده‌ قطری با همراهانش،بدون مجوز برای شکار واردحریم جزیره قشم شده بود که بدست نیروهای ایرانی دستگیر میشود.با تدبیر حاج قاسم وبا استفاده ازفرصت بدست آمده،شرط آزادی شاهزاده قطری،آزادی ما از اسارت تکفیری‌ها اعلام میشود.
قطری‌ها که چاره ای جز قبول این پیشنهاد نداشتند اعلام می‌کنند که شما افراد ما را آزاد کنید، ما واسطه می شویم تا تکفیری‌ها اسرای شما را آزاد کنند.
البته در کنار این تبادل، آزادی برخی از زندانیان در دولت سوریه نیز به عنوان یکی از شرط‌های تبادل مورد موافقت طرفین قرار گرفت. بعدا که حاج قاسم من را دید، گفت در اسارت شما خیلی سختی کشیدم. (سایت دانا به نقل از آناج)
سوم: بولنت ییلدیریم رییس وقت مرکز امدادرسانی ترکیه:
ایران برای آزادی 48 نفر از شهروندانش در دمشق از ما درخواست کمک کرد و ما متوجه شدیم که ایرانی‌ها در اختیار یکی از معارضین سوری به نام عبدالناصر هستند.
از طریق کانال‌های مختلف توانستیم با او ارتباط برقرار کنیم و اعلام کردیم که خواستار میانجیگری هستیم. او هم برای آغاز مذاکرات اعلام کرد که باید 7 نفر از مخالفان سوری آزاد شوند.
ییلدیریم می گوید: عزت شاهین یکی از مسوولان مرکز امدادرسانی ترکیه 48 ایرانی را در منطقه دوما تحویل گرفت و هنگام معاوضه اسیران توافقی میان دو طرف مبنی بر برقراری آتش بس12 ساعته انجام شد.
به گفته ییلدیریم، در ابتدا قرار بود که در برابر این 48 ایرانی، 2 هزار زن و 2 هزار مرد نیز آزاد شود اما دولت سوریه اعلام کرد که این تعداد اسیر وجود ندارد و تنها قرار شد 2130 نفر زن و مرد از زندان‌های شهرهای مختلف سوریه آزاد شوند. (ایسنا به نقل از آناتولی)

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Mahdi Bakhtiari

Mahdi Bakhtiari Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Mahdiibakhtiari

8 Apr 20
🔴🔴این فیلم نادر،مصاحبه «احمد مرادی طالمی» خلبان جنگنده F14 نیروی هوایی ارتش با تلویزیون عراق است که درمیانه جنگ،با یک جنگنده به عراق فرارکرد.
خلبان کابین عقب وی مرحوم حسن نجفی بود که به اسارت بعثیها درآمد.
احمدمرادی چندسال بعد دریک کشور اروپایی به ضرب گلوله کشته شد.
#رشته_توئیت
سال 94 در خلال پرونده 40 سالگی تامکت ها در ایران (در خبرگزاری فارس)، طی یک گفتگوی مفصل با جناب فریدون مازندارنی (از خلبانان قدیمی F14) ماجرای فرار مرادی به عراق و سرنوشتش را منتشرکردیم که به بهانه این فیلم، بخش هاییش رو اینجا بازنشر می‌کنم.
«مرادی سال 64 مرخصی گرفت و با خانواده‌اش به یکی از کشورهای اروپایی (احتمالا آلمان) رفت. خانمش هم از همافران قبل از انقلاب بود.

آنجا منافقین با او ارتباط می‌گیرند و طرحی می‌ریزند که یک هواپیمای تامکت را با خودش به عراق ببرد و تاکید می‌کنند که حتما موشک «فینیکس» داشته باشد.»
Read 14 tweets
11 Jan 20
🔴نشست خبری #سردار_حاجی‌زاده درباره سانحه #هواپیمای_اوکراینی: کاش می‌مردم و چنین حادثه ای را نمی دیدم/1
2/حاجی زاده: تمام مسئولیت حادثه را می پذیریم و هر تصمیمی مسئولین بگیرند، تابع هستیم.
3/حاجی زاده: بیش از یک هفته شرایط منطقه و التهابات منطقه و احتمال درگیری نسبت به سالهای گذشته شاید از ابتدای انقلاب بی سابقه بود و احتمال درگیری بالا بود.
نیروها در آماده باش صددرصد بودند بخصوص که آمریکایی‌ها اعلام کرده بودند ۵۲ نقطه در ایران را می‌زنند.
Read 11 tweets
11 Jan 20
🔴فوري/ستادكل نيروهاي مسلح در اطلاعيه اي، شليك موشك به سمت #هواپيماي_اوكرايني بر اثر خطاي انساني را تاييد كرد/١
درپی تهدیدهای رئیس جمهور و فرماندهان نظامی آمریکای جنایتکار مبنی برهدف قراردادن تعدادزیادی ازاهداف درخاك ایران درصورت انجام عملیات متقابل ونظر به افزایش بیسابقه تحرکات هوایی درمنطقه، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی بمنظور پاسخگویی به تهدیدات احتمالی دربالاترین سطح آماده‌باش قرارگرفتند
درساعات پس از انجام عملیات موشکی،پروازهای جنگی نیروهای تروریست آمریکایی پیرامون کشورافزایش یافته وبرخی اخبارنیز ازمشاهده اهداف هوایی بسمت مراکز راهبردی درکشور به واحدهای دفاعی واصل واهداف متعددی دربرخی صفحات رادار مشاهده شدکه موجب حساسیت بیشتر درمجموعه‌های پدافندهوایی گردیده است.
Read 7 tweets
15 Aug 18
🔴🔴فاجعه تاسف بار درگذشت #قاسم_رضایی جانباز اعصاب و روان در غربت و گمنامی در #افغانستان، باور کردنی نبود.
مصاحبه فارس با همسر وی، عمق فاجه را نشان می دهد.
بخش هایی از این گزارش را در ادامه می‌آورم.
#ناجا و #بنیاد_شهید جوابگو باشند.
#رشته_توئیت
1/چند روز قبل خبری عجیب و تاسف بار در رسانه ها منتشر شد که طی آن یکی از جانبازان اعصاب و روان سال های دفاع مقدس در یکی از مناطق تهران گم شده و مدتی بعد در یکی از شهر های افغانستان فوت می‌کند.
2/ آنها یک سال قبل برای دیدار با یکی از بستگان به تهران آمدند.
قاسم در یکی از پارکهای افسریه گم شده و دیگر از او خبری نمی‌شود.
Read 11 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!