[WĄTĘK] Ilość nieprawdziwych informacji i półprawd o #BalticPipe i korespondującymi z nim wiadomościami o #NordStream2 i samej postawie 🇩🇰 wymaga wyjaśnienia.
W kwietniu 2017 roku Duńska Agencja Energii otrzymała od spółki @NordStream2 wniosek o wydanie zgody na budowę gazociągu o tej samej nazwie po dnie Morza Bałtyckiego na odcinku przebiegającym przez wyłączne wody terytorialne Danii. #NordStream2
W listopadzie 2017 r., Parlament 🇩🇰 przyjęła ustawę, która zezwala rządowi na odrzucanie projektów rurociągów ze względu na zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa lub polityki zagranicznej. Cały czas chodzi o morze terytorialne, gdzie jurysdykcja państwa jest większa niż w EEZ.
Duńska agencja ds. energii otrzymała w sierpniu 2018 r. drugi wniosek od spółki #NordStream2 o zgodę na poprowadzenie gazociągu przez duński szelf kontynentalny, już poza duńskimi wodami terytorialnymi na Morzu Bałtyckim.
Alternatywna trasa już na obszarze Wyłącznej Strefy Ekonomicznej(EEZ), była dłuższa i droższa, ale miała pozwolić 🇷🇺ominąć ryzyko weta 🇩🇰 wobec pierwotnego szlaku. Z kolei w EEZ, zgodnie z konwencją o prawie morza, można taki wniosek odrzucić TYLKO ze względów środowiskowych.
Duńczycy więc po zmianie strasy #NordStream2 nie mogli odrzucić już wniosku, a jedynie wydłużać procedurę i stosować coś w rodzaju "strajku włoskiego" wydłużając cały proces. To z sukcesem się udawało przez 2,5 roku, o czym teraz przy dyskusji o #BalticPipe niektórzy zapominają.
Idąc tą taktyką, 🇩🇰 W marcu 2019 r. zwróciła się do #NordStream2 o kolejną zmianę trasy. Poproszono o dodatkową ocenę wpływu na środowisko nowej, trzeciego już wariantu trasy gazociągu.
Przebiega ona przez duński szelf kontynentalny i wyłączną strefę ekonomiczną na południowy wschód od Bornholmu.W 2019 r.Allseas, firma która wówczas
układała #NordStream2(wycofała się po groźbie sankcji #USA) twierdziła, że nowa trasa zwiększy koszty budowy o ok. 0,5 mld euro.
Koszt budowy #NS2 bez tych wydatków wynosi 9,5 mld euro. Na podstawie kalkulacji nowa trasa prowadząca przez terytorium Danii ma długość 175 km, co oznacza, że jest dłuższa o 36 km więcej niż wcześniej planowano.
Ostatecznie 30 października Duńska Agencja Energii wydała zgodę na budowę #NordStream2 w duńskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na trasie przebiegającej na południowy wschód od wyspy Bornholm. Możliwości "odwlekania podjęcia decyzji w czasie" wyczerpały się.
Bilans 🇩🇰 "Strajku Włoskiego"dla #NordStream2:
▶️Zgoda wydana 2,5 roku po pierwszym wniosku;
▶️Trasa dłuższa i droższa o 500 mln euro;
▶️2,5 roku na dodatkowe 🇪🇺 dyskusje o #NordStream2- efekt nowela #DyrektywaGazowa,która może utrudnić działanie gazociągu;
▶️Groźba sankcji USA.
Owszem w efekcie polsko-duńskiemu porozumieniu ws. delimitacji granicy morskiej z 2018 roku, przyznano 🇩🇰 80% tzw. szarej strefy. Bez tego porozumienia jednak nic na tym terenie nie można było wykonać.
To porozumienie pozwoliło na kolejne żądania 🇩🇰 wobec #NS2 i kolejną zwłokę.
Teza jakoby teraz 🇩🇰 miałaby zmienić zdanie dot. #BalticPipe i stosując kruczki prawne chciałaby się wycofać mówiąc delikatnie jest "wątpliwa". Kilkanaście procent budowy już wykonano wydano miliony euro. To spór administracyjny, nie polityczny, geopolityczny.
Nie jest to także jak przekonują niektórzy spór 🇵🇱🇩🇰 o #BalticPipe. Inwestorem w Danii, nie jest polska firma, a duński operator, który podjął decyzję inwestycyjną. Jest to więc spór duńsko - duński o kwestie formalno - prawne.
Dla bezp. energetycznego 🇩🇰 #BalticPipe jest także ważny, ze względu na bezpieczeństwo dostaw i spełnienie rozporządzenia UE Security of gas Supply - #SoS. Gazociąg ma pozwolić na tłoczenie z 🇵🇱 do 🇩🇰 3 mld m3/r. O korzyściach dla 🇩🇰,🇸🇪, a także 🇩🇪 Więcej: biznesalert.pl/baltic-pipe-ni…
Wreszcie dla 🇩🇰 budowa gazociągu to perspektywa zysków finansowych. Koszt budowy to ok. 2 mld euro. Duńczycy mają sfinansować połowę. Inwestycje Danii mają się zwrócić poprzez taryfy, które duński operator będzie pobierał na mocy umowy przesyłowej między @EnerginetDK a @GK_PGNiG.
- Zwiększony przepływ gazu w duńskim systemie gazowym powinien zapewnić bardziej stabilne taryfy gazowe oraz dodatkowo, dostęp do innych źródeł zaopatrzenia, co wzmocni bezpieczeństwo dostaw - argumentowali 🇩🇰 w 2018 r. Infrastrukturę może przystosować na potrzeby #wodór
#BalticPipe to dla 🇩🇰 korzyści finansowe, bezpieczeństwa i stabilności dostaw i infrastrukturalne na potrzeby przesyłu w przyszłości biogazu czy wodoru.
Jednoznaczne - już teraz - rozstrzyganie sporu nie służy nikomu i niczemu.
Oczywiście miało być polsko - duńskiego porozumienia*
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Duński @EnerginetDK przekazał, że, w zakresie #BalticPipe plac budowy ciągnie się na odcinku 210 km. "Nie można z dnia na dzień zakończyć prac. Dlatego na tym odcinku nadal będą pracować ludzie w kilku różnych miejscach, kończąc lub zabezpieczając teren robót".
Po decyzji Izby Odwoławczej ds. Środowiska i Żywności o cofnięciu pozwolenia środowiskowego wydanego przez Duńską Agencję Ochrony Środowiska dla lądowej części projektu #BalticPipe, @Energinet opracował plan kontrolowanego, tymczasowego wstrzymania prac budowlanych.
.@Energinet przygotowuje obecnie plan czasowego wstrzymania prac budowlanych (na odcinku lądowym-210 km w 🇩🇰) do czasu uzyskania wymaganego pozwolenia. #BalticPipe składa się z 5 elementów. „Wpinka” między 🇳🇴🇩🇰ułożona,prace w 🇵🇱trwają, budowa odcinka podmorskiego 🇵🇱🇩🇰-20 czerwca.