Tak jsem si přečetl novoroční guláš od jednoho sdružení (eh, teď se možná identifikuje jako iniciativa, ale což).
Je tam smíchané páté přes deváté, ale každá věc je zapeklitá, to je pravda. Tak třeba postupně, ono to fakt nebude najednou.
1) Analýza SMÍŠ dokumentů FDA pro schválení vakcíny u dětí:
💊reakce/rozbor/poznámky zde:
FB facebook.com/groups/iniciat…
TW
2) "EMA výsledky analýzy nezveřejnila a pouze uvádí na svých stránkách, že „data budou zveřejněna později“."
💊Není tomu (již) tak - veřejná hodnotící zpráva EMA pro rozšíření indikace u dětí 5-11 je dostupná už od 15.12.2021, jen ji možná neuměli najít (když článek je k 30.12)
Ani nevím, jestli toto "tajemství" těm odborníkům na hodnocení vakcín a schvalování ukazovat, tak kdyžtak pšššt. 👼
ema.europa.eu/en/documents/v…
BTW: kdyby vám někdo tvrdil že "podmíněné schválení je platné jenom na rok a ten uběhl, takže už ta experimentální genová terapie není ani schválená", tak je odkažte do patřičných mezí.
Nebo sem: ema.europa.eu/en/documents/v…
3) "Zlá a ošklivá CDC změnila definici očkování, že nyní stačí, když vyvolá imunitní odpověď proti onemocnění a nemusí chránit před onemocněním".
💊Pokud jde hlavně o slovo "imunita" vs "protekce", tak to je opravdu rozumný posun.
Ono totiž drtivá většina vakcín neudělalo imunitu (ve smyslu 100% ochrany), ale jen částečnou (mnohdy vysokou) protekci.
Co třeba chřipka (kde záleží, jestli se trefíte do správné varianty...připomíná to něco?)? 10-60%
Co vakcína proti HPV? 71-86% cdc.gov/vaccines/vpd/h…
Nedávno schválená vakcína proti malárii měla snížení rizika závažných případů malárie o 30% po 4 dávkách a stejně je to naprostý převrat. (navíc malárie taky vytváří rezistentní kmeny...)(i při takto nízké účinnosti by to mohlo zachránit životy tisíců dět)
nature.com/articles/d4158…
4) "potenciální prozánětlivý účinek lipidových nanočástic nebyl v preklinických studií vakcín vůbec stanoven"
💊Well, opět - např. veřejná hodnotící zpráva EMA (veřejná již skoro rok), strana 47. ema.europa.eu/en/documents/a…
Mimochodem, vy vlastně ale chcete, aby ten komplex částice byl prozánětlivý, vždyť je to ta definice imunitní odpovědi.
Pokud by byl maskovaný před imunitním systémem, tak je to trochu naprd, ne?
ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/artic…
Pozn: samozřejmě nechcete, aby vám tu částici imunitní systém sežral ještě dřív, než začne produkovat kódovaný spike protein...
BTW: jak tohle souvisí s očkováním dětí, to těžko říct, ale určitě si autoři-sdružení-iniciativa myslí, že je to podezřelé. To chápu.
To, že intranasální použití něčeho, co je sestaveno na použití jinam, vedlo k vysoké mortalitě laboratorních zvířat nemusí být překvapivé.. Intranasální aplikace vedla k příliš velkému zánětu plic.
Takové zjednodušení: Kdyby vám do průdušek zacpali paralenový čípek, asi byste taky umřeli. To nic ale neříká o fungování čípku tam, kde má být.
Uf, poločas. Ještě zbývá spoustu témat
Namátkou:
- kauza whistleblowingu smluvního realizátora studií Ventavia (cca 4% účastníků studie?) - z toho je článek na BMJ
- kauza chybného bloknutí článku výše na FB a podobný případ, kdy chybně Instagram bloknul Cochrane-nyní se každý bloknutý na FB cítí, jako tyto instituce
-tradiční hrátky s databázema hlášení podezření na nežádoucí účinky. Jen prostě vezmete numerický počet těch hlášení a říkáte, že je to hodně (co na tom, že tam každý může hlásit cokoliv chce) - v mezidobě nabízím toto vlákno pro pochopení:
@threadreaderapp please unroll
5) Hrátky s databázemi nežádoucích účinků
💊Velká část textu střídá velká čísla z databáze nežádoucích účinků VAERS a VigiAccess s několika osobními příběhy. 🧐Když už, tak by mě zajímala evropská databáze EudraVigilance, ale chápu, když ty dílčí texty asi převzali odjinud.
💊Každý, kdo tyto databáze zná a pracuje s nimi ví, že na jedné straně tam je strašného falešného signálu (každý může hlásit podezření na jakékoliv NÚ a ty tam již navždy nesmazatelně zůstanou jako číslo). Současně jiné důležité věci mohou být podreportovované.
💊VAERS a další databáze tak slouží jako určitý senzor pro zachycení "bezpečnostního signálu", který je pak potřeba vyhodnotit nějak citlivěji.
💊Starší vlákno o tom, jak fungují hlášení PODEZŘENÍ na NÚ zde:
💊V databázi tak v těch obrovských počtech podezření na NÚ jsou i takové věci, jako že se někdo změnil v HULKA apod.
politifact.com/factchecks/201…
💊Teprve poté bezpečností výbory dané signály vyhodnocují, zda je třeba reagovat (upravit příbalový leták, omezit pro určité pacienty nebo stáhnout..)
💊Tyto databáze jsou pak zneužitelné různými hnutí (ať už v kroku hlášení nebo interpretace)
firstdraftnews.org/articles/vaers…
💊Další výzvy těchto databází jsou, že v danou chvíli není zřejmý jmenovatel (počet dávek), které byly podané, aby se vypočetlo riziko. Ani případná kontrolní skupina.
💊Velmi pěkně a srozumitelně píše o těchto databázích @Vedator5 vedator.org/2021/03/jak-se…
@Vedator5 💊S ohledem na to, že každý může hlásit podezření na libovolné nežádoucí účinky, tak je velmi těžké srovnání ve smyslu času (VAERS existuje od 1990, tehdy asi nikdo moc nesedl k internetu a za večer tam nešoupl jen tak ze srandy hlášení k vakcíně proti tetanu).
💊Podobně je těžké srovnávat přípravky mezi sebou - stačí třeba mediální pokrytí na nějaký nežádoucí účinek a zvýšení povědomí, kam je možné hlásit, aby se prostý počet vychýlil.

A to orgány hodnotící bezpečnost léků ví. Ne tak veřejnost.
💊Když vezmeme počty úmrtí, tak je to i celkem pěkně vidět v hlášení SÚKL (který se dále posílá do Evropské databáze EudraVigilance a to se setkává v VigiBase od WHO v Upssale). Všimněte si i důležitého komentáře, co vše se bere jako úmrtí po vakcíně...
sukl.cz/tydenni-zpravy…
💊Bezpečnost léků se pravidelně vyhodnocuje a nejinak tomu je u vakcín proti covid. Pro Evropu je vydává EMA, nyní tam je měsíční periodicita.
💊Zde je vidět, když se zaznamená nějaký signál o možném nežádoucím účinku, jak je dále posouzeno, zda to opravdu je NÚ a co s tím. Například tady Comirnaty z prosince:
6) Argument počtu hlášení nežádoucích účinků v databázi WHO
💊Autoři museli odkliknout důležitý disclaimer
💊Argumentovat léky, které tu jsou 70 let - těžko říci, jak se tehdy celosvětově hlásilo (obzvlášť přes internet), o tom, kolik milionů dávek bylo podané, ani nemluvě.
💊Celkem zajímavé je sledovat vývoj hlášení po letech (konspirátoři najdou u covid vakcíny docela zajímavé nesrovnalosti-možná chyba?).
💊Hlášení polio vakcíny od 1968 je užitečné, že? Že by se to interpretovalo, že od roku 2010 se stala "děsně nebezpečnou"? Podobně ivermectin.
7) Manipulativní použití návrhu Evropského parlamentu
💊Toto je opravdu skutečný návrh, který vychází z pera poslankyně Virginie Joronové - každý poslanec může vložit návrh na jakýkoliv bod a ten si libovolně zdůvodnit. europarl.europa.eu/doceo/document…
💊Dokonce i ten počet (cca 5500 hlášených podezření na úmrtí) cca sedí (viz ema.europa.eu/en/human-regul…). Ale jak jsme si řekli, to je hlášení podezření a ne, že ty vakcíny úmrtí způsobují.
💊Co se týká odškodnění při očkování covid-19, tak taková věc platí (a pokud bude povinné, tak tam bude ještě lepší vyhodnocení). Jaká je prokazatelnost toho poškození, to už je věc druhá.
7) Individuální příběhy poškozených dětí
💊K jednotlivým případům se vyjadřovat nebudu - nejsem ošetřující lékař. Je to smutné a jako rodiče by mě to velmi zasáhlo (dobrá manipulativní taktika, stejně tak tam mohly být příběhy o závažných průbězích covid u dětí).
8) Téma integrity dat (Ventavia Research whistleblower) a téma (chybně) blokovaného odkazu na tento článek a Cochrane
💊Toto téma má dvě roviny:
8A) Samotný článek a události Ventavia Research
8B) "Přehnanou imunitní reakci" sociálních sítí a blokování.
8A) Článek BMJ se týká údajného porušování pravidel klinické studie očkování Comirnaty, kterých se dopouštěl smluvní poskytovatel výzkumu, společnost Ventavia Research. Ta dělala studii pro cca 4% z celkokvého počtu účastníků.
bmj.com/content/375/bm… (testuji, zda nebudu bloknut)
💊Celkem hezké a podrobné pokrytí k tomu udělal Matouš Lázňovský pro @SeznamZpravy seznamzpravy.cz/clanek/v-testu…
💊Ventavia prováděla studii na 3 místech z celkových 153 míst, kde studie probíhala a bylo tam cca 1 000 z 44 000 účastníků (i tak to samozřejmě není pěkné)
@SeznamZpravy 💊Samotné vady v procesu studie ještě neznamenají, že se tak dělo (např. "mohlo dojít k odslepení" ≠ "došlo k odslepení") apod.
💊Detailnější zde: sciencebasedmedicine.org/what-the-heck-…
@SeznamZpravy 💊FDA udělala audit na 9 ze 153 míst, kde probíhala studie a mezi těmito místy Ventavia nebyla. Je pravda, že tento článek/zjištění/obvinění by mělo vést ještě k cílenému auditu tohoto poskytovatele.
💊Celkově FDA zhodnotila, že tento problém neohrožuje celkové vyznění studie.
@SeznamZpravy 💊Přestože tedy tento poskytovatel mohl odvádět špatnou práci, to celkové vyznění je dnes již podpořené dalšími studiemi, které občas ani Pfizer nesponzoruje, státní studie, sledováním v reálném použití u různých lidí apod.
8B) Chybné blokování sdílení tohoto článku + blokování Cochrane
💊Druhé podtéma je, že sdílení článku BMJ bylo vyhodnoceno facebookem jakožto v rozporu se zásadami a bylo blokované. To je problém, jelikož se jedná o relevantní časopis (i kdyby tento článek byl tendenční).
💊Tahle situace vedla k docela výraznému podlomení důvěry v procesy ověřování informací provozovately sociálních sítích. Obzvláště u takto odborného problému to je fakt na hraně. Šéfredaktorka BMJ také poslala otevřený dopis Zuckerbergovi a nyní se kolem toho vede dál diskuze.
💊Podobný průšvih se stal, když došlo k omezení sdílení @cochranecollab na Instagramu
💊Celkem logicky to teď povede k tomu, že se mnozí další budou považovat za podobné kalibry, když může FB chybně zablokovat články takovýchto velikánů medicíny.
@cochranecollab 🛑🛑Suma sumárum tento původní článek je docela náročný článek se spousty tvrzeními a souvislostmi, nicméně zatím mi vychází, že je napsán přinejmenším lehce tendenčně. Pokud ho sdílí sdružení, které by nechtělo polopravdy, tak by tam šlo pár věcí asi trochu doplnit.🛑🛑
@threadreaderapp please unroll

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Lukáš Dušek 💊

Lukáš Dušek 💊 Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @DuseLu

9 Jan
Tak já nevím, zatím si stále nejsem jistý, co omicron umí a neumí, ani jestli a jak moc je mírnější, než na to s čím jsme se za poslední 2 roky stejnak neuměli poprat.
Ale zpožďující se data o covid úmrtích u sleduji docela nervozně. Určitě to omicrovítači zohlednili?
Jedná se o vánoční backlog, takže ten stoupající trend nemusí být reálný, protože se zpětně dohlašuje.
Read 4 tweets
8 Jan
EMA vydala podmíněné schválení vakcíně Nuvaxovid (Novavax) pro osoby 18+ užívané ve dvou dávkách 21 dnů od sebe.
ema.europa.eu/en/news/ema-re…
Na webu EMA již je zveřejněna podrobná veřejná hodnotící zpráva (EPAR) a my se podíváme trochu kriticky pod pokličku 👇ema.europa.eu/en/documents/a…
PRODUKT:
💉Proteinová vakcína, která obsahuje S-protein (původní wu-han varianty) a saponinový adjuvant Matrix-M pro lepší imunitní reakci.
💉Složení, viz obrázek
Read 29 tweets
7 Jan
Pediatrický report státu New York ohledně covid hospitalizací
💊17x nárůst hospitalizací u mladších 18 let, 7x u všech věkových skupin v NYC
💊54% hospitalizovaných mladších 18 let nemělo žádné jiné onemocnění, 70% bylo symptomatických
health.ny.gov/press/releases…
💊U 5-11 letých hospitalizovaných bylo 91% neočkovaných, u 12-17letých bylo neočko 65%.
💊Při takové brutální incidenci a přenositelnosti je na místě řešit u hospitalizací "kvůli" nebo "s COVID". Dle pediatrického reportu z New Yorku je "kvůli covid" hospitalizováno 59% dětí.
Je tam ještě jedno k přihlédnutí - covid může zhoršit soustu jiných onemocnění, takže primární hospitalizace může být z jiného důvodu, ale bez akutního onemocnění by neproběhla.
Read 4 tweets
6 Jan
Když se teď teda řeší ti sportovci a očkování
V dalším článku za paywallem je graf srovnávající proočkovanost členů jednotlivých sportovních sdružení a dospělých v dané zemi.
economist.com/news/2022/01/0… Image
Mimochodem, oproti jednomu z hoaxů, co se šíří, tak FIFA nemá žádné indikace, že by v roce 2021 mělo mít náhlou srdeční zástavu (nebo na ni zemřít) oproti předpandemickému roku 2018.
faktencheck-afp-com.translate.goog/http%253A%252F… Image
Read 5 tweets
6 Jan
Napadly mě dva drobné body k poměrně pěknému článku @IvaBezdekova
denikn.cz/780792/vakcinu…
1) Někteří lidé snaží taktizovat a čekají na "vakcíny upgradované proti konkrétním variantám" - přestože je to technologicky možné, z pohledu lékové regulace stále je poměrně dost důkazů, které výrobce musí přednést, a tak bych opravdu zbytečně nevyčkával
2) I v prvotních studiích u dospělých měla již první dávka významný vliv na snížení rizika závažného průběhu - tudíž moc nedává smysl čekat v aktuální epidemiologické situaci a vypočítávat, kdy bude dokončené celé dávkovací schéma.
Read 5 tweets
5 Jan
Dnes zasedá imunizační komise ACIP aby projednala doporučení ohledně booster dávek Comirnaty pro 12-15 leté.
Pár výpisků z podkladových projednávaných prezentací: cdc.gov/vaccines/acip/…
Srovnání hlášení na podezření nežádoucích účinků u
* 5-11 letých: 8,6M dávek, 4K hlášení, z toho 2% závažných
* 12-15 letých:18,7M dávek, 10,4K hlášení, 8% závažných
Nejčastější hlášené NÚ u 12-15 a 5-11 letých
Read 24 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(