2035temekli Profile picture
Jun 27 38 tweets 18 min read
1⃣ Merhabalar; Forex Trader kanalında 24.06.22'de yapılan @perihantantug sunduğu, @____PASA____ konuk olduğu "Uzun Vadeli Yatırım Nasıl Yapılır?" konulu programını daha fazla kişiye ulaşması için özetlemeye çalışacağım. Hatalarımız var ise affola.
2⃣ Bu yayını özellikle özetlememek istemin nedeni açıklamak isterim. Uzun vade, değer yatırımı, temettü emekliliği, finansal özgürlük vb. kavramları araştıran herkesin Hakan Bey'le karşılaşmaması imkansızdır. Yayınlarını en az 2-3 kere not alarak izlemiş, twitlerini defalarca +
3⃣ +okuyup faydalanmışımdır. Bu yayın içerisinde, yıllarca tecrübe edilmiş bir çok strateji yer almıştır. Ayrıca bu tecrübeler, net ve samimi bir şekilde aktarılmıştır. Kendisine verdiği emeklerden dolayı tekrar ayrıca teşekkür ederim.
4⃣ Herkes UVY olabilir. Trader olmak için sürekli takip ve ekran takibi gerekir. Trade işi daha stresli ve genç işi. UVY bekledikten sonra çok tatmin edici getiriler oluyor. Algoritma konusunu bilemiyorum. UVY stresten uzak rahat bir yaşam sürüyorsunuz.
5⃣ UVY bilgi işidir. BİST 400 küsür hisse var. UVY yapılacak hisse sayısı 15-20 yi geçmez. Holding, dengesiz kar açıklayan, yada temettü vermeyen hisselerle UVY yapılmaz.
6⃣ UVY yapılacak hisseler, kendini kanıtlamış, karını paylaşan, temettü veren ve bunu düzenli olarak yüksek verimle yapan (KOÇ, OYAK grubu gibi) hisselerdir. Düzenli temettü veren karını paylaşan artıran şirketler belli.
7⃣ Karını artıran ve düzenli paylaşanlar belli #Eregl #Froto #Ttrak #aksen #aksa #ismen bunlar 5-10 seneye baktığınızda yatırımcısını üzmeyen ve grafiği yükselen hisseler. Diğer kağıtlarda macera aramak risk.
8⃣ UVY en temel şart temettü veriyor olması değil. İdeal portföy de büyüme hisseleri de olmalı. 1995'ten beri borsa dayım. Bir çok yöntemi denedim. 2009 dan beri UVY & değer yatırımcılığı yapıyorum. Teknik kadar temel analiz önemli ama tecrübe de çok önemli
9⃣ Doğru portföy max.5 temettü hissesi olmalı 3ila7 arası hisse olmalı. En az 2 tane yatırım&büyüyen hisse olmalı. Temettü şart değil. Örnek #sasa ve #hekts her sana daha yükselemez dedikçe daha da yükseldi. Önümüzdeki dönemde de daha da artacak fiyatları pahalı değil.
🔟2017 #sasa 1₺ altında idi. Şu anda 1e50 kazandırdı. Herkes daha gitmez diyor ama 4 işlem bilen herkes açıp bakabilir. Yılyıl ne kadar ciro yapabileceklerini açıklıyorlar. O yatırımların ciro ve yatırımları belli hala çok uçuk rakamlardır. Geçen sene çıkarak 1e6 1e7 yapıp çıktm
1⃣1⃣ Tekrar #sasa ya girdim. 4-5 Temettü 2 tane büyüme hissesi portföy çok hızlı büyüyecektir. Beni de çok hızlı etkiledi. Bilanço dönemlerinde verisini takip edebildiğiniz hisseler de birkaç aylık yatırım yapılabilir. Örnek elektrik kesintisi +
1⃣2⃣ + Enerji hisselerinde PTF fiyatları düzenli paylaşılıyor. #alark göster göstere geliyor. #uluun yine çok güzel yükseldi. Verilere baktığımda hala un fiyatları %20 bizde %30 artmış. Böyle verileri takip edilen firmalarda yatırım yapılabilir.
1⃣3⃣ Büyüme hisselerini bulmak için; (poftföyünüzü katlamak için önemli) 1-haberleri takip etmek gerekiyor. haber alarmına yatırım diye alarm kurdum.2-bilançolarında maddi duran varlıklar kaleminde artış görebilirsiniz (çeyrek yada yılları karışlatırabilirsiniz) +-
1⃣4⃣ +boyundan büyük yatırım yapan şirketleri bulabilirsiniz. #sasa ilk zamanlar smallcap'ti. 3-Önemli olan bu bilgileri haberleri takip etmek. Kullandığınız programa alarm kurulabilir.
1⃣5⃣ Enflasyon muhasebesi olursa bedelsiz bölünmeler başlayacaktır. #egeen gibi düşük sermayeli şirketlerde hareket başlayacaktır. #sise uzun vade için mükemmel bir firma.
1⃣6⃣ #sasa ve #hekts hikayesi bitmedi. Yeni #sasa arayalım ama önümüzdeki yıllarda çok ciddi cirolar getirecek bunu oturup inceleyin. Enflasyon ortamına girdik. Bu firma dolar bazlı hedef açıklıyor. Çok uçuk fiyatlar açıklıyor. #hektas böyle. Başlıca yatırım yapan belli firmalar+
1⃣7⃣ +#froto devasa yatırımları var. #kontr yine yatırımları var. #tuprs 5Mia $ temettü dağıtacak 2035'e kadar. İnanılmaz temettüler ortaya çıkacak.#vesbe nin yatırımı var. Bu firmalar güzel yatırımlar yapıyorlar.
1⃣8⃣ Otomotiv #froto #toaso #ttrak. Ben olaya fırsat olarak bakıyorum. Koç #toaso yı yerini dolduracaktır. Kriz=Fırsat tır. Bu UVY için #toaso da bir fırsattır. #toaso en yüksek temettü veren 5 firmadan biri. Mükemmel bir temettü firması
1⃣9⃣ Resesyon beklentisi demir çelike etkisi;benim için kademeli alım fırsatıdır. Res. bir süreç ilk defa olacak birşey değil. 2 çeyrek büyüyememek bu dönemler bir fırsattır. HRC fiyatları 1325$ gördü. 2 ayda 700$ düştü. #Eregl 2 ay ötemeli satış yapıyor. Bu fiyatları 3-4 çeyrek+
2⃣0⃣ bilançolarında göreceğiz. Fakat #eregl bilançosunu tahmin etmek çok zor.
1 ton çelik üretmek için;
1.4 ton demir cevheri
0,65 ton kömür
0,25 ton da hurda kullanıyor.
Demir cevheri düşüyorsa #eregl yatırımcısı sevinmeli. HRC bu 3 malzeme arasında ki makas karı belirliyor
2⃣1⃣ Herkes HRC takılıyor ama maliyetin;
%27 sini kömür
%26 cehver
%8.6 sı da hurda oluşturuyor.
Stoktaki malzemesi var. Ama bunu tahmin etmek zor. Dolar artıysa bir kur farkı çıkıyor ve bunun vergisi çıkıyor. Bilançoyu hesaplamak zor.
2⃣2⃣ Reses. sebebiyle satışları azalacaktır. Fakat #Eregl standart 2Milyon ton satışı var. Bana 2021 açıkladığı kar 15-16Mia. karın altına düşmeyecek. Çünkü $ bazlı fatura kesiyor. Kur yükseldiği için bunu satışı kompanse edecek ve temettüsü belli bir banda oturacak.
2⃣3⃣ Yeni halka arz konusunda birçok arza son 2 senede girmedim. Kendi sektörlerinden rasyolarından daha pahalıya halka arz oluyor. Bir tek #kontr incelemediğime pişmanım. Bankalara hiç yatırımım olmadı. Bilançoları da farklıdır. Finans leasing sektörüne yabancıyım
2⃣4⃣ Nasıl almalıyım ? Aylık düzenli mi almalıyım. Birkaç yol var. Kendi kızıma 18 bitirince bir hesap açtım. Aldığın harçlıkların 1/2 si ile fiyata bakmaksızın hisse almasını istedim. Bu birinci yol. Hiç fiyata bakmaksızın almak. (1)
Yada Toplu paraları varsa 1/3 yada 1/2 si +
2⃣5⃣si ile teknik çalıştıracaklar. Her hissenin bir teknik parmak izi var. Buraya bir hareketli ortalama yapacaklar. Bunun periyodunu altın oradan seçecekler. 13-21-34-55-89 her hisse de bunlardan biri mükemmel çalışmıştır.Bu noktaya geldiğinde alım yapabilirler.Kalan 1/2 si il
2⃣6⃣ Diğer bir yöntem de komple toplu alım. Endeksin çöktüğü zamanlar pandemi krizi gibi. "herkes satarken sen alacaksın" şu anda bundan çok uzağız. Haftalık endeks grafiğinde 233 günlük üstsel ortalama. Alım seviyesi ve fırsattır. Şu anda o seviye 1450 lerde ama şu anda çok uzak
2⃣7⃣ Şu anda her ay maaşla alacaklar (1) yada 1/2 si ile alıp kalanıyla da büyük düşüşler de alacaklar (2)
2⃣8⃣ Nereye kadar tutacağım. Temettü verimi yüksek olan hisselerden tutmak lazım. #eregl en yüksek verimde olan hissesi bu portföyde olmalı. Satmak olmaz artırmak lazım. #Egeen örneğini veririm. 700₺ den 380₺ düşmüş almıştım. 3-4ay sonra 1600₺ çıktı. Ben orada vereceği +
2⃣9⃣+ temettüyü hesapladım. 10 senede vereceği temettüyü 3 ayda verdi.
Temettü verimi %7 nin altına düşerse o hisseden çıkmak lazım. Daha yüksek verimi olana geçmek lazım.
Sonra #egeen tekrar yerine koydum. Temettü verimi %10 lar seviyesinde ise yer almalı %7 nin altına düştü+
3⃣0⃣+düştüğünde porföyden çıkartılabilir. (%7-%10) arası kritik.
3⃣1⃣ Son 5 senenin en az 4 ünde temettü dağıtmış temettü verimi yüksek hisseler (isyatirim dan bakılabilir)
#isdmr
#eregl
#vesbe
#toaso
#doas
#alka
#aksa
#nuhcm
#ttrak
#petun
Bunlardan 3-4 tane seçip portföy oluşturabilirler.+
3⃣2⃣ Bunun dışında temettü büyüme oranı çok önemli, temettülerini en çok artıran firmalar (isyatırım) buradan portföy oluşturulabilir.
#isdmr
#eregl
#vesbe
#toaso
#aksa
3⃣3⃣ BES & Temettü hisseleri karşılaştırıldığında. BES'in getirisi düşük olduğu için. Eğer illa girilecekse, temettü hisseleri yatırım fonları var. Yada Yaşar ve Yunus un yönettiği #NNF fon var.
3⃣4⃣ Enerji sektöründe bakış açınız nasıldır? #Alark ve #aksen bu işin kaymağını yiyecek firmalar. Yenilebilir enerjide #gesan diye bir firma var. Excel de bu firmaların haberlerini yazıyorum. #Gesan şu anda 2021 deki cirosunun 1,5 katı iş almış durumda daha haziran da +
3⃣5⃣ #brlsm yüksek yatırım yapan geçen seneki cironun 1,76 katına şu anda ulaşmış. #kontr geçen senenin 1,18 katı, #yeotk 1,4 katına ulaşmış. Sürekli yeni iş alan firmalar.
3⃣6⃣ Haber takibi yapıp excel de takip etmek gerekiyor.
3⃣7⃣ Elimden geldiğince çözümlemeye çalıştım. Programı hazırlayan ve sunan @perihantantug ve tüm içtenliğiyle bilgilerini tecrübelerini bizimle paylaşan @____PASA____ ayrıca teşekkür ederim.
3⃣8⃣ UVY konusunda herkese faydalı olabilmesi bir kişinin bile hayatına pozitif katkı sağlayabilmesi dileğiyle saygılarımla.
İyi okumalar

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with 2035temekli

2035temekli Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(