Günaydın ve İyi Hafta sonları dilerim. Bu hafta sonuna "Growth Stock" konusuyla başlayalım. Malum sosyal medyada #sasa nın piyasa değeri ile ilk sıraya çıkması sonrası #hekts ile birlikte gösterdiği performans çok eleştiriliyor.
Görsel: Temettü Hocam hesabındandır.
İlk olarak neden "Büyüme Hissesi" demedim de "Growth Stock" dedim. Maalesef ülkemizde bu konuda yatırımcıların araştırabileceği yeterli kaynak, makale yok. Konuyu gerçekten öğrenmek isteyenler internetten "Growth Stock" yazarak bazı makalelere bilgilere ulaşabilirler :)
Eleştirenlerin tezi şu nasıl olur da #sasa piyasa değeri ile #kchol ü #tuprs ı geçer? #hekts piyasa değeri ile #toaso #krdmd yi geçer? Çok basit cevabı var ve ilkokul matematik konusuydu. "Elma ile Armut Toplanmaz" Büyüme hisseleri ile Temettü hisseleri de karşılaştırılmaz
Maalesef ülkemizde Büyüme hisseleri kavramı hala tam olarak anlaşılamadı. Sadece Bireysel yatırımcılarımız değil tanıdığım Fon yöneticileri de bilmiyor ve fonlarına F/K bakarak büyüme hissesi almaya korkuyor ve yatırımcılarını bu gelirden faydalandıramıyor :(
Bakın ABD tarafında Nasdaq borsası dün tarihi diplere düştü ve aylardır da düşüyor. Peki oradaki "Growth Stock" hisseler?
Eski takipçilerim #FSLR (Firs Solar) ile ilgili verdiğim büyüme haberlerini hatırlar.
Bakın biz kendisini keşfettikten sonra nasıl değerlenmiş. Cuma dahil:)
Ben kesinlikle Sasa ve Hektaş tarikatlarından değilim. Uzun Vade sepetimde sınırlı ölçülerde bulunurlar o kadar. Borsa'da tek bir hisseye tüm para ile girilmesine kesinlikle karşıyım. Dengeli bir sepet mantığı ile ilerlenmelidir. Risk algınıza göre sepetinizin %30-35 i olabilir.
Sepetin %30-35 i konjonktüre göre belirlediğiniz sektörlerin hisselerinden olabilir. %10 Yeni Halka arz edilen hisselerden alınır ve UV sepete aktarılacak mı gözlenir. %20-30 Trende göre nakite geçilir veya hisseye dönülür. Sepet konusunu sonra daha detaylı anlatırım.
Hikayeyi geç bize yeni #sasa ve #hekts kim olacak onu söyle diyenleri duyuyorum. İlk olarak birileri bunların yerine geçmeyecek. Hala borsamızın en önemli büyüme hisseleri ve bir süre daha devam edecekler. Taa ki #eregl ve #bimas kadar temettü verinceye kadar.
Abilerinin izinde hareketlerini izlediğim adaylar ise #gesan #karel #kontr #smrtg #gwind olabilirler. Büyüme hisselerinin en büyük özelliği Bedelli yaptığında yatırımcısı rahatsız olmaz. (Bedelsizi her yatırımcı istiyor ama bedelliden kaçıyor)
Patronları da Yatırımcı dostu olur.
İnanmayanlar olabilir. #HEKTS ın önceki Genel Kurulunda yatırımcılar Bedelli Sermaye artışını yönetimden talep etmişti :) Zaten Bedelli ve Bedelsiz kararı da ondan sonra çıktı.
Benim bu kavramı "Growth Stock" öğrenmem yıllarımı aldı. Öğrenmeden pahalı diyerek önyargılı olmayın.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Mehmet Mescioğlu

Mehmet Mescioğlu Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @mehmetmesci

Sep 30
Pazartesi günü yeni bir hafta ve yeni bir ay başlayacak. Artık 3.çeyrek bilançoları daha çok konuşacağımız bir dönem olacak. Öne çıkacağını düşündüğüm ilk 5 sektör değerlendireceğim. Parakende, Havacılık, Bankacılık, Enerjiler, Gıda
Parakende sektörü #bimas ve #mgros önderliğinde istikrarlı bilanço büyümeleri ile karşımıza çıkacak. Mağaza sayıları artıyor ama yüksek enflasyon nedeniyle stok kârları çok daha fazla artıyor.
Ulaştırma / Havacılık hisseleri. Putin'in kısmı seferberlik kararı sonrası rekor sayıda artan Moskova Antalya seferlerinde artan bilet fiyatları ve düşen petrol fiyatları nedeniyle #thyao #pgsus #tavhl #clebi
Read 9 tweets
Sep 12
ÜYE İŞLEM DEFTERİ:
Meraklısına para ile alamayacakları bir konuyu bu flood ile anlatacağım. Bu pencere benim ekranımın sol alt köşesinde hep açıktır. Bank Of America'nın anlık alışlarını izlemek üzere Alışlar kutusu işaretli.
Kırmızı kutu içine aldığım toplam alışıdır TL olarak
Matriks ekranında üst bantta yer alan U simgesine basarak açıyorum bu pencereyi. Açılan pencereden Scrol bar ile Bank Of America'yı seçiyorum. Hacim butonuna sağ tıklayarak Hacim filtresi ekle diyorum ve 20.000 yazıyorum. Küçük lotlar gözümü yormasın diye.
Genellikle her gün bu ekranıma BofA yı seçerim. Piyasa yapıcısı olduğu için ve trade ederek para kazandığı için gidişatı genellikle BofA robotları belirler çünkü. Nadir olarak o gün farklı bir kurumun dikkat çekici işlemleri varsa onu açarım.
Read 11 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(