1. Okazuje się, że Stanisław Ehrlich, promotor pracy doktorskiej Jarosława Kaczyńskiego, ma swoją teczkę w IPN - podaje T.Piątek w #PajęczynaKaczyńskiego.
Teczka zatytułowana #Erazm opowiada historię współpracy Ehrlicha z Służbą Bezpieczeństwa.
Zreasumujmy.
2. Wg dokumentów z teczki Ehrlich zobowiązuje się do sporządzenia opisu rozmowy z Zbigniewem Brzezińskim, chce dostarczać informacji, argumentuje, że to przecież moralny i partyjny obowiązek każdego obywatela.
Ehrlich stawia jednak jeden warunek.
3. Ehrlich domaga się od SB zaufania na zasadach wzajemności.
Prosi o nadanie sporządzonej notatce charakteru prywatnego, zniszczenie jej i zatarcie śladów mogących wskazywać na podjęcie przez niego współpracy („musi być jasna sytuacja, że on nie jest jakimś informatorem”).
4. Ehrlich dostarczył obiecaną notatkę, esbecy jednak nie usunęli jej z archiwum. Trafnie przewidział, że w przypadku Brzezińskiego „obecne stanowisko nie jest pułapem jego kariery”. Wskazał nazwiska amerykańskich profesorów o potencjale narzędzi wpływu PRL.
5. Ehrlich to dla Jarosława Kaczyńskiego nie tylko promotor magisterium i doktoratu. To mentor. Zwornik grupy udostępniający młodym ludziom własny lokal dla wspólnych dyskusji przy alkoholu. Jednym słowem - wzór do naśladowania.
6. Musimy postawić więc sobie pytanie: czy Jarosław Kaczyński, gdy w grudniu 1981 rozmawia z kapitanem SB Marianem Śpitalnikiem, gdy oświadcza, że nie podpisze listy lojalności, ale że jest zainteresowany rozmowami w kawiarniach - czy nie wdraża w życie doświadczeń Ehrlicha?
7. „W przypadku nieuzyskania zakładanego celu [pobranie oświadczenia o lojalności] podjęta zostanie decyzja o internowaniu” - mówi notatka w teczce Jarosława Kaczyńskiego z 15.12.1981.
Kaczyński odmawia podpisania oświadczenia „ze względu na jego szkodliwy moralnie charakter”.
8. Więcej - Jarosław Kaczyński stwierdza, że nie istnieją podstawy prawne zobowiązujące obywateli PRL do składania tego rodzaju deklaracji”.
Jarosław Kaczyński nie zostaje internowany.
Reszta - jak u Szekspira - jest milczeniem.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
1. Historia dzieje się w Wenecji, opisuje ją @Knoks, opowiada o dwóch rosyjskich barmanach zatrudnionych w popularnej knajpce przyciągającej tłumy lokalsów. Drink przy barze kosztuje aż o połowę mniej niż u konkurencji! Młodzi to lubią, tym bardziej że obsługa jest tam życzliwa.
2. Przyjazny klientom barman ma na imię Siergiej. Łatwo nawiązuje kontakt. Zwierza się, że mieszka we Włoszech już ponad dwudzieścia lat. Nie oszczędza na alkoholu. Polewa od serca. Często więcej niż klient zamówił.
Siergieja w barze odwiedza stały gość. Kolega.
Są nierozłączni
3. Co wieczór, każdej nocy, Siergiej z kolegą toną we wspólnych dyskusjach. Angażują w nie gości. Narzekają, jak bardzo Włochów zmęczyły już sankcje. Opowiadają, jak USA wszczęły wojnę w Ukrainie. Zachwycają się bogactwem rosyjskiej kultury, no i straszą kijowskim nazizmem.
1. Dziś w @SUPERWIZJER_TVN reportaż z Anglii. Dla mnie szczególnie ważny, bo jestem jedną z osób, która pomogła odkryć karty afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Proszę pozwolić mi przypomnieć wątek, w którym namalowałem postaci bohaterów.
2. O ile, po latach, pani Emilia zyskała moją sympatię, bo przecież przez pryzmat uczucia, które każe skakać w ogień, trzeba spojrzeć na tę osobę w zupełnie inny sposób, o tyle niezupełnie w ten sam sposób sprawa ma się z jej mężem.
3. Tomasz Szmydt, sędzia, to etnonacjonalista orbitujący w kręgu ONR, wyrażający aprobatę dla skrajnych, często nienawistnych poglądów. Treść wątku dość dokładnie eksponuje jego poglądy, wypowiedzi, powiązania.
2. Pan Tompson to kolega pana Adama Starzyńskiego, skrajnego etnonacjonalisty zaangażowanego w promocję światowego alt-right. O panu Starzyńskim pisałem wraz z Anną Mierzyńską w ramach cyklu #MEGAgate
3. Przypuszczenia, że za kontem #Visegrad24 kryje się właśnie #StefanTompson Anna Mierzyńska doprecyzowała w ramach tekstu opublikowanego na okopress przed trzema tygodniami.
2. You can see #Kaczynski during discussion panel together with MEPs @ZdzKrasnodebski and Ryszard Legutko, his two main informal advisors on ideological and international issues.
"The threat to our sovereignty from the West is greater than from the East." - claimed Krasnodebski.
3. A lot of attention has been paid to #Kaczynski's shoes, but - let's face it - while embarrassing, that's not what's most important
1. Most Europeans probably must have heard of Lech Walesa's Solidarity, a trade union & a grassroot movement that during the 80's has empowered Polish people and transformed the communist Poland into democracy.
Let's have together a telling journey through recent history.
2. As the economic crisis deepened, living conditions deteriorated and social unrest grew, Prime Minister general Wojciech Jaruzelski decided to impose martial law. On Dec 13, 1981 Lech Walesa's Solidarity was de-legalised, and its activists imprisoned in detention centres.
3. Context: in December '81, there were fears that civil protests might provoke the Soviets to intervene in a similar way to what had taken place in Czechoslovakia '68 and in Hungary '56.
This is important, bcs it turns out some provocations took place.
Na terenie dawnego, habsburskiego majątku ziemskiego Viktor Orbán buduje swoją posiadłość. Makieta inwestycji wygląda jak poniżej. Trudno odmówić jej prawdziwie rosyjskiego rozmachu, prawda?
Od czasu gdy politycy opozycji pozyskali zdjęcia lotnicze dokumentujące prowadzenie inwestycji, węgierski Parlament nałożył istotne restrykcje na wykorzystywanie dronów.
Oficjalnie Viktor Orbán zaprzecza, że to jego i informuje, że zespół pałacowy jest agrobiznesem Orbána seniora.