1/15 #srebro
Skąd mierze się srebro? 31% przy wydobyciu cynku i ołowiu, 26% z kopalni stricte srebra, 25% jako produkt uboczny wydobycia miedzi, 15% przy wydobyciu złota <1% przy innych metalach.
A skąd bierze się srebrny bullion? Srebrny bullion bierze się z mennic. Narodowe
2/15
mennice posiadają zabezpieczony prawami autorskimi design produktu, Posiadają przy tym prawo emisji i przy współpracy z lokalną legislatywą nadają takiemu produktowi wartość nominalną. Oparte jest to o obowiązujące podczas standardu złota akty prawodawcze a dziś zazwyczaj
3/15
nadawane jest w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu. I w ten sposób tworzy nam się casus różnej wartości kruszec a wartości nominalnej. Czasami ma to znaczenie :)
Na produktach dodawana jest dodatkowo pewna ilosć zabezpieczeń, typu wypukłości, cięcia laserowe itd itp.
4/15
Zabezpiecza to produkt przed próbami podróbki poprawia ogólny design i sprawia że kupujący czuje się pewniej. A no i zwiększa koszta produkcji ale im większy wolumen tym koszta stałe mniejsze na jednostkę - standard przemysłowy.
Mennice krajowe posiadają w większości
5/15
przypadków produkt sztandarowy. Filharmonik, Listek, Pandy, Kruger, w USA Bizon lub Orzeł.
Mennica to zakład produkcyjny - posiada pewną przepustowość maksymalną produkcji. I jak w każdym przemyśle, nie da rady natychmiastowo uruchomić większych mocy tylko dlatego iż
6/15
jest zapotrzebowanie. Mennica nie jest przy tym również zakładem charytatywnym. Posiadaczem Royal Canadian Mint jest rząd kanadyjski. US Mint posiada US Treasury. Royal Mint jest w posiadaniu ministerstwa skarbu Jego Królewskiej Mości.
W równaniu jest jeszcze cała masa
7/15
mennic prywatnych posiadających swoje produkty, ale w równaniu pomijam, bo skupiam się na markach rozpoznawalnych.
Już płynę do brzegu. Obiecuję.
Niektórzy analitycy zauważyli, że mennica amerykańska miała pewne problemy z produkcją (problemy z zakupem odpowiedniej ilości
8/15
srebra), co ograniczyło podaż i doprowadziło premie za monety kruszcowe do rekordowych poziomów. Na początku tego roku, premia za Srebrne Orły Ameryki wynosiła prawie 100%, ponieważ popyt przewyższał podaż. Jednakże:
Sprzedaż srebrnego bullionu przez US Mint wzrosła
9/15
od września o 51% za to w całym roku spadła o 17%.
US Mint skupuje jednak srebro nie tyle z giełd typu Comex czy producentów w USA co od dostawców zewnętrznych jak Sunshine Minting, Leach & Garner, Perth Mint i być może nawet Royal Canadian Mint. I często outsourcingowała
10/15
produkcję za granicę.
Proponuję wpisać w Google "us mint suspend sales". Okaże się, że w ostatniej dekadzie kilkukrotnie zawieszano sprzedaż srebrnych orłów z powodu braków materiałowych. Chodziło o bieżące roczniki, chodziło o braki w magazynach - różnie. Przyczyną był
11/15
zwiększony popyt. A jak zwiększony popyt to i zwiększone premium. Np. do 30% wartości bullionowej uncji.
Stany magazynowe registered i eligible COMEXu były tu bez znaczenia. Za każdym razem były różne w różnych proporcjach itp. Poniżej wykres za kilka ostatnich lat, ale
12/15
polecam poszukać w większym zakresie czasowym.
Konkluzja: zmniejszające się stany magazynowe srebra na Comex i LBMA mają znaczenie dla ogólnej percepcji kruszców i należy brać je pod uwagę. Jednak moim zdaniem nie są one price-makerem, tak jak się to pokazuje. Podobnie
13/15
braki kruszcu w mennicach, które mogą czasowo nastąpić. I następowały non stop, bo srebro jako metal technologiczny i HODLerski, cieszy się popularnością. I na pewno WSB i Reddit będzie głośno krzyczeć o tym, a mennice nie będą negować. To mi też się nie zgrywa.
14/15
Patrzę na te wzrosty listopadowe i widzę na świecach tygodniowych plus 2% i 5.5% na złocie a na srebrze odpowiednio 8.5% i 4%. Trochę daleko do wzrostu na sterydach. Tak - ceny uciekły od dołków. Niech żyje efekt CPI w US.
AU/Ag na 81,5 - poziomy przedcovidowe. Nie widzę
15/15
potencjału pod wzrosty, ale być może nie doceniam możliwości runu. No i skoro inflacja niższa niż spodziewana, to czemu kruszce w górę? :)
Zapraszam do dyskusji pod wątkiem. Bo być może Ag nam właśnie odjechało a ja przez swój sceptycyzm i ostrożność tego nie widzę
76/ #BRICS#USD#CBDC jako iż twitter bez-znaczkowcom pozwala na niewiele, to też wątek będzie dzielony. Twity 51-75 znajdują się w linku o tutaj, a ja kontynuuję rozważania o walucie BRICS poniżej.
77/ infrastruktury do handlu ropą za pomocą złota. Dostawcy ropy mogą otrzymać zapłatę w Renminbi i natychmiast zamienić ją na złoto. Ta zmiana oznacza początek innego niż dolarowy instrumentu finansowego i nie-dolarowego mechanizmu odkrywania cen dla głównego globalnego towaru
78/ (stąd duże możliwości arbitrażu między rynkami). Notowane w Szanghaju kontrakty terminowe na ropę w juanach wciąż pozostają w tyle za londyńskimi kontraktami na ropę Brent i nowojorskimi kontraktami WTI, ale już znacznie wyprzedziły Tokio i Dubaj.
51/ #BRICS#USD jako iż twitter bez-znaczkowcom pozwala na niewiele, to też wątek będzie dzielony. Twity 26-50 znajdują się w linku o tutaj, a ja kontynuuję rozważania o walucie BRICS poniżej.
52/ Proces zmniejszania zależności od USD przyspiesza, choć członkowie BRICS i aplikanci do niedawna zdawali się nie mieć wypracowanego konsensusu jak to zrobić. Według MFW, na Q3 2022 roku, USD, EUR, GBP i JPY stanowiły obecnie 88% znanych, alokowanych rezerw walutowych.
53/ Elementem pierwszym do rozpracowania jest tu de-dolaryzacja via użycie walut własnych i infrastruktury własnej. przykłady z głowy:
Takie podejście jest wyraźnie zauważalne wśród Indii i Rosji, Rosji i Chin, Chin i Brazylii czy Chin i ich partnerów z rynków wschodzących.
26/ #BRICS#USD#CBDC jako iż twitter bez-znaczkowcom pozwala na niewiele, to też wątek będzie dzielony. pierwsze 1-25 twitów znajduje się w linku o tutaj, a ja kontynuuję rozważania o walucie BRICS poniżej.
27/ BRICS rozwinął dwa podejścia. jedno prowadzące do próby reformy a drugie do próby stworzenia swojego własnego i nowego systemu.
Reprezentując jeszcze podejście reformatorskie, w przemówieniu wygłoszonym w 2009 zatytułowanym "Reforma Międzynarodowego Systemu Walutowego"
28/ Zhou Xiaochuan - prezes Ludowego Banku Chin - nazwał ideę Bancor Johna Maynarda Keynesa "dalekowzroczną" i zaproponował przyjęcie SDR-ów MFW jako globalnej waluty rezerwowej w odpowiedzi na kryzys finansowy. Idea została odrzucona przez USA, jako podważająca ich pozycję.
1/ #BRICS#USD
Czekają nas w 2023 r dwa interesujące wydarzenia w czasie recesji i kryzysu. Pierwszym jest FedNow jaki ma wystartować w lipcu 2023 r. kolejnym jest zjazd BRICS w sierpniu.
Są to rzeczy ważne z monetarnego punktu widzenia, w kontekście de-dolaryzacji a
2/ także z powodu de-globalizacji. Chciałbym opisać wam, jakie są moje odczucia w kontekście zjazdu BRICS, na którym przybliżą się ramy powstającej wspólnej waluty handlowej bloku.
Nie będę prorokować końca świata czy dolara, jak prezentuje to narracja państw rdzenia BRICS.
3/ Przyglądam się zagadnieniu z powodów surowcowych oraz fascynacji strukturalnej. Wszak zmiany o zakresie systemowym i monetarnym nie dzieją się na co dzień.
Oto system dominacji dolarowej - naszej waluty rezerwowej świata. Najpierw od 1944 zabezpieczonej złotem, potem w 1971
1/ #srebro#silver
Na zachowywanie się cenowe srebra w 2022 r. można spojrzeć dwojako. Jeżeli zrobić to w kontekście rozdmuchanych nadziei od Wall Street Bets (Zniszczyć Comex) i wszystkich survivalistów którzy chcą płacić srebrem po "nieuchronnym załamaniu systemu finansowego"
2/ no to tak... najgorsze są wybujałe i niespełnione nadzieje.
Jeżeli spojrzeć okiem traderskim, no to na ruchach srebra można było zarobić. Aprecjacja w H1, potem spadki Maj-Listopad i wzrosty sezonowe od Listopada. A jeżeli spojrzeć przez pryzmat długiego terminu no to cena
3/ mogła zawieść. Nie ukrywajmy - w perspektywie r/r nie było dużych zmian. W perspektywie r/r inne aktywa dały zarobić - jak choćby pompa na soku pomarańczowym. Ale dla hodlerów srebra i złota, chyba jednak inne parametry czasowe mają znaczenie...
1/ #złoto#gold#sankcje
Taki króciutki wątek chronologiczny dotyczące złota i sankcji.
1. Wybucha wojna - mamy końcówkę lutego 2022 r. Metalom szlachetnym towarzyszy silna zmienność zarówno 24 lutego, a potem wzrosty wybijające je 7-8 marca. Złoto muska wtedy po brzuszku swoje
2/ dotychczasowe szczyty, dotykając 2070 USD na intraday. Następuje silny pullback i stopniowe uspokajanie sytuacji.
ETFy zabezpieczone złotem reagują panicznie. Ameryka i Europa kupują w samym marcu 200 t. kruszcu w proporcji fifty/fifty praktycznie. Banki centralne ruszą z
3/ zakupami dopiero od q3, gdy sytuacja cenowa ulegnie uspokojeniu.
W 24h od ataku Rosji na Ukrainę, sankcjami obejmuje się liczne rosyjskie podmioty związane z kruszcem i surowcami. Z banków m.in. VTB i Sber.