Daikatou Profile picture
Feb 10 42 tweets 23 min read
🧵هدف @criticalthreat اطلاع‌رسانی و آموزش سیاست‌گذاران، جوامع اطلاعاتی و نظامی، و همه شهروندان علاقه‌مندی است که نیاز به درک تفاوت‌های ظریف و مقیاس تهدیدات منطقه دارند.

اخبار اعتراضات #ایران، ۲۰ بهمن‌ ۱۴۰۱:
⬇️
🟦مولوی عبدالحمید، روحانی اهل سنت در ۲۰ بهمن انتقاداتش علیه رژیم را تشدید و از درخواست های اصلاح طلبان برای تغییر "بنیادی" در #ایران حمایت کرد. عبدالحمید در توئیتی از رژیم به دلیل قرار دادن میرحسین موسوی و مهدی کروبی به دلیل رهبری جنبش سبز در سال ۸۸ در حصر خانگی انتقاد کرد.
⬇️
◀️عبدالحمید افزود که موسوی نشان داده است که "واقعیت های جامعه را درک کرده" و از مقامات رژیم نیز خواست تا این کار را انجام دهند. اشاره عبدالحمید به بیانیه موسوی که در آن با لحنی انقلابی (یا ضد انقلابی در چارچوب جمهوری اسلامی)
⬇️
/خواستار رفراندوم در مورد حفظ جمهوری اسلامی و تهیه پیش نویس شد. قانون اساسی جدید در صورت شکست آن همه پرسی.
⬇️
◀️بیانیه عبدالحمید از مرزهای لفاظی که به نظر می‌رسد علی خامنه‌ای برای گفتمان داخلی رژیم تعیین کرده،عبور کرده است. خامنه‌ای اشاره کرد که بحث‌های محدود در مورد اصلاحات و نحوه رسیدگی به نارضایتی‌های معترضان را تحمل خواهد کرد، اما به مقامات نسبت به دعوا و تهمت هشدار داد.
⬇️
◀️خامنه‌ای افزود: «بعضی‌هایی که انقلابی می‌شوند، انقلابی نمی‌مانند» و احتمالاً به موسوی اشاره کرده و نشان می‌دهد که او حمایت از موسوی یا مواضع او را تحمل نخواهد کرد.
⬇️
◀️عبدالحمید ممکن است به دنبال جلب حمایت طیف وسیع تری از معترضان، به ویژه کسانی که از موسوی و سایر اصلاح طلبان حمایت می کنند، باشد. عبدالحمید تا این لحظه تا حد زیادی تنها اقلیت سنی ایران را مخاطب قرار داده است.
اما عبدالحمید می‌تواند با همسویی با رهبران جنبش سبز، /
⬇️
به طور فزاینده‌ای برای حامیان اصلاح‌طلب و برخی شیعیان در سراسر ایران جذابیت داشته باشد.
⬇️
◀️عبدالحمید ممکن است به دنبال گسترش پایگاه حمایتی خود برای فشار بیشتر بر رژیم و افزایش هزینه هایی باشد که رژیم احتمالاً متحمل خواهد شد
اگر نیروهای امنیتی عبدالحمید را دستگیر یا به دستگیری روحانیون نزدیک به او ادامه دهند.
⬇️
🟥◀️رژیم ممکن است با تشدید تنش علیه عبدالحمید در #زاهدان، در روز جمعه۲۱ بهمن پاسخ دهد.
رژیم از اوایل بهمن‌ نیروهای کمکی نظامی را برای بازدارندگی و ارعاب عبدالحمید و حامیانش به #زاهدان فرستاده
⬇️
اما تا کنون از دخالت در تظاهرات خودداری کرده است.

🟥◀️رهبران سیاسی و امنیتی ایران اکنون در موقعیت دشواری قرار دارند. عبدالحمید چنان آشکارا از خط قرمز خامنه ای عبور کرده است که اگر رژیم علیه او اقدامی نکند ضعیف جلوه خواهد کرد.
⬇️
🟥◀️اما رژیم آشکارا از اقدامی که می تواند نه تنها #زاهدان و استان #سیستان‌وبلوچستان بلکه اقلیت بزرگتر سنی ایران را ملتهب کند، بیم دارد.
⬇️
🟦مقامات تندرو ممکن است ناخواسته درخواست های موسوی و سایر اصلاح طلبان را برای تغییر جدی تسهیل و تقویت کنند.
◀️چند روز پیش از صدور بیانیه موسوی، چند تن از مقامات تندرو اصولگرا، گفتگوی رژیم را درباره چگونگی پاسخ به اعتراضات #مهسا_امینی و رسیدگی به نارضایتی‌های مردمی آغاز کردند.
⬇️
◀️این مقامات همگی از مشاوران نزدیک خامنه ای هستند: قالیباف، محسنی اژه ای و احمد وحیدی وزیر کشور. این مقامات با ابراز نگرانی از بیگانگی مردم، پس از تلاش تعدادی از مقامات رژیم برای پایان یافتن جنبش اعتراضی،راه را برای بحث گسترده در مورد مشکلات اساسی پیش روی رژیم باز کردند.
⬇️
◀️گفت‌وگویی که این تندروهای اصولگرا آغاز کردند، ممکن است موسوی را ترغیب کند که بیانیه‌اش را بسیار فراتر ببرد.

◀️رسانه‌های دولتی ایران در روزهای اخیر به موسوی و اظهارات او حمله کرده‌اند که احتمالاً ناخواسته توجه بیشتری را به سخنان او جلب کرده است.
⬇️
◀️رسانه های وابسته به سپاه و قوه قضائیه به او حمله کرده و سعی در بدنام کردن او کرده اند.
این حملات شامل ارائه برخی از دیدگاه‌های افراطی موسوی بوده و از این طریق آن دیدگاه‌ها را به فضای اطلاعاتی تندرو تزریق کرده است، حتی در حالی که به دنبال بی‌اعتبار کردن آن‌ها هستند.
⬇️
🟥🟦برخی از گروه‌های معترض برای اولین بار از اوایل بهمن، تلاش می‌کنند تا فعالیت اعتراضی قابل توجهی در سراسر #ایران ایجاد کنند، که نشان می‌دهد آنها معتقدند دوباره توانایی این کار را به دست آورده‌اند.
🟣دای‌کتو: نمی‌دونم این غربی‌ها تا کی می خوان به اینا بها بدن. (در ادامه)
⬇️
◀️اتحادیه جوانان محله ایران (INYU) و گروه‌های وابسته به آن‌ها به مناسبت چهلم #محمد_حسینی و #محمدمهدی_کرمی توسط قوه قضائیه، خواستار تظاهرات سراسری در ۲۷ بهمن‌ماه شده‌اند.
🟣دای‌کتو: نقل از منبع گزارش.
⬇️
🟥◀️تیم CTP قبلاً ارزیابی کرده بود که جنبش اعتراضی احتمالاً در دی‌ماه پس از اینکه گروه‌های معترض مکرراً نتوانستند برای تظاهرات برنامه‌ریزی شده شرکت کنند به آستانه خود رسید.
⬇️
◀️حداقل چهار عامل به احتمال زیاد در آن زمان نقش داشتند:
🔹هوای بسیار سرد و آلودگی شدید
🔹نظامی‌سازی و امنیتی‌سازی سنگین برخی شهرها و شهرستان های ایران
🔹خستگی معترض و نیاز به بازگشت به کار و زندگی عادی
🔹بازداشت و زندانی کردن هزاران معترض
⬇️
◀️این عوامل احتمالاً در درجات مختلفی کاهش یافته است، که ممکن است سازمان دهندگان اعتراض را تشویق کرده باشد که دوباره مشارکت قابل توجهی را در خیابان ایجاد کنند. ایران پس از یک زمستان غیرمعمول سرد، اندکی گرمتر می شود.
⬇️
◀️رژیم نیروهای امنیتی را در شمالغرب ایران مستقر کرده است تا در تلاش های امدادرسانی به زلزله و جلوگیری از "ناآرامی" پس از زلزله کمک کنند.

◀️معترضان زمانی برای جان گرفتن داشتند. خامنه‌ای تعداد زیادی از زندانیان را عفو کرد که روند آزادی آن‌ها آغاز شده است.
⬇️
◀️رژیم آزادی معترضان بازداشت شده را آغاز کرده است که برخی از آنها بلافاصله شروع به سر دادن شعارهای اعتراضی کردند.

◀️گروه های معترض ممکن است امیدوار باشند که آزادی معترضان بازداشت شده به گروه های بسیار بزرگ تری در خیابان ها در ۲۷ بهمن تبدیل شود.
⬇️
◀️گروه‌های معترض که خواستار تجدید تظاهرات سراسری هستند، اگر نتوانند مشارکت مردمی ایجاد کنند، خطر تضعیف خود را در جنبش اعتراضی دارند.
⬇️
◀️بیانیه INYU که خواستار فعالیت اعتراضی در ۲۷ بهمن شد شامل امضاهایی از ۵۰ گروه معترض مختلف بود که نشان می‌دهد INYU شبکه سازمانی خود را گسترش داده است. با این حال، مشخص نیست که این امضاها تا چه اندازه نشان دهنده همکاری معنادار و عملی هستند.
⬇️
🟦سرهنگ آندری سردیوکوف، فرمانده نیروهای #روسیه در #سوریه، در ۱۹ بهمن به #حلب #سوریه سفر کرد و احتمالاً با سردار سرتیپ اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه دیدار کرده است.
⬇️
◀️رسانه های #سوریه گزارش دادند که سردیوکوف در جریان این سفر درباره امدادرسانی به زلزله زدگان صحبت کرد. سردیوکوف پیش از این از آوریل تا سپتامبر 2019 فرماندهی نیروهای #روسیه در #سوریه را بر عهده داشت.
⬇️
understandingwar.org/sites/default/…
◀️رهبری نظامی روسیه در ژانویه 2023 مجدداً سردیوکوف را به این سمت منصوب کرد که بخشی از تغییر بیشتر در مواضع فرماندهی ارشد نظامی روسیه قبل از شروع حمله #روسیه در شرق #اوکراین بود.

همانطور که CTP قبلاً گزارش داده بود، قاآنی در همان تاریخی به #حلب سفر کرد.
⬇️
🟥🟦امنیت داخلی و فعالیت اعتراضی

حداقل ۲ اعتراض در ۲ شهردر ۲۰ بهمن رخ داد. CTP با اطمینان متوسط ارزیابی می کند که یک اعتراض در مکان زیر رخ داده است:

🔶شهر #یزد، استان #یزد

سایز: کوچک
جمعیت: کارگران شرکت #یزد_تایر
⬇️

https://t.co/HkH2U0nA4S twitter.com/i/web/status/1…
🟥🟦تیم CTP با اطمینان کم ارزیابی می کند که یک اعتراض در مکان زیر رخ داده است:

🔶شهر #اصفهان، استان #اصفهان

سایز: کوچک
جمعیت: دستفروشان
⬇️
🟥هماهنگ‌کنندگان و سازمان‌های تظاهرات خواستار تظاهرات در تاریخ زیر شدند:

🔴۲۷ بهمن‌ماه
🔴نوع: تظاهرات سراسری ضد رژیم و مراسم چهلم معترضان اعدام شده #سیدمحمد_حسینی #محمدمهدی_کرمی
🔴مکان: سراسر کشور
⬇️
🟥🟦دادستان کل کشور، گفت که بیش از ۹۰ افسر امنیتی در جنبش اعتراضی #مهسا_امینی/#ژینا_ئه‌مینی کشته شده اند.
این رقم به طور قابل توجهی بیش از آن چیزی است که رسانه ها تا این لحظه گزارش کرده اند. تحلیلگران مستقل پیش از این حدود ۷۳ تن را تخمین زده بودند.

⬇️
◀️ابراهیم رئیسی و عبداللهیان تلاش کرده‌اند در روزهای اخیر از سرکوب رژیم و رفتار با زنان در مقابل مخاطبان بین‌المللی دفاع کنند. عبداللهیان در مصاحبه‌ای که با NPR انجام داد که طی آن وی حمل سلاح گرم توسط نیروهای امنیتی در سرکوب اعتراضات اخیر را رد کرد.
⬇️
npr.org/2023/02/08/115…
◀️عبداللهیان همچنین مدعی شد که سازمان‌های حقوق بشر در مورد تعداد کشته‌شدگان معترض اغراق کرده‌اند و دستگیری روزنامه‌نگاران توسط رژیم را تکذیب کردند. رئیسی به طور جداگانه در ۲۰ بهمن در جمعی از سفرای خارجی برای بزرگداشت سالگرد انقلاب ۵۷ ایران سخنرانی کرد.
⬇️
◀️رئیسی از سخنان خود برای دفاع از رژیم و رفتار آن با زنان استفاده کرد. دولت رئیسی در تلاش است تا خود و واکنش اعتراضی خود را به صورت مثبت به جامعه بین‌المللی و به‌ویژه اروپا نشان دهد که احتمالاً مانع از اعمال تحریم‌های بیشتر اتحادیه اروپا برای نقض حقوق بشر می‌شود.
⬇️
🟥سیاست خارجی و دیپلماسی

◀️یکی از مشاوران ارشد اسماعیل خطیب وزیر اطلاعات که نامش فاش نشد، در۱۹ بهمن گفت: «چین در صف دریافت ۱۵۰۰۰ پهپاد [ایرانی] است».
⬇️
◀️این مشاور این سخنان را در حالی بیان کرد که در یک مراسم عمومی در مورد علاقه سایر کشورها به خرید پهپادهای ایرانی صحبت می کرد. رسانه های #ایران این مشاور را رئیس اتاق فکر مطالعات سیاسی وزارت اطلاعات و امنیت معرفی کردند اما اطلاعات هویتی دیگری ارائه نکردند.
⬇️
🟦این ادعا غیرقابل تایید و غیر قابل اعتماد است. CTP هیچ نشانه ای مبنی بر علاقه #چین به خرید پهپادهای #ایران ندیده است. و دلیلی برای داشتن چنین اطلاعاتی از سوی این مسئول وجود ندارد. وزارت دفاع- نه وزارت اطلاعات و قطعاً اتاق فکر آن - مسئول فروش تسلیحات و خرید نظامی است.
⬇️
🟦امور نظامی و امنیتی

◀️مهند العقابی، مدیر ستاد اطلاع رسانی نیروهای بسیج مردمی (#حشدالشعبی) در ۲۰ بهمن هشدار داد که ایالات متحده ممکن است حملات هوایی به محموله های کمک های PMF به مناطق زلزله زده در #سوریه انجام دهد.
⬇️
◀️اگر #آمریکا یا #اسرائیل در روزها و هفته های آینده به محموله های تسلیحاتی تحت حمایت #ایران در #سوریه حمله هوایی کنند،العقابی در فضای اطلاعاتی شرایطی را برای متهم کردن #آمریکا به نابودی کمک های بشردوستانه تعیین کند.
⬇️
تیم CTP قبلاً ارزیابی کرده بود که شبه‌نظامیان #ایران ممکن است به دلیل زلزله آزادی حرکت بیشتری در سراسر #سوریه داشته باشند و ممکن است از این آزادی برای تحکیم مواضع خود استفاده کنند که معمولاً نمی‌توانند به راحتی در شمال غربی سوریه به آن دسترسی پیدا کنند.
⬇️
پایان ترجمه گزارش اعتراضات ایران تاریخ ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
#ژن_ژیان_ئازادی
#زن_زندگی_آزادی
#ایران #اخبار #رسانه
@threadreaderapp unroll

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Daikatou

Daikatou Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @daikatuo_p

Feb 9
🧵هدف @criticalthreat اطلاع‌رسانی و آموزش سیاست‌گذاران، جوامع اطلاعاتی و نظامی، و همه شهروندان علاقه‌مندی است که نیاز به درک تفاوت‌های ظریف و مقیاس تهدیدات منطقه دارند.

اخبار اعتراضات #ایران، ۱۹ بهمن‌ ۱۴۰۱:
⬇️
🟥اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه ۱۹ بهمن به شهر #حلب #سوریه سفر کرد.
◀️رسانه‌های دولتی #ایران از سفر قاآنی خبر دادند و ویدئویی از نظارت وی بر عملیات‌های بشردوستانه در واکنش به زلزله ۱۷ بهمن که جنوب #ترکیه و شمال غرب #سوریه را ویران کرده بود منتشر کردند.
⬇️
◀️یک حساب کاربری در شبکه های اجتماعی طرفدار رژیم نیز تصاویری از دیدار قاآنی با یک فرمانده میدانی ایرانی نامشخص منتشر کرده است.
🟣دای‌کتو:در خبر صداسیما و توییت درون تصویر زیر به حضور نماینده قاآنی اشاره شده
⬇️
Read 34 tweets
Feb 8
🧵هدف @criticalthreat اطلاع‌رسانی و آموزش سیاست‌گذاران، جوامع اطلاعاتی و نظامی، و همه شهروندان علاقه‌مندی است که نیاز به درک تفاوت‌های ظریف و مقیاس تهدیدات منطقه دارند.

اخبار اعتراضات #ایران، ۱۸ بهمن‌ ۱۴۰۱:
⬇️
🟥چندین جناح سیاسی ایران، از جمله تندروها، به این ارزیابی رسیده‌اند که رژیم ارتباط خود را با مردمش از دست داده است.
حسن روحانی به تشدید شکاف‌ها بین رهبری ایران و جمعیت آن به عنوان یک تهدید فوری ادامه داد و گفت که خامنه‌ای،نتوانسته است به اندازه کافی به این شکاف‌ها رسیدگی کند.
⬇️
روحانی تلاش خامنه‌ای برای عفو و تخفیف مجازات «ده‌ها هزار» زندانی و معترضان دستگیر شده را «نقطه شروع» توصیف کرد.
◀️روحانی از رژیم خواست تا سیاست‌هایی را با هدف رسیدگی به نارضایتی‌های معترضان، از جمله احیای مشترک اقدام جامع و کاهش محدودیت‌های جاری اینترنت، دنبال کند.
⬇️
Read 46 tweets
Feb 7
🧵هدف @criticalthreat اطلاع‌رسانی و آموزش سیاست‌گذاران، جوامع اطلاعاتی و نظامی، و همه شهروندان علاقه‌مندی است که نیاز به درک تفاوت‌های ظریف و مقیاس تهدیدات منطقه دارند.

اخبار اعتراضات #ایران، ۱۶-۱۷ بهمن‌ ۱۴۰۱:
⬇️
🟥خامنه ای در روزهای اخیر اقدامات متعددی را در معرض دید عموم انجام داده است که احتمالاًبه جهت کاهش ناامیدی عمومی نسبت به رژیم است. خامنه‌ای در ۱۴ بهمن با جمعی از دانش‌آموزان #دختر دیدار کرد و طی آن از نقش #زنان در تاریخ و جامعه ایران تجلیل کرد.
⬇️
رسانه‌های ایران به طور گسترده تصاویری از این رویداد را نشان دادند که تلاش های تبلیغاتی رژیم را به نمایش گذاشت. خامنه‌ای احتمالا تا حدودی به انتقادات عمومی از بدرفتاری رژیم با #زنان در جریان اعتراضات #مهسا_امینی/#ژینا_ئه‌مینی پاسخ می داد.
⬇️
Read 44 tweets
Feb 6
ترجمه:
🇮🇷 خلاصه تظاهرات اعتراضی ایران برای دوره ۷ روزه ۸-۱۴ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، گردآوری شده از شواهد تصویری

نتایج:
#️⃣ تعداد کل افراد مشاهده شده معترض: ~1096 نفر
#️⃣ تعداد سایت های اعتراضی: 42
#️⃣ تعداد شهرها و شهرستان های تحت تاثیر: 15

📊 نمودار ⬇️
🧵 1/5 ⬇️
ادامه
#️⃣ میانگین (میانگین) مشارکت روزانه معترضان: ~164
#️⃣ تعداد تظاهرات اعتراضی (شامل روزهای متفاوت): 46
#️⃣ میانگین (میانگین) اندازه تظاهرات اعتراضی: ~ 25 نفر

🗒️ برگه داده 🔢 آمار 📊 نمودارها ⬇️
🧵 2/5 ⬇️
ادامه
#️⃣ بزرگترین سایز اعتراض: ~397 (#زاهدان)
#️⃣ حوادث شعارهای اعتراضی از ساختمانها: 16
#️⃣ درصد افراد درگیر در فعالیت اعتراضی شبانه: 18 درصد
#️⃣ درصد اعتراضات با حضور نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران: 4 درصد❗️

🧵 3/5 ⬇️
Read 5 tweets
Feb 6
#زلزله قوی در غازیانتپ ترکیه
حداقل ۲۷ میلیون نفر این زلزله را حس کردند
بیش از ۴ میلیون نفر در مناطقی زندگی می کنند که می توان انتظار خسارت را داشت.
در منطقه ای که بیش از ۳۰ هزار نفر را تحت تأثیر قرار می دهد، خسارات شدیدی انتظار می رود....
risklayer-explorer.com/event/4492/det…
#ترکیه در خواست کمک بین‌المللی در مدیریت زلزله شده است.
Read 20 tweets
Feb 5
ترجمه با تصرف در هشتگ‌ها:
🗯️ تظاهرات اعتراضی مردمی در ایران
#️⃣ مشارکت روزانه از شواهد بصری مشاهده شد

۱۴: ~558 ⬅️ (آزمایشی)

• احتمالا کاهش حضور در مصلی بزرگ زاهدان
• وقوع بیشتر ناآرامی های کوردها (Kurdish Unrest) ، این بار در #سنندج

🗺️ نقشه حوادث ⬇️
🧵 موضوع 1/4 ⬇️
ادامه
• سومین رخداد ناآرامی کوردها در ۵ روز گذشته به دلیل بازداشت شخصیت های مذهبی - که نشان دهنده افزایش در وضعیتی است که ماه‌ها (اواخرآذر تا امروز) آرام شده بود.
• تجمع اعتراضی مجدد جمعه در #گالیکش
#کوردستان
🗒️ برگه اطلاعات 📊 نمودارها ⬇️
🧵 موضوع 2/4 ⬇️
ادامه
جمعیت #زاهدان احتمالاً تا ۲۰٪ کاهش یافته است که نشان دهنده نتیجه سیاست انحراف و بازدارندگی ج.ا است.
• مرتبط: sUAS در بالای سر ظاهر شد
• انتظامات مسجد مکی برای شخصیت‌های بلوچ استیج درست کردن - جایی که پیش از این راهبرد تجمعع جمعیت داده شده بود.

🧵تاپیک 3/4 ⬇️
Read 5 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(