yatirimcibaba Profile picture
Mar 24 13 tweets 11 min read
1) Merhaba arkadaşlar,

Son birkaç aydır testere piyasasındayız. Yatırımcılarımızın %60-70’i son birkaç yıldır, borsaya girdiği için, 2022 rallisinden sonra, borsayı her gün yükselen, hiç düşmeyen bir yatırım aracı olarak gördüler.

#aksa #alka #alkim #bioen #tuprs #alark #hekts
2) Son birkaç aydır yaşanılan gelişmeler ile, borsanın zor bir yer olduğunu kanıtladı. Testere piyasasında ne yapmak lazım?
Her şeyden önce ODAKLANMANIZ lazım. Buna BOLLUK PARADOKSU diyoruz. Seçim şansınız çok ise, başarı oranınız düşüyor.

#ttrak #kchol #sahol #sise #arclk
3) Tanıdığınız, bildiğiniz, güvenilir olarak gördüğünüz şirketleri takibe alın ve bir SHORT LIST yapın. 10-20-30 firma. Ben 15-20’yi geçmem. 500 şirketin tamamı hakkında yorum yapabilen adama da kusura bakmayın, ŞARLATAN derim.

#ttkom #miatk #smrtg #konka #yeotk
4) Bir insan borsadaki şirketlerin tamamı hakkında yorum yapamaz. Yapmamalı. Aracı kurumlar onlarca analist çalıştırıyor, her sektör için farklı çalışanları var ve yine doyurucu olmayan raporlar yayınlıyorlar. Bazı arkadaşlar, A’dan Z’ye her firma hakkında yorum yapabiliyor.
5) Neyse, SHORT LIST’E aldığım, bu hisseleri TEMEL ve TEKNİK olarak inceleyin. GÜVENLİ ALIM SEVİYELERİNİ belirleyin. Destek, direnç noktalarına bakın. Hissenin ederi nedir? Ne değildir? Ona bakın. Tarihsel piyasa çarpanlarına, gelecekteki tahmini rasyolarına odaklanın.
6) Tüm bunlardan sonra, belirlediğiniz GÜVENLİ ALIM SEVİYESİNE uyun. Bir yandan da BIST-100 endeksi kontrol edin. Mesela biz #ALKA da 23-26 arası güvenli alım seviyesi dedik. Buralardan alan, orta vadede kaybetmez dedik. Lakin 20-23 arası da bir seviye belirledik.
7) 23-26 arası KADEMELİ AL, 20-23 arası YÜKLEN. Burada endeksin durumu önemli. Neden? Endeks (bir şekilde) diyelim 4200’e düştü, #alka yı o zaman 19-20’lerden bile alabilirdik. Yani, hisselerin ederine bakarken, borsanın ve ülkemizin de ederine bakmak gerekiyor.
8) Türkiye’deki bir şirketi, ülkemizin ekonomisinden ve endeksinden bağımsız düşünemeyiz. (Özel durumlar hariç).

#alka #alkim #alark #hekts #smrtg #konka #tuprs #arclk #vestl #vesbe #ttrak #genil #sahol #kords
9) Ez cümle, SNIPER gibi olmalısınız. SNIPER ne yapar? Pusuya yatar. Avını bekler. En uygun anda, nokta atışın yapar. Küçük yatırımcı da, testere piyasasında, en uygun anı beklemeli. Acele etmek yok. Acele edersen, #alka 40’dan 35’e düştü alayım dersen, olmaz. Bekle. O an gelecek
10) İşte #alka 22.94’den döndü. 23-26 güvenli alım seviyesini belirlemiştik. Bu seviye alanın geniş olması, dediğim gibi ENDEKS ile ilgili. En düşükten alamazsınız. 40’lerdan gelip, 22.94’den dönen #alka için 24-25’lerden alıyorsanız, ne mutlu size!
11) 2. Örnek: #akgrt deprem öncesi, 4.00 üzerinden sattığım şirket. Temel analizi güzel. Hakim olduğum (olmaya başladığım şirket). Önce endeks düşüşü, sonra da deprem derken, 2.80 bölgesine kadar geldi. Tepki gösterdi, 3.30 yaptı yine tepki geldi derken. 2.79’dan ben girdim.
12) 2.70’den de aldım v.s. Gruptaki bir arkadaşım 2.68’den aldı. Buraları hep GÜVENLİ ALIM SEVİYESİ. Ama yarın şirket çok olumsuz bir KAP atar, ya da endeks 4.200’e düşer, bu seviyeler düşebilir. Bu nedenle az şirket takip etmeniz lazım.

#akgrt #garan #akbnk #halkb #isctr
13) 10-20 şirketi takip ederseniz, inanın bana bunlar kolay işler. Zor değil. Ama tüm borsayı takip etmeye çalışırsanız, daldan dala atlarsınız. Sonra da boşluğa düşerseniz.

Bu piyasada;

SAKİN OLUN
SABIRLI OLUN
PLANLI/PROGRAMLI OLUN
DİSİPLİNLİ OLUN
ACELE ETMEYİN
SESSİZ OLUN

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with yatirimcibaba

yatirimcibaba Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @yatirimcibaba1

Mar 26
1) Bu coğrafyanın insanı olarak, duygularımızı uçlarda yaşamayı seviyoruz. Tuttuğumuz takım 2 galibiyet alınca, "Bu sene kesin şampiyonuz" diyoruz veya 2 mağlubiyet olunca da, "yönetim istifa" diyoruz.

Sevdiğimiz zaman da böyle olmuyor mu?
2) Sevdiğimizi düşündüğümüz zaman, karşımızdaki insanın özeline müdahaleyi bir hak olarak görüyoruz, O'nun düşüncelerini değil kendi duygularımızı önemsiyoruz ve sevgimizle karşımızdakini boğuyoruz.

Tam tersi sevmiyorsak da, nefret boyutunda sevmeyebiliyoruz.
3) Karşımızdakinden nefret ediyorsak, O'nun sürekli mutsuz olmasını istiyoruz. "Benden sonra bir daha gülmedi, mutlu olamadı" demeyi o kadar çok istiyoruz ki...

Duygularımızı uçlarda yaşıyoruz.

Sevgimizle (bazen) karşımızdakini sıkıyoruz, boğuyoruz, öldürüyoruz.
Read 27 tweets
Mar 25
1) Sevgili arkadaşım,

Cebinde 100.000₺ ile borsaya giriyor ve 3 günde zengin olma hayalleri kurup telegram gruplarından birisinde, ismini daha önce hiç duymadığın, ne iş yaptığını bile bilmediğin #abcde hissesi alıyorsun. Malı sana kitliyorlar, farkında değilsin.
2) 100.000₺ önce 120 sonra 130 bin TL oluyor ve kendini de “borsa ne kadar kolaymış” diyerek kandırıyorsun. Sonra hisse taban taban gitmeye başlıyor, burdan döner, şurdan döner diye Telegram grubunda sizi sakinleştirmeye çalışıyorlar ve size umut veriyorlar.
3) sermayen 50.000₺ ye düşüyor, bu arada farklı gruplara da dahil oluyorsun. Bir başka grupta, yine ne iş yaptığını bilmediğin ve bilme ihtiyacı bile hissetmediğini #xyzac hissesini gözüne kestiriyorsun. Büyük bir grup hisseye girecek. Diğer hisseden çıkıp, bu hisseye giriyorsun
Read 6 tweets
Jan 7
1) merhaba arkadaşlar sürekli borsa konuşuyoruz ama unutmayın borsa tek yatırım aracı değildir. Eğer borsada bir türlü başarılı olamıyorsanız çok da zorlamayın ve hırs yapmayın. Başka yatırım araçları da var.
2) Altın gümüş, gayrimenkul, vb alanlar da var. Ben borsada olmayı seviyorum ve borsada yatırım yapmak istiyorsanız da, önce kendinizi tanıyın . Yatırımcı profilinizi oluşturun. Bu profile göre eğitim alın ve kendinizi geliştirin.
3) kısa vadeli yatırımcı mısınız? Trader mısınız? Trend analizi mi yapıyorsunuz? Endeks ile ilgilenmiyor ve şirketlerin temel analizini yapıp orta uzun vadeli yatırım mı yapıyorsunuz? 3 yıl sonrasını mı yoksa 10 yıl sonrasını mı hedefliyorsunuz? Bunların hepsi bi arada olmaz.
Read 10 tweets
Jan 1
1) 2023 PORTFÖYÜM:

Kasım ayından itibaren, 2023 yılına hazırlık yapıyordum. Bu hazırlığa Aralık ayı eğitimindeki arkadaşları da dahil ettim. Onlardan da güzel fikirler ve geri dönüşler geldi. Kendilerine de teşekkür ediyorum. Bilgiyi paylaşmak ve birlikte kazanmak en güzeli.
2) Yine uzun bir bilgisel olacak. Ben bazı ÖNEMLİ konuları, kısa kısa anlatmak yerine, uzun ve detaylı anlatmayı daha çok seviyorum. Bu nedenle, klasik bir "Çaylar kahveler hazırlansın, yatırımcı baba yazıyor" bilgiseli daha geliyor.

Vatana, millete hayırlısı olsun :)
3) 19 Kasım’da paylaştığım, 2022 yılında neler yaptım?
Finansal yatırımlarımı nasıl değerlendirdim yazısını yeniden sunuyorum. Bu yazıda 2022 yılında portföyüm %471 büyüdü demiştim.

#alka #aksa #eregl #hekts #sasa #gesan #smrtg #kontr #kmpur

Read 72 tweets
Dec 26, 2022
1) Büyük üreticiler ile küçük üreticilerin maliyeti aynı değil. Büyüklerin maliyeti daha düşük.

2) Büyükler maliyet düşürmek için belirli oranlarda dip yap dediğimiz yağ ekleyebiliyorlar. (Düşük kalite yağ)

3) her ürünün olduğu gibi zeytinyağın da farklı kaliteleri var.
4) Ben zeytinyağında polifenol oranına bakarım. Polifenol kanser karşıtı etken madde. İsteyenler detaylı araştırsın. Polifenol de, erken hasat soğuk sıkım ürünler de oluyor. Bu ürünün maliyeti de çok yüksek. Polifenol oranı yüksek zeytinyağımı kahvaltılarda ekmek banarak yerim
5) Kaliteli, düşük asit ve yüksek polifenollü zeytinyağı boğazı yakar. Bu nedenle tadı güzel değildir. Öyle tadı çok güzel, aromatik yağlar, genelde tahşişli ve/veya hileli ürün olur.

Bir de, komşumun köylüsünden aldım dediğiniz yağlar var elbette ..
Read 16 tweets
Dec 15, 2022
1) Merhaba arkadaşlar,

2023 Portföyünü soruyorsunuz. Net bir şey henüz söyleyemiyorum.

Sürekli faaliyet raporu okuyorum ayrıca hisseleri de takip ediyorum.

Yavaş yavaş kafamda bir çerçeve oluşmaya başladı.

Bunları da yazmaya anlatmaya başlayacağım.
2) Öncelikle biliyoruz ki, 2023'de (tam da ortasında) bir seçim var. Yurtdışı ne kadar hareketli olursa olsun, bu sene borsanın kaderini yurtiçindeki gelişmeler belirleyecek. Bu nedenle, atacağım adımlarda öncelikle yurtiçini düşünerek atacağım.
3) FED faiz kararları ve açıklamaları çok önemli. Ama yurt içindeki, siyasi ve ekonomik gelişmeler çok daha önemli. Mesela, şu anda borsaya "reel" bir siyasi destek var. Doğru veya yanlış, sağlıklı veya sağlıksız, ama böyle bir gerçeğimiz var. Bu gerçeğe göre hareket edeceğim.
Read 41 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(