EnemyMen Profile picture
Apr 4 25 tweets 6 min read Twitter logo Read on Twitter
1/ #BRICS #USD
Czekają nas w 2023 r dwa interesujące wydarzenia w czasie recesji i kryzysu. Pierwszym jest FedNow jaki ma wystartować w lipcu 2023 r. kolejnym jest zjazd BRICS w sierpniu.

Są to rzeczy ważne z monetarnego punktu widzenia, w kontekście de-dolaryzacji a
2/
także z powodu de-globalizacji. Chciałbym opisać wam, jakie są moje odczucia w kontekście zjazdu BRICS, na którym przybliżą się ramy powstającej wspólnej waluty handlowej bloku.

Nie będę prorokować końca świata czy dolara, jak prezentuje to narracja państw rdzenia BRICS.
3/
Przyglądam się zagadnieniu z powodów surowcowych oraz fascynacji strukturalnej. Wszak zmiany o zakresie systemowym i monetarnym nie dzieją się na co dzień.

Oto system dominacji dolarowej - naszej waluty rezerwowej świata. Najpierw od 1944 zabezpieczonej złotem, potem w 1971
4/
z zerwanym powiązaniem z kruszcem, ponowną próbą powiązania go w ramach Smithsonian Agreement, porażką, i powiązaniem go z ropą w 1973 r. w wyniku kryzysu paliwowego nr. 1.

To wytworzyło nam system dominacji USD, system pieniądza dłużnego z długiem rollowanym na przyszłość
5/
i powszechny pieniądz fiat. Dolar stał się smarem gospodarki zachodniej, a i w naszym "najweselszym z baraków" jak i innych krajach socjalistycznych i komunistycznych cieszył się uliczną estymą. Zresztą władza ludowa przymykała już trochę oko na zakupy złota i walut zachodnich
6/
jako iż likwidowało to nawis inflacyjny.

W 1991 r. rozpadł się ostatecznie ZSRR. Zimna wojna dobiegła końca, nastał Pax Americana. Świat przyjął (czasem chętniej a czasem mniej) dominację USA i USD.

Azjatycki kryzys 1998 pogłębił zapotrzebowanie na rezerwy czyli płynność.
7/
No a jakie opcje miał wtedy świat? Wówczas był to tylko dolar i ewentualnie będące w dołku cenowym złoto. Nie było alternatów. Ilość rezerw zbiorczo zaczęła rosnąć - żeby nie męczyć - było to w tym wątku od tweeta 17:
8/
Dolar pozostawał królem. W 2000 na mapie rezerw banków centralnych pojawiło się co prawda Euro - te mocne 18.3% odpowiadało wartości rezerw marek, guldenów, franków itp w bankach centralnych. Tu dodam tylko ze EUR nie miało wspólnego rynku długu, więc nie stanowiło konkurencji
9/
dla dolara. ono miało być tylko rozliczeniowe, de facto ułatwiając zbliżenie krajów strefy, ku dalszej federalizacji. Gdzieś z czasem dopiero pojawiały się różne ambicje.
10/
Powyższy graf pokazuje nam rezerwy walutowe banków centralnych. 2000 i 2007 to dominacja walut G7 - USD, EUR, JPY i GBP - razem do 98% powyższych.

Rezerwy oczywiście zmieniają się. Rosną. np. z 1.6 bln USD w 1997 do 10 bln w 2011 r. i 12 bln w połowie 2020 r. więc waga USD w
11/
2000 a w 2010 mimo iż mniejsza %, to jednak zupełnie innej kategorii. Ponadto są jeszcze niealokowane rezerwy walutowe, bo rynki wschodzące momentami kupowały co akurat jest i ile wlezie. MFW musiał stworzyć wręcz z tego powodu osobną kategorię Nawet dziś nie znamy składu 8%.
12/
Do brzegu Enemy. Mamy kryzys 2007-2008. Wielu krajom nie podoba się że wybuchł on na USA i rozlał się na świata, i że niby USA nie ochroniło świata. Paradoks Triffina się kłania - używanie tej samej waluty jako swojej domowej i globalnej rezerwowej, kiedyś spowoduje że trzeba
13/
będzie ratować. Albo krajową ekonomię, albo światową.

Już przed 2007 r. niektóre państwa niechętnie odnosiły się do wszechobecnej dominacji dolara. Kadafi chciał wprowadzić złotego pan-afrykańskiego dinara. Saddam chciał rozliczać iracką ropę w Euro. Małe elementy mogące
14/
zwiększyć erozję systemu z czasem. No ale dla dominacji w systemie monetarnym obowiązuje Gomułkowska zasada "raz oddanej władzy nie oddamy już nigdy". Wystarczy popatrzeć jak kształtowało się to dla dawnej Hiszpanii, Niderlandów, Brytyjczyków i wreszcie USA (nabyte w wyniku)
15/
dwóch wojen światowych. W końcu jakby się eksportowało swoją inflację w świat?

Poniżej grafika od BIS za 2022. USA ma 25% światowego PKB i odpowiada za ponad 10% globalnego handlu. Ale w dolarze robi się o wiele więcej % transakcji różnego typu. Kolumny na zielono od lewej
16/
to pożyczki międzynarodowe (np MFW w dolarach dla kraju X), potem międzynarodowe papiery dłużne (np Polska emisja długu w USD), transakcje FX (sprzedam walutę, kupię dolara bo potrzebuję zakupić np. ropę), oficjalne rezerwy walutowe (jak opisywane powyżej), faktury handlowe
17/
ja tobie za 30 dni od końca miesiąca mam zapłacić tyle dolarów) i płatności SWIFT (kto nie robił międzybankowego przelewu międzynarodowego niech pierwszy rzuci kamieniem).
Samo to powinno pokazać że dolar jest wielki. a 2022 r. to już przecież stopniowa erozja długoterminowa.
18/
No ale nastał kryzys 2007-2008 i na arenie trochę śmielej pojawia się BRICS. Jeszcze wtedy bez RPA, które dołączyło w 2010 r. Dlaczego trochę śmielej? bo taki nieformalne zbliżenie następowało od 2000 r.

W 2009 r. BRIC spotyka się w Jekaterynburgu i tam oddaje się tematowi:
19/
"przezwyciężenia kryzysu i stworzenia bardziej sprawiedliwego systemu międzynarodowego (...) oraz omówienia parametrów nowego systemu finansowego"

Innymi słowy de-dolaryzacji i uznania swojej pozycji międzynarodowej. A dlaczego to tak? Każdy z BRICSów miał swoje powody.
20/

Chiny - fabryka świata, faktury w dolarze. Duży posiadacz USD i UST. Wzajemne więzy handlowe takiej skali jak nigdy w historii. Nawet teraz gdy trwa wojenka handlowa.

Rosja - wówczas jak i teraz Rosja surowcem stoi. A skoro wpływy za ropę stanowiły duży element jej
21/
przychodów budżetowych (gas+oil = 40% przed wojną) no to ekspozycja na dolara była spora.

Indie - uważały początkowo pomysły BRICS za ideologiczne, ale New Delhi chodziło o zwiększenie roli swojej waluty. Do niedawna 86% indyjskich płatności handlowych było rozliczanych
22/
w USD, przy czym same Stany Zjednoczone jako importer indyjskich towarów odpowiadały za 15%, a eksportowo za 5%.

Brazylia i RPA - silne więzy handlowe z USA, bardzo duża ekspozycja dolarowa.

Wszystkie powyższe w dużej części gospodarki surowcowe EM, a zatem kryzys 2007-2008
23/
dokonał sporego spowolnienia i spustoszenia.

Do tego dochodzą względy ambicjonalne, wymierzone w stary porządek. W 1945 zakładając ONZ jeszcze można było uznać UK za mocarstwo zwycięskie. Francję mniej. Oba kraje zasiadają w Radzie Bezpieczeństwa mimo iż mocarstwowość mają
24/
już dawno za sobą. Jedynym stałym reprezentantem rynków rozwijających się były Chiny i Rosja.

Podobnie temat można by podciągnąć z istnieniem MFW i struktur wspierających "stary porządek uformowany w wyniku 2WW", zarówno politycznie finansowo jak i monetarnie. Można używać
25/
przy tej okazji wielkich słów o niesprawiedliwości dziejowej, argumentów dotyczących rozwoju, PKB, finansów, odzwierciedlenia nowej pozycji w świecie, konieczności aktualizacji...

...Ja pozwolę sobie opisać to w 4 słowach zawierających to wszystko:

'"Chcę mój kawałek tortu"

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with EnemyMen

EnemyMen Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @EnemyMen

Apr 4
76/ #BRICS #USD #CBDC jako iż twitter bez-znaczkowcom pozwala na niewiele, to też wątek będzie dzielony. Twity 51-75 znajdują się w linku o tutaj, a ja kontynuuję rozważania o walucie BRICS poniżej.

77/
infrastruktury do handlu ropą za pomocą złota. Dostawcy ropy mogą otrzymać zapłatę w Renminbi i natychmiast zamienić ją na złoto. Ta zmiana oznacza początek innego niż dolarowy instrumentu finansowego i nie-dolarowego mechanizmu odkrywania cen dla głównego globalnego towaru
78/
(stąd duże możliwości arbitrażu między rynkami). Notowane w Szanghaju kontrakty terminowe na ropę w juanach wciąż pozostają w tyle za londyńskimi kontraktami na ropę Brent i nowojorskimi kontraktami WTI, ale już znacznie wyprzedziły Tokio i Dubaj.
Read 25 tweets
Apr 4
51/ #BRICS #USD jako iż twitter bez-znaczkowcom pozwala na niewiele, to też wątek będzie dzielony. Twity 26-50 znajdują się w linku o tutaj, a ja kontynuuję rozważania o walucie BRICS poniżej.

52/
Proces zmniejszania zależności od USD przyspiesza, choć członkowie BRICS i aplikanci do niedawna zdawali się nie mieć wypracowanego konsensusu jak to zrobić. Według MFW, na Q3 2022 roku, USD, EUR, GBP i JPY stanowiły obecnie 88% znanych, alokowanych rezerw walutowych.
53/
Elementem pierwszym do rozpracowania jest tu de-dolaryzacja via użycie walut własnych i infrastruktury własnej. przykłady z głowy:

Takie podejście jest wyraźnie zauważalne wśród Indii i Rosji, Rosji i Chin, Chin i Brazylii czy Chin i ich partnerów z rynków wschodzących.
Read 25 tweets
Apr 4
26/ #BRICS #USD #CBDC jako iż twitter bez-znaczkowcom pozwala na niewiele, to też wątek będzie dzielony. pierwsze 1-25 twitów znajduje się w linku o tutaj, a ja kontynuuję rozważania o walucie BRICS poniżej.

27/
BRICS rozwinął dwa podejścia. jedno prowadzące do próby reformy a drugie do próby stworzenia swojego własnego i nowego systemu.

Reprezentując jeszcze podejście reformatorskie, w przemówieniu wygłoszonym w 2009 zatytułowanym "Reforma Międzynarodowego Systemu Walutowego"
28/
Zhou Xiaochuan - prezes Ludowego Banku Chin - nazwał ideę Bancor Johna Maynarda Keynesa "dalekowzroczną" i zaproponował przyjęcie SDR-ów MFW jako globalnej waluty rezerwowej w odpowiedzi na kryzys finansowy. Idea została odrzucona przez USA, jako podważająca ich pozycję.
Read 25 tweets
Feb 19
1/ #srebro #silver
Na zachowywanie się cenowe srebra w 2022 r. można spojrzeć dwojako. Jeżeli zrobić to w kontekście rozdmuchanych nadziei od Wall Street Bets (Zniszczyć Comex) i wszystkich survivalistów którzy chcą płacić srebrem po "nieuchronnym załamaniu systemu finansowego"
2/
no to tak... najgorsze są wybujałe i niespełnione nadzieje.

Jeżeli spojrzeć okiem traderskim, no to na ruchach srebra można było zarobić. Aprecjacja w H1, potem spadki Maj-Listopad i wzrosty sezonowe od Listopada. A jeżeli spojrzeć przez pryzmat długiego terminu no to cena
3/
mogła zawieść. Nie ukrywajmy - w perspektywie r/r nie było dużych zmian. W perspektywie r/r inne aktywa dały zarobić - jak choćby pompa na soku pomarańczowym. Ale dla hodlerów srebra i złota, chyba jednak inne parametry czasowe mają znaczenie...

Jak srebro poradziło sobie
Read 40 tweets
Jan 24
1/ #złoto #gold #sankcje
Taki króciutki wątek chronologiczny dotyczące złota i sankcji.

1. Wybucha wojna - mamy końcówkę lutego 2022 r. Metalom szlachetnym towarzyszy silna zmienność zarówno 24 lutego, a potem wzrosty wybijające je 7-8 marca. Złoto muska wtedy po brzuszku swoje
2/
dotychczasowe szczyty, dotykając 2070 USD na intraday. Następuje silny pullback i stopniowe uspokajanie sytuacji.

ETFy zabezpieczone złotem reagują panicznie. Ameryka i Europa kupują w samym marcu 200 t. kruszcu w proporcji fifty/fifty praktycznie. Banki centralne ruszą z
3/
zakupami dopiero od q3, gdy sytuacja cenowa ulegnie uspokojeniu.

W 24h od ataku Rosji na Ukrainę, sankcjami obejmuje się liczne rosyjskie podmioty związane z kruszcem i surowcami. Z banków m.in. VTB i Sber.

7 marca wstrzymany został eksport srebra i złota
Read 34 tweets
Dec 8, 2022
#Rosja #ropa #pricecap
1/23
Price controls nigdy nie zadziałały w historii. Zawsze za to wybuchały z wielkim hukiem. 60$ price cap jest żartem, co już kiedyś pisałem...



bo rosyjska ropa chodziła za 50 a nawet ciut poniżej. A skoro koszta wydobycia
2/23
surowca mają Rosjanie na poziomie 20-25 usd a zaplanowane wpływy budżetowe przyjęte w oparciu o cenę 45-46$ to... przykro mi. Nie wierzę że zadławi to Rosję jej własną ropą. Nie widzę także wyniszczającego zagrożenia płynącego ze strony powstałego deficytu budżetowego FR.
3/23
Kto deficytu nie ma, niech pierwszy rzuci kamieniem. A do innych spraw wrócę dalszej części. Tymczasem dalej ropa:

Rosja stwierdza prosto – price cap? Odetniemy was zatem od naszych dostaw. Jeśli chodzi o kontrakty na ropę, to kraje producenckie są "kute na 4 kopyta".
Read 23 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(