Czy sztuczna inteligencja rozwiąże największe problemy dzisiejszej wiedzy i stanie się nową, przewodnią metodą dokonywania odkryć i postępu naukowego? 🚀
2/ Definicja "nowej metody dokonywania odkryć" obejmuje 5 cech:
∙ Radykalna nowość
∙ Szybki rozwój
∙ Spójność
∙ Wpływ
∙ Duży stopień niepewności
System klasyfikacji zaproponował Daniele Rotolo i jego zespół z Sussex University w 2015 (czyli, przed ostatnim boom na AI).
3/ RADYKALNA NOWOŚĆ
AI przeżywa "drugie boom", częste zjawisko w przypadku nowych metod naukowych. 1. faza teoretyczna — naukowcy dostrzegają potencjał, ale początkowa faza przynosi setki problemów. 2. nowe zastosowania — przejście od "badania metody" do "badania metodą".
4/ SZYBKI ROZWÓJ
Tutaj wystarczy rzut oka na poniższy wykres. Niebieska linia to ilość publikacji w bazie arXiv, która dotyczyła sieci neuronowych (NN- neural network). Liczby w tys. na lewej skali.
5/ SPÓJNOŚĆ
Nowe metody stają się spójne, gdy środowisko naukowe znajdzie wspólną interpretację i zaakceptuje w badaniach. Oznaki takiej akceptacji to np.:
- oddzielne konferencje naukowe
- czasopisma specjalistyczne
- aktualizacja badań poświęconych klasyfikacji
6/ WPŁYW
Twórcy badania, które omawiam, jako miary wpływu na naukę użyli liczby cytowań artykułów związanych z NN.
Trendy w cytowaniach prac związanych z sieciami neuronowymi. Na 🟧 badania teoretyczne dotyczące samych NN, na 🟦 badania, gdzie NN użyto w roli narzędzia.
7/ NIEPEWNOŚĆ
W tej chwili narzędzia oparte na NN służą przede wszystkim do analizy danych z jednej domeny (np. streszczenia). Jednocześnie te precyzyjne artykuły są cytowane w bardzo szerokim kontekście. Wynika to z 2 powodów 👇
- mnogość zastosowań AI
- moda na AI (buzzword)
8/ Co jest tą niepewnością? Konsekwencje użycia technologii, jej wpływ na różne gałęzie nauki, potencjalne wyniki, możliwe przyszłe zastosowania, ewolucja modeli, ewolucja i specjalizacja kolejnych domen uczenia maszynowego itd...
9/ Definicję mamy z głowy, AI wypełnia wszystkie warunki.
Większość z nas podświadomie rozumie wagę tej technologii. Wykresy pozwalają dostrzec faktyczną skalę i tempo wzrostu. Teraz czas ustalić skąd ta popularność?
Z jakim problemem AI radzi sobie lepiej niż ludzie?
10/ Największy problem, z jakim boryka się obecna nauka to ILOŚĆ WIEDZY.
Znowu, wykres mówi sam za siebie. A podobno od przybytku głowa nie boli...
11/ Wykładniczy przyrost wiedzy jest spowodowany:
- wzrostem mocy obliczeniowej komputerów;
- wzrostem wydatków na naukę, szczególnie w Azji.
Analiza i synteza coraz większej ilości danych to większe koszty mocy obliczeniowej, w ostatnich latach coraz częściej — zbyt wysokie.
12/ 100 lat temu jedna osoba mogła mieć większość wiedzy w danej dziedzinie nauki. Dzisiaj nikt nie wie wszystkiego o pojedynczym związku chemicznym.
Skutki "przeciążenia wiedzą" są redukowane formowaniem coraz większych zespołów badawczych, ale to przestaje wystarczać.
13/ Rozwiązaniem jest wzrost wydajności modeli opartych na wielowarstwowych sieciach neuronowych, które mogą:
- przeszukiwać ogromne bazy danych w poszukiwaniu informacji
- analizować, syntezować, porządkować dane
- szukać nowych powiązań, korelacji, zastosowań.
14/ Optymalizacja algorytmów, nowe bazy danych i wyspecjalizowane modele są obecnie największą nadzieją na utrzymanie tempa postępu naukowego.
Prawdopodobnie obserwujemy też zmiany u samych fundamentów metodologii naukowej, sformułowanych w latach 60. przez Thomasa Kuhna.
15/ W książce "Struktura rewolucji naukowych" Kuhn zdefiniował PARADYGMAT — zbiór pojęć i teorii leżących u podstaw danej dziedziny. Jeszcze 60 lat temu takie fundamenty były konieczne, a poszczególne dyscypliny były jak samotne wyspy na oceanie.
16/ AI pozwala na budowę tysięcy nowych mostów pomiędzy wysepkami, a w publikacjach będzie pojawiać się coraz więcej prac interdyscyplinarnych, wchodząc na kolejny poziom zaawansowania w opisywaniu złożoności otaczającego nas świata.
17/ Nowe odkrycia przestają być efektem stawiania hipotez, coraz częściej są wynikiem rozpoznawania schematów i zależności przez modele oparte na sieciach neuronowych.
18/ Sir Francis Bacon, jeden z twórców nowożytnej metody naukowej, mawiał, że rolą naukowca jest poszukiwanie prawidłowości w danych empirycznych.
Wydaje się, że niedługo pracą naukowców może być w większym stopniu zarządzanie modelami, które radzą sobie z tym znacznie lepiej.
19/ Nie jestem taki mądry.
🧵 powstała na podstawie świetnego (i napisanego po ludzku, nie po naukowemu) artykułu 3 badaczy z Uniwersytetu w Strasbourgu. Wszystkim zainteresowanym gorąco polecam lekturę (otwarty dostęp, więc za darmo). Naprawdę warto.
20/ Będzie mi niezmiernie miło, jeśli polubisz lub udostępnisz pierwszy post w tej nitce.
Oczywiście, jeżeli uznasz moją pracę za jakkolwiek wartościową i uważasz, że zasługuje na szersze grono odbiorców :)
21/ Jeśli coś jest niejasne, albo Cię zaciekawiło — daj znać w komentarzu.
Jeśli interesuje Cię #sztuczna#inteligencja, jej wpływ na naukę i społeczeństwo zajrzyj czasem na mój profil :) Postaram się jak najczęściej dostarczać Wam podobne treści.
Miłego dnia! 🙋♂️
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
🧵 4000 urzędników przez miesiąc będzie testować użyteczność ChatGPT w swojej pracy.
Program rozpoczyna się w 🇯🇵 mieście Yokosuka. Wygląda to na wstęp do większych zmian. 10 kwietnia premier Fumio Kishida spotkał się z Samem Altmanem, CEO @OpenAI 🤝 #ai#openAI#ChatGPT
1/13 👇
2/ Dlaczego Japonia tak szybko stawia na wykorzystanie AI?
Być może to ich otwartość na nowe technologie, ale przedstawiciele rządu wskazują, że powód jest znacznie bardziej przyziemny... brak rąk do pracy.
3/ W 2022 Yokosuka liczyła 388 tys. mieszkańców, a jeszcze 20 lat temu było ich ponad 430 tys. Takie samo zjawisko obserwujemy w skali całego kraju. 📉
Od 2008 populacja Japonii kurczy się co roku. W 2021 było to 125 mln osób, do 2100 Japończyków ma być mniej niż 50 mln.
To pytanie zadali sobie badacze z Niemiec. Zaraz potem zadali chatbotowi 630 pytań, z popularnych kompasów politycznych. 🗳️
Co model “myśli” o aborcji? Co o energetyce węglowej? Czy na niemieckich autostradach powinny być limity? 🚗💨
1/13 👇
2/ Jak przeprowadzono badanie? 🔎
Wybrano 630 oświadczeń z 3 głównych testów preferencji politycznych w Niemczech i Holandii, na które odpowiedziało łącznie 120 milionów ludzi.
ChatGPT został poproszony o opinie na poruszane tematy w języku angielskim.
3/ Jeśli ktoś przez uproszczenie uważał, że model oparty na wartościach logicznych udzieli neutralnych odpowiedzi, to wyniki badań wyprowadzą go z błędu. 🤷
🌍 ChatGPT ma poglądy lewicowe. Na kompasie politycznym najbliżej mu do socjalistów i zielonych.