mArcIn Profile picture
Apr 27 44 tweets 10 min read Twitter logo Read on Twitter
🧵
Czy SZTUCZNA INTELIGENCJA jest szkodliwa?

Pod względem językowym - NA PEWNO!

Czy termin “sztuczna inteligencja” faktycznie oddaje to co robi:
- uczenie maszynowe
- sieci neuronowe
- deep learning?

#ai #etyka #język #filozofia #ChatGPT #LLMs #sztuczna #inteligencja
1/40+👇 Image
2/ CO AUTOR MIAŁ NA MYŚLI

Termin “sztuczna inteligencja” powstał w 1956 podczas konferencji w Darmouth - założycielskiego zlotu dla tej gałęzi nauki. Autorem był John McCarthy, wówczas 29-letni wykładowca. Darmouth Conference proposa...
3/ Już w trakcie konferencji pojawił się pierwszy sprzeciw.

Dwóch uczestników, A.Newell i H.Simon uważali, że bardziej precyzyjne będzie określenie "systemy złożonego przetwarzania informacji" (complex information processing).

Wygrała “sztuczna inteligencja” Darmouth Conference 1956, F...
4/ Według przytoczonego wstępu AI opiera się na założeniu, że “każdy aspekt uczenia się lub jakakolwiek inna cecha inteligencji może w gruncie rzeczy być tak dokładnie opisana, że można stworzyć maszynę, która będzie ją symulować.”
5/Jaki był nadrzędny cel twórców AI?

By maszyny używały języka, pojęć i abstrakcji do rozwiązywania problemów, z którymi radzą sobie tylko ludzie. Miały też “uczyć się” na swoich działań.

Przecież dokładnie to robią, więc w czym problem?
6/ W absurdalnie szerokim zakresie założenia leżącego u samej podstawy⚠

WSZYSTKIE CECHY INTELIGENCJI i KAŻDY ASPEKT UCZENIA to worek bez dna i ma to wymierne, opłakane skutki. Do ich pokazania posłużymy się teorematem Teslera (ależ to mądrze brzmi 🤣)
7/ Oto wielki teoremat: “AI jest wszystkim, co jeszcze nie zostało zrobione.”

Często nazywa się go też “efektem AI”.

Najprościej wyjaśnić go na przykładzie Deep Blue - programu, który ograł w szachy arcymistrza Kasparova w 1997 roku.
8/ Do tego czasu umiejętność gry w szachy była przykładem szczytowych możliwości ludzkiego intelektu. Komputer wygrywający z człowiekiem w świadomości masowej wydawał się czymś zupełnie nierealnym.

Wiecie, jak jawił się w ludzkiej wyobraźni?
9/ Jeśli nie otwórzcie pierwszy lepszy news związany z AI. To zawsze ten sam lśniący robo-humanoid 🤖 Image
10/ Dopóki komputer czegoś nie potrafi, ludzie uważają to za oznakę inteligencji. Kiedy algorytm zaczyna sobie z czymś radzić - okazuje się, że to jednak nic specjalnego. Granica przesuwa się coraz dalej, a AI, zamiast nazwą dziedziny nauki, staje się synonimem UTOPII.
11/ I to już jest bardzo groźne. Jak bardzo, pokazuje przykład pewnej firmy, która oferowała “zaawansowaną sztuczną inteligencję” do sprawdzania kandydatek na opiekunki do dzieci.

Ta firma to Predictim.
12/ Jeden raport kosztował 25 $.

Za co płacili rodzice, którzy zaufali AI na tyle, że byli gotowi kierować się jej wskazówkami w zapewnieniu BEZPIECZEŃSTWA swoim dzieciom? Za analizę postów i zdjęć przyszłych opiekunek na ich portalach społecznościowych. Był rok 2018. Image
13/ Cofając się o 5 lat, trudno nazwać “zaawansowaną AI” ówczesne modele NLP i sieci neuronowe rozpoznające obrazy. Swego czasu równie “zaawansowany” był aeroplan braci Wright, albo dyskietki. To kolejna pułapka językowa.

Innowacyjna, zaawansowana technologia lotnicza z 1903: Image
14/ ChatGPT robi błędy, halucynuje, ma ograniczoną wiedzę, problemy z kontekstem i ironią, a i tak wyprzedza technologię z 2018 o kilka długości!

Modele z 2017 trenowane do wykrywania nagości na zdjęciach oznaczają fotografie wydm na pustyni…
t.ly/qc-o
15/ Nie ujmując niczego wcześniejszym ani obecnym modelom językowym, osobiście nie chciałbym, żeby ktokolwiek OCENIAŁ MÓJ CHARAKTER na podstawie NIEDOSKONAŁEJ ANALIZY OGRANICZONEJ BAZY DANYCH złożonej z postów, które wrzucałem na wakacjach 10 lat temu…
16/ Te modele po prostu nie od tego są. Jedyna “sztuczna inteligencja”, jaką mamy, to różne odmiany “wąskiej AI”.

Programy wyspecjalizowane w symulowaniu pojedynczych czynności. Mimo całego hype’u wciąż nie ma żadnej pewności, że zbliżamy się do stworzenia lśniących roboludzi.
17/ Nie umiem nie porównywać obecnego boom’u AI z optymizmem, który bił z relacji ludzi śledzących początki programów kosmicznych. Plany kolonizacji Marsa z książki W. von Brauna z 1948. Stała baza na Księżycu do końca lat 70. po lądowaniu Apollo 11. 🌙🚀 Image
18/ Jeśli ktoś nie jest w temacie - nie ma ani jednego, ani drugiego. Różnica jest taka, że przy lotach kosmicznych wiemy, że idziemy w dobrym kierunku.

W budowaniu AGI - pełnej AI - maszyny ze świadomością i inteligencją w ludzkim rozumieniu, NIE MAMY TAKIEJ PEWNOŚCI.
19/ Jeśli ktoś się nie zgadza, rozumiem. Dlatego teraz przytoczę problem “emergencji świadomości” znany z filozofii umysłu. Póki co wystarczy prosta definicja: emergencja to powstawanie nowych właściwości w konstrukcji, której części składowe takich właściwości nie mają.
20/ Pojedyncze neurony nie mają świadomości… wiecie, do czego zmierzam 😉
Może bardziej technicznie: na zderzaku nigdzie nie pojedziecie, na kierownicy też, ale całym autem już jak najbardziej.

Od razu dodaję: TO TYLKO TEORIA. Precyzyjniej - to koncepcja filozoficzna.
21/ Właśnie dlatego nie wiemy, czy poszczególne programy “wąskiej AI” uda się połączyć w całość. Nawet jeżeli - nie ma żadnej pewności, że pojawią się “emergentne” właściwości - ŚWIADOMOŚĆ.
22/ Istnieje też szereg innych koncepcji, które próbują wyjaśniać fenomen ludzkiego umysłu. Rozwój neuronauki i metod obrazowania daje nadzieję na postępy w tej kwestii, ale na ten moment nie mamy właściwie żadnych jednoznacznych odpowiedzi.

KONIEC FILOZOFII...
23/ HIPOTEZA SAPIRA-WHORFA

Czas na lingwistykę, a dokładniej - PRAWO DETERMINIZMU JĘZYKOWEGO. Mówi ono, że język, którym się posługujemy, wpływa na sposób naszego myślenia.
Mój ulubiony przykład z książki Lisy Barrett, “Jak powstają emocje”, wyjaśni to najlepiej: Image
24/ Jak to się ma do AI?

Mały eksperyment mentalny - co czujecie, zastanawiając się nad pytaniami:

❓Czy sztuczna inteligencja jest świadoma?
❓Czy sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad ludźmi?
❓Czy sztuczna inteligencja doprowadzi do zagłady cywilizacji?
25/ Nutka tajemniczości? Niepokój?
Czy w głowie rysuje się obraz obcej istoty (lśniącego robota?) Image
26/ W tym miejscu muszę podać jedną z alternatywnych nazw, którą zaproponował Stefano Quintarelli, włoski pisarz i informatyk. Dla zachowania sensu muszę podać ją w UK oryginale:

“Systemic Approaches to Learning Algorithms and Machine Inferences” - SALAMI.
27/ A teraz zastąpcie w pytaniach “sztuczną inteligencję” powyższym skrótem…

...zakładam, że Wasz niepokój trochę osłabł 😉
28/ Sposób, w jaki różne sformułowania i słowa wpływają na myślenie, a w konsekwencji zachowanie człowieka, jest od lat obiektem badań speców od marketingu i perswazji. Niektórzy uważają, że właśnie potencjałem marketingowym nazwy “AI” kierował się John McCarthy w 1956 roku.
29/ To tylko dywagacje nt. alternatywnej wersji historii, ale można podejrzewać, że “systemy złożonego przetwarzania informacji” Newella i Simona mogłyby utrudnić przebicie się tej dziedziny do mainstreamu.

Może nie skusiłaby części naukowców i spowolniła rozwój AI?
30/ Jest jeszcze jedno, ogromne zagrożenie, które bezpośrednio wynika z tego, jak podchodzimy do algorytmów uczenia maszynowego, kiedy nazywamy je “inteligentnymi”. Chodzi o ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
31/ Nawet podświadome przypisywanie maszynom inteligencji w ludzkim rozumieniu sprawia, że zaczynami postrzegać je jako niezależne, samodzielne. To z kolei sprawia, że trudniej przychodzi nam obarczenie odpowiedzialnością ich twórców za BŁĘDY i za WYKORZYSTANIE tworzonych modelów
32/ Obecne boom na AI sprawiło, że wszyscy rzucili się jak poparzeni wprowadzać generatywną AI do swoich produktów. Google, Microsoft, Snapchat, Canva, Meta, ale też każdy sklep online, który dokłada wtyczkę z chatbotem, kieruje się strachem przed zostaniem w tyle za konkurencją.
33/ Tymczasem te modele są wciąż bardzo niedokładne, ograniczone i z całą pewnością NIE SĄ INTELIGENTNE w taki sposób jak człowiek.
34/ Ich pozorna prostota, logika, obiektywność są bardzo kuszące i ułatwiają przypisywanie AI niesamowitych zastosowań, które w praktyce okazują się raczkującym bublem reklamowanym jako INNOWACYJNA ZAAWANSOWANA, NAUKOWA technologia.
35/ CO DALEJ?

Zjawisko postępuje. Margaret Mitchell, etyk-informatyk, zwolniona przez Google za krytykę uprzedzeń w modelach AI mówi otwarcie, że jeszcze kilka lat temu w środowisku naukowym pracowano nad “uczeniem maszynowym”.
36/ W okolicach 2013 to się zmieniło, a AI stało się czymś, co trzeba mówić, żeby być zauważonym. Jej głos nie jest odosobniony.
37/ Myślę, że dobrym podsumowaniem tych przydługich rozważań będzie cytat ze Stevena Poole’a, autora książki “Unspeak”, dziennikarza i teoretyka gier video (to musi być ciekawe zajęcie 🤔) Image
38/ JAKIE MAMY ALTERNATYWY?

Na ten moment myślę, że nie ma szans na szybkie zastąpienie AI czymkolwiek innym. Kiedy zacząłem się nad tym zastanawiać, uznałem, że to w ogóle niewykonalne, ale patrząc na ewolucję języka (feminatywy, odejście od słowa na “M”) złagodziłem poglądy.
39/ W różnych dyskusjach pojawiło się już kilka ciekawych zamienników dla AI:
✔ automatyka kognitywna
✔ optymalizacja stosowana
✔ statystyki obliczeniowe
✔ automatyczne systemy podejmowania decyzji
40/ Inni twierdzą, że nie ma sensu wymyślać koła na nowo i najlepiej stosować termin “uczenie maszynowe:”. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jakie określenie będzie właściwe, bezpiecznie można powiedzieć po prostu - oprogramowanie.
41/ Jeszcze kilka ciekawych pomysłów znajdziecie na screenie poniżej. Pochodzi on z genialnego, wyczerpującego, napisanego prostym językiem i bogatego w źródła opracowania na stronie AI Myths, które gorąco polecam wszystkim zainteresowanym!
t.ly/s1j7 Image
42/ Nawet jeżeli “sztuczna inteligencja” zostanie w naszym słowniku, warto pamiętać, że SŁOWA MAJĄ ZNACZENIE.
To pomoże zachować trzeźwy osąd i uchroni przed sztuczkami reklamowych guru, pseudo-wizjonerów i wszelkiej maści cwaniaków i oszustów. Nie tylko w kontekście rozmów o AI.
43/ Mógłbym dopisać jeszcze 3x tyle i dalej nie wyczerpałbym tematu. O kilku kwestiach poruszonych w tym wątku planuję zrobić osobne nitki. Jeżeli coś jest niejasne, albo chciałbyś przeczytać o czymś więcej - napisz w komentarzu, postaram się zaspokoić ciekawość 🙂
44/ Jeżeli ta nitka Cię zainteresowała - zostaw lajka i podaj dalej pierwszy post w temacie. To dla mnie ogromna motywacja :)

Dziękuję, że dotarłaś/dotarłeś aż tutaj!

Miłego dnia! 🙋‍♂️

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with mArcIn

mArcIn Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @neuron_mArcIn

Apr 28
👾🧵 AI 101🧵 👾

Dzisiaj podstawy, czyli CO JEST CZYM w świecie #AI? 🤔

Czy sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe to synonimy? Czy uczenie głębokie to sieć neuronowa? Gdzie na mapie umiejscowić #ChatGPT?

1/7 👇 Image
TL;DR: #AI#ML#NN#DL

Będzie bardzo krótko.

2/7 👇
SZTUCZNA INTELIGENCJA (AI, SI)

Nauka, która symuluje wykonywanie przez maszyny czynności zarezerwowanych dla ludzi i wymagających inteligencji.

To pojęcie jest najbardziej ogólne. Jak bardzo i jakie ma to konsekwencje? Zapraszam do lektury wczorajszej, przydługiej🧵 😉

3/7 👇
Read 8 tweets
Apr 23
🧵 Jak #AI zmienia naukę?🧵

Czy sztuczna inteligencja rozwiąże największe problemy dzisiejszej wiedzy i stanie się nową, przewodnią metodą dokonywania odkryć i postępu naukowego? 🚀

Postaram się udowodnić, że TAK.
#ai #nauka #metodologia #sieci #neuronowe

1/21 👇 Thomas Kuhn
2/ Definicja "nowej metody dokonywania odkryć" obejmuje 5 cech:

∙ Radykalna nowość
∙ Szybki rozwój
∙ Spójność
∙ Wpływ
∙ Duży stopień niepewności

System klasyfikacji zaproponował Daniele Rotolo i jego zespół z Sussex University w 2015 (czyli, przed ostatnim boom na AI).
3/ RADYKALNA NOWOŚĆ

AI przeżywa "drugie boom", częste zjawisko w przypadku nowych metod naukowych.
1. faza teoretyczna — naukowcy dostrzegają potencjał, ale początkowa faza przynosi setki problemów.
2. nowe zastosowania — przejście od "badania metody" do "badania metodą".
Read 21 tweets
Apr 21
🧵 4000 urzędników przez miesiąc będzie testować użyteczność ChatGPT w swojej pracy.

Program rozpoczyna się w 🇯🇵 mieście Yokosuka. Wygląda to na wstęp do większych zmian. 10 kwietnia premier Fumio Kishida spotkał się z Samem Altmanem, CEO @OpenAI 🤝
#ai #openAI #ChatGPT

1/13 👇
2/ Dlaczego Japonia tak szybko stawia na wykorzystanie AI?

Być może to ich otwartość na nowe technologie, ale przedstawiciele rządu wskazują, że powód jest znacznie bardziej przyziemny... brak rąk do pracy. Sam Altman, OpenAI CEO in J...
3/ W 2022 Yokosuka liczyła 388 tys. mieszkańców, a jeszcze 20 lat temu było ich ponad 430 tys. Takie samo zjawisko obserwujemy w skali całego kraju. 📉

Od 2008 populacja Japonii kurczy się co roku. W 2021 było to 125 mln osób, do 2100 Japończyków ma być mniej niż 50 mln. Image
Read 13 tweets
Apr 20
🧵Jakie poglądy ma #ChatGPT?🤖 🧵

To pytanie zadali sobie badacze z Niemiec. Zaraz potem zadali chatbotowi 630 pytań, z popularnych kompasów politycznych. 🗳️

Co model “myśli” o aborcji? Co o energetyce węglowej? Czy na niemieckich autostradach powinny być limity? 🚗💨

1/13 👇
2/ Jak przeprowadzono badanie? 🔎

Wybrano 630 oświadczeń z 3 głównych testów preferencji politycznych w Niemczech i Holandii, na które odpowiedziało łącznie 120 milionów ludzi.

ChatGPT został poproszony o opinie na poruszane tematy w języku angielskim. Image
3/ Jeśli ktoś przez uproszczenie uważał, że model oparty na wartościach logicznych udzieli neutralnych odpowiedzi, to wyniki badań wyprowadzą go z błędu. 🤷

🌍 ChatGPT ma poglądy lewicowe. Na kompasie politycznym najbliżej mu do socjalistów i zielonych. Image
Read 13 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(