Finnova - Hisse Stratejileri Profile picture
Finnova, bireysel yatırımcılara yönelik, uzun vadeli hisse stratejisi fikirleri sunmaktadır #borsa #temettü #hisse #finansalözgürlük #yatırım #tasarruf #uvy
21 Feb
1/8

Logo Yazılım, 2020 yılını başarılı bir performansla kapattı. Bu tweet zincirinde şirketi inceledim:

finnovaadvisors.com/blog/log

2021 için şirketin etkileyici beklentileri mevcut:

%31 ciro büyümesi

%47 FAVÖK büyümesi

FAVÖK marjında 3 puan artış

#LOGO #temettü #uvy ImageImage
2/8

Ben Logo’nun 2020 performansını beğendim. Pandemi rüzgarını da arkasına alarak, güzel bir 2020 yılı geride kalmış şirket için. 2020 yılında satış gelirlerinde %29 büyüme gerçekleşti. FAVÖK düzeyinde ise yıllık %25 büyüme mevcut. Image
3/8

Net kar düzeyinde %33’lük gayet güzel bir büyüme mevcut. Serbest nakit akışında ise etkileyici bir büyüme söz konusu. Image
Read 8 tweets
25 Jan
1.

#ARCLK'ten 2020 için çok ekstra bir performans geldi.

Bu performans sürdürülebilir mi? 2021'den ne bekleniyor? Hammadde fiyat artışları karlılığı baskılar mı? İşletme sermayesindeki iyileşme devam eder mi?

Bu konuyu çok özet olarak kaleme aldım:

finnovaadvisors.com/blog/ar ImageImageImageImage
2.

Arçelik, bugünkü KAP açıklaması ile 2020 yılına ilişkin finansal performans sonuçlarını yayınladı. Arçelik, 2020 yılını 2.8 milyar TL net kar ile kapattı. 2019 net karı 925 milyon TL idi. Yıllık net kar büyümesi böylece %208 olmuş oldu. Image
3.

Ciro büyümesinin TL bazında %59 gibi oldukça yüksek bir oranda olduğu görülüyor. Image
Read 11 tweets
24 Jan
1.

Sektörel derneklerin sağladığı veriler, temel analiz için önemli katkı sağlar. Bunu otomotiv sektörü için özet olarak göstermeye çalışacağım.

finnovaadvisors.com/blog/oto

#FROTO #TOASO #OTKAR #TTRAK #DOAS Image
2.

Bu sektörel analizi yapabilmek için güvenilir bir veri setine ihtiyaç duyarız. Çoğu zaman bu bilgileri ülkemizde bulabilmek maalesef mümkün olmuyor. Çünkü, birçok sektördeki kayıt dışı ekonomi, ilgili sektörel derneklerin bu verileri kamuoyu ile paylaşmasını engelliyor.
3.

Otomotiv sektörü içinse, bu güvenilir verilere ulaşmak mümkün. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), aylık olarak sektörün üretim, iç pazar büyüklüğü, ihracat rakamları gibi kritik unsurlarını, raporları aracılığıyla bizlerle paylaşıyor. Image
Read 12 tweets
18 Jan
1.

#ALKIM #ALKA

Bugün Alkim Kimya YK Başkanı Mehmet Reha Kora, Bloomberg HT'de @guzemyilmaz'a bir mülakat verdi. Ortak satışı, temettü, 2020 performansı ve potasyum sülfat yatırımlarına değindi. 2021 beklentilerini de ifade etti.

Öne çıkan noktaları bu zincirde özetliyorum. ImageImage
2.

Bu içeriğe blog sayfamdan da ulaşabilirsiniz:

finnovaadvisors.com/blog/alki Image
3.

Pandemi nedeniyle temizlik alanında talep artışı görüldü. Alkim olarak bu durumdan olumlu etkilendik. 2020 yılını hedeflerimizi tutturmuş olarak tamamlıyoruz
Read 13 tweets
17 Jan
1.

Finansal raporlar dışında en faydalı dokümanlardan birisi yatırımcı sunumlarıdır. Bir adım daha ileri gittiğimizde, kurumsal fonlara yapılan sunumlar, yatırımcı sunumunda yer almayan ek bilgileri bizlere sağlar. Bu tweet zincirinde #LOGO özelinde analist sunumuna bakacağım. ImageImage
2.

Logo'nun analist sunumu, 3 Aralık 2020 tarihli. Kurumsal fon yöneticilerine bir görüntülü görüşme sırasında sunulduğunu anlıyoruz. Sunumu yapan ise şirketin CFO'su Gülnur Hanım.
3.

Bu sayfa Türkiye yazılım pazarının ABD Doları bazında %5 büyümesinin beklendiğini gösteriyor. Gayet iyi bir rakam. Logo, kurumların kullandığı yazılım pazarında %24 pazar payına sahip. Pazar lideri ise %43 ile SAP. Image
Read 14 tweets
1 Jan
#ARDYZ

1/25

Yazılım sektörünün hızlı büyüyen şirketi ARD Yazılım'ı bu tweet zincirinde inceledim. Büyüme potansiyeline, finansallarına, #LOGO #FONET #KRONT gibi rakiplerine, değerlemesine ve 12 aylık hedef fiyatına da değindim.
2/25

Bu tweet zincirindeki içerik blog sayfamda da yer almaktadır:

finnovaadvisors.com/blog/ard
3/25

2011 yılında yazılım çözümleri üretmek üzere Hacettepe Üniversitesi Teknokent’te kurulan şirket, ARD Grup Holding iştiraklerinden birisidir.
Read 25 tweets
26 Dec 20
#VAKKO
1/21 Kırılma anı sonrası uçuşa geçen şirketler: Vakko örneği

Bu zincirde, şirketlerin kırılma anlarına değineceğim ve birkaç şirket özelinde bu değişimlerden bahsedeceğim. Küçük yatırımcı kırılma anlarından nasıl faydalanır?

Blog yazım:

finnovaadvisors.com/blog/kir
2/21 Herkese mutlu ve sağlıklı bir hafta sonu diliyorum. Uzun vadeli yatırımda, her yıl net karı büyüyen, özsermaye karlılığı yüksek, büyüme potansiyeli olan şirketlere yatırım yapıyoruz.
3/21 Bu yatırımda da, şirketlerin gelecekteki potansiyeline güvendiğimiz için, hisseleri uzun yıllar elimizde tutuyoruz.
Read 21 tweets
21 Dec 20
#ALKIM
1/24 Bu yazımda, son yılların popüler hissesi olan Alkim Kimya’yı büyüme potansiyeli bakımından değerlendirmeye çalışacağım. Vurgulamak istediğim şey, ticari bakış açısının, finansal analiz kadar önemli olduğunu göstermektir.

finnovaadvisors.com/blog/alk
2/24 Bu tweet zincirinde yer alan içeriği, dilerseniz blog sayfamdan da okuyabilirsiniz:

finnovaadvisors.com/blog/alk
3/24 Alkim Kimya, ülkemizin ve bölgenin lider kimya şirketlerinden birisidir. Alkim Kimya’nın ürünlerine baktığımızda, en önemli ürünün sodyum sülfat olduğunu görüyoruz.
Read 24 tweets
20 Dec 20
1/7 Her çeyrek sonunda, hisse portföyümüze birkaç saat zaman ayıralım ve hangi hisseyi neden aldığımızı yeniden hatırlayalım. Acaba hisselerin temel hikayelerinde bir değişim/bozulma var mı? Bu alıştırmayı aşağıdaki tweet zincirinde özetledim.
2/7 İlk adım olarak hisseleri neden aldığımızı, ne kadar süre tutmak istediğimizi belirlemeliyiz. Bu bakımdan ben 5 ana yatırım teması belirledim ve her hisseyi bu temalar bakımından işaretledim.
3/7 Eğer bir hisseyi, yüksek büyüme potansiteli olduğu için portföye dahil ettiysek, bu yüksek büyümeyi sekteye uğratacak bir gelişme var mı diye değerlendirme yapmakta büyük fayda var.
Read 7 tweets
19 Dec 20
#KOZAL Takip ettiğim hisselerin çok özet olarak olumlu ve olumsuz noktalarını blog sayfamda paylaşacağım ve yeni gelişmelerle güncelleyeceğim. İlk olarak Koza Altın'ı paylaşıyorum. Amacım, birkaç cümlede size şirketle ilgili bir fikir verebilmek.

finnovaadvisors.com/not/kozal Image
Olumlu noktalar:
1.) Altın üretiminde Türkiye’de lider oyuncu
2.) 6.2 F/K oranı ile görece cazip değerleme
3.) Bilançoda çok güçlü nakit varlığı (5.5 milyar TL)
4.) Ortaklık yapısı netleşince güçlü temettü dağıtım olasılığı
Read 4 tweets
17 Dec 20
1. Hisse yatırımına yeni başlayanlar, bana sıklıkla direkt mesaj yoluyla çok temel sorular sorabiliyorlar. Hem onları hatalardan uzak tutmak hem de temel prensipleri hep birlikte yeniden hatırlamak için bu tweet zincirini hazırladım. Image
2. Hisse yatırımı yapmak için ya bir bankada ya da bir aracı kurumda, yatırım hesabınız bulunmalıdır. Minimumda çok büyük tutarlara ihtiyacınız yok. 1.000 TL'lik başlangıç portföy büyüklüğü de yatırım ve tasarruf bilinci oluşturmak için çok kıymetlidir.
3. Bilgi birikiminizi arttırmak çok önemli. Bu bakımdan, hisse, uzun vadeli yatırım, temettü gibi temel kavramlar konusunda farkındalığımızı arttırmamız gerekli. Bunun en iyi yolu, borsa konusundaki kitapları edinmek ve internetteki ücretsiz içerikleri takip etmektir.
Read 15 tweets
11 Dec 20
1/9 Acil bir ihtiyaç olursa nasıl nakit bulurum? Dolar kuru artarsa nasıl etkilenirim? Borsalar çökerse bana ne kadar etkisi olur?

Portföy dağılımımı, bu riskleri de düşünerek oluşturdum. Bu portföyde gayrimenkul yer almadığı için, tüm yatırım araçları iyi bir likiditeye sahip.
2/9 Likidite bir yatırım aracının, nakite ne kadar hızlı döndürülebildiği anlamına geliyor. Gayrimenkul, likidite bakımından zayıf bir varlık sınıfı. Çünkü, evinizi satmak istediğinizde, muhtemelen satış için minimumda 2 aya ihtiyacınız olacaktır.
3/9 Likidite, sağlık harcaması ve diğer acil harcamaların ortaya çıkması durumunda önem kazanmakta. Bu nedenle, portföyde her daim hızlıca nakite çevrilecek araçlar bulunmalı.
Read 9 tweets
10 Dec 20
1/9 Son dönemde ülkemizde oldukça popüler olan halka arzlar ile ilgili olarak, küçük yatırımcıları bilgilendirmek için bu tweet zincirini oluşturdum. Halka arzlar ile ilgili en çok ilgi çeken noktalar, değerleme, hisse fiyatı, hisse dağıtım yöntemi gibi konular oluyor. Image
2/9 Dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de, halka arzdan elde edilen kaynağın, şirketin bilançosuna katkı yapıp yapmayacağıdır. #KRVGD halka arzında, gelen kaynağın, borç kapatmada ve şirket satın almada kullanılacağı belirtilmişti.
3/9 Bu bakımdan, gelen kaynak şirkete somut katkı sağlamış oluyor. Gündemde olan Arzum halka arzında ise mevcut hissedarlar, hisseleri satarak şirketten çıkış yapacak. Şirkete bu çıkışın somut bir katkısı olmayacak. Yalnızca Mediterra Capital adlı fon, hisseleri satarak çıkacak.
Read 9 tweets