Peyman Aref Profile picture
Columnist | Freelance Journalist @Euronews_pe | writer and commentator | Member of @IFJGlobal
Jun 6 6 tweets 2 min read
🔴İranlı aktivisti kim kaçırdı?
MİT mi İran istihbaratı mı?
Dün Türkiye basınında geçen pazartesi Ankara’da gerçekleşen İranlı aktivist MuhammedBakir Muradi’nin kaçırılma haberi yansıdı.
Haberin iddiasına göre Muhsin Muradi oğlunun İran istihbaratı tarafından kaçırılmasını 👇 Zannediyor.
Ben Muhsin bey ve eşiyle konuştum.
Onlar asla bu kanaatte değiller ve haberi yalanlıyorlar.
Ama gerçek nedir?
Jun 5 5 tweets 5 min read
❌ بسیار مهم درباره ناپدید شدن #محمدباقر_مرادی در #ترکیه

از ۶ روز پیش به واسطه آقای #مهدی_خزعلی در جریان ناپدید شدن محمدباقر مرادی قرار گرفتم و با پدر و مادر او که در آنکارا هستند در تماس قرار گرفتم. #محمدباقر_مرادی سال گذشته ضمن حضور در کلاب‌هاوس سخنان افشاگرانه‌ای علیه #سید_احمد_شمس_ابرده عامل ایرانی سرویس اطلاعات #ترکیه بیان داشت و در پایان تاکید کرد از این لحظه هر اتفاقی برای من بیفتد مسئولیت آن متوجه احمد شمس است و نه هیچکس دیگر!
Feb 24 6 tweets 3 min read
۱-در ۱۹۹۹ زمانیکه مجارستان، لهستان و چک وارد ناتو شدند بوریس یلتسین از تمایل #روسیه برای ورود به ناتو سخن به میان آورد.
یلتسین حتی معتقد بود #روسیه باید پیش از کشورهای اروپای شرقی وارد ناتو شود!
#پوتین نیز در ۲۰۰۴ نسبت به ورود ۳ جمهوری بالتیک، رومانی ، بلغارستان، اسلونی و اسلواکی ۲-واکنشی نشان نداد و گفت این مسئله تصمیمی است که باید این کشورها و ناتو بگیرند و ما را درگیر نمی‌کند!
پس مسئله #پوتین درباره #اوکراین لزوما گسترش ناتو نیست.
چرا که اگر بود اهمیت ژئوپلتیکی ۳ جمهوری بالتیک (لتونی، استونی، لیتوانی) برای امنیت ملی روسیه بسیار بیشتر از اوکراین است.
Jan 25 5 tweets 2 min read
۱-اخراج‌های اخیر استادان سرشناس علوم انسانی و تلاش وزیر علوم دولت رییسی برای غیرسیاسی و علمی نشان دادن اخراج‌ها مرا به یاد داستان #فیروز_اصلانی در دانشگاه تهران انداخت.
فیروز اصلانی وکیل روزنامه کیهان به مدت ۱۷ سال با مدرک فوق لیسانسی که آن هم محل تردید بود در دانشگاه تهران👇 استاد حقوق اساسی بود.
او در حالی مدعی اخذ مدرک فوق لیسانس از دانشکاهی در بریتانیا بود که حتی جملات اولیه زبان انگلیسی را نیز نمی‌دانست
در رزومه او در سایت دانشگاه تهران میخوانیم که سال ۱۳۸۶ از پژوهشگاه علوم انسانی دکتری گرفته!
در حالیکه از سال ۱۳۷۰ در دانشگاه تهران درس می‌داد👇
Sep 28, 2021 8 tweets 5 min read
🔴چند نکته درباره اظهارات دیروز #الهام_علیف
#رشتو
۱-اولین چیزی که در سخنان دیروز علیف جلب توجه میکند این است که او پیام دیپلماتیک خارج از نزاکت دیپلماتیک خود به #ایران را از طریق مصاحبه با خبرگزاری آناتولی #ترکیه ارسال میکند.
در حالیکه #جمهوری_آذربایجان خود خبرگزاری دولتی دارد ۲-مصاحبه با خبرگزاری دولتی یک کشور دیگر بمناسبت یک واقعه ملی چون سالگرد جنگ منتج به باز پس‌گیری #قره‌باغ اتفاقی است نادر که یادآور وضعیت استعماری و تحت‌الحمایگی است.
دوم تلاش علیف برای سخن گفتن به لهجه‌ای مضحک است که نه ترکی آذربایجانی است و نه ترکی استانبولی!
چیزی بین این دو!
Sep 26, 2021 17 tweets 7 min read
🔴انتخابات #آلمان: خنده‌ای که کار دست آرمین لاشت داد!
#رشتو
حزب دموکرات مسیحی آلمان پس از ۱۶ سال رهبری آنگلا مرکل امروز بدون او و با رهبری آرمین لاشت وارد انتخابات میشود.
لاشِت که سروزیر ایالت نورد راین وستفالن است موفق شد با یک خنده نابجا در جریان سیل ۲ ماه پیش در غرب آلمان /۱ ImageImage میراث محبوبیت مرکل در حزب دموکرات مسیحی را بطرز شگفت‌انگیزی کاهش دهد و رای ۳۳٪ این حزب در انتخابات ۲۰۱۷ را به ۲۳٪ فعلی طبق نظرسنجی‌ها کاهش دهد.
موضوع از این قرار بود که وقتی لاشت به عنوان سروزیر نورد راین وستفالن همراه با والتر اشتاین مایر رییس جمهور آلمان به بازدید از مناطق /۲
Sep 19, 2021 9 tweets 2 min read
🔴پایان ناتو؟
توافق‌نامه امنیتی سه کشور آنگلوساکسون بریتانیا، امریکا و استرالیا در روزهای اخیر با مخالفت فرانسه مواجه شد
از سوی دیگر ارزولا فن درلاین بار دیگر بحث ارتش اروپایی را پیش کشید.
این در حالی است که مکرون سال گذشته از مرگ مغزی ناتو سخن به میان آورده بود و در صحنه عمل/۱ نیز رفتار سیاست خارجی فرانسه در سال‌های اخیر بویژه در حوزه مدیترانه شرقی و لیبی بر مبنای سازوکارهای خارج از ناتو شکل گرفته بود.
سال گذشته مکرون نشست کشورهای شمال مدیترانه شامل یونان، قبرس، ایتالیا، مالتا، فرانسه ، اسپانیا و پرتغال را در جزیره کورس میزبانی کرد تا جبهه‌ای علیه /۲
Aug 24, 2021 4 tweets 1 min read
درباره ویدیوهای منتشر شده از #زندان_اوین یک نکته مهم وجود دارد:
ظاهرا آنچه هک شده دوربین‌های مدار بسته آن بخشی از اوین بوده که توسط سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی اداره می‌شود.
حتی انفرادی‌هایی هم که در ویدیوها نشان داده میشود انفرادی-سوییت‌های طبقه چهارم بند ۲۴۰ اوین است 👇 که در اختیار سازمان زندانهاست و برای تنبیه زندانیانی که در بندهای عمومی مرتکب تخلفی شوند استفاده میشود.
بندهای امنیتی ۲-الف سپاه و ۲۰۹ و طبقه سوم ۲۴۰ که در اختیار و.اطلاعات است و نیز طبقه اول و دوم ۲۴۰ که در حفاظت اطلاعات قوه قضائیه است مطلقا خارج از کنترل سازمان زندان‌ها قرار👇
Aug 17, 2021 4 tweets 2 min read
🔴چرایی تقدم ملت‌سازی بر دموکراسی‌سازی؟
#رشتو
‌#بایدن وقتی می‌گوید برای ملت‌سازی به افغانستان نرفته بودیم به یکی از ضرورت‌های مهم دموکراسی توجه دارد.
منظور او این است که در جامعه‌ای که خود ملت نشده بود نمی‌توانستیم دموکراسی به پا کنیم.
هر چقدر هم که می‌ماندیم و هزینه می‌کردیم! /۱ همانگونه که روستو می‌گوید دموکراسی در جامعه‌ای متحقق میشود که نخست یک مای مشترک ملت شکل گرفته باشد و انسان‌ها به صفت شهروند آن ملت به رسمیت شناخته شده باشند و آنگاه دموکراسی به مثابه روشی برای تعیین اکثریت-اقلیت در درون آن ملت بکار برده شود.
در این خوانش از دموکراسی هیچگونه /۲
Jul 6, 2021 5 tweets 2 min read
🔴۱۰۰ سالگی حزب کمونیست چین:
توسعه بدون دموکراسی!
۱-چین در حالی ۱۰۰ سالگی حزب کمونیست را جشن می‌گیرد که دهه‌ها رشد اقتصادی ۲ رقمی را پشت سر گذاشته و الگوی رشدش به الگویی برای جریان‌ها و دولت‌های اقتدارگرا در جهان تبدیل شده است.
چین امروز که بیش از ۵۰۰ میلیون نفر را در طبقه متوسط ۲-جای داده با چین روستایی-فئودالی که مائو تسه تونگ تحویل گرفت غیرقابل مقایسه است.
اما یک پرسش درباره الگوی توسعه چین پرسش‌برانگیز است:
چگونه چین توانست توسعه یابد و شهروندانش را ثروتمند و مرفه کند اما این توسعه به طلب دموکراسی و مشارکت از سوی شهروندان منتج نشود؟
Jul 2, 2021 13 tweets 9 min read
#رشتو
🔴 قاچاقچی انسان در خدمت #فخرآور

۱-فخرآور را قریب به ۱۷ سال است که می‌شناسم. در طول این مدت او برایم شوخی بیش نبوده!
هیچگاه او را حتی جدی هم نگرفتم مگر ۳-۴ شب پیش که آنچنان بازی کثیف سرشار از دروغ و پلشتی را علیه‌ام پیش برد که برای دقایقی مجبور شدم جدی‌اش بگیرم! ۲-اما داستان چه بود؟
داستان ظاهرا از این قرار بوده که بین تیم دوستان اولیه #روح‌الله_زم در #آمدنیوز یعنی مجید نیکنام و‌‌ بابک اجلالی از سویی ‌و همکاران سال‌های آخر او شامل اشخاصی چون مسعود اخترانی و شخصی که با نام مازیار شناخته میشود اختلاف نظری درباره برند آمدنیوز پدید می‌آید.
Jun 11, 2021 7 tweets 2 min read
🔴چرا رای خواهم داد؟

۱-رسیدن به این تصمیم برایم بسیار سخت بود.
حکومت دینی با اعمال نظارت استصوابی شرایطی را رقم زده که تصمیم برای مشارکت سیاسی به عنوان بدیهی‌ترین حق و در عین حال تکلیف شهروندی نیز به دشواری تبدیل شده است.
لذا در ادامه توضیح می‌دهم که با کدام استدلال رای می‌دهم؟ ۲-شیوه برکشیدن فوق‌العاده و شتاب‌زده #رییسی حکایت از یک اضطرار دارد.
این اضطرار از سوی هسته مرکزی قدرت قطعا در رابطه با رییس جمهور سیزدهم اتفاق نمی‌افتد چرا که در ربع قرن اخیر دستکم ۲ رییس‌جمهور از ۳ ر.جمهور با وجود زاویه با رهبری به قدرت رسیده‌اند و اتفاق خاصی نیز نیفتاده!
May 24, 2021 12 tweets 4 min read
🔴 تاملی درباره گزارش @bbcpersian درباره #آرش_علایی
#رشتو
۱- سالتحصیلی ۸۴-۸۵ با شروع دولت @Ahmadinejad_fa پروژه تصفیه دانشگاه‌ها از دانشجویان و اساتید منتقد کلید میخورد و احمدی‌نژاد شخصا تحت عنوان انقلاب فرهنگی خواستار اخراج «لیبرال‌ها و سکولارها» از دانشگاه‌ها میشود. ۲-در همان سالتحصیلی نگارنده ، مهدی امینی‌زاده و حامد حسن‌دوست در مقطع فوق‌لیسانس محروم از تحصیل می‌شویم و با فرارسیدن مهرماه ۱۷-۱۸ نفر دیگر هم به ما افزوده میشود.
جمعیت دانشجویان ستاره‌دار ادامه میابد و هر سال به تعداد آن افزوده میشود.
با کوشش بسیار ذیل عنوان «حق تحصیل» این بحث👇
May 22, 2021 7 tweets 2 min read
🔴 سخنی با @Ahmadinejad_fa
آقای احمدی‌نژاد سال ۸۵ اعلام انقلاب فرهنگی دوم کردید و در پی آن من به عنوان اولین دانشجوی ستاره‌دار در حالی از دانشگاه تهران اخراج شدم که در حال دفاع از رساله فوق‌لیسانسم بودم.
پس از یکسال دوندگی در دیوان عدالت اداری رای بازگشت به تحصیل گرفتم اما 👇🏻 ۲- با عدم تمکین رییسی که شما بر دانشگاه تهران منصوب کرده بودید ناچار از اعزام به سربازی شدم.
در سال ۸۸ پیش از انتخابات نامه‌ای سرگشاده درباره بلایی که سر دانشگاه آورده بودید نوشتم.
نامه‌ای که به دلیل نگارش آن به تحمل ۷۴ ضربه شلاق تحت عنوان اهانت به رییس‌جمهور محکوم شدم.
May 17, 2021 7 tweets 2 min read
🔴 رهبران راست پوپولیست و مسئله ترک قدرت

۱-نتانیاهو به عنوان رهبر بلوک راست افراطی #اسراییل طی ۲ سال گذشته در ۴ انتخابات برگزار شده موفق به کسب اکثریت برای تشکیل دولت نشده و شکست خورده است.
او در آخرین انتخابات که ماه مارس همزمان با روند رسیدگی قضایی به اتهامات فساد او برگزار 👇 ۲-شد با از دست دادن ۷ کرسی دیگر تقریبا امیدش را برای تشکیل دولت از دست داد و‌ طی فرصت ماموریت یکماهه نیز موفق به تشکیل دولت نشد!
در شرایطی که بلوک مخالف نتانیاهو بیش از هر زمان دیگری به تشکیل دولت و برکناری نتانیاهو بعد از ۱۲ سال نزدیک بود او و راست افراطی هوادارش یادشان افتاد👇
Mar 18, 2021 5 tweets 2 min read
۱-سیاست #ترکیه دیروز روز پرتلاطمی را پشت سر نهاد.
همزمان با برکناری عمر یک فعال سرشناس حقوق‌بشر که از سال ۲۰۱۸ نمایندگی مجلس این کشور را از حزب دموکراتیک خلق‌ها بر عهده داشت
بکیر شاهین دادستان دیوان عالی کشور ترکیه نیز کیفرخواست ۶۰۹ صفحه‌ای برای تعطیلی حزب دموکراتیک‌خلق‌ها را 👇 ۲-به دادگاه قانون اساسی ترکیه فرستاد.
در کیفرخواست دادستان بکیر شاهین که با نزدیکی‌اش به حزب حاکم عدالت‌وتوسعه شناخته می‌شود نه تنها تعطیلی این حزب اصلی کردهای ترکیه را خواسته بلکه برای ۶۸۷ تن از اعضای آن نیز ممنوعیت مادام‌العمر از فعالیت سیاسی طلب کرده
حزب دموکراتیک خلق‌ها که 👇
Jan 22, 2021 8 tweets 3 min read
چرا درباره #محمد_مساعد نگرانم؟
۱-روز دوشنبه در حالیکه وکیل سرشناس مدافع حقوق‌بشر محمود کاچان پیگیر وضعیت محمد مساعد بود و موج رسانه‌ای حمایت از او راه افتاده بود
همزمان با ورود راغب سویلو ، روزنامه‌نگار نزدیک به محافل اطلاعاتی ترکیه به موضوع وکیلی بنام جانان پهلوان نیز وارد 👇 ۲-موضوع شده و ادعای وکالت مساعد را میکند.
این در حالی است که خانم پهلوان ساکن آنکاراست و نه آن روز و نه تا امروز به وان نرفته
از سوی دیگر وکالت در ترکیه در دفترخانه صورت می‌گیرد.
طبق تحقیق من هیچیک از دفترخانه‌های وان نزد #محمد_مساعد برده نشده و وکالت‌نامه‌ای از او گرفته نشده 👇
Dec 12, 2020 9 tweets 3 min read
#رشتو
۱-#اردوغان در حالی رهسپار باکو شد که تنها ۲ روز به بررسی و تصویب اعمال تحریم‌های کاتسا در سنای امریکا باقی مانده بود.
او در ماههای اخیر با تنش فزاینده با قدرت‌های غربی مواجه بود که از تنش با فرانسه بر سر لیبی و مدیترانه شرقی شروع شد و به تنش با کلیت اتحادیه اروپا انجامید. ۲-کار به جایی رسید که پمپئو در توقفش در قبرس و یونان قول همکاری‌های نظامی گسترده داد و در هفته گذشته در توقف در استانبول در یک دهن‌کجی آشکار به دولت ترکیه مستقیم به دیدار پاتریک(اسقف) مسیحیان استانبول رفت و به چاووش‌اغلو پیغام داد که نمی‌توانم به آنکارا بیایم خواستی بیا استانبول!