🦋🎗️ نظریهٔ #پساحقیقت | کارگاه تحقیقاتی Profile picture
▪️دیدارآمد #پساحقیقت، دست‌گاهی جدید برای فهم جامعه، سیاست و تاریخ ▪️تمرین پرسش‌گری و خردورزی
Truth Seeker Profile picture Atom of Eden Profile picture sey3d ajdar Profile picture seyed hadi hoseiny🎗 Profile picture کا Profile picture 8 subscribed
May 28, 2020 77 tweets 31 min read
سال «هزار و سیصد و نود و زشت» را از سر گذراندیم و نگذراندیم! سال وحشی و بی‌حیثیت ۹۸ را می‌گویم که باید آن را «زشت‌سال» سیاست در ایران و جهان نامید.

در این سال آن‌قدر فرومایگی، دروغ و غارت برهنه دیدیم که طاعون هم می‌آمد تعجب نمی‌کردیم. آمد و تعجب نکردیم! /۱

#رشته‌توییت
#پساحقیقت مثل همه جنگ‌های تاریخ، که از فقر و مرگ و طاعون، تا خیانت و فساد و چپاول، هرچه زشتی را به کام بشر می‌ریزند و عقربه تمدن را به عقب می‌کشند، ۹۸ نیز ما را به اعماق تاریکی پرتاب کرد.

دنیای سیاه قدرت را که فانتزی‌هایی مثل ارباب حلقه‌ها و بازی تاج‌وتخت روایت می‌کردند، زندگی کردیم. /۲
May 16, 2020 25 tweets 14 min read
پرده‌های سیرک مخفی #کووید_۱۹ روزبه‌روز پاره‌تر و این فریب عمومی، که همان ۲ ماه پیش با نظریه #پساحقیقت تحلیل کردم، هرروز آشکارتر می‌شود. با این حال پذیرش ماهیت این نمایش سراسری برای بسیاری راحت نیست و جز این بود جای تعجب داشت.

در این #رشته‌توییت به سؤالات مکرر پاسخ می‌دهم. /۱ Image س. آیا می‌گویی #کروناویروس و بیماری #کووید_۱۹ وجود ندارد؟

ج. وجود دارد. #کروناویروس با منشأ خفاش از سال ۲۰۰۲ به‌عنوان عامل بیماری #سارس (سندروم تنفسی حاد) شناخته شده و از ۲۰۱۲ نسخه دیگری از آن به‌عنوان عامل #مرس (سندروم تنفسی خاورمیانه) در حال گردش است. #کووید_۱۹ چیز جدیدی نیست.
Mar 8, 2020 76 tweets 36 min read
چامسکی می‌گوید: هیچ‌کس نمی‌تواند دقیق محاسبه کند احتمال پایان جهان، در همین زمان‌های نزدیک، چه‌قدر است، اما احتمال‌ش آن‌قدر زیاد هست که هر آدم عاقلی آن را با تأمل بررسی کند!

دلیل وحشت ما از #کروناویروس همین است: انگار این فسقلی بر طبل آخرالزمان می‌کوبد! /۱

#رشته‌توییت
#پساحقیقت #کروناویروس سریع منتقل می‌شود و سریع می‌کشد! هیچ راه مؤثری برای کنترل آن نیست و در سراسر جهان در حال پیش‌روی ست. هیچ راه مؤثری برای درمان آن نیست و این خود ویروس است که تعیین می‌کند کی بماند کی بمیرد!

با این حال سیاست‌مداران، از ایران تا آمریکا، خود را به خواب خرگوشی زده‌اند! /۲
Feb 22, 2020 10 tweets 5 min read
دوستان تلاش کردم امشب از اتفاقات مهم اخیر بنویسم نشد. قسمت نیست ظاهرا #پساحقیقت را به‌روز نگه دارم!

از انتخابات چه خبر؟ درصد مشارکت اعلام شد؟ نتایج انتخابات در شهرهای بزرگ و انتخاب چهره‌های شناخته‌شده چی؟

سؤالی نکته‌ای دارید امشب همین‌جا در خدمت ام. این انتخابات #منشیان پنهانی خوب کار کردند، اما بازی اصلی دست ائتلاف #متولیان و #متولیان_خراسانی است فعلا و بعید است اجازه بدهند اکثریت دست گروه دیگری بیفتد. قاعدتا ادامه چانه‌زنی به‌شکلی که بر سر لیست مشترک در تهران دیدیم، پشت‌پرده بر سر ترکیب کلی مجلس در جریان است.
Feb 20, 2020 18 tweets 9 min read
داستایوسکی گفت: «اگر خدا نباشد، همه‌چیز مجاز است!»

خدای حکم‌رانی، آمار است. در کشوری که نه تعداد مبتلایان به کرونا معلوم است، نه تعداد کشتگان اعتراضات، اگر به شمارش دقیق رأی‌های هر صندوق دل ببندیم خودمان را گول زده‌ایم.

با این همه، من به ۸دلیل رأی می‌دهم:

#رشته‌توییت #پساحقیقت ۱. موضوع انتخابات، تعداد آرا نیست! هیچ‌وقت در هیچ‌جای جهان نبوده است! رأی یک عدد است که همیشه قابل مهندسی ست. دست‌کم از نیکسون تا بوش و ترامپ، انتخاب رئیس‌جمهور آمریکا مشکوک زده. دموکراسی در بقیه دنیا هم کارنامه بهتری ندارد.

پس موضوع انتخابات چیست؟ موضوع انتخابات «شفافیت» است!
Feb 1, 2020 94 tweets 36 min read
ترامپ سرمست از ترور سردار ایرانی جلوی دوربین‌ها آمد و گفت: «ما با فاصله، بهترین ارتش و نیروی اطلاعاتی دنیا را داریم.» همه فکر کردیم با CIA قمپز درمی‌کند، اما منظور او دشمن و رقیب خانگی CIA یعنی DIA بود.

سردار در توافق با CIA به عراق رفت و DIA او را زد! /۱
#پساحقیقت
#رشته‌توییت ۱ ماه است از خود می‌پرسیم: چرا سطح امنیت و حفاظت سلیمانی در سفر آخر این‌قدر پایین بود؟ چرا ایران به پاسخی نمایشی بسنده کرد؟ چرا موشک‌های ایران دفاع نشد؟ چرا هواپیمای مسافربری را زدند؟ چرا موشک دومی را زدند؟ و ده‌ها سؤال بی‌پاسخ دیگر…

بدیهی ست حقایقی را از ما پنهان می‌کنند. /۲
Dec 18, 2019 25 tweets 8 min read
دختر بغدادی که با جنازه آویخته سلفی می‌گیرد
مردانی که هزاران سیاه را در می‌سی‌سی‌پی شکنجه، اعدام و مثله کردند
شهروند عصبانی بهبهان که بانک را آتش می‌زند
پلیس پاریس که دانش‌جویان را جنون‌آمیز کتک می‌زند

همه تحت کنترل یک نیروی فرا-ارادی اند: فردیت‌باختگی! /۱

#روان‌شناسی_اجتماعی بغدادمی‌سی‌سی‌پیبهبهانپاریس بعد از صحنه تکان‌دهنده اعدام جوانک عراقی، کاربری به شباهت آن با لینچ سیاهان در آمریکا اشاره کرد. اما چیزی بیش از شباهت بین این دو هست!

یکی از شوک‌آورترین یافته‌های #روان‌شناسی_اجتماعی پدیده فردیت‌باختگی است، و یکی از خیره‌کننده‌ترین پژوهش‌های آن مربوط به اعدام سیاهان است. /۲
Dec 2, 2019 48 tweets 17 min read
#روان‌شناسی_اجتماعی می‌گوید هر فاجعه جمعی ۳ بار اتفاق می‌افتد:
اول. وقتی خود حادثه رخ می‌دهد
دوم. وقتی خبر آن منتشر می‌شود و شوک بزرگ وارد می‌شود
سوم. وقتی ترس و سوگ حادثه در جان جامعه رسوب می‌کند

به نظر می‌رسد وارد مرحله سوم حوادث تلخ این روزها شده‌ایم.
وقت‌ش بود آسمان هم ببارد فرانک فارلی، روان‌شناس مشهور و رئیس سابق انجمن آمریکایی روان‌شناسی، درباره حوادث تروریستی و آشوب‌ها و کشتارهای جمعی می‌گوید: یک ملت و جامعه سالم باید پس از این حوادث، به جای فرو رفتن در ترس و ناامیدی، خودش را پیدا کند و حس تناسب‌ش رو بازیابد. (نقل به مضمون)

به نظر شما می‌توان؟
Nov 24, 2019 10 tweets 9 min read
از صبح می‌خواهم چیزی بنویسم و بگویم پشت‌صحنه این تداوم غیرقانونی و بی‌هوده #قطعی_اینترنت، خود #وزیر_جواد نشسته است که در کمال وقاحت، تندتند ویدیو می‌دهد و به همه ما دهن‌کجی می‌کند... من هم مثل شما دل و دماغ ندارم.

این وقاحت عظیم و خارج از تصور فقط از دارودسته #تتراپوس برمی‌آید. اپراتورها که مِلک طَلق رفقای #وزیر_جواد اند. با چه رویی تندتند دروغ می‌بافد؟

۱ هفته #قطعی_اینترنت در ایران را باید به ۲ دوره نامساوی تقسیم کرد:

شنبه تا ۳شنبه: #یبوست_اینترنت
۳شنبه تا امروز: #خیانت_اینترنت

اولی اشتباه حکم‌رانی بود.
دومی که هنوز ادامه دارد خیانت #وزیر_جواد!
Nov 1, 2019 52 tweets 16 min read
حالا که تب‌وتاب اولیه فرونشست و امواج انتقاد و استهزای #فریده_ماهروزاده برای حرف‌های مادرش، در ساحل پروپاگاندای خزعبل‌به‌مزدهای سراج و آخوند شیادی مثل مرتضی روحانی آرام گرفت، با هم صریح باشیم:

دوباره در دام امواج سانتی‌مانتالیسم سیاسی افتادید و اصل فاجعه را ندیدید. /۱

#پساحقیقت این که خانواده حداد عادل با مردم و درد مردم بیگانه اند، این که آن‌ها متعلق به الیگارشی پیش از انقلاب اند، این که پس از ۴۰ سال مسئولیت در آموزش و پرورش با وقاحت آن را جای مناسبی برای فرزندان خود نمی‌دانند، این‌ها همه درست و قابل استهزا.

اما عمق فاجعه چیزهای دهشت‌ناک دیگری است! /۲
Oct 16, 2019 127 tweets 46 min read
«تتراپوس!»
(جوان‌گرایی دروغین بعل‌الذباب‌ها)

تحلیلی بر غوغای وحید جلیلی علیه حسین محمدی
و کالبدشکافی عمیق شبکه‌های قدرت در صداوسیما

#رشته‌توییت ۱۴۰تایی
+ اینفوگرافیک ۱. مدتی پیش وحید جلیلی، برادر شلوغ‌کار سعید جلیلی، در مطالب تندی یکی از معاونان دفتر رهبر را نواخت و او را محور یک گروه خشن خواند که سال‌ها است صداوسیما را قبضه کرده‌اند. به دنبال آن بسیاری از چهره‌های فرهنگی به میدان آمدند و به او تاختند اما رفقای جوان‌ش ادعای او را تکرار کردند.
Oct 2, 2019 7 tweets 2 min read
👁‍🗨 در خوش‌حالی توییتری بعد از پخش مصاحبه سردار #حاج_قاسم_سلیمانی، بگذارید نظر حرفه‌ای من یکی مخالف باشد:
گفت‌وگو بسیار ضعیف و در حد مصاحبه برای ثبت تاریخ شفاهی است نه یک گفت‌وگوی رسانه‌ای.
تأثیر آن بر نامند و کاریزمای نظامی شخص سردار هم بسیار مخرب و تضعیف‌کننده.

#رسانه‌شناسی از روی جهت نگاه‌های سردار، وجود دست‌کم ۲ مصاحبه‌کننده را در گفت‌وگو می‌توان تشخیص داد. اما صدایی که روی تصاویر می‌شنویم متعلق به کمیل خجسته، سردبیر سایت خامنه‌ای.آی‌آر، فرزند دکتر حسن خجسته برادر همسر رهبری است.

گفت‌وگو در سیطره ارتباطات فرامتنی حاضران است تا ملاحظات رسانه‌ای.
Aug 12, 2019 37 tweets 25 min read
جناب آقای دکتر ظریف
وزیر محترم امور خارجه

با سلام
پرهیز شما از دیدار و گفت‌وگو با رئیس‌جمهور آمریکا، علاوه بر تحریم غلط شخص شما، موجب تداوم تحریم‌های ضدبشری علیه مردم ایران است.
شاید بخواهید این ظلم را در حق خود تحمل کنید، ولی حق ندارید اجازه دهید ایران در این وضع باقی بماند! /۱ به‌عنوان یک شهروند و یک پدر، که بیش از فشار اقتصادی کمرشکن، نگران شیرازه‌های اجتماعی و سلامت اخلاقی جامعه‌ای است که آینده‌سازان ایران در آن می‌بالند، خاضعانه و قاطعانه از شما می‌خواهم به وظیفه اصلی خود که گفت‌وگو برای تقویت روابط بین‌المللی کشور است، در این مورد نیز عمل کنید. /۲
Jul 26, 2019 296 tweets >60 min read
خب دوستان، وعده من برای یک غافل‌گیری بعد از ۱۰۰ ریتوییت بالاخره انجام شد. اصل رازگویی همین ۲ تا نمودار و جدولی بود که در ابتدا و انتهای بحث آوردم. بقیه توضیح و تشریح همین ۲ تا بود.

نمودار رو یک‌بار دیگه می‌گذارم که اگه خواستید با توییت بالا کنار هم ببینید راحت باشه. /۳۴۹ از امشب می‌ریم سراغ توضیح چهارچوب تحلیلی #پساحقیقت. در طول رشته از چهارچوب زیاد اسم بردم، اما راست‌ش همه چیزی که تا الآن گفتم، نه خود چهارچوب، که تنها کاربست‌هایی از این چهارچوب در زمان‌ها و مکان‌های مختلف بود! (خود این نکته یه غافل‌گیری به حساب می‌آد! ببین خود ایشون چی‌ه؟!) /۳۵۰