, 48 tweets, 14 min read Read on Twitter
Hazırlanın!! kapsamlı bir #flood geliyor, Ermeni Terör Örgütü ASALA tarafından 1973-1985 yılları arasında öldürülen Türk diplomatların detaylı arşiv/haber/belge listesi
27 Ocak 1973: Los Angeles Başkonsolosu diplomatları Başkonsolos Mehmet BAYDAR ve Konsolos Bahadır DEMİR, Mıgırdıç Yanıkyan tarafından öldürüldüler. Bu ilk eylem ve ASALA arasında net bir bağ kurulmasa da, bu eylem sonraki yıllarda devam edecek ASALA suikastlarına örnek oluşturdu.
1973: Los Angeles'ta öldürülen iki Türk diplomatın katili Mıgırdıç Yanıkyan'ın Osmanlı'daki ayrılıkçı Ermeni örgütünün üyesi olduğu basına yansıdı. O tarihte ASALA adı Türk basınında yoktu
29 Ocak 1973: Dönemin Hürriyet gazetesi şehit edilen iki diplomatın özel hayatı ile ilgili bilgileri ilk sayfasına taşıdı.
22 Ekim 1975: Viyana Büyükelçisi Daniş TUNALIGİL öldürüldü. İlk haberlerde Türk basını ve kamuoyu cinayeti kimin işlediğini bilmiyordu.
Ekim 1975: Daniş Tunaligil'in cinayeti ile ilgili ilk haberler cinayeti bir Kıbrıslı Rum'un işlediğine yönelikti. Hatta Tercüman gazetesi "Rumlar, Elçilerimizin öldürülüşünü Ermeni örgütlerinin üzerine yıkmak istiyorlar" temalı bir haber yaptı.
22 Şubat 1975: Türk basınında ASALA'nın ismi Beyrut'taki Türk Havayolları bürosuna bomba atılması olayında geçse de, Tunalıgil cinayeti ile ilgili ilk günlerde Ermeni Terör Örgütü'nün adı geçmedi.
24 Ekim 1975: ilk kez Türk basınında Tunagil'in katillerinin ASALA üyeleri olabileceği bilgisi geçti.
24 Ekim 1975: Viyana katliamından 2 gün sonra Paris Büyükelçisi İsmail EREZ arabasında seyahat ederken öldürüldü.
Ekim 1975: İsmail Erez, öldürülmeden bir gün önce Viyana katliamının ardından yaptığı açıklamada güvenlik açığına işaret ederek, "isteseler beni şurada öldürürler" açıklaması yapmıştı.
26 Ekim 1975: İki büyükelçi cinayetinin ardından Türk basını hala yanlış hedefe bakıyor ve cinayetlerden Kıbrıslı Rum örgütleri tutan haber yapıyordu.
26 Ekim 1975: Cinayetlerin arasında kim olduğuna yönelik kafa karışıklığını en iyi gösteren manşet, Milliyet'te Mehmet Ali Birand'ın hazırladığı haber oldu.
16 Şubat 1976: Beyrut (Lübnan) Büyükelçiliği Başkatibi Oktar CİRİT şehrin en işlek caddesi Hamra'da arkasından yaklaşan bir kişi tarafından öldürüldü. Saldırıyı daha sonra ASALA üstlendi.
19 Şubat 1976: Ermeni Terör Örgütü ASALA, Oktar Cirit suikastini üstlendi.
19 Şubat 1976: Dönemin Zaman gazetesi diplomat cinayetleri ile ilgili olarak Türk Hariciye'sini önlem almamakla eleştirdi.
09 Haziran 1977: Vatikan Büyükelçisi Taha CARIM evinin bahçesinden öldürüldü.
02 Haziran 1978: Madrid Büyükelçisi Zeki Kuneralp'i hedef alan suikastte eşi Necla KUNERALP öldürüldü.
02 Haziran 1978: Madrid Büyükelçisi Zeki Kuneralp'i hedef alan suikastte emekli büyükelçi Beşir Gündüz Balcıoğlu da öldürüldü.
12 Ekim 1979: Lahey Büyükelçisi Özdemir Benler'in 27 yaşındaki oğlu Ahmet BENLER öldürüldü.
Ekim 1979: Ahmet Benler'in öldürülmesinin ardından Hollanda televizyonunda yapılan bir programda Profesör L. Biegel'in "Türkler Ermenileri katlettiklerini kabul ederse bu suikastlar durur" yönündeki ifadeleri Türk basını ve kamuoyunda büyük tepki çekti.
Ekim 1979: Basına göre, Lahey Büyükelçisi Özdemir Benler'in aracı zırhlı olduğu için ASALA teröristleri oğlu Ahmet Benler'i hedef aldılar.
22 Aralık 1979: Paris Büyükelçiliği Turizm Müşaviri Yılmaz ÇOLPAN öldürüldü. Çolpan'ın öldürülmesi ülke içindeki sağ sol cinayetlerinin gölgesinde kaldı ve basında fazla yer almadı.
31 Temmuz 1980: Atina Büyükelçiliği İdari Ataşesi Galip ÖZMEN ve 14 yaşındaki kızı Neslihan ÖZMEN öldürüldü.
17 Aralık 1980: Sidney Başkonsolosu Şarık ARIYAK ve Sidney Başkonsolosluğu Güvenlik Ataşesi Engin SEVER öldürüldü.
4 Mart 1981: Paris Büyükelçiliği Çalışma Müşaviri Reşat MORALI ve Paris Büyükelçiliği'ne bağlı Din Görevlisi Tecelli ARI öldürüldü.
9 Haziran 1981: Cenevre Başkonsolosluğu Sözleşmeli Sekreteri Mehmet Savaş YERGÜZ öldürüldü.
24 Eylül 1981: Paris Başkonsolosluğu Güvenlik Ataşesi Cemal ÖZEN Paris başkonsolosluğunu basan ASALA teröristleri tarafından öldürüldü.
Eylül 1981: ASALA eylemlerinin sıklıkla Fransa'da gerçekleşmesi Türk basınının dikkatini Fransa'ya yöneltmesine neden oldu.
Eylül 1981: Cemal Özan'in ailesi dönemin gazetelerinin ilk sayfasında kendine yer buldu.
Eylül 1981: Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Kamuran Gürün, ASALA eylemlerine karşı Fransa'yı yeterli önlem almamakla eleştirdi.
28 Ocak 1982: Los Angeles Başkonsolosu Kemal ARIKAN öldürüldü.
04 Mayıs 1982: Boston Fahri Başkonsolosu Orhan GÜNDÜZ öldürüldü. Türk kamuoyu Türk diplomatlara yönelik Ermeni terörünün nasıl duracağı noktasında ciddi kaygı duymaya başladı.
07 Haziran 1982: Lizbon Büyükelçiliği İdari Ataşesi Erkut AKBAY öldürüldü. Eşi ve aynı zamanda Lizbon Büyükelçiliği Sözleşmeli Sekreteri Nadide AKBAY saldırıda yaralandı ve daha sonra hayatını kaybetti.
27 Ağustos 1982: Ottava Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Albay Atilla ALTIKAT öldürüldü. Türkiye en yüksek ağızdan gerekli adımların atılacağı açıklamasını yaptı. Hürriyet gazetesi Kenan Evren'e hitaben "Bekliyoruz Paşam" manşeti ile çıktı.
Ağustos 1982: Türkiye, ASALA'nın terör eylemlerini "savaş ilanı" şeklinde yorumladı.
9 Eylül 1982: Burgaz Başkonsolosluğu İdari Ataşesi Bora SÜELKAN öldürüldü. ASALA ilk kez Doğu Bloğu ülkelerindeki Türk temsilcilerini hedef aldı.
11 Mart 1983: Belgrad Büyükelçisi Ahmet Galip BALKAR öldürüldü. Saldırıyı ASALA yerine ESAK adı altında örgütlenen Ermeni teröristler düzenledi.
14 Temmuz 1983: Brüksel Büyükelçiliği İdari Ataşesi Dursun AKSOY öldürüldü.
Temmuz 1983: Dursun Aksoy'un babasız kalan çocukları hakkında dönemin gazeteleri ilk sayfadan haber girdiler.
27 Temmuz 1983: Lizbon Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Müsteşar Yurtsev Mıhçıoğlu'nun eşi Cahide MIHÇIOĞLU öldürüldü.
28 Nisan 1984: Tahran Büyükelçiliğimizde Sözleşmeli Sekreter Şadiye Yönder'in eşi Işık YÖNDER öldürüldü.
20 Haziran 1984: Viyana Büyükelçiliği Çalışma Müşaviri Vekili Erdoğan ÖZEN öldürüldü.
Haziran 1984: Erdoğan Özen ASALA tarafından aracına bomba konularak şehit edildi ve bombalanmış aracının görüntüleri gazetelerde manşetten verildi.
19 Kasım 1984: BM Viyana Ofisi'nde Uluslararası Memur-Direktör Yardımcısı Evner ERGUN öldürüldü.
8 Ekim 1991: ASALA tarafından öldürülen Türk diplomatlar sonraki yıllarda, diplomat suikastleri vesilesi ile gündeme geldi, bu suikastler hakkında yeterince kamuoyu oluşturulmadı.
ASALA'nın katlettiği diplomatlar ile ilgili en kapsamlı bilgi Bilal Şimşir'in Şehit Diplomatlarımız kitabında bulunabilir.
1986: Akademik çalışma olarak, bulabildiğimiz kadarıyla sadece Michael Gunter tarafından yapıldı. Başlığı "Çağdaş Ermeni Terörüne Yönelik Bir Çalışma" şeklindeydi. Türk akademisyenler bu konuda kapsamlı bir çalışma yapmaktan uzak kalmıştır.
2008: Doktora tezi olarak ise sadece bir çalışma yapılmış, Ercan Karakoç'un bu bu çalışması "Türk basınında Ermeni terörü (1973-1984)" başlığını taşıyor. Buna karşılık ASALA'nın kendisine ya da bu eylemlerin dış politika açısından anlamına ilişkin bir bir çalışma yapılmamıştır.
Missing some Tweet in this thread?
You can try to force a refresh.

Like this thread? Get email updates or save it to PDF!

Subscribe to Türk Dış Politikası
Profile picture

Get real-time email alerts when new unrolls are available from this author!

This content may be removed anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!