My Authors
Read all threads
عملیات صاعقه ( عنتبه ) : چگونه نیروهای عملیات ویژه اسراییل ناممکن ها را ممکن کردند ؟
نگاهی به یکی از عجیب ترین و پیچیده ترین عملیات های نجات گروگان تاریخ
#Operation_Thunderbolt #Operation_Entebbe
ماجرا زمانی شروع شد که در تاریخ ۲۷ ژوئن ۱۹۷۶ پرواز شماره ۱۳۹ هواپیمای مسافربری ایرفرانس با رجیستر F-BVGG با ۲۴۶ سرنشین از مقصد تل آویو به شهر آتن در یونان پرواز کرد تا ۵۸ سرنشین دیگر را نیز سوار کند که در بین آنها ۴ نفر از اعضای گروه هواپیماربا بوند.
در ساعت ۱۲:۳۰ بعد از ظهر هواپیما آتن را به مقصد پاریس ترک کرد که توسط هواپیمارباهای مسلح ربوده شد. هواپیما رباها ،دو فلسطینی عضو گروه مارکسیست تروریستی PFLP-EO و دو شهروند آلمانی به نامهای ویلفرید بوزه و بریجت کولمان عضو گروه تروریستی سلول های انقلابی بودند.
ابتدا آنها هواپیما را به سمت بنغازی در لیبی هدایت کردند. در طول ۷ ساعت استقرار هواپیما در فرودگاه بنغازی یکی از گروگان ها به نام پاتریشیا مارتل توسط هواپیمارباها به دلیل مشکلات پزشکی که بعدها مشخص شد غیر واقعی بود.
هواپیمای ربوده شده پس از ترک بنغازی، در ساعت ۱۵:۱۵ دقیقه بعد از ظهر در تاریخ ۲۸ ژوئن در فرودگاه عنتبه در کشور اوگاندا به زمین نشست. در عنتبه ، گروگان گیرها مورد استقبال عیدی امین ، دیکتاتور اوگاندا قراره گرفتند.
برای اطمینان خاطر گروگان گیرها نیروهای ارتش اوگاندا برای محافظت از گروگان گیرها در فرودگاه مستقر شدند. در همان روز گروگان گیرها از اسراییل درخواست ۵ میلیون دلار و آزادی ۵۳ تروریست فلسطینی یا طرفداران آنها در زندان های اسراییل و کشورهای دیگر کردند.
آنها تهدید کردند اگر اسراییل به خواسته های آن ها تن در ندهد ، از روز یکم جولای شروع به کشتار گروگان ها می کنند. گروگان گیرها در سالن فرودگاه ، گروگان های یهودی را از غیر یهودی ها جدا کردند که برای برخی گروگان ها یادآور هلوکاست و جداسازی یهودی ها از دیگر شهروندان بود.
در تاریخ ۳۰ ژوئن ، گروگان گیرها ۴۸ گروگان را از گروه غیر یهودی آزاد کردند که بیشترشان افراد مسن ، بچه ها و مادرانشان بودند. در ادامه گروگان گیرها با افزایش تاریخ معامله با اسراییل موافقت کرده و در روز یکم جولای ۱۰۰ گروگان دیگر از گروه غیر یهودی آزاد شدند.
در این میان گروه خدمه پرواز نیز در میان آزاد شدگان بودند اما یک نفر حاضر به ترک نشد.میشل باکاس خلبان پرواز به همراه ۱۱ نفر از خدمه پرواز ، حاضر نشدند گروگان ها را ترک کنند و همراه با گروه یهودی در محل باقی ماندند.
گروگان های باقی مانده ۱۰ مسافر جوان فرانسوی ، ۸۴ مسافر یهودی و ۱۲ خدمه پرواز بودند.در این میان در دولت اسراییل بحث بر سر چگونگی حل این مشکل اختلاف نظر وجود داشت.
اسحاق رابین ، نسخت وزیر وقت اسراییل معتقد بود که می بایست با راه حل دیپلماتیک این بحران حل شود و با توجه به شرایط موجود ریسک انجام یک عملیات نجات خیلی بالا است.
در مقابل وزیر دفاع شیمون پرز نظر متفاوتی داشت وی معتقد بود در صورت مصالحه با آن ها راه برای عملیات های شدید تر هموار می شود.سرانجام در تاریخ سوم جولای ۱۹۷۶ ، کابینه دولت اسراییل مجوز انجام عملیات نجات را صادر می کند. طراح های این عملیات ژنرال یکوتیل آدام و ژنرال دَن شمران بودند.
در این طرح نیروهای عملیات ویژه سایرت متکل و هوابرد نیروهای دفاعی اسراییل به صورت مستقیم به فرودگاه عنتبه حمله کرده و گروگان ها را آزاد می کنند.
موساد ، سازمان جاسوسی اسراییل با توجه به اطلاعات جمع آوری شده از منابعش ، گروگان های آزاد شده و همچنین نقشه فرودگاه و ساختمان ترمینال فرودگاه عنتبه که توسط یک پیمان کار اسراییل در گذشته ساخته شده بود عملیات را طراحی و در اختیار نیروهای عمل کننده قرار داد.
نیروهای عمل کننده از سه قسمت تشکیل شده بودند: واحد فرماندهی و کنترل زمینی که توسط ژنرال دن شمران و سرهنگ نیروی هوایی سرهنگ آمی آیالون فرماندهی می شدند، واحد عملیات زمینی متشکل از ۲۹ نیروی سایرت متکل سایرت متکل به فرماندهی سرهنگ دوم یوناتان نتانیاهو و سرگرد بتسر
نیروهای تامین امنیت محوطه متشکل از نیروهای هوابرد به رهبری سرهنگ ماتان ویلنای ، نیروهای تیپ گولانی مسئول حفاظت از هواپیماهای ترابری و تامین امنیت گروگان ها در زمان مرحله تخلیه آنها ی جنگنده اوگاندایی مستقر در فرودگاه بود.
واحد دیگر نیروهای سایرت متکل به رهبری سرگرد شائول موفاز که مسئولیت آنها درگیر شدن با نیروی واکنش سریع دشمن و نابودی هواپیماهای جنگنده اوگانادایی مستقر در فرودگاه.
عملیات در آخرین ساعات تاریخ سوم جولای ۱۹۷۶ تحت رمز عملیات صاعقه آغاز گردید. ۴ فروند هواپیمای سی ۱۳۰ حامل نیروهای حمله کننده به همراه یک دستگاه خودرو مرسدس بنز سیاه رنگ و چند دستگاه خودرو لند روور از شرم الشیخ پرواز کردند.
هواپیماهای هرکولس برای جلوگیری از شناسایی شدن توسط رادار مجبور به پرواز در ارتفاع ۳۰ متری از سطح دریای سرخ بودند. آنها پس از پرواز به جنوب به سمت کشور جیبوتی تغییر مسیر دادند. در حین این پرواز دو فروند هواپیمای بویینگ ۷۰۷ اسراییلی نیز به عملیات اضافه شدند.
یکی از بویینگ ها حامل کمک های پزشکی در کنیا فرود آمد در حالی که بویینگ دیگر حامل ژنرال آدام به عنوان پست فرماندهی پرنده در زمان انجام عملیات فرود هرکولس ها در فرودگاه عنتبه وارد محوطه حریم هوایی عنتبه شد.
در ساعت ۱۱ شب تاریخ سوم جولای ۱۹۷۶ به وقت محلی ، اولین هرکولس حامل نیروی سایرت متکل در فرودگاه فرود آمد. این هواپیما با رمپ باز فرود آمده و خودرو بنز سیاه رنگ با رمپ باز فرود آمد که بلافاصله پس از فرود از هواپیما با لند رور هاخارج شدند.
دلیل استفاده تیم حمله از بنز سیاه رنگ، استفاده عیدی امین از این خودرو و رنگ مشابه هنگام انجام دیدارهایش بود. پس از حرکت به سوی پست ایست و بازرسی نیروهای اوگاندایی ، نیروهای سایرت متکل مستقر در خودرو بنز با اسلحه های کمری مجهز به صدا خفه کن به سوی سربازان اوگاندایی آتش گشودند.
پس از شلیک آن ها موفق به از بین بردن تهدید نمی شوند و اسراییلی ها مجبور به استفاده از سلاح های اصلی خود می شوند که درگیری آغاز می شود. پس از از بین بردن پست ایست و بازرسی اوگاندایی آنها به سرعت به ساختمان ترمینال و محل نگه داری گروگان ها می رسند.
پس از وارد شدن به ساختمان نیروهای اسراییلی به زبان های عبری و انگلیسی با بلندگو از گروگان درخواست دراز کشیدن بر روی زمین کردند. هنگام وارد شدن به ساختمان و شرایط به وجود آمده سه تن از گروگان ها در میان درگیری نیروها با تروریست ها گیر افتاده و به ضرب گلوله کشته می شوند.
پس از پایان درگیری در ساختمان تمامی گروگان گیرها به ضرب گلوله نیروهای سایرت متکل کشته شده و برنامه تخلیه گروگان ها به سمت هواپیماهای هرکولس آغاز می شود. در این میان نیروهای اسراییلی با نیروهای اوگاندایی مستقر در برج مراقبت فرودگاه درگیر می شوند.
در این درگیری یوناتان نتانیاهو به ضرب گلوله نیروهای اوگاندایی جان خود را از دست داد و نیروی مهاجم اسراییلی موفق شد مقاومت نیروهای اوگاندایی در برج مراقبت را در هم بشکند.
در این میان ۳ فروند دیگر هرکولس حامل دیگر نیروها و خودروهای زرهی سبک فرود آمده و روند تخلیه گروگان ها آغاز گردید. در این میان دیگر نیروهای سایرت متکل ۱۱ فروند هواپیمای جنگنده میگ ۱۷ و میگ ۲۱ نیروی هوایی اوگاندا را نابود کرده تا امنیت پرواز گروه پروازی مختل نشود.
پس از انجام عملیات تخلیه ، نیروهای اسراییلی فرودگاه عنتبه را ترک گفته و بدین ترتیب کابوس عنتبه پایان پذیرفت و هواپیماها پس از توقف کوتاهی در کشور کنیا ، به اسراییل پرواز کرده و پس از فرود مورد استقبال بستگان و مقامات قرار می گیرند.
سرهنگ دوم نتانیاهو با تشریفات نظامی کامل در گورستان نظامی کوهستان هرزل در تاریخ ششم جولای ۱۹۷۶ با حضور مقامات کشوری و نظامی این کشور به خاک سپرده شد.
عملیات صاعقه ، ۵۳ دقیقه به طول انجامید، ۷ گروگان گیر ، بین ۳۳ تا ۴۵ سرباز اوگاندایی کشته شده و ۱۱ فروند هواپیمای نیروی هوایی اوگاندایی منهدم شدند. در مقابل یک نیروی اسراییلی جان خود را از دست داد ، چهار گروگان کشته شدند.
اما این عملیات را می توان با توجه به ابعادش موفق ترین عملیات نجات گروگان تاریخ نامگذاری کرد.
درباره چهارمین گروگان کشته شده ، وی یک زن ۷۴ ساله به نام دورا بلاخ بود که هنگام انجام عملیات در فرودگاه حضور نداشت. نیروهای اوگاندایی به خاطر بیماری وی ، خانوم بلاخ را به بیمارستان انتقال داده بودند. پس از انجام عملیات وی توسط نیروهای اوگاندایی کشته شد.
تصویری از چگونگی انجام عملیات
سنگ قبر یوناتان نتانیاهو
Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh.

Keep Current with Yousef Riazipour

Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!