My Authors
Read all threads
پروژه كاساندرا : نگاهی می کنیم به عملیاتی که قراربود پرده از روابط حزب الله و كارتل های مواد مخدر آمریکای جنوبی بردارد اما به دستور شخص باراک اوباما رییس جمهور وقت آمریکا این عملیات موقف شد ...

#Project_Cassandra #DEA #Hezbollah #Obamagate
این پروژه در سال ۲۰۰۸ با مشارکت آژانس مبارزه با مواد مخدر ( DEA ) و آژانس های اطلاعاتی ایالات متحده برای شناسایی و جلوگیری از درآمدهای سازمان حزب الله لبنان از قاچاق مواد مخدر آغاز گشت.
حزب الله لبنان مانند دیگر گروه های شبه نظامی ، نیاز اساسی به تامین نیازهای مالی اش داشت ، جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین حامی مالی اش در آن زمان درگیر مشکلات مالی پیش آمده از تحریم ها بود.
در اوایل سال ۲۰۰۸ بنابر اطلاعات موثقی که به دست مقامات اعمال قانون و قضایی ایالات متحده رسید حاکی از آن بود که حزب الله لبنان از یک گروه شبه نظامی تبدیل به یک سندیکای بین المللی قاچاق مواد مخدر شده و روابط نزدیکی با کارتل های مواد مخدر منطقه آمریکای لاتین برقرار کرده است.
پروژه کساندرا رسما از ۲۰۰۸ آغاز به کار کرد و به غیر از DEA بیست و نه اداره اطلاعاتی و اعمال قانون ایالات متحده نیز در آن مشغول شدند. هدف آنها شناسایی و انهدام شبکه قاچاق مواد مخدر و پول شویی این گروه بود که ردهایی از خود در آمریکا، شمال آفریقا و لبنان به جا گذاشته بود.
شبکه قاچاق از دو قسمت تشکیل شده بود، محموله های بزرگ کوکائین از آمریکای لاتین به آفریقای غربی که سپس به اروپا و خاورمیانه می رسید، و در شبکه دوم کشورهای ونزوئلا و مکزیک که سرانجام به آمریکا و کانادا ختم می شد.
در کنار شناسایی مسیرهای قاچاق مواد مخدر ، مسیر انتقال پولهای کثیف نیز شناسایی شد. در یکی از این تاکتیک ها، اعضای حزب الله با ایجاد شرکت های فروش اتومبیل های دست دوم از آمریکا پول حاصل از معاملات را به آفریقای غربی انتقال داده که سرانجام به لبنان می رسید.
با نزدیک تر شدن مقامات پیگیر به اعضای اصلی این شبکه قاچاق و شناسایی عوامل درگیر، درخواست هایی برای حکم دستگیری و توقیف صادر شد که با مخالفت واشنگتن مواجه شد.
از دیگر کشفیات پروژه کساندرا ، مرکز هدایت عملیات پول شویی گروه حزب الله بود. بانک کانادایی لبنان برای سال ها هدایت عملیات پول شویی حزب الله و همکارانشان در سپاه قدس را بر عهده داشتند.
در سال ۲۰۰۹ ، هنگامی که باراک اوباما وارد کاخ سفید شد ، دنبال ایجاد روابط با جمهوری اسلامی ایران بود ، روابطی که بتواند ایران و آمریکا را به هم نزدیک کند. وی تا حدی خوشبین بود که به دنبال ایجاد عوامل معتدل در حزب الله لبنان رفت.
در برگه سیاست گذاری به قلم جان برنان گفته شده که رییس جمهور بعدی ایالات متحده در شرایطی قرار خواهد داشت تا بتواند روابط حسنه !!!‌با ایران برقرار نماید !!!‌ و همچین بخشی از حزب الله لبنان را تبدیل به نیروی معتدل و به طور کامل در ساختار سیاسی لبنان حل نماید.
در آخرین تلاش ها در سال های آخر فعالیت پروژه کساندرا ، تاجر اسلحه لبنانی-اوکراینی و از اشخاص نزدیک به حزب الله، آقای علی فیاد در جمهوری چک دستگیر می شود.
وی همچنین از روابط خوبی با رییس جمهوری روسیه ، ولادیمیر پوتین برخوردار بود و مشاور رییس جمهور سابق اوکراین ، ویکتور یانوکویچ به شمار می رفت.
طی عملیات مخفی طراحی شده توسط DEA و اجرا شده در غنا و پراگ ماموران این سازمان خود را به جای اعضای نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا جا زده و وارد معامله ۸.۳ میلیون دلاری برای خرید ۲۰ موشک 9K38 Igla و چهارصد پرتابه RPG می شوند که منجر به دستگیری وی می شود.

documentcloud.org/documents/4325…
اعضای حزب الله لبنان با ایجاد شرکت های صوری و شبکه بزرگ مالی در بعضی کشورهای آفریقایی منجمله غنا کمک بسیار برای تسهیل ساختن ارسال پول به لبنان انجام دادند.
دولت اوباما هیچ اقدامی برای استرداد وی به آمریکا و محاکمه اش انجام نداد و دولت جمهوری چک در مقابل آزادی پنج شهروند این کشور که در لبنان توسط حزب الله به گروگان گرفته شده بودند، آٍقای فیاد را آزاد کرد. وی هم اکنون در لبنان و تحت محافظت حزب الله زندگی می کند.
از جمله کشفیات دیگر پروژه کساندرا شناسایی یک عضو حزب الله که به نام Ghost شناسایی می شد. ماموران از وی به عنوان بزرگترین قاچاقچی کوکائین دنیا و یکی از تامین کننده های اسلحه متعارف و شیمیایی برای بشار اسد شناخته می شد.
شخص دیگری از اعضای حزب الله که وی را یکی از معماران شبکه خلافکاری این گروه از وی یاد می شود، عبدالله صفی الدین نماینده وقت این گروه در ایران بود که درخواست صادر حکم دستگیری آن از وزارت دادگستری ایالات متحده می شود اما با با آن مخالفت صورت می گیرد.
همزمان با پروژه کساندرا ، دولت اوباما سرگرم مذاکرات با دولت ایران برای انجام یک قرارداد هسته ای بود که بتواند بر اساس آن ایران را از پیگیری برنامه سلاح های اتمی بازدارد و در مقابل آن امتیازاتی بدهد. در ابتدا عدم پیگیری بر عموم و و اعضای این پروژه مشخص نبود.
تا اینکه موضوع به کنگره آمریکا کشیده می شود. در تاریخ ۱۶ فوریه ۲۰۱۷ ، خانوم کترین باوئر ( Catherin Bauer ) از اندیشکده واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک طی شهادتنامه ای که برای کنگره آمریکا انجام می دهد

لینک شهادت صادره برای کمیته سیاست خارجی کنگره :
documentcloud.org/documents/4329…
این شهادت نامه موضوع را روشن می کند که دلیل اصلی عدم علاقه مقامات دولت اوباما برای پیگیری این موضوع ، عدم ضربه خوردن به توافق هسته ای و مذاکرات در این مورد عنوان می شود.
پروژه کساندرا پس از ۸ سال و در روزهای پس انجام توافق هسته ای ۵+۱ ( برجام ) طبق گفته های مقامات مسئول ، یک پروژه مرده به حساب می آمد که پس از آن تمامی سرنخ های احتمالی که منجر به انهدام این شبکه شود از بین رفت.
آنچه شما خواندید ، گوشه ای از این پروژه بزرگ پرده برداری از یکی از بزرگترین گروه های خلافکاری و شبکه قاچاق مواد مخدر در چند سال اخیر بوده است. اما سوال این است، چرا دولت وقت ایالات متحده با وجود روشن بودن پرونده و وجود اسناد هیچ اقدامی علیه آن صورت نداد ؟
آیا این اقدام دولت اوباما در سرپوش گذاشتن برعملکرد این گروه ، باعث تاثیرات منفی بر سیاست خارجی این کشور در منطقه نداشته است ؟ سوالات بسیاری باقیست که چرا دولت این کشور پس از صرف میلیون ها دلار ، وقت و به خطر افتادن جان ماموران اداره های اعمال قانون آمریکایی اقدام خاصی انجام نداد.
پروژه کساندرا می تواند یکی از قسمت های مهم پازلی باشد که باعث متهم شدن دولت باراک اوباما به فساد و عدم داشتن یک سیاست خارجی قوی بوده که باعث قدرت گرفتن دشمنان قسم خورده آمریکا در تهران، کاراکاس ، بیروت و مسکو شده باشد.
در آخر به دوستان علاقه مند توصیه می کنم ، مقاله مفصل درباره پروژه کسندرا را در وبسایت Politico بخوانند.
لینک مقاله: politico.com/interactives/2…
Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh.

Enjoying this thread?

Keep Current with Yousef Riazipour

Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!