My Authors
Read all threads
1)Piyasalarla yeni tanışan arkadaşlara örnek olması için #EREGL hissesini farklı açılardan incelemeye çalışalım.

Bu bir AL sinyali değildir. Analiz örneğidir.

Belki örnek olarak değerlendirip faydalanan olur.

#borsa #hisse #viop #bist100 #bist30
2)Hissenin uzun vadeli fiyat hareketini ve endeks karşısında göreceli gücünü analiz ederek başlayalım.
Hisse 2017-18 arası endeksten daha güçlü olduğu bir performans dönemi yaşadıktan sonra son iki yıldır da endeksin paralelinde yatay bir konsolidasyon dönemi içerisinde.
#EREGL
3)Uzun vadeli ortalamalarının etrafında seyreden bir fiyat yapısı taban oluşumu görünümü vermekte. 10.00-6.00 fiyatları arasında dalgalanma olasılı fazla olsada fiyatların 10 tl üzerine çıkması ile yeni bir trend oluşturması olasılığı artar.
#EREGL
4)10tl altında kaldıkça satış baskısı altında olması beklenebilir.

Henüz bu sinyal yok ancak alt göstergedeki yatay konsolidasyon bölgesinden çıkması halinde fiyat aynı konsolide bölgede kalsa bile endeks karşısında gücünü arttırdığı anlaşılabilir.

#eregl #bist100 #BIST30
5)Son 1.5 yıldır gelen her satış dalgasının bir önceki dalganın üzerinde karşılanması (A,B,C) ve son dönemde hissede gözlenen hacim artışı hissede kurumsal ilginin artmakta olduğunun sinyalleri olarak algılanabilir.

#eregl #bist100 #bist30
6)Hisse halihazırda piyasada bulunan 36 hisse fonunun 27’sinin portföyünde bulunarak fonlar tarafından portföylerde en çok tercih edilen hisselerden birisi.
Genel piyasada satış baskısının artması durumunda su an için 7.57 den geçen trend desteğinin ana destek olması beklenebilir
7)Usd bazlı grafikte de taban oluşumu gözlenen hissenin 1.08 usd seviyesinde birkaç kez kuvvetli alım ile karşılaşmasını da not etmekte fayda var. Usd bazlı uzun vadeli ortalamaların üzerine çıkamaması hisse için henüz vaktin erken olduğunu da bize hatırlatıyor.

#eregl #bist100
8)Hissede asıl önemli hareketin başlaması için kırmızı trendline çizgisinin kırılması beklenebilir.

#eregl #hisse #viop #bist100 #bist30
9)Ereğli demir çelik fabrikası 1965 yılında üretime başlamış bir sanayi kuruluşu. Bugun firma yaklaşık 11.500 kişiye istihdam sağlayan cari hisse fiyatları ile 30.7 milyar TL (4.1 MİLYAR USD) piyasa değerine sahip bir kuruluş.
#eregl #bist100 #bist30
10)Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın da sayılı büyük yassı çelik üreticisi olan kuruluşun yönetiminde ana söz sahibi OYAK grubu.Grup 2006 yılında özelleştirme idaresi ihalesini kazanarak kamu elinde bulunan %49.29 hisse için 2.96 milyar usd bedel ödemişti.
#eregl #bist100 #bist30
11)Bu fiyatlarla o yıl 6 milyar usd piyasa değerine ulaşmıştı. Oyak grubu yönetimi altında pek çok modernizasyon gerçekleştirildiği de düşünülürse bugünkü 4.1 milyar usd tutarındaki piyasa değeri daha iyi anlaşılır.
#eregl #bist100 #bist30
12)Firmanın ana faaliyet konusu demir cevherini işleyerek yassı mamul ve uzun mamül şeklinde çelik üretimi yapmak. Firma otomotiv,dayanıklı ev gereçleri,savunma sanayı,makine üretimi,gemi üretimi gibi pek çok sektöre hammadde sağlayıcısı konumundadır.
#eregl #bist100 #bist30
13)Hatırlayanlar olacaktır hissede 2017 yıl başında başlayan ralli o dönemde hisseyi piyasanın lokomotif hisselerinden birisi yapmıştı. Bu dönemde hisse fiyatları, şirketin karlılığının ve cirosunun istikrarlı artması ile paralel bir şekilde artış göstermişti.

#eregl #bist100
14)Şirketin vergi öncesi karlılığı 2016 1.çeyrekte %8.22 iken 2017 1. çeyrekte %28.84 seviyesine çıkmıştı. Yani ciro artıyor ancak karlılık oransal olarak daha fazla artıyordu.

#eregl #borsa #hisse #viop
15)Şirketin cirosu artarken faaliyet giderlerinin artmaması kar marjının artmasına neden oldu. Bu artışın temel nedeni ise global çelik fiyatlarının artması ve firmanın global pazarlarla uyumlu fiyatlama politikası ile satış gelirlerini arttırmasıydı.

#borsa #hisse #eregl
16)Global piyasalarda çelik fiyatları.

Hurda çelik Haftalık Grafik
Amerikan Yassı Çelik
İnşaat demiri

#borsa #hisse #eregl
17)Aynı dönemde Amerikalı çelik üreticilerinin endeksini gösteren Arca Steel Index'in yukselmesi #eregl ile birlikte Amerikalı sektördaşlarının da bir ralli içerisinde olduğunu gösteriyor.
18) Bu bakış açısı ile analiz ettiğimizde #eregl hissesinde iç dinamikler kadar emtia fiyatlarının da etkili olduğunu gördük. 2018 zirvesinden sonra hissenin yatay ve dalgalı bir seyir izlemesinin ardında emtia fiyatlarının düşmesi ve gerekli ciro artışı

#eregl
19)gerçekleştirilememiş olması sayılabilir. Büyüklüğü ile mukayese edildiğinde neredeyse yok denecek kadar bir finansal gider oluşturması firmanın satışlarındaki nakit üretme kabiliyetinden ve güçlü özsermaye yapısından kaynaklanıyor.

#eregl
20)son 2 çeyrektir vergi öncesi karlılıkta bir artış olmasına rağmen hala geçen yıl aynı dönemle karşılaştırıldığında performansın geride kaldığı görülüyor.

Üstüste birkaç çeyrek iyi sonuçlar gelir ve aynı zamanda global çelik fiyatlarnda toparlnma olursa hisse için olumlu olur.
21) Uzunlugu sıkıcı gelebilir ancak elimden geldiğince kısa tutmaya çalıştım.

Bir şirketin ne iş yaptığını iyice anlamadan sırf grafiği beğenerek portföye almanın çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum.

Umarım faydalı olur..

#hisse #viop #bist100 #eregl
Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh.

Keep Current with Yasin Yalçındağ

Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!