Београд је, 1931. године, имао око 300.000 становника, а те године кроз Железничку станицу прошло је око 18 милиона путника. Возови су ишли 110 км/ч.
Beograd je bio kandidat za Olimpijske igre 1948. godine!
Kada je general Svetomir Đukić, potpredsednik Jugoslovenskog olimpijskog odbora i član Međunarodnog olimpijskog foruma, skoro na svoju ruku, 1936, prijavio Beograd za organizaciju petnaestih olimpijskih igara 1948. godine
i ta kandidatura bila prihvaćena, nastala je opšta pometnja kod nas. Većina sportskih saveza se izjasnila protiv toga jer su smatrali da ne postoje uslovi za uspešno izvođenje tog zadatka, dok su pozitivan odgovor dali:
Jugoslavenski nogometni savez, Jugoslavenski veslački savez, Jugoslavenski zimsko-sportski savez i Savez sokola Kraljevine Jugoslavije.
Петнаест уметника, тридесетих година прошлог века, успело је да сагради велелепне виле у Београду од продаје својих дела:

Урош Предић - Жоржа Клемансоа 29
Ђока Јовановић - Скерлићева 6
Лојзе Долинар - Професорска колонија
Тома Росандић - Миодрага Давидовића (Сењак)
Бора Стевановић
Васа Поморишац
Пера Палавичини - Теодосијева 6
Бранко Поповић
Иван Радовић
Станислав Беложански - Јанка Вукотића 6
Драгомир Глишић
Сретен Стојановић
Младен Јосић
Стева Тодоровић
Иван Мештровић
Коста Главинић је четири пута био градоначелник Београда, освојио је треће место на свету за своју иновацију, а многи паркови у Београду су његова заслуга!
Тридесетих година прошлог века министар финансија Краљевине Југославије је смањио таксе таксистима у Београду, а они се окупили и поворком уз сирене одали му захвалност. Image
Од 1920-1935. у Београду је изграђено 6500 већих и мањих зграда, палата и вила, а само 1932. године подигнуто је 695 објеката!
Народно позориште у Београду изграђено је, 1869. године, за четрнаест месеци и десет дана!
Тридесетих година прошлог века у Београду је радило 18 биоскопа: „Врачар“, „Луксор 1“, „Луксор 2“, „Уранија“, „Славија“, „Колосеум“, „Коларац“, „Касина“, „Авала“, „Корзо“, „Балкан“, „Новаковић“, „Рекс“, „Метропол“, „Триглав“, „Централ“, „Гатер“, Корзо Земун“.
Телефон са бројем 1, у Београду 1889. године, добио је Љуба Бојовић, уредник ,,Брке”, али уз невиђену перипетију и заврзламу!
Први клавир-штимер у Београду, појавио се 1850. године, звао се Имро Шпеновић, био је слеп.
Средином 19. века, Београд је имао 4 извора минералне, лековите, воде:
Минерална вода у селу Вишњица 15 C°,
Минерална вода у селу Калуђерица 20 C°,
Кисела вода у Рипњу,
Слана вода између Роспи ћуприје и Карабурме која је у 1 литру имала 12 врста сумпоро-киселог калиоксида. ⏬
Ову последњу воду је пронашао и препоручивао Београђанима др Јосиф Панчић, али је глас његов остао „као глас онога који је викао у пустињи”.
Овај вечерашњи низ завршавамо у кафани, и то не у обичној већ у првој кафани у Београду са европском кухињом, коју је 1843. године отворио Швајцарац, Петар Кораи. Звала се „Код златног крста“.
Лаку ноћ!
NestvarnoAstvarno.rs

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with ŽivojinŽikaPetrović®

ŽivojinŽikaPetrović® Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @zivojin

13 Sep
OD BALTIKA DO SAVE
„Živeti se ne mora, ploviti se mora”

Negde početkom 1936. godine, veselo beogradsko društvo je uživalo u kafani slušajući priču Dimitrija Vasiljeviča Sirotkina (1864-1953) o njegovom životu u Carskoj Rusiji pre Oktobarske revolucije,
gde je kao jedan od najvećih brodovlasnika, u čijem je posedu bilo više stotina brodova, zauzimao značajne pozicije i igrao važnu ulogu u poslovnim krugovima, te je čak bio i gradonačelnik Nižnjeg Novgoroda od 1913. do 1917.
(sledi interesantna priča ⬇️)
Dolaskom u Srbiju, ovaj multimilioner i vlasnik više rudnih koncesija zlata širom Evrope, nije klonuo duhom već je odmah od čukaričke opštine uzeo u zakup plac na početku Makiša i tu pokrenuo radionicu za izradu brodova iz koje je već 1923. izašao prvi motorni čamac „Kosta”
Read 29 tweets
19 Aug
Prvi srpski lekar u borbi protiv kuge, i berbera
Krajem 1762. izbila je kuga u Beogradu, te je vrlo brzo prešla i u Vojvodinu. Austrijske vlasti, da bi sprečile dalje širenje, zabranile su svaka okupljanja i dešavanja, a čelnici Novog Sada su lupali glavu - šta dalje činiti!
⬇️
Ipak, našlo se privremeno rešenje. Doneli su odluku da iskopaju opkope (rovove) oko grada i zatvore sve kapije. Stanje je bilo vrlo ozbiljno.
U jednom trenutku, tačnije 29. novembra 1762, neko od čelnika se setio da u gradu imaju lekara, i da je to u stvari prvi srpski lekar, tada jedini, koji je inače medicinu završio u Nemačkoj par godina ranije i nastanio se u Novom Sadu - Jovan Apostolović (1731-1770).
Read 10 tweets
12 Aug
Letnjikovac za slabunjavu decu na Košutnjaku
Primetivši da mnoga siromašna beogradska deca, tokom leta, ostaju kod kuće, za razliku od bogate koja su letovala u banjama, na moru i jezerima, dr Radoje Vukadinović, beogradski lekar i osnivač Društva za očuvanje narodnog zdravlja,
dr Slobodan Ribnikar i dr Vojislav Kujundžić, 7. oktobra 1903, iznose predlog da se za „beogradsku siromašnu i slabunjavu decu” podigne letnji sanatorijum. Ideja je bila da se „slabunjava” i nerazvijena prestonička deca uzrasta od 6 -12 god, primaju na dnevni boravak u prirodi,
te uz dobru hranu i ostalu negu, igrom i zabavom na svežem vazduhu, a pod nadzorom lekara, oporave i ojačaju.
Odmah se krenulo u traganje za pogodnim mestom za letnjikovac. Obišli su sve šume oko Beograda, gledali ih i razmatrali, te im se Košutnjak učinio kao najpogodniji.
..
Read 11 tweets
25 Jul
Brački kamen trpi sve
Grad Zagreb, 1927. godine, donosi odluku da jedan od njegovih najlepših trgova ponese ime Trg kralja Petra I Karađorđevića Oslobodioca.
(sledi zanimljiva priča ⬇️)
Nedugo zatim, 1932, čuveni hrvatski lekar, naučnik i političar dr Lujo Taler iznosi ideju da grad Zagreb oda još veću počast srpskom kralju Petru I Karađorđeviću i da se na istoimenom Trgu izgradi velelepni muzej, a za tu misiju čak zaveštava svoj celokupni imetak.
Olovku u ruke uzima Ivan Meštrović, te uz učešće svojih kolega, crta idejno rešenje za „Dom likovne umjetnosti kralja Petra I Velikog Oslobodioca”. Gradnja tog nesvakidašnjeg zdanja počinje 1934. godine, a svi domaći i svetski mediji izveštavaju o čudnovatom kružnom remek-delu
Read 12 tweets
13 Jun
Eto, toliko puta sam bio na grobu dr Arčibalda Rajsa a tek danas sam primetio da se u desnom donjem uglu spomenika nazire ime (verovatno) kamenoresca, pa mi sada ne preostaje ništa drugo nego da se zabavim detaljnom istragom o tom umetniku.
Tačno u 16:10, ispred svoje kuće na Senjaku, dr Arčibald Rajs je nešto dosta živo objašnjavao bivšem ministru Kapetanoviću koji je inače bio i njegov komšija. U jednom momentu Rajs se stropoštava na zemlju, pada na svoje desno koleno, a zatim na rame i nepomično ostaje da leži.
Bilo je to 8. avgusta 1929. godine. Sve to iz tramvaja je gledao gospodin Đorđević, Rajsov dobar drugar, koji izlazi na sledećoj stanici i dotrčava. Pohitali su i Kosta Smederevac i Antol Gar koji su radili u blizini Rajsove kuće u trafo stanici.
Read 36 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!