١/٨ چند نکته از انتخابات ٢٠٢٠

بعد از مدت‌ها که اختلاف دو رقیب کمابیش ثابت بود، طی چند هفته گذشته متوسط نظرسنجی‌ها ٢-٣٪ به نفع بایدن تغییر کردند. عامل آن نیز مناظره و ابتلای ترامپ به بیماری است. در سطح ملی اختلاف به بیش از ١٠٪ رسیده که طی ٨٠سال گذشته بی‌سابقه بوده.
٢/٨ البته مثل همیشه نظرسنجی‌ها برای چند روز پیش رو معتبر است. در ایالت‌‌های کلیدی نیز فاصله بیشتر شده. عکس زیر آمار ایالتهای کلیدی به همراه عملکرد ۴سال قبلشان دیده می‌شود. با توجه به ماهیت اتفاقات ١سال اخیر و تمرکز رسانه‌ها، این انتخابات به رفراندومی برای شخص ترامپ تبدیل شده.
٣/٨ ده مورد مهم در تصمیم رای‌دهندگان این موارد هستند: پندمیک، شرایط اقتصادی، و اوضاع اجتماعی. تیم ترامپ بار دیگر به موضوع ایمیل‌ها رو آورده که ۴سال قبل خوب نتیجه داد. اما این‌بار بعید است از ایمیل‌های احتمالی آبی برای ترامپ گرم شود.
٨/۴ نظرسنجی در آمریکا قدمتی طولانی دارد، اما نقطه عطف آن سال ٢٠١۶ بود. در تمامی روزهای انتخاباتی هیلاری پیش بود اما دو هفته آخر فاصله کم شد. منحنی زیر نشان می‌دهد که فاصله هیلاری و ترامپ هفته آخر به ٢-٣٪ رسید، و گمانه‌زنی‌هایی از پیروزی احتمالی ترامپ بود.
٨/۵ هیلاری آرا سراسری را با ٢٪ اختلاف برنده شد اما چند ایالت را با چند ده هزار رای باخت. اختلافی که در حد دقت و رزولوشن نظرسنجی‌ها نیست. در کل نظرسنجی‌ها را به ویژه در سطح ایالتی باید با ٣٪ خطا بررسی کرد. به هر تقدیر، عملکرد آمارها در سال ٢٠١۶ را با اغماض می‌توان پذیرفت.
٨/۶ اما اگر اختلاف، تا چند روز قبل از انتخابات امسال به همین صورت باقی بماند و ترامپ برنده شود، موسسات و مدل‌های نظرسنجی کلا باید کاسه کوزه خود را جمع کنند.
٧/٨ تاکنون ١٨ میلیون نفر به صورت پستی رای دادند که به دو دلیل شیوع بیماری و رشد اقبال مردم، افزایش خیره‌کننده‌ای نسبت به دوره‌های قبل داشته. رأی‌دهندگان پستی نیز بیشتر دموکرات و حضوری بیشتر جمهوریخواه هستند. اگر نتایج در همان شب انتخابات تمام کننده نباشد،
٨/٨ شمارش کامل حجم عظیم آرا پستی ممکن است روزها و هفته‌ها طول بکشد. اتفاقی که حساسیت و اهمیت زیاد آن و همچنین ارجاع شکایت‌ها به دادگاه می‌تواند فضای سیاسی آمریکا را به شدت ناآرام کند. سال ٢٠١۶، اختلاف در میشیگان ١١هزار رای به نفع ترامپ بود در حالیکه ١٠هزار رای پستی باطل شده بود.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with جارِد دایموند

جارِد دایموند Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @JaredDiam

17 Oct
۴/١ اخلاقیات و هنجارها برای آدمی به چارچوب/context و شرایط بستگی دارد، و یکی از نمودهای آن سنجش رفتار خود و دیگران است. بسیاری از اعمال غیراخلاقی توسط آدمهای معمولی صورت می‌گیرد، با این توجیه که درست است که فلان کار اشتباه است اما دلیلی برای توجیه وجود دارد.
۴/٢ ما در تحلیل خطاهای اخلاقی خود و دیگران از بخش‌های متفاوتی از مغز استفاده می‌کنیم و در نتیجه قضاوت‌های متفاوتی داریم و خود را راحت‌تر تبرئه می‌کنیم. اولین دلیل اینکه این نگرش باعث آسایش روان ما است. دوم اینکه در قضاوت خود و دیگران با احساسات متفاوتی درگیر هستیم.
۴/٣ سنجش خطای دیگران موجب عصبانیت و سنجش خطای خود ما باعث شرمندگی و احساس گناه است. نکته اساسی دیگر این که قضاوت خودمان را با آگاهی از نیت درونی انجام می‌دهیم در نتیجه ابزارهای بهتری برای تبرئه و تخفیف خطا داریم، در حالیکه قضاوت دیگران تنها با سنجش ظاهر عمل صورت می‌گیرد.
Read 4 tweets
14 Oct
۶/١ در جوخه‌‌های اعدام به صورت سنتی به جای اینکه چند گلوله از یک تفنگ شلیک شود، چند گلوله هم‌زمان شلیک می‌‌شوند. در نتیجه مسوولیت اعدام بین چند نفر تقسیم میشد. گاهی نیز یکی از گلوله‌ها مشقی بود. در نتیجه فرد شلیک کننده که قبلا خود را بخش کوچکی از مرگ یک انسان دیگر می‌دید،
۶/٢ در این حالت احتمال می‌داد که اصلا نقشی در کشتن مقتول نداشته. سیستم تزریق سم برای کشتن فرد محکوم به اعدام در زندان از دو سرنگ، دو سیستم انتقال مجزا، و دو دکمه که همزمان باید فشرده شود، تشکیل شده. در یک فرایند تصادفی، محتویات یک سرنگ به محکوم تزریق شده و دیگری خالی می‌شود.
۶/٣ رکورد آن نیز ثبت نمی‌شود. عاملان اعدام می‌توانند احتمال دهند که نقشی نداشتند.

این نوشته 👇به دیگر روش‌هایی که فردی عادی می‌تواند دست به جنایت بزند پرداخته. البته رابرت ساپولسکس نویسنده کتاب behave کلیت آزمایش زیمباردو، یا همان آزمایش معروف دانشگاه استنفرد، را زیر سوال برده
Read 6 tweets
12 Oct
١/٧ در کتاب The Hundred Year Marathon نویسنده چند مورد را به عنوان اشتباه بزرگ راهبردی دستگاههای اطلاعاتی آمریکا نام می‌برد: ١. ممکن نداستن دخالت چین در جنگ کره. ٢. غیرممکن دانستن حضور نظامی شوروی در کوبا به ویژه در سطح موشک‌های دوربرد. ٣. شهادت رابرت بویی تحلیل‌گر Image
٢/٧ ارشد CIA در سال ١٩٧٩ در کنگره بر اینکه شاه حتما در قدرت می‌ماند و خمینی هیچ شانسی ندارد. ۴. ارزیابی نیت چین در ابتدای گشایش روابط با این کشور که کتاب به تفصیل به آن پرداخته. تصور حاکم در واشنگتن این بود که مسیر چین به تدریج به سمت دموکراسی و لیبرالیسم است،
٣/٧ در نهایت چیزی شبیه به مدل آمریکایی. اما هشدارها و نشانه‌های مخالف نادیده گرفته می‌شد. به ویژه بعد از سرکوب دانشجویان در تیان‌‌آن‌‌من و برکناری و حصر خانگی بسیاری از میانه‌روها در بالای هرم قدرت، واشنگتن و شخص بوش پدر آن را تنها یک انحراف کوچک و موقتی از مسیر اصلی می‌دانستند. Image
Read 7 tweets
9 Oct
١/١۶ ساختارهای ذهنی و ایدئولوژی سیاسی
جهت‌گیری سیاسی افراد درون یک جبهه سیاسی تقریبا در بسیاری موارد سازگار است. محافظه‌کارها تقریبا عقاید مشابهی دارند لیبرال‌ها نیز همینطور. نویسنده کتاب Behave معتقد است این جهت‌گیری‌ها از عواملی ریشه‌ای و عمیق ذهنی ناشی می‌شود
٢/١۶ که به تدریج جهان‌بینی شخص را شکل می‌دهد و افراد هر جبهه را با هم همگون می‌سازد. عواملی که در نگاه اول شاید ارتباط مستقیم کمی با سیاست داشته باشد. نگرش سیاسی تنها یک جنبه ساختار احساسی و عقلانی است.
٣/١۶ برای مثال تمایل یک کودک ۴ساله به بازی با اسباب‌بازی جدید پیش‌بینی کننده پذیرا بودن او برای آشتی بین آمریکا و کوبا در بزرگسالی است. البته که مطابقت کامل از ایدیولوژی سیاسی یک قانون همیشگی نیست. مثلاً لیبرتارین‌‌ها ترکیبی از محافظه‌کاری اقتصادی و لیبرالیسم اجتماعی هستند.
Read 16 tweets
1 Oct
١/١۶ کتاب The hundred year marathon به موضوع بلندپروازی چین در تبدیل شدن به یک هژمونی و قدرت برتری جهانی می‌پردازد. صد سال به برنامه آنها در تحقق این هدف در صدمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست در سال ١٩۴٩ اشاره دارد، ماراتن نیز نمادی است از حرکت آرام و مستمر.
٢/١۶ نویسنده خود از سال ١٩٧٣ در موقعیت‌های مختلف دولتی به مطالعه کشور چین پرداخته و از نزدیک شاهد تحولات رفتار آمریکا با چین بوده. از دید او ارزیابی غلط از چین و برنامه نهایی آن، بزرگترین اشتباه دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا در تاریخ است.
٣/١۶ کتاب با روایت از مراسم عجیب تقدیر از هنرمندان چینی و انفجار نمادین درخت کریسمس در واشنگتن آغاز می‌شود. سای، هنرمند چینی که جایزه را دریافت کرد یکی از هنرمندان بسیار محبوب به ویژه در میان ملی‌گرایان بود. این ملی‌‌گرایان و تندروهای چینی به عقاب معروفند.
Read 16 tweets
28 Sep
۵/١ در مورد واکسن کرونا و تاثیر آن بر کنترل بیماری و انتخابات آمریکا چند نکته مهم را باید در نظر گرفت. نخست اینکه به نظر می‌رسد تا پایان سال میلادی و شاید حتی قبل انتخابات واکسن مراحل تایید نهایی را طی کند و تایید شود.
۵/٢ اما مساله مهم بعدی ساخت واکسن در مقیاس بالا، انتقال، نگهداری، و تزریق آن است، که هر مرحله پیچیدگی خاص خود را دارد. واکسن شرکت‌های مدرنا و فایزر باید در شرایط محیطی کنترل شده به ویژه دمای به ترتیب ٢٠- و ٧٠- نگهداری شوند که کار را برای انتقال و نگهداری بسیار دشوار می‌کند.
۵/٣ واکسن باید دو بار و به فاصله ٣-۴ هفته تزریق شود که پیگیری افراد را دشوار و تعداد تزریق‌های لازم را ٢برابر می‌کند. برای مثال در آمریکا براي اينکه ٧٠% جمعیت واکسن دریافت کنند، ۴٠٠میلیون تزریق لازم است. این واکسن‌ها در آمریکا رایگان خواهد بود.
Read 5 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!