Zdravím všechny u dalšího vlákna a doufám, že vám alespoň na chvilku odvede myšlenky z týhle šílený reality do světa záhad a poznání, kam se osobně velice ráda utíkám, obviously. Slíbila jsem dodělat povídání o ničem, resp. o prázdném prostoru, a svůj slib dodržím.
Minule jsme si povídali jednak o kvantové teorii pole a jak se dívá na zdánlivě prázdný prostor, zmínili jsme i Diracovo moře částic se zápornou energií a nakonec zmínili i Heisenbergův princip. Link na minulé vlákno zde:
Nebylo náhodou, že jsme si přiblížili zrovna tyhle pojmy. Teď se nám totiž při povídání o kvantových fluktuacích budou hodit. Co to vlastně vůbec je ta fluktuace? Proč je to zajímavé? A hlavně — jak to souvisí s prázdným prostorem?
Pár vláken zpátky jsme se dívali na to, že se pohled na vakuum v průběhu dějin měnil. Lidé se v nejdříve vakua báli a považovali prázdný prostor za něco, čemu se příroda snaží vyhnout a co je “nepřirozené”.
Tenhle pohled samozřejmě upadal s tím, jak se vyvíjelo poznání obecně a brzy lidé zjistili, že vakuum je nejen velice zajímavé, ale že je ve spoustě ohledech i praktické. Brzy se lidé začali předhánět v tom, kdo ho zvládne vytvořit čistější.
S tím samozřejmě přišla logická otázka: jak moc je vakuum doopravdy prázdné? Respektive, čeho všeho se musím zbavit, abych dostala opravdu prázdný prostor? Odpověď na tuhle otázku se stále vyvíjí s tím, jak se vyvíjí kvantová fyzika, hlavně kvantová teorie pole.
V závěru tohodle vlákna vám tedy nenabídnu nějakou konkrétní odpověď, spíš ukážu různé teorie a pohledy, které moderní fyzika nabízí. Vraťme se tedy o pár tweetů zpátky a zodpovězme otázku: co je to (kvantová) fluktuace?
Definice slova fluktuace ve fyzice je následující: stálá změna, pohyb či náhodné kolísání hodnoty nějaké veličiny kolem rovnovážné polohy. Fluktuace se tedy dá chápat jako neustálé komíhání něčeho kolem nějakého centra stability, hodně hodně obrazně řečeno.
No a kvantová fluktuace je přesně to, co byste tipli: fluktuace na úrovni kvantových objektů. Kde se bere? Bere se právě z Heisenbergova principu, který nám v jedné své variantě říká, že “rozptyl energie” násobený “rozptylem času” musí být větší, než nějaká konstanta.
Vysvětlím. Prvě se podíváme na příklad, který jsem uváděla minule, ve kterém vysvětluji, jak se dvě rozdílné frekvence blikání můžou zdát synchronní, ale po čase zjistíte, že nejsou, link tu:
V daném případě máme dvě veličiny, frekvenci a čas. A co se vám touhle analogií snažim naznačit je, že potřebujete delší čas na to, abyste mohli přesněji naměřit frekvenci = snížili nejistotu v měření. A přesně tohle “snížení nejistoty” je to, oč tu běží.
Heisenbergův princip totiž přesně o takovýhle nejistotách mluví. Říká nám, jak přesně se dá určit jedna veličina na úkor toho, že paralelní měření jiné veličiny bude mnohem méně přesně. Dává do souvislosti jakousi “přesnost paralelních měření” dvou různých veličin.
V případě kvantových fluktuací máme jinou formu Heisenberga, místo hybnosti a polohy násobíme energii a čas. Díky téhle fyzikální rovnici víme, že existuje možnost, kdy zdánlivě z ničeho vzniknou částice, které po určitém čase v prázdnotě zaniknou!
Bohužel to však neznamená, že by zákony zachování přestaly platit a že začneme vyrábět zmrzlinu z ničeho, protože vzniklé částice jsou virtuální částice, nejsou tedy reálné v pravém slova smyslu. Podílejí se však na reálných fyzikálních procesech, např. na Casimirově jevu.
Koho by to zajímalo více, pro toho můžu udělat samostatné vlákno, jinak do toho nebudeme zabrušovat. Wiki má super článek: cs.wikipedia.org/wiki/Casimirův….
Fyzikálnímu stavu, který nastává, když prostor zbavíme všech reálných částic, říkáme vakuový stav a je to právě v tomto stavu, kdy virtuální částice občas přeskočí z neexistence do existence a zase zpět. A přesně těmto skokům říkáme kvantové fluktuace.
Takový stav má tzv, energii vakua, která má reálné projevy (právě třeba v podobě toho Casimirova jevu) a která by podle moderní kosmologie měla ovlivňovat chování celého vesmíru. Zajímavé však je, že se fyzikální teorie neshodnou v tom, kolik energie to přesně je.
Aby toho nebylo málo, tak se žádná s teorií neshoduje s moderními měřeními. Zahrajeme si takovou hru; tipněte si, o kolik řádů se neshoduje teoretická předpověď a experimentální výsledky. Máte hodinu. A žádný googlení!
Hezky, uhodli jste! Správná odpověď se zdá být neuvěřitelná: 120 řádů. 120 řádů! To je 120 nul, který jsou navíc. Odpověď, proč je rozdíl mezi teorií a experimentem takhle kritický, zatím nemáme. Ukazuje to však na jistotu toho, že kvantová teorie pole není konečná teorie všeho.
Ukazuje to, že někde čeká na objevení ještě “lepší” teorie, teorie, která bude brát kvantovou fyziku jen jako speciální podpřípad sama sebe, stejně jako my dnes bereme Newtonovu teorii jen jako podpřípad Obecné relativity.
Tak jo, tady dneska skončíme. Myslím taky, že jsme téma Nicota už probrali ze všech možných pohledů, takže zase nabízím prostor vám: máte nějaký nápad na téma, o kterém byste si rádi přečetli? Napište mi DM, nebo mi tu nechte komentář.
Přeju si, aby tohle období bylo brzo za námi. V mezičase každopádně doufám, že vám tyhle vlákna aspoň trochu pomůžou si odpočinout od nekonečnýho shitpostingu naší vlády. Držte se, myjte si ruce a noste roušky děti. Brzy čau u dalšího vlákna! ❤️
PS: nenapadá někoho nějakej trefnej hashtag? Já vim, působí to strašně líně, ale mě fakt nic nenapadá a faktem je, že by se to lidem do budoucna líp hledalo. Za jakýkoliv nápad budu vděčná
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Ahoj a zdravím u pokračování povídání o ničem! Minule jsme tak nějak projeli historii toho, jak lidi začali objevovat vakuum, jak se dneska hodí ve spoustě aplikací a v experimentální praxi. Skončili jsme u toho, že nemusíme koukat do vesmíru, abychom viděli nicotu.
A to proto, jelikož i my sami a vlastně veškerá hmota okolo nás sestává z mnohem větší části z ničeho, než z něčeho. Jak se ale na “čisté vakuum” dívá moderní fyzika? K tomu je potřeba zabrousit do subatomární fyziky a z té si vysvětlit několik pojmů.
Fyzikální teorie, která se touto otázkou dnes zabývá, se nazývá kvantová teorie pole. Je to velice rozsáhlý a složitý obor, který pracuje s tzv. poli, jak název napovídá. Co je to pole?
Předchozí série vláken byla hodně technická, proto jsem si říkala, že to trochu oživíme a dáme si téma, které je spíš filozoficky laděné. Tímto děkuji @KayaKrak za návrh a zahajuju tímto novou sérii na téma nicota. Nicota - co to fyzikálně znamená?
Už od doby starověkého Řecka (a možná i před tím) lidé filosofovali nad tím, jestli existuje prázdný prostor. Aristoteles to komentoval tím, že příroda se přirozeně prázdného prostoru bojí a má tendenci jej něčím vyplnit.
Postuloval proto, že se přirozeně nicota nemůže vyskytovat a zavedl pojem “horror vacui”, příroda “nenávidí prázdnotu”. Křesťanský svět tento pohled po řeckých filosofech přebral. Kartografové prý dokonce měli strach ve svých mapách nechávat prázdná místa. nationalgeographic.com/news/2017/11/m…
Páteční večer přišel a s ním i poslední část vlákna o kryptografii. Dnes jako takové shrnutí moderních metod a úvaha nad tím, kam se tenhle obor bude dál vyvíjet. Předchozí vlákno přikládám zde, najdete tam odkazy na všechny předchozí díly:
Minule jsem zmínila, že kryptografie je dnes interdisciplinární obor, který v sobě zahrnuje spoustu matematiky společně s informatikou, teorií složitosti a dnes i fyzikou, resp. kvantovou mechanikou. Je tedy nutná spolupráce mnoha odborníků, aby algoritmy správně fungovaly.
Šifrovací algoritmus tedy v teorii stojí na matematickém modelu a považujeme jej za bezpečný, pokud máme matematický důkaz jeho bezpečnosti. Tyto důkazy pak často stojí na výpočetní složitosti.
Máme tu sobotu večer, což znamená, že nastal ideální moment k tomu dát si na chvíli nohy na stůl, otevřít pivko a něco si přečíst. Dnes mám pro vás připravený takový crash course o počátcích moderní kryptografie. Minulé vlákno si můžete přečíst zde:
Proč by vás tohle téma mělo zajímat, říkáte? Protože bez moderní kryptografie by nefungovaly aplikace, počítače, kreditní karty, Netflix… prakticky žádná činnost, kterou si spojujeme s používáním počítačů a hlavně internetu.
Vlastně si málokdy uvědomujeme, jak daleko jsme z hlediska technologického vývoje za posledních padesát let došli a jak moc se zvětšil tok dat, které dnes potřebujeme chránit. V historii se data vyměňovala pouze v písemné podobě, tudíž bylo potřeba šifrovat hlavně texty.
Zdravím všechny! Dnes pro vás mám připravené další vlákno, tentokrát o tom, jakým způsobem dešifrovat kód vytvořený Enigmou. Vlákno navazuje na předchozí, doporučuju číst je chronologicky. Přikládám předchozí vlákno zde:
Připomenutí: Enigma sestávala z klávesnice, která vedla ke tří rotorům, které díky vnitřnímu nastavení zakódovaly jednotlivá písmena do jiných. Pro větší bezpečí měl přístroj ještě prohozené dvojice písmen na tzv. plugboardu, viz obrázek (a vysvětlení viz předch. vlákno).
Co je tedy potřeba znát, aby člověk kód prolomil? Jednak které rotory jsou používány a v jakém pořadí. Dále jaká je frekvence otáček rotorů, resp. které písmeno na kterém rotoru slouží jako trigger k natočení dalšího rotoru. Opět doporučuji předch. vlákno, pokud tápete.
Několik posledních dní jsem byla kupodivu celkem produktivní a dnes to vyeskalovalo a napsala jsem konečně další vlákno, jupí! Plánuju napsat v dalších týdnech sérii vláken o kryptografii. Dnes začneme historií, principem fungování Enigmy, because why not.
Když se nad tím člověk zamyslí, kryptografie není jen záležitost matematiky nebo informatiky. Celý náš komunikační systém, nejen online, stojí na tom, že správné informace umíme ukrýt. Kdybychom to neuměli, nefungovala by třeba taková zásadní věc, jako výměna peněz.
Kryptografie je navíc nesmírně populární napříč různými žánry popkultury, hlavně ve filmech. Všichni určitě známe příběh Alana Turinga, který posunul dešifrování na nový level a ukázal, jak jsou počítače pro tenhle task dokonalé a nebezpečné zároveň.