1) Şimdi biraz beyin fırtınası yapalım buradaki dostlarla. Lütfen bir süre her şeyi bırakıp beni takip edin, toplamda 5-10 dakika sürecek. Bir kaç grafik ve bir kaç anket yapacağım. Lütfen NET cevaplayın. Burada ve takip edebilecek durumda olanlar FAV'layabilir mi?
2) Tamam, buralardayız. Şimdi ekranda şöyle bir grafiğe baktığınızı düşünün. #GBPJPY. İyice bakın. Güzel bir nokta yukarı doğru aşılmış, sonra onaya gelmiş, onaya geldiği yer hem yeni destek hem fibo seviyesi. Mum da hacimli.
3) Şimdi şu soruya cevap verin lütfen. Bu paritede LONG işlemi açmak bu gördüğünüz verilere göre mantıklı mı? Long dener miydiniz? (ankete yeterli cevap gelene kadar 1-2 dakika bekleyeceğim)
4) Tamam, yeterli cevap geldi. Açıkçası ben de LONG pozisyon denerdim. Önemli bir seviye geçilmiş, fibo düzeltmesi var, mum hacimli. Bir kaç güzel sebep daha. Tamamdır, aldık pozisyonu. Şimdi başka bir grafik ekleyeceğim bir sonraki tweete. Takip edin
5) Yeni grafiği aşağıya ekliyorum. Aynı grafiğin bir kaç gün sonraki hali. Şimdi bir önceki soruyu ve grafiği unutun. Yani pozisyonunuz yok. NAKİTTESİNİZ. Yine dolaşırken bu grafiğe İLK DEFA denk geldiğinizi düşünün. Böyle çizdiniz grafiği. Bir false breakout.
6) Şimdi ilk grafikten bağımsız olarak, onu hiç görmemiş gibi düşünün. Sadece son grafikteki verilerle bu paritede LONG dener miydiniz?
7) Tahmin ettiğim gibi, ezici üstünlük pozisyon almam dedi. %80'e yakın. Zaten bu şartlarda pozisyon almak mantıksız. Breakout patlamış, fiyat dönmüş, hem fibonun hem ortalamanın altına sarkmış. Üstelik son mumun üstü gölgeli. Şimdi gelelim mevzuya.
8) Bu mantığa göre, aşağıdaki ilk resimde LONG pozisyon alan arkadaşların, ikinci resimde, yani 5 gün sonra, grafiğin yeni haline göre STOP olmaları gerek değil mi? Çünkü ikinci resmi ilk defa gören her 10 kişiden 8'i "long açılmaz" şıkkını işaretledi.
9) Peki sizce, ilk resmi görüp LONG pozisyon alanların, ikinci resmi görünce STOP OLMA oranları kaçtır? Yani LONG pozisyon alan her 100 kişiden sizce kaç kişisi grafik 2. resme evrilince STOP OLUYORDUR?
10) Anketteki cevaplar doğru. %80'i ikinci grafikteki durumda pozisyona girmem derken, pozisyonda olsalar sadece %20'si stop oluyor biliyor musunuz? Bu inanılmaz bir veri değil mi sizce de? Stop olmayınca ne mi oluyor? Buyrun, bu oluyor. Grafiğin güncel hali:
11) Yani, size en büyük önerim şu. Eğer pozisyonlarınız planladığınız gibi gitmiyorsa, sanki pozisyonda değilmişsiniz gibi düşünün. Sanki cebinizde nakitiniz var ve yeni pozisyon arıyormuşsunuz gibi bakın o grafiğe.
12) Eğer o pozisyonda kilitli kalmasaydınız, cebinizde paranız olsaydı, günlük taramalarınızı yapsaydınız o hisseye/pariteye/emtiaya girer miydiniz yoksa pas mı geçerdiniz? Eğer "pas geçerdim" diyorsanız, direkt kapatın pozisyonunuzu, stoplayın. Rüzgara karşı işemeyin.
13) Çünkü unutmayın, açtığınız pozisyonda para kaybetmeniz piyasanın size "yanlış karar verdin" deme şeklidir. "yok ben yanlış karar vermedim, yanlış karar veren sensin" derseniz, 4-5 kere silahtan mermi çıkmaz da, 6.'da çıkar. Sonra BOM!

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Borsanın İzinden

Borsanın İzinden Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @borsaninizinden

26 Dec
1) Dostlarım günaydın. Herkese iyi hafta sonları. Geleneksel hafta sonu site paylaşımlarımıza başlayalım. İlk sırada paylaşacağım yazıyı aynı zamanda kendime de hediye ediyorum :)

-Bir Trader, Hata Yaptığını Bile Bile O Hatayı Tekrar Yapar mı?

Tıklayın:
borsaninizinden.com/bir-trader-hat…
2) İkinci yazıda, yazmaktan en çok haz aldığım yazılardan biri var. Size hangi tip tradersınız diye sordum. Cevabı kendiniz verin. Az az üstüne koyan mı, çok kazanıp, çok kaybeden mi, yoksa sürekli kaybeden mi? Bu yazıyı kaçırmamanızı öneririm: borsaninizinden.com/kac-tip-trader…
3) Twitter Borsa mecrasında biliyorsunuz herkes kahinliğe soyundu. Bilinen ön plana çıkartılıyor, bilinmeyen siliniyor. Bu çember herkeste anlamsız bir baskı yaratıyor. Halbuki trade falcılık değil. Kehanet paylaşmak zorunda değiliz. Neden? İşte yazdım: borsaninizinden.com/bir-swing-trad…
Read 6 tweets
20 Dec
1) Dostlar günaydın. Uzun zamandır hareketli ortalamalarla ilgili hazırladığım dersleri paylaşmamıştım. Fırsat bu fırsat. Buyrun. İlk ders hareketli ortalamalara giriş dersi. Konuya yumuşak bir giriş. Isınma amaçlı. Buyrun: borsaninizinden.com/hareketli-orta…
2) Hareketli Ortalamaların ikinci dersinde SMA, WMA ve EMA'yı ele aldım. Hangisi nasıl hesaplanır, neden farklıdır, neye göre kullanılır? Konu önemli. Buyrun: borsaninizinden.com/hareketli-orta…
3) Üçüncü ders belki de en önemlisi. Bu hareketli ortalamaları ben nasıl kullanıyorum? Hangisinden ne sinyal alıyorum? Hisseyi hareketli ortalamalara göre mi seçiyorum yoksa hareketli ortalamaları tüm hisselere aynı mı uyguluyorum. Buyrun: borsaninizinden.com/hareketli-orta…
Read 5 tweets
19 Dec
1) Arkadaşlar merhaba. İyi hafta sonları herkese. Bu zincirde sizlere Aralık ayında paylaştığım yazıları hatırlatacağım. Bayağı verimli bir ay oldu. İlk yazıda, Twitter'da geçirdiğiniz kalitesiz zamanları masaya yatırdım. Buyrun: borsaninizinden.com/twitterin-haya…
2) İkinci yazıda, belki şu ana kadar bana en çok sorulan sorulardan birine verdiğim cevabı bulabilirsiniz. Endeks kritik yerdeyken veya düşerken hisse alınır mı? Buyrun, cevabım yazıda:
borsaninizinden.com/endeks-duserke…
3) Üçüncü yazıyı bu hafta sizlerle paylaştım. Son zamanların en çok ilgi gören ve okunan yazısı oldu. 2020 trade performansımı şeffaf bir şekilde masaya yatırdım ve 2021 kararlarımı sizlerle paylaştım. Mutlaka okuyun:
borsaninizinden.com/2020-trade-muh…
Read 4 tweets
16 Dec
1) Dostlarım, herkese iyi akşamlar. 2020’nin neredeyse sonuna geldik. Öyle bir yıldı ki, kamyon oldu, üzerimizden geçti desek yeri. Virüs, eve kapanmalar, ekonomik kriz derken çöktük kaldık. Planlar ertelendi, işler aksadı. Sonuçta yaşanması gerekiyordu, yaşadık, bitti.
2) Şimdi her yıl olduğu gibi, 2020’yi de masaya yatırma zamanı. Her yıl sonu, kendim için önemli gördüğüm konu başlıklarında, biten yılı masaya yatırıyorum. Sessiz bir odada, kağıt, kalem ve ilgili notlarla yapıyorum bunu. Trade, Kültür/Sanat, Gezi, Projeler vesaire.
3) Hepsi için ayrı ayrı seanslar yapıyorum. Çok yararını gördüm, sizlere de öneririm. Şimdi, hepsini yazmayacağım ama, geçen yaptığım sessiz oda Trade seansından sonra bazı kararlar aldım. Bu kararları paylaşacağım sizlerle.
Read 31 tweets
12 Dec
1) Arkadaşlar günaydın. Herkese iyi, verimli, mutlu bir hafta sonu diliyorum. Dünkü zincire göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Sabah zinciri siteye yükledim. Tekrar okumak istiyorsanız buyrunuz: borsaninizinden.com/endeks-duserke…
2) Ayrıca, bu ayın ilk yazısı da oldukça iyiydi bence. Biraz sert girdim ama, bazen tutup titretmek gerekiyor insanları biliyorsunuz :) Twitter'da hayatınızdan neleri çalıyor? Daha iyi kullanabilecekken, neden daha kötü kullanıyorsunuz? Mutlaka okuyun: borsaninizinden.com/twitterin-haya…
3) Bir de, yeni klasiklerden, sitenin son zamanlarda en çok okunan yazılarından birini paylaşayım. İki parça. Şimdiki aklım olsa Trading'e nasıl başlardım? İlk yazı şurada: borsaninizinden.com/simdiki-aklim-…
Read 5 tweets
11 Dec
1) Dostlarım, herkese iyi akşamlar. Sizlere söz verdiğim yazıyı, yani endeks kötüyken veya kritik yerdeyken hisse alımı yapmalı mıyız yapmamalı mıyız sorusunu cevaplayacağım yazıya başlıyorum. RT ve FAV şu garibi sevindirir. Yapmayanın da canı sağolsun. Haydi buyrun.
2) Başlamadan önce, bu yazının Trader'lar için yazılmış olduğunu belirteyim. Yatırımcılar, Temettücüler ve uzun vadeciler yazılarımın hedef kitlesi değil. Lütfen o gözle okumayınız.
3) Esasen bu yazacağım konuya çok benzer bir yazı sitede var. Biliyorsunuz, bizim KY’nin en büyük şikayetlerinden biri “borsa yükselirken herkes burada, düşerken kimsenin sesi çıkmıyor” cümlesidir. Aslında bu cümlenin oldukça abes olduğunu düşünüyorum.
Read 32 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!