1) Dostlarım, herkese iyi akşamlar. 2020’nin neredeyse sonuna geldik. Öyle bir yıldı ki, kamyon oldu, üzerimizden geçti desek yeri. Virüs, eve kapanmalar, ekonomik kriz derken çöktük kaldık. Planlar ertelendi, işler aksadı. Sonuçta yaşanması gerekiyordu, yaşadık, bitti.
2) Şimdi her yıl olduğu gibi, 2020’yi de masaya yatırma zamanı. Her yıl sonu, kendim için önemli gördüğüm konu başlıklarında, biten yılı masaya yatırıyorum. Sessiz bir odada, kağıt, kalem ve ilgili notlarla yapıyorum bunu. Trade, Kültür/Sanat, Gezi, Projeler vesaire.
3) Hepsi için ayrı ayrı seanslar yapıyorum. Çok yararını gördüm, sizlere de öneririm. Şimdi, hepsini yazmayacağım ama, geçen yaptığım sessiz oda Trade seansından sonra bazı kararlar aldım. Bu kararları paylaşacağım sizlerle.
4) “Bana ne ya senin kararlarından?” demeyin hemen. Burada kararlardan ziyade, kararlara gidiş yolum, işi ele alışım önemli. Yani “siz de bu kararlar uygulayın” demek istemiyorum ama, “siz de 2020 Trade Yılınızı masaya yatırın” diyorum.
5) Evet, şimdi, 2020’nin manzarasını anlatacağım sizlere. Bunu yapabilmek için, önce işlem günlüğümü karşıma alıp dataları ince ince filtreledim ve tablolar haline getirdim. Önce bu tabloların üzerinden gidelim, sonra aldığım kararları sizlerle paylaşacağım.
6) Spot piyasayla başlıyorum. Spot piyasada 2020 performansımın tüm detayları aşağıdaki gibi. Toplam 66 işlem yapmışım. %65’i kazançla kapanmış. İşlem başı 5.290TL kazanmışım. Kazananı elimde ortalama 4 hafta tutmuşum.
7) Riske ettiğim her 100 lira için, 262 lira kazanmışım. İşlemlerimin 23’ü kayıpla sonuçlanmış. İşlem başı ortalama 2.021 lira kaybetmişim. Zarardaki işlemi çok taşımadan, ortalama 11 günde kapatmışım.
8) Bir şirket işlettiğimi düşünürsek, Trade şirketimin SPOT PİYASA departmanı toplam 227.470TL ciro yapmış. 46.483TL işletme giderine yazmışız. Şirketimi dipte net karı 180.987TL olmuş. Bu rakamlar dip toplamda trade geçmişimin en iyi rakamları.
9) Dolayısıyla, 2020’de şirketimin SPOT departmanı mükemmel iş çıkarmış. Ne yapıyorsam aynısını yapmaya, bir iki revizeyle devam edeceğim. Ancak, şirketimin VIOP departmanında, özellikle de SHORT bölümüne bakan kısımda sıkıntılar mevcut. Şimdi onu konuşalım.
10) VIOP departmanı, Short bölümünde rakamların tablosu aşağıdaki gibi. 24 işlemin sadece 9’u karlı. 15’i zararda. Her işlemden ortalama 9.390TL kar etsem de, kayıp yazan işlem sayısı o kadar fazla ki, dipte şirketimin VIOP Short departmanı 18.373TL para kaybetmiş.
11) Departman resmen hem zamanımdan, hem enerjimden çalıyor. Üstüne, zararlı pozisyonlarla motivasyonumu bozuyor ve iyi giden taraflara odaklanmamı engelliyor. Short tarafındaki manzaraya kıyasla, Long tarafı biraz daha iyi gibi.
12) VIOP Long tablosu aşağıdaki gibi. 31 işlem var. İşlemlerin %61’i para kazanmış. Ortalama işlem başı 2.943TL kazanç. Kayıp Kazanç oranı 1,58. Buranın net karı 35.009TL olmuş. Kötü değil, akmasa da damlamış yani.
13) Bir kaç farklı tablo daha var ama asıl mevzu bu tablolarda dolaştığı için, bunlar yeterli. Şimdi bu tablolardan yola çıkarak ve de diğer başka tecrübelerimi de ekleyerek, 2021’de almış olduğum yeni trade kararlarımı paylaşayım sizlerle:
14) Şirketimin VIOP Short tarafını kapatıyorum. Net :) 2021’de hiç VIOP short işlemi yapmayacağım. Bu departman ne para kazandırıyor, ne bana bir katkısı var. Tam tersi, odaklanmamı bozuyor, enerjimi alıyor ve asıl kazançlı tarafa harcamam gereken ilgiyi kemiriyor.
15) Üstelik, aldığım short pozisyonlar beni piyasanın veya hisselerin düşmesi gerektiğine de şartlandırıyor. Dolayısıyla, spotta veya viop longta oluşan fırsatları, sırf elimde short var diye zaman zaman kaçırıyorum. Tablolardan gözüktüğü gibi de, para kaybediyorum.
16) Özetle, VIOP short departmanının kapıya 2021 için zinciri vurdum. VIOP Long işlemlerine devam edeceğim ama orada da farklı bir kaç stratejim var. Sadece HİSSE long taşıyacağım. Endeks, USDTRY ve XAUUSD işlemi (short veya long) yapmayacağım.
17) VIOP’a sabit bir miktar para ayıracağım. Portföy oluştururken kırmızı liste içerisindeki kağıtların VIOP’ta sözleşmeleri varsa, alımı pozisyon büyüklüğü kuralları dahilinde oradan yapacağım. VIOP’ta sözleşmesi olmayanları ise normal spottan alacağım.
18) 2021 yılında spot piyasaya ayırdığım tutarı 300.000TL’ye, VIOP’a da ayırdığım parayı 100.000TL’ye çıkardım. VIOP’taki 100.000TL’yi 1’e 3 kaldıraca denk gelecek şekilde yöneteceğim. Yani herhangi bir zamanda, piyasada 600.000TL’lik bir portföyüm olacak.
19) Aldığım bir diğer karar, artık portföyümü Cuma günü, saat 16.00-17.00 civarı alacağım. Yani Pazartesi sabah alma hikayesi bitti. Sıkı takip edenlerin bildiği gibi, hafta sonu yaptığım analizlerden sonra Pazartesi sabah alım yapıyordum.
20) Ancak hafta sonu radara hep güçlü hisseler takıldığı için, ekstra bir şey yaşanmazsa, bu hisseler Pazartesi sabah gapli yukarı açıyordu. Dolayısıyla, 2021’de bu gapli yukarı açılışları da kazanca dahil etme adına, Cuma günü alım yapacağım.
21) Cuma günü bir iki saat haftalık grafik inceleme, radara takılanlardan da kapanışa son 1 saat kala alım. Olay bu. Bunun daha iyi sonuç vereceğini düşünüyorum. Zaten 2021 sonunda da aynı bu tarz bir analiz yaparsak, görürüz faydasını, zararını. Devam.
22) Endekse mi bakılır, hisseye mi bakılır sorusuna şu ana kadar “net” bir cevabım hiç olmadı. O an ne hissettiysem öyle ilerledim. Ancak artık cevabım net, “hisseye bakacağım”. Endeks bozduysa bozdu, kağıdın sat sinyali gelmeden, kağıttan çıkmak yok.
23) 2020 Trade’lerimi analiz ettiğimde, “kritik yerlerde günlüğe geçme” hikayesinin dip toplamda faydadan çok zarar verdiğini gördüm. Evet, bazen erken uyarı sistemi çalışmış, zamanında çıkmışım. Ama kalsaydım kazanacağım, panik olup çıkınca kaybettiğimden daha fazla.
24) Dolayısıyla, artık ne olursa olsun HAFTALIK grafik bakacağım. Daha doğrusu, bakmaya çalışacağım. Biliyorsunuz, siz ne kadar hayal ederseniz edin, piyasanın içinde birileri olarak çeşitli tuzaklara düşüyoruz. En azından bu günlük kararları minimuma indirmeye çalışacağım.
25) Evet, haftalık grafik hantal, hızlı tepki vermiyor, yeterince çevik değil, herkese uygun değil. Ancak bana uygun. Hantal da olsa, daha kazançlı olduğunu datalarla gördüm. Ben böyle iyiyim, sizi bilmem :)
26) 2021’de yurt dışı hisse senedi piyasasına biraz daha ağırlık vereceğim. Bildiğiniz gibi, Interactive Brokers’a yaklaşık 1.500$ gönderip ilk işlemlerime başladım. Yavaş yavaş ısınıyorum. Bir iki ay içerisinde oradaki bakiyemi daha da çok arttırmayı planlıyorum.
27) Yine 2021’de, “trend neredeyse, ben oradayım” mottosu çerçevesinde BITCOIN dışındaki major coinlerde de fırsatlar kovalayacağım. Burada da yalnızca LONG tarafından bakacağım. Short yok. Bunun için BTCTurk şimdilik yeterli gibi, oradan devam edeceğim.
28) 2020 yılında başladığım, harika giden ancak sağlık sıkıntıları nedeniyle ara verdiğim Position Trade hikayesine 2021 yılında daha sıkı sarılacağım. Dev hareket yakalama amaçlı bu portföyü de Ocak’ın ilk haftasında oluşturmaya çalışacağım.
29) Evet, bir iki ufak tefek, “duymasanız da olur” kararları dışındaki ana kararlarım bu şekilde. 2020 şu ana kadarki en iyi performans yıllarımdan biriydi. Bana verdikleri, öğrettikleri için kendisine minnettarım. Aynı performansı ve daha fazlasını 2021’den de bekliyorum.
30) Zaman ayırdığınız, dinlediğiniz için teşekkürler. Ayrım gayrım yok, şov peşinde değilim, kazancım da, kaybım da sizledir, size açıktır. Kazanç kadar kayıp da normaldir, bunu bilin. Bu iş bir ego meselesi değil, bir gelişim, bir yetenek meselesidir.
31) En başından beri samimiyetle buradayım, bu samimiyeti hissedenler var, biliyorum. Hepinize teşekkür ederim dostlar, daha güzel, daha mutlu, daha sağlıklı ve daha paralı günlerde buluşmak üzere, desteğinizi esirgemeyin benden😊

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Borsanın İzinden

Borsanın İzinden Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @borsaninizinden

12 Dec
1) Arkadaşlar günaydın. Herkese iyi, verimli, mutlu bir hafta sonu diliyorum. Dünkü zincire göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Sabah zinciri siteye yükledim. Tekrar okumak istiyorsanız buyrunuz: borsaninizinden.com/endeks-duserke…
2) Ayrıca, bu ayın ilk yazısı da oldukça iyiydi bence. Biraz sert girdim ama, bazen tutup titretmek gerekiyor insanları biliyorsunuz :) Twitter'da hayatınızdan neleri çalıyor? Daha iyi kullanabilecekken, neden daha kötü kullanıyorsunuz? Mutlaka okuyun: borsaninizinden.com/twitterin-haya…
3) Bir de, yeni klasiklerden, sitenin son zamanlarda en çok okunan yazılarından birini paylaşayım. İki parça. Şimdiki aklım olsa Trading'e nasıl başlardım? İlk yazı şurada: borsaninizinden.com/simdiki-aklim-…
Read 5 tweets
11 Dec
1) Dostlarım, herkese iyi akşamlar. Sizlere söz verdiğim yazıyı, yani endeks kötüyken veya kritik yerdeyken hisse alımı yapmalı mıyız yapmamalı mıyız sorusunu cevaplayacağım yazıya başlıyorum. RT ve FAV şu garibi sevindirir. Yapmayanın da canı sağolsun. Haydi buyrun.
2) Başlamadan önce, bu yazının Trader'lar için yazılmış olduğunu belirteyim. Yatırımcılar, Temettücüler ve uzun vadeciler yazılarımın hedef kitlesi değil. Lütfen o gözle okumayınız.
3) Esasen bu yazacağım konuya çok benzer bir yazı sitede var. Biliyorsunuz, bizim KY’nin en büyük şikayetlerinden biri “borsa yükselirken herkes burada, düşerken kimsenin sesi çıkmıyor” cümlesidir. Aslında bu cümlenin oldukça abes olduğunu düşünüyorum.
Read 32 tweets
8 Dec
1) Dostlar selam. Şu yazdıklarımı toparlayıp bir zincir yapacağım. Twitter’a gireli 2 yıl oldu. Bundan önce kendi kişisel hesabımla takılıyordum ama bu kadar aktif değildim. “bir şeyler karalarım” amaçlı açtığım Borsanın İzinden, büyüdü, büyüdü, 70bin takipçi oldu. Ne mutlu.
2) Bu işe girmeden önce tabi ki bu kadar büyüyeceğini hayal etmezdim. Sevildik, sayıldık, değer verildik. On numara işler yaptık, güzel insanlarla tanıştık. Öyle ya da böyle, artık Twitter hayatımın bir parçası haline geldi.
3) Sadece aldığım hayır dualar, her gün atılan minnet mesajları bile doğru yolda olduğumu gösteriyor. Ben de bu yolda yürümeye devam ediyorum. Ancak belki dikkat ediyorsunuz, diğer çok takipçili kişilerle diyaloğum sıfıra yakın.
Read 21 tweets
28 Nov
1) Dostlar, başlıyorum. RT ve FAV desteğinizi esirgemeyin.

Bildiğiniz gibi, ekseriyetle, bu işte teknik bilgi kadar önemli başka bir şeyden, trade psikolojisinden bahsediyorum size. Bu yetkinlik olmadan, en olumlu piyasada bile para kaybedebilirsiniz diyorum. Altını çize çize.
2) Ben Trade Psikolojisi konusunda, şu ana kadar okuduğum, öğrendiğim, piyasada tecrübe ettiğim ve bildiğim şeylerin bir kısmını kendi sitemizde, borsaninizinden.com’da yazıyorum. Sitemiz bu konuda, Türkçe dilinde internetteki sayılı kaynaklardan biri.
3) O yüzden, öncelikle, eğer okumadıysanız, bu konuda yazdığım yazılara şu aşağıya bıraktığım linke tıklayarak göz gezdirebilirsiniz. Tüm yazıların en başından en sonuna kadar mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum. Buyrun, link burada: borsaninizinden.com/category/psiko…
Read 36 tweets
28 Nov
1) Arkadaşlar günaydın. Hafta sonu okumalarımız hazır. Yine eskilerden, muhtemelen gözünüzden kaçmış, az okunan ama benim oldukça fazla değer verdiğim yazıları paylaşacağım. Aşağıdaki yazıyla başlayalım:

-Borsada Hiç Bilenle Bilmeyen Bir Olur mu? 👇

borsaninizinden.com/borsada-hic-bi…
2) Stoploss konusu derya deniz, bir sürü alt başlığı var, bu konuyla ilgili de çok yazı yazmadım, ama yazdığım tek yazıda da olayı olabildiğince basite indirgedim: Eksiyi kes, artıyı tut. Buyrun:
borsaninizinden.com/eksiyi-kes-art…
3) Bir Trader olarak, piyasanın bir oyuncusu olarak dikkat ediyorsanız, çoğu zaman yaptığımız hatalar aynı. Bir insan yaptığının hatalı olduğunu bile bile aynı hataları yapar mı? Peki bunun önüne nasıl geçebiliriz? Bunu yazdım: borsaninizinden.com/neden-hep-ayni…
Read 7 tweets
11 Nov
1) Dostlar, herkese merhaba. Yine, yeni bir yazıyla birlikteyiz. Arayı açmıştık, hızla kapatalım. Yazacak öyle çok konu birikti ki. Bir yerden başlamak gerek. RT ve FAV çok makbule geçer, yapmayanın da canı sağolsun. Başlıyorum.
2) Bu yazımın konusu Bitcoin maceram olacak. Belki biliyorsunuz, Kripto Para piyasalarına uzaktım. Şu son işlemime kadar da, hiç işlem yapmamıştım. Uzak olma nedenim, bu piyasaya inanmamak filan değil. Sadece, borsa, viop, fx derken buna sıra gelmedi diyelim.
3) Ancak, özellikle yeni takipçilerin “hocam bitcoin yorumunuz nedir” diye ısrarlı mention’larından sonra, Bitcoin’i Tradingview’deki takip listeme almış ve her hafta sonu, tüm hisseleri taradığım gibi, aynı zamanda bitcoin’i de taramaya başlamıştım.
Read 37 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!