Baris Profile picture
17 Apr, 25 tweets, 7 min read
Son 48 saattir sağlığım pek iyi değildi ve aktif olamadım kusura bakmayınız (corona değilim şükür).

Biraz dinlenip kendime geldim ve piyasanın makro gidişatı hakkında çok uzun olmayan, on chain verileri bize neler gösteriyor bi analiz paylaşmak istiyorum. 📊🔖
Öncelikle #Bitcoin'in son üç yarılanmasından bu yana (2012-2016-2020) olan fiyat hareketlerini 2020 deki yarılanmadan sonra geçen süre içindeki aylık kapanışlara göre ölçeklendirip tek bir grafikte göreceğimiz fiyat değişimlerine bakalım. Bu grafikte x ekseni yarılanmadan sonra++ Image
geçen ay sayısını gösterirken, y ekseni ise fiyatı logaritmik olarak gösteriyor.

Grafikte koyu yeşil ve açık yeşil ile gösterilen yatay çizgi bize sırasıyla Stock-to-Flow (S2F) ve Stock-to-Flow Cross Asset (S2FX) metodlarının fiyat hedefini gösermekte.
Bu noktada Stock-to-Flow (S2F) ve Stock-to-Flow Cross Asset (S2FX) hakkında bir flood hazırlamayı planlıyordum henüz vakit bulup yazamadım kusura bakmayınız.

Eksik kalmaması adına ilgilenenler için ingilizce kaynak bırakıyorum. Thanks to @100trillionUSD
medium.com/@100trillionUS…
Yarılanmadan sonraki fiyat hareketleri grafiğinde dikkatimizi çeken ilk şey ise 2012 yılındaki fiyatın zirveye giden son rallisinde fiyat 2 ayda zirveye çıkarken aynı hareket 2016 daki yarılanmadan sonra 3 ayda gerçekleşmiş. Güncel yarılanmada ise (2020) şimdilik gidişatımız ++ Image
bu iki yarılanma arasında görünüyor.

Bu bilgi önemli çünkü az sonra on chain grafiklerinde göreceğimiz üzere bize zirve noktası hesabında nerede olduğumuzu anlamak için çok önemli bir referans noktası olacak.
Not: Yorumlayacağımız çeşitli on chain analizlerinin daha detaylı açıklamalarını, nedir, nasıl hesaplanır ve nasıl yorumlanır gibi inceliklerini öğrenmek için için flood'un akışını bozmaması adına en sonda alıntı olarak ekleyeceğim.
İlk yorumlayacağımız on chain grafiği Net Unrealized Profit/Loss (NUPL).

NUPL bize #Bitcoin ağının fiyat hareketlerine baktığımızda bir bakışta cüzdanların ne kadarının kârda veya zararda olduğunu görmemizi sağlar.

NUPL grafiğinde insanların "tamam artık zenginiz" diyebileceği+ Image
öfori ve açgözlü olduğu mavi bölgede henüz değiliz. Buna bağlı olarak henüz pozisyonumuzu küçültmemiz için acil bir durum görünmemekte. Bundan ayrı olarak ise geçmişte bazen mavi bölgelerdeki geçirilen sürenin uzadığını görüyoruz. Bu bölgeler genelde fiyat hareketlerinin zirve ++
seviyelerinin yakınlarında gerçekleşmiş (dikey kırmızı çizgiler 2011-2013-2014). 2017 de ise mavi bölgedeki süremiz nispeten eskiye göre kısa sürmüş çünkü zirveye olan hareket süresi eskiye nazaran daha uzundu.

Bu durumu yukarıdaki yarılanma grafiğine göre yorumlayacak olursak++
şu anda yine iki yarılanma arasında olduğumuzu doğrulayabiliyoruz.

İkinci bakacağımız on chain verisi ise borsalara transfer edilen veya çıkan $BTC miktarı. Bu veriyi büyük pencereden baktığımızda daha düzgün görebilmek adına sevgili @MrBenLilly 90 günlük bir hareketli ortalama+
eklemiş. Grafikteki siyah ile işaretli alanlara baktığımızda metrikten bağımsız olarak önce düşen sonra bir süre düzeltme yapıp yatay giden ardından dikey çıkış yapan bir trend gözümüze çarpıyor.

Bu veriyi yorumladığımızda ise bu trend dikey çıkış yaptıktan sonra (borsalara ++ Image
giren $BTC artışı) sadece metrik kendini tekrar etmek ile kalmayıp fiyat da beraberinde dikey ve yukarı olarak artış gösteriyor (kırmızı yukarı doğru olan oklar).

Net transfer hacmi kendi döngüsünü tamamladığında (siyah yuvarlak) ardından zirve yapması 2013'de 1 ay 2017 de ise++
8 ay sürmüş.

Bu durumu yine halving grafiğine göre yorumlarsak 2012 ve 2016 yarılanmalarının arasında olduğumuzu düşündüğümüzde net transfer hacmi döngüsünü tamamladığımızda fiyat zirvesinden bir kaç aylık uzakta olacağız.
Yorumlayacağımız üçüncü on chain metriği ise madencilerin envanterlerinin takibini yapan Miner Net Position Change grafiği. Madencilerin geçmiş veriye göre hodl etmesi iyi bir işarettir çünkü madencilerin hodl etmekten tekrar satışa geçmeye başlaması asıl yukarı yönlü fiyat ++ Image
hareketlerinin de bir işareti olarak geçmişte karşımıza çıkmıştır (dikey kırmızı çizgiler). Bu yüzden madencilerin satış yapmak yerine hodl etmesi güncel piyasa gidişatında gelecek beklentisi açısından olumlu bir gelişmedir.
Yorumlayacağımız son on chain metriği ise HODL edenlerin özelinde bakacağımız toplam arzın yüzde kaçının en son 1 sene önce hareket ettiğinin grafiğidir.

Percent of Supply Last Active 1+ Years Ago grafiği bize hodl edenlerin güncel yarılanmadaki fiyat artışından kaynaklı ++
kârlarını realize etme amaçlı satıp satmadığını gösterir. Güncel durumda bu veri düşüşe devam etmekte ve bu da bir boğa piyasasında tipik olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha ne kadar aşağı gidebileceğini yorumlamak için geçmiş boğalardaki seviyelere bakabiliriz.
2011: %30
++ Image
2013: %39
2017: %44
Şimdi ise %55.5 seviyesindeyiz. (Yatay kırmızı çizgiler fakat 2011 işaretli değil)

Güncel trend bozulmadığı sürece yine ortalama hesabı yapacak olursak yaklaşık olarak %50 seviyesinin altına düşmediğimiz sürece bir alarm durumu görünmüyor (yatay siyah çizgi).
Bütün bu verilerin ışığında (bence) piyasanın gidişatı hız kesmiş değil ve henüz ilerleme için yolumuz var, bu yüzden çok hareketli piyasada oynak fiyatlar görüyorken aceleci davranmak yerine doğru yatırımların kararını verebilmek adına büyük pencereden bakmayı unutmamalıyız.
Buraya kadar değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Elimden geldiğince analizlere vakit ayırmaya çalışıyorum fakat sağlığım el verdiğince yapabiliyorum ve takdir edersiniz ki bazen ara vermem gerekebiliyor.

Tekrardan teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.
Bu değerli analizi bizimle paylaştığı için sevgili @MrBenLilly'e teşekkür ederim.

Thank you for sharing this valuable analysis with us @MrBenLilly 👏

Analizi orijinalinden okumak isteyenler için kaynak ekliyorum. jarvislabs.substack.com/p/a-higher-tra…
Flood içerisinde bahsettiğim on chain metriklerinin açıklamalarını da ekliyorum.

Net Unrealized Profit and Loss (NUPL) nedir?

Direk bir açıklama değil ama arzın hareketi ile ilgili (Percent of Supply Last Active 1+ Years Ago) eski paylaştığım bir flood da bulunmakta onu da ekliyorum.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Baris

Baris Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Spectura

19 Apr
Madencilikteki zorluk ayarlamasını biraz açmak istiyorum detay vermemi isteyen arkadaşlar oldu. #Bitcoin özelinde (hesaplamaya girmeden) özet geçeceğim fakat diğer PoW coinlerde de benzer durumlar bulunmakta.

Madencilikte kazım zorluğu bir blok bulmak için ne kadar "iş" ++
yapılması gerektiğini gösteren bir metriktir. Zorluk seviyesinin yüksek olması PoW coinlerde aynı zamanda bir ağın kötü niyetli kişilerce saldırıya uğramaması için caydırıcı faktör görevi de görür.

Eğer Bitcoin ağına daha fazla cihaz girerse ağdaki toplam hesaplama gücü ++
artacağı için #Bitcoin özelinde yaklaşık 10 dakika olarak hedeflenen iki blok arasındaki süreyi korumak ve artan hesaplama gücünün ağın güvenliğini tehdit etmesinin önüne geçmek amacıyla her 2016 blokta bir önceki 2016 bloğun bulunma sürelerinin bir hareketli ortalaması alınıp++
Read 7 tweets
19 Apr
Haftasonu yaşadığımız #Bitcoin deki düşüşün arkasında yatan nedenler ile ilgili bir flood paylaşmak istiyorum. İşin arkasındaki kişi veya kişileri bilmek tabii ki güç fakat eldeki veriler ile olayın hem madenciler kısmına hem de vadeli piyasadaki likidasyonlar kısmına değineceğim
İlk olarak #Bitcoin ağındaki hesaplama gücündeki (hashrate) düşüş Kasım 2017 den bu yana gördüğümüz en büyük günlük düşüştü. Neredeyse yarıya düşen hashrate ile birlikte $BTC fiyatlarında da büyük bir düşüş görmüş olduk. (Hash-Fiyat ilişkisine flood'un devamında değineceğim) Image
Çinde networkün hasrate'inin yarısını devreden çıkartan bu elektrik kesintisi aslında $BTC'deki düşüşten önce biliniyordu. Bölgedeki kömür madeninde yaşanan kaza ile ilgili yerel bir haber sitesinin google translate çevirisini ekliyorum. translate.google.com/translate?hl=&…
Read 15 tweets
18 Apr
Spent Output Profit Ratio (SOPR) grafiğinde gördüğünüz yeşil alanlar SOPR resetlerinin bulunduğu tarihlerdeki fiyat düşüşlerini ve ardından gelen fiyat hareketlerini incelerseniz recovery'i çok güzel göz önüne sermiş. Sevgili @n3ocortex bunu SOPR grafiği ile vermiş fakat ++
Adjusted SOPR (aSOPR) ve Entity-Adjusted SOPR için T3 üyeliğim olmadığı için gecikmeli veriyi bilerek paylaşmadım. Piyasada elle tutulur veri üzerinden analiz yapma ile kaynağı olmayan sadece "ben böyle düşünüyorum" diye analiz yapanları lütfen karıştırmayınız.
Bundan ayrı olarak yukarıda paylaştığım SOPR grafiğininin bir çok hesap tarafından sanki kendi çizmişçesine paylaşımını görüyorum ve bu beni çok rahatsız ediyor, lütfen alıntı veya kaynak verin arkadaşlar, bu yapılan en kibar tabiriyle emeğe saygısızlıktır.
Read 4 tweets
7 Apr
#Bitcoin hareketli bir hafta geçirmesinin ardından bu hafta dar bir koridorda fiyatlanmasına rağmen ($57.168-$60.265) piyasa değeri olarak psikolojik bir seviye olan 1 Trilyon'u aştı. Bununla birlikte çeşitli on-chain metrikleri gidişat hakkında neler gösteriyor bakalım📊🔖
#Bitcoin'in 1T seviyesini aşması ile birlikte aklımıza gelen ilk soru olan "Bu seviyeyi koruyabilecek miyiz acaba?" sorusunu cevaplamak için $53.566 seviyesinin üzerinde 1T piyasa hacminde fiyatlanan $BTC için UXTO Realized Price Distribution (UPRD) grafiğine bir bakalım.
Bir fiyat seviyesinde yüksek hacimli transferler gördüğümüzde o seviyenin önemli bir destek veya direnç oluşturabileceğini göz önüne almamız gerekir. Bu bilgiyle 1T üstünde bu hafta tam olarak 1.98M $BTC'lik işlem hacmine sahip olan #Bitcoin için bu sayı dolaşımdaki arzın %10.6++
Read 35 tweets
5 Apr
Geçen hafta #Bitcoin için vadeli kontratlar için vade sonu tarihi gelip kontratların süresi bittiğinden bu yana yeni açılan açık pozisyon (Open Interest) sayısı 1 haftadır agresif bir şekilde yükselerek tekrar $22 milyar dolar seviyesinin üstüne çıkmış durumda. Bu durumu ++
yorumlayacak olursak, açık pozisyon sayısının yüksek olması fiyat ile doğrudan bağlı olmamakla birlikte olası bir iki yönlü de fiyat hareketinde hareketin büyüklüğü / sertliğinin nasıl olacağı hakkında fikir verir.
Bu yüzden açık pozisyon verisini kullanırken piyasanın gideceği++
yönü potansiyel olarak analiz etmeye yarayan metrikler ile birlikte değerlendirmek (Entity Adjusted Dormancy Flow veya Market Value Realized Value) daha sağlıklı olur.
Entity Adjusted Dormancy Flow nedir öğrenmek veya hafızasını tazelemek isteyenler için
Read 7 tweets
4 Apr
Yeni hafta başlamadan önce durumumuzu özetleyen on-chain verileri paylaşmak istiyorum.

#Bitcoin için Entity-Adjusted Dormancy Flow verisi bize $BTC bullish bir trendde mi değil mi sorusunun cevabını çok güzel bir şekilde 2011 den beri veriyor. Bu metrik geçmişte ne zaman ++ Image
1 Milyon seviyesini geçtiğinde #Bitcoin parabolik olarak yükseliş göstermiş (grafikte Entity-Adjusted Dormancy Flow sarı, $BTC fiyatı ise siyah). Grafikte 2011 den günümüze çeşitli tarihlerde bu metrik 1 Milyonu geçinceki adeta bir boğa piysasasını tetiklercesine yüzde bazlı ++
yükselişleri görüyorsunuz. 17 Nisan 2011'de bu metrik 1M seviyesini geçtiğinde #Bitcoin %2944, 27 Temmuz 2012'de %17720, 2 Aralık 2015 tarihinde ise %5342 yükseliş göstermiş.

Günümüzde ise fiyatların Mart 2020 tarihindeki çöküşünden günümüze %1465 bir yükseliş görmemize rağmen++ Image
Read 17 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!