2/8 7.1. Zakazuje się wprowadzania do środowiska [...] gatunków obcych.
Trochę za ostro. Zakaz wprowadzania gatunków inwazyjnych popieram. Obcych? Przy całej mojej miłości do promowania gatunków autochtonicznych, wprowadzania gatunków obcych bym całkowicie nie zabraniał.
3/8 7.2. W odniesieniu do IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski zakazuje się także:
Przy pomocy rozporządzenia Ustawa wprowadza również listę gatunków, których dotyczą dodatkowe zakazy.
Co ze "zwykłymi" gatunkami inwazyjnymi? Jak powstaje lista? Gdzie Acer negundo?
4/8 7.3. Zakazu, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się w odniesieniu do:
I tu Ustawa wylicza roślinność sadzoną na terenach zielonych miast i wsi, a także w pobliżu budynków.
Czyli zakaz wprowadzania gat. obcych roślin jest martwy. Inwazyjnych spoza listy również.
5/8 7.4. Wprowadzenia do środowiska lub przemieszczenia w środowisku roślin [...], dokonuje się tak, aby gatunek obcy nie rozprzestrzenił się poza teren, na którym dokonano jego wprowadzenia do środowiska lub przemieszczenia w środowisku...
6/8 Już widzę, jak włodarze miast i wsi wędrują po terenach zielonych swoich miejscowości i zbierają nasiona drzew, krzewów i bylin gatunków obcych. Po prostu martwy przepis.
7/8 Co zamiast tego bym wolał?
Program mający na celu wsparcie samorządów w obsadzaniu terenów zielonych miast i wsi gatunkami rodzimymi przy jednoczesnym zakazie wprowadzania do środowiska jakichkolwiek organizmów inwazyjnych (poza ściśle monitorowanymi placówkami badawczymi).
8/8 Jeśli nie zauważyłem punktów w ustawie/rozporzadzeniut, które mogłyby rozwiać moje wątpliwości, proszę mi je wskazać. Chętnie przyznam się do błędu.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Doktor Piotr Witczak (@PiotrWitczak_) udostępnił dane dotyczące obserwacji niepożądanych reakcji poszczepiennych.
Dane zostały opublikowane w czasopiśmie Trends in Internal Medicine, autorem pracy jest J. Bart Classen.
3/x
Tradycyjnie zacznijmy od szybkiego prześwietlenia autora i pisma.
J. Bart Classen jest amerykańskim immunologiem, u którego już na początku opisu w Wikipedii (zazdro, o mnie Wiki milczy; no poza Wikispecies) znalazło się miejsce dla określenia "anti-vaccinationist".
Zdarza się, że robimy niemądre rzeczy. Ba, czasem wiemy o tym, że są one niemądre i podejmujemy świadomą decyzję, by poddać się pokusie i stawić czoła konsekwencjom. Bywa również tak, że niemądre rzeczy przywdziewają maski słusznych rozwiązań.
x=25
2/x
Nasza wolność pozwala nam popełniać niemądrości. W zależności jednak od tego, jak bardzo nasze życie społeczne oddala się od próżni, nasza wolność, choć zdaję się być niezmienną, traci na znaczeniu.
3/x
Wolność bowiem krystalizuje się w osamotnieniu. Nie żyjąc wśród ludzi mogących odczuć skutki naszych działań i nie posiadając bliskich, którym na nas zależy, możemy wcielać w życie każdą niemądrość bezskutkowo. Najwyżej nekrofagi zatańczą na nas makarenę.
1/x Dziś nie o gatunku (A. gambiae sensu stricto), lecz zespole morfologicznie trudnych do rozróżnienia gatunków (A. gambiae s. lato).
Fotografie w wątku (o ile nie inaczej): M. Coluzzi, Morphological divergences in the Anopheles gambiae complex, Soc. A.B E.T.E., Rzym, 1964.
2/x Anopheles, z greki, oznacza bezużytecznego, szkodliwego. Drugi człon nazwy nawiązuje do miejsca występowania. Etymologię słowa komar wkleję poniżej (z pracy dr. Henryka Duszyńskiego-Karabasza).
Fot. we wpisie 0: samica A. gambiae s.s. z Kano w Nigerii.
Czy zdarzyło się Państwu podjadać coś w sekrecie? Jesteście Państwo uczestnikami nocnych wycieczek do szafki ze słodyczami? Radzę uważać. Wszystko może bowiem zostać ujawnione.
Naukowcy z Uniwersytetu Bristolskiego @BristolUni oraz Instytutu Geologii i Paleontologii Chińskiej Akademii Nauk w Nankin znaleźli w bursztynie datowanym na okres kredy chrząszcza. Przyporządkowali go do rodziny Kateretidae (nadrodzina Cucujoidea) i nazwali Pelretes vivificus.
Etymologia: nazwa gatunkowa wywodzi się z łaciny, 'vivificus', dawca życia, co ma podkreślić rolę zapylaczy w rozmnażaniu roślin owadopylnych.
Skąd wiadomo, że był zapylaczem? Otóż naukowcy, obok owada, znaleźli również koprolity. Skamieniałe odchody. A w nich pyłek.