Doktor Piotr Witczak (@PiotrWitczak_) udostępnił dane dotyczące obserwacji niepożądanych reakcji poszczepiennych.
Dane zostały opublikowane w czasopiśmie Trends in Internal Medicine, autorem pracy jest J. Bart Classen.
3/x
Tradycyjnie zacznijmy od szybkiego prześwietlenia autora i pisma.
J. Bart Classen jest amerykańskim immunologiem, u którego już na początku opisu w Wikipedii (zazdro, o mnie Wiki milczy; no poza Wikispecies) znalazło się miejsce dla określenia "anti-vaccinationist".
4/x
Kolejny akapit opowiada o artykule Classena na temat Covid-19 i ryzyka choroby prionowej. Artykuł został opublikowany w czasopiśmie Microbiology and Infectious Diseases, którego wydawca - Scivision Publishers znajduje się na liście drapieżnych wydawnictw Bealla.
5/x
Drapieżne wydawnictwa (Predatory publishers, czasopisma to z kolei Predatory journals) są to nieetyczni wydawcy, którzy najczęściej za opłatą publikują artykuły bez należytej weryfikacji, bez recenzji. Impact Factor? A na co to komu?
6/x
Na szczęście tym razem autor opublikował swój artykuł w innym czasopiśmie, prawda? Tak. Jednak Trends in Internal Medicine również jest wydawane przez tego samego wydawcę: Scivision Publishers (poniżej screen ze strony beallslist.net).
7/x
Przypomnijmy dane. Chciałbym skupić się w tej analizie na części dotyczącej szczepionki Moderny. Całkowita liczba poważnych efektów ubocznych wynosi aż 3985 przy 15000 zaszczepionych osobach. Brzmi groźnie. Przyjrzyjmy się jednak bliżej.
8/x
Czym są efekty uboczne (Adverse Events)? Są to wszystkie niepożądane reakcje mające miejsce po podaniu preparatu. Niezależnie od tego, czy były bezpośrednio związane z badaniem.
Autor pomylił AE z AR (reakcjami, które mają bezpośredni związek z podaniem preparatu).
9/x
W opublikowanej tabeli znajdują się dane dotyczące niepożądanych re reakcji poszczepiennych z publikacji Efficacy and Safety of the mRNA-1273 SARS-CoV-2 Vaccine opublikowanej w New England Journal of Medicine. nejm.org/doi/full/10.10…
10/x
Dlaczego więc zwracam Państwa uwagę na te dane, skoro autor pomylił się "na swoją korzyść"? Chciałbym pokazać na czym polegały te niepożądane reakcje, które przeciwstawia się liczbie zgonów ograniczonych dzięki szczepieniom.
11/x
Po pierwszej dawce: 848 reakcji 3 stopnia, z czego:
2/8 7.1. Zakazuje się wprowadzania do środowiska [...] gatunków obcych.
Trochę za ostro. Zakaz wprowadzania gatunków inwazyjnych popieram. Obcych? Przy całej mojej miłości do promowania gatunków autochtonicznych, wprowadzania gatunków obcych bym całkowicie nie zabraniał.
3/8 7.2. W odniesieniu do IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski zakazuje się także:
Przy pomocy rozporządzenia Ustawa wprowadza również listę gatunków, których dotyczą dodatkowe zakazy.
Co ze "zwykłymi" gatunkami inwazyjnymi? Jak powstaje lista? Gdzie Acer negundo?
Zdarza się, że robimy niemądre rzeczy. Ba, czasem wiemy o tym, że są one niemądre i podejmujemy świadomą decyzję, by poddać się pokusie i stawić czoła konsekwencjom. Bywa również tak, że niemądre rzeczy przywdziewają maski słusznych rozwiązań.
x=25
2/x
Nasza wolność pozwala nam popełniać niemądrości. W zależności jednak od tego, jak bardzo nasze życie społeczne oddala się od próżni, nasza wolność, choć zdaję się być niezmienną, traci na znaczeniu.
3/x
Wolność bowiem krystalizuje się w osamotnieniu. Nie żyjąc wśród ludzi mogących odczuć skutki naszych działań i nie posiadając bliskich, którym na nas zależy, możemy wcielać w życie każdą niemądrość bezskutkowo. Najwyżej nekrofagi zatańczą na nas makarenę.
1/x Dziś nie o gatunku (A. gambiae sensu stricto), lecz zespole morfologicznie trudnych do rozróżnienia gatunków (A. gambiae s. lato).
Fotografie w wątku (o ile nie inaczej): M. Coluzzi, Morphological divergences in the Anopheles gambiae complex, Soc. A.B E.T.E., Rzym, 1964.
2/x Anopheles, z greki, oznacza bezużytecznego, szkodliwego. Drugi człon nazwy nawiązuje do miejsca występowania. Etymologię słowa komar wkleję poniżej (z pracy dr. Henryka Duszyńskiego-Karabasza).
Fot. we wpisie 0: samica A. gambiae s.s. z Kano w Nigerii.
Czy zdarzyło się Państwu podjadać coś w sekrecie? Jesteście Państwo uczestnikami nocnych wycieczek do szafki ze słodyczami? Radzę uważać. Wszystko może bowiem zostać ujawnione.
Naukowcy z Uniwersytetu Bristolskiego @BristolUni oraz Instytutu Geologii i Paleontologii Chińskiej Akademii Nauk w Nankin znaleźli w bursztynie datowanym na okres kredy chrząszcza. Przyporządkowali go do rodziny Kateretidae (nadrodzina Cucujoidea) i nazwali Pelretes vivificus.
Etymologia: nazwa gatunkowa wywodzi się z łaciny, 'vivificus', dawca życia, co ma podkreślić rolę zapylaczy w rozmnażaniu roślin owadopylnych.
Skąd wiadomo, że był zapylaczem? Otóż naukowcy, obok owada, znaleźli również koprolity. Skamieniałe odchody. A w nich pyłek.