Serdar Cevher Profile picture
Sep 26, 2021 18 tweets 11 min read Read on X
1- Arkadaşlar Herkese Mutlu Pazarlar.
Price Action ekseninde, Flood şeklinde bir #BTC analizi yapayım dedim. Hem öğrendiklerimizi de pekiştirmiş oluruz.

#crypto #kripto #btcusd #btcusdt #ethusd
2- Bu analizde henüz anlatmadığım ama ilerde detaylarına gireceğim konulara da da ufaktan değineceğim. Bir ön bilgilendirme gibi olacak. Hadi başlayalım.

#xrpusd #winusd #adausd #avaxusd #hotusd #dotusd #ltcusd #linkusd #trxusd #dentusd #wtcusd
3- Aşağıya #Btcusdt nin 4 saatlik grafiğini koyuyorum. Grafikte dalgaları oklarla gösterdim. Sizlerde biraz inceleyin.

#chzusd #eosusd #linkusd #xlmusd #filusd #dogeusd #grtusd #vetusd #algousd #neousd #cotiusd
4- Grafikteki siyah dalgalara baktığımızda, yeni diplerin (HL) bir önceki dibin üzerinde gerçekleştiğini görüyoruz. Yeni tepeler (HH) de hep bir önceki tepenin üzerinde. Yani bu bir yükseliş trendi.
5- Ancak son sert düşüşle birlikte #Btc yükseliş trendini bozuyor ve yeni dip bir önceki dibin altına iniyor. Daha sonra ise bu dipten gelen yükseliş tepkisi son tepeyi geçemiyor ve bir düşüş trendi başlıyor.
6- Şimdi #btcusdt de bu yükseliş trendini bozan düşüşten sonra tepki nasıl olmuş, nereye kadar gitmiş, döndüğü yer neresiymiş, döndükten sonra hangi hedefe gelmiş bakalım.
7- Fiyatın yeni düşük yaptıktan sonraki tepki yükselişinde döndüğü yeri aşağıdaki grafikte bir trend çizgisi çizerek gösterdim.
8- Trend Reversal’ın yani trend dönüşünün nasıl gerçekleştiğini hatırlayın. Fiyat önce yeni dip yapıyordu, ve ardından gelen yükseliş bir önceki tepeyi geçemeden fiyat dönüyordu.
Bu durumda beklenti, bir sonraki düşüşün son dibin de altına gelmesiydi.
9- Peki devamındaki düşüş son dibin altında nerelerde son bulabilir? Hedef nereler olabilir? Bunu da Fibonacci aracıyla ters fibonacci çekerek buluyoruz.(kırmızı oktan siyah oka)
Düşük yapan dip ile son tepeyi birleştirdiğimizde fiyat Fib: 1.27 noktasından tepki vermiş.
10- Peki fiyatın tepki verdiği yerlerde başka nasıl destekler var?
Üstte çizdiğimiz çapraz trend çizgisinin paralelini alıp bir önceki dibe koyduğumuzda, fiyatın yine tam bu çizgiden döndüğünü görüyoruz. Okla gösterdim:
11- Burda aslında şunu görmemiz gerek. Aslında bu çizdiğimiz trend çizgisi güzel çalışıyor. Aynı trend çizgisinin bir paralelini en tepeye koyduğumuzda da da tam oturuyor.
Grafiği aşağıda:
12- O zaman biz bu trend çizgisinin bir paralelini de en dibe koyalım.
Bu çizgiyi de en dibe doğru kaydırdığımızda fiyat yine bu trend çizgisinden dönmüş.
Aşağıdaki grafikte döndüğü yeri de okla gösterdim. (Fiboyu kaldırdım)
13- Peki bundan sonra ne yapabilir buna gelelim.
Gördüğünüz gibi artık bir düşüş trendi oluşmuş durumda. Eğer düşüş trendi devam ederse fiyatın dönebileceği muhtemel trend çizgisi ve dönebileceği seviyeyi aşağıdaki grafikte gösterdim.
14- Eğer grafikte gösterdiğim gibi fiyat 46.116-46.865 seviyesi arasından tekrar dönerse, fiyatın artık son dip olan 39.600 ün de altına gelmesi beklenir. Senaryo aşağıdaki grafikteki gibi gerçekleşebilir.
15- Ayrıca şöyle bir ters bayrak formasyonu oluşumu da var. Bir önceki düşüşte de aynı ters bayrak oluşmuş ve formasyon çalışmış. Bunda da çalışma ihtimalini gözardı etmeyin.
16- Yükseliş trendinin devam etmesi için ise öncelikle fiyatın 48.824 ün üzerine yani bir önceki tepenin üzerine çıkması gerek. Ancak düşüş olasılığı bu duruma göre daha yüksek görünüyor.
17- Bu arada, eğer şu aşağıdaki düşen çizgisinin kırılmasını bekliyorsanız çok dikkatli olun. Düşüş trendi devam ederse, tepede girip zarar edebilirsiniz. Aslında çok güzel bir tuzak düşenidir bu. Tuzağa düşmeyin.
18- Floodu bitirirken de belirteyim. Bu paylaşımlar herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Eğitim amaçlıdır. Verilen senaryo kesinlik değil olasılıklar dahilinde muhtemel hareketlerden yalnızca biridir.
Herkese sevgiler saygılar, tekrar görüşmek üzere…

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh

Keep Current with Serdar Cevher

Serdar Cevher Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @gscevher

Apr 23
1- Herkese Merhaba,
Teknik Analiz ve Price Action ile ilgili uzun zamandır paylaşmayı planladığım ve çok faydalı olacağına inandığım eğitim serimizin 1. Zinciri ile yeniden birlikteyiz.
Konumuz: Market Yapısındaki Kırılımlar: BOS – MSB – CHOCH
2- Nedir bu “BOS – MSB – CHOCH” ?
Öncelikle Açılımlarını yazalım:
BOS: Break of Structure
MSB: Market Structure Break
CHOCH: Change of Character
3- Bundan önceki Price Action Eğitim zincirimizde Market Yapısını, Dalga Yapılarını, Trendleri, Trend Dönüşlerini vs ayrıntılı olarak anlatmıştım.
Bu Zincir ve devamındaki zincirlerde asıl üzerinde duracağım konu CHOCH. Yani Fiyattaki karakter değişimi.
Read 46 tweets
Nov 1, 2023
1- Dostlar Herkese Yeniden Merhaba,
Arz ve Talep Bölgeleri ile ilgili Eğitim serimizin 3. Bölümünde yeniden birlikteyiz.
Bu eğitim serisinde, Arz ve Talep Bölgelerini kullanarak işleme girmenin zorluklarından ve bu bölgelere yapılan fiyat manipülasyonlarından bahsedeceğiz.
2- Ayrıca son olarak da, bu bölgelerdeki fiyat manipülasyonlarına (yani likidite hareketlerine) karşı hatalı işlem yapma olasılığını azaltabilecek bazı yöntemlere değineceğim.

Hadi başlayalım.
3- Arz-Talep Bölgeleri ile ilgili önceki 2 eğitim serilerini okuduysanız fark etmişsinizdir. Paylaştığım grafiklerdeki fiyat hareketleri, nispeten temiz hareketlerdi. Yani fiyatın Arz veya Talep bölgesine uğramasıyla fiyat çok fazla oyalanmadan ya düşüyor ya da yükseliyordu.
Read 47 tweets
Oct 14, 2023
1- Dostlar Yeniden Herkese Merhaba,
Arz ve Talep Bölgeleri ile ilgili eğitim serisinin 2. Bölümüyle yine birlikteyiz.
Konumuz: Arz ve Talep Bölgelerinin Belirlenmesi aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlar.
2- Grafiklerde Arz ve Talep Bölgelerini belirlerken en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan biri, hatta en önemlisi, analiz yaptığınız enstrümanda hakim trendi, bir başka deyişle market yapısını doğru belirlemektir.
Peki hakim trendi belirlemek neden önemli?
3- Çünkü bir işlemde ne kadar hakim trend yönünde pozisyon alırsanız, işlem başarı şansınız o kadar yüksek olur. Bu nedenle, bir yükseliş trendinde Talep Bölgelerini, Düşüş Trendlerinde de Arz Bölgelerini belirleyip bu bölgelere göre işlem almanız gerekir.
Read 42 tweets
Oct 12, 2023
1- Sevgili Dostlar,
Grafiklerde gördüğünüz fiyat hareketlerini daha iyi anlamanızı ve yapacağınız işlemlerde işlem başarı oranınızı artırmanızı sağlayacak yepyeni bir eğitim dizisi ile yeniden birlikteyiz.
Konumuz: Arz ve Talep Bölgeleri
İngilizce adıyla: Supply And Demand Areas
2- Arz ve Talep Bölgeleri ile ilgili olarak başlangıçta toplam 4 adet eğitim dizisini arka arkaya paylaşacağım.
Eğitim dizisinin sonuncu yani 4. bölümünde ise, paralı eğitimlerde bile bulamayacağınız bir alım satım tekniğinden bahsedeceğim.
3- Tabii ki bu tekniği öğrenmeden önce, Arz ve Talep Bölgelerinin mantığının ne olduğunu anlamanız oldukça önemli.
O yüzden, konuyu dağıtmadan, mümkün olduğunca konunun özüne dalarak bu bölgelerin çalışma mantığını sizlere aktarmaya çalışacağım.
Read 47 tweets
Aug 1, 2023
1- Yeniden Herkese Merhaba,
Finansal Piyasalarımızda tabiri caizse dikenli bir gül bahçesi olan Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasasına (VİOP) yavaştan giriş yapıyoruz.
Tabii ki VİOP’un ne olduğuna dair uzun uzun tanımlarla ve gereksiz ayrıntılarla sizi boğmayacağım.
2- Şimdilik sadece, bu bahçenin kapısından içeriye göz ucuyla bakacak ve içerisinde nasıl fırsatların ve risklerin olduğunu size özet halinde anlatmaya çalışacağım.
VİOP’u anlatırken de, diğer türev araçlardan ziyade sadece hisse senetlerinin vadeli sözleşmelerinden bahsedeceğim.
3- Yani fazla kafa karıştırmaması için, döviz, endeksler, kıymetli maden, paritelere vs girmeyeceğiz.
Zaten hisse senetlerinin vadeli sözleşmelerinin işleyişini anladığınızda, diğerlerini de kendiniz rahatlıkla çözersiniz.
Read 36 tweets
Oct 23, 2022
1- Merhaba Dostlar,
Likidite konseptinin üçüncü Eğitim Zinciri ile yeniden birlikteyiz.
Bu Eğitim Zincirinde anlatacağım kavramlar, “OLD HIGHS – OLD LOWS”.
Yani kelime anlamıyla Eski Tepe ve Eski Dipler.
2- Önce bu “OLD HIGHS – OLD LOWS” un grafiklerde nasıl göründüğüne bakalım.
Aşağıdaki grafikte okla gösterdiğim yerler birer Old Highs ve Old Lows’dur. Yani geçmişte fiyat bir seviyeye inmiş (veya çıkmış) ancak devam eden süreçte o seviyeye gelmeden dalgalanmaya başlamıştır. Image
3- Peki böyle bir grafikte likidite nasıl oluşur?
Örneğin OLD LOWS’dan bakalım. Yani Eski dipten.
Fiyat bir düşüş trendinden sonra bir dip yaparak yatayda inişli çıkışlı dalgalar yapmaya başlar.
Aşağıdaki grafikteki gibi yani: Image
Read 38 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!

This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(