Serdar Cevher Profile picture
Teknik Analiz Eğitimleri /Açıklamalı Hisse Analizleri / #Trade Psikolojisi / #Trading Stratejileri / Davranışsal Finans
burak.celik Profile picture HLD OZKRDES Profile picture Murat 🇹🇷 Profile picture erselizm Profile picture ali imran Profile picture 12 subscribed
Apr 23 46 tweets 11 min read
1- Herkese Merhaba,
Teknik Analiz ve Price Action ile ilgili uzun zamandır paylaşmayı planladığım ve çok faydalı olacağına inandığım eğitim serimizin 1. Zinciri ile yeniden birlikteyiz.
Konumuz: Market Yapısındaki Kırılımlar: BOS – MSB – CHOCH 2- Nedir bu “BOS – MSB – CHOCH” ?
Öncelikle Açılımlarını yazalım:
BOS: Break of Structure
MSB: Market Structure Break
CHOCH: Change of Character
Nov 1, 2023 47 tweets 12 min read
1- Dostlar Herkese Yeniden Merhaba,
Arz ve Talep Bölgeleri ile ilgili Eğitim serimizin 3. Bölümünde yeniden birlikteyiz.
Bu eğitim serisinde, Arz ve Talep Bölgelerini kullanarak işleme girmenin zorluklarından ve bu bölgelere yapılan fiyat manipülasyonlarından bahsedeceğiz. 2- Ayrıca son olarak da, bu bölgelerdeki fiyat manipülasyonlarına (yani likidite hareketlerine) karşı hatalı işlem yapma olasılığını azaltabilecek bazı yöntemlere değineceğim.

Hadi başlayalım.
Oct 14, 2023 42 tweets 11 min read
1- Dostlar Yeniden Herkese Merhaba,
Arz ve Talep Bölgeleri ile ilgili eğitim serisinin 2. Bölümüyle yine birlikteyiz.
Konumuz: Arz ve Talep Bölgelerinin Belirlenmesi aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlar. 2- Grafiklerde Arz ve Talep Bölgelerini belirlerken en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan biri, hatta en önemlisi, analiz yaptığınız enstrümanda hakim trendi, bir başka deyişle market yapısını doğru belirlemektir.
Peki hakim trendi belirlemek neden önemli?
Oct 12, 2023 47 tweets 10 min read
1- Sevgili Dostlar,
Grafiklerde gördüğünüz fiyat hareketlerini daha iyi anlamanızı ve yapacağınız işlemlerde işlem başarı oranınızı artırmanızı sağlayacak yepyeni bir eğitim dizisi ile yeniden birlikteyiz.
Konumuz: Arz ve Talep Bölgeleri
İngilizce adıyla: Supply And Demand Areas 2- Arz ve Talep Bölgeleri ile ilgili olarak başlangıçta toplam 4 adet eğitim dizisini arka arkaya paylaşacağım.
Eğitim dizisinin sonuncu yani 4. bölümünde ise, paralı eğitimlerde bile bulamayacağınız bir alım satım tekniğinden bahsedeceğim.
Aug 1, 2023 36 tweets 6 min read
1- Yeniden Herkese Merhaba,
Finansal Piyasalarımızda tabiri caizse dikenli bir gül bahçesi olan Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasasına (VİOP) yavaştan giriş yapıyoruz.
Tabii ki VİOP’un ne olduğuna dair uzun uzun tanımlarla ve gereksiz ayrıntılarla sizi boğmayacağım. 2- Şimdilik sadece, bu bahçenin kapısından içeriye göz ucuyla bakacak ve içerisinde nasıl fırsatların ve risklerin olduğunu size özet halinde anlatmaya çalışacağım.
VİOP’u anlatırken de, diğer türev araçlardan ziyade sadece hisse senetlerinin vadeli sözleşmelerinden bahsedeceğim.
Oct 23, 2022 38 tweets 11 min read
1- Merhaba Dostlar,
Likidite konseptinin üçüncü Eğitim Zinciri ile yeniden birlikteyiz.
Bu Eğitim Zincirinde anlatacağım kavramlar, “OLD HIGHS – OLD LOWS”.
Yani kelime anlamıyla Eski Tepe ve Eski Dipler. 2- Önce bu “OLD HIGHS – OLD LOWS” un grafiklerde nasıl göründüğüne bakalım.
Aşağıdaki grafikte okla gösterdiğim yerler birer Old Highs ve Old Lows’dur. Yani geçmişte fiyat bir seviyeye inmiş (veya çıkmış) ancak devam eden süreçte o seviyeye gelmeden dalgalanmaya başlamıştır. Image
Jul 4, 2022 20 tweets 6 min read
1- Merhaba Dostlar,
Malumunuz son zamanlarda Endeksimizde sıkıntılı durumlar mevcut. Şubat sonlarından başlayan yükselen trend, son aylarda yerini satışlara bıraktı. Ben de fiyat hareketleri üzerinden gördüklerimi sizlerle paylaşmak istedim. 2- Aşağıda #xu030 grafiği var. Grafiğe sadece günlük periyotta 21 EMA(siyah) ve 50 MA(kırmızı) ortalamaları koydum. Fiyat hareketlerinin bu iki ortalamaya verdiği tepkileri iyi inceleyin:
May 8, 2022 48 tweets 14 min read
1- Değerli Arkadaşlar,
Price Action ‘ın en önemli konularından biri olan Likidite konusunun ikinci Eğitim Zinciri ile yeniden birlikteyiz.
Bu Eğitim Zincirinde, “EQUAL HIGHS – EQUAL LOWS” Kavramlarına değineceğiz. 2- Bu Zincire başlamadan önce, eğer okumadıysanız aşağıdaki Likidite Konsepti başlıklı eğitim zincirini de mutlaka okuyun. Likidite Konseptini okumadan bu zincir pek bir şey ifade etmez çünkü. Aşağı Bırakıyorum:
May 7, 2022 11 tweets 4 min read
1- Sevgili Arkadaşlar,
Hafta sonuna özel bir #BTCUSDT analizi yapalım.
Yani bir iki şey sallayalım, tutarsa bildik deriz, tutmazsa piyasa bizden büyük deriz.🤪 2- Aşağıya 2 saatlik #Bitcoin grafiğini bırakıyorum.
Dikdörtgen içine aldığım fiyat hareketini bir inceleyin. Sert bir düşüşten sonra tepkiler çok cılız. Hatta sert düşüşün bittiği ve fiyatın döndüğü yerden küçük tepki alsa da daha sonrasında yine daha düşük bir dip geliyor.
Apr 22, 2022 86 tweets 21 min read
1- Sevgili Trader’lar,
Trading’e olan bakış açınızı ve grafiklerde fiyatı analiz etme şeklinizi tamamen değiştirecek bir Price Action eğitim zinciri ile tekrar birlikteyiz.
Konumuz: Price Action disiplininin baş aktörlerinden: “LİKİDİTE KONSEPTİ” 2- Bu eğitim zincirinin sonunda eminim ki birçok kişi bir aydınlanma yaşayacak. Şimdiye kadar anlam veremediği ve hep sorduğu “Analizim aslında doğruydu, ama beni stop ettirdi ve gitti. Neden?” sorularına, bu zincir sonunda cevap bulacak.
Mar 6, 2022 51 tweets 16 min read
1- Arkadaşlar Herkese Merhaba,
Ayrıntılı ve eğitici uzun bir Endeks analizi ile tekrar birlikteyiz.
İsterseniz öncelikle #bist100 grafiğinde biraz gerilere gidip, geçmişte neler olduğunu bir gözden geçirelim. 2- Grafiği günlük periyotta biraz geçmişe aldım. Biliyorsunuz aşağıdaki grafikte sarı kutucuk içerisinde gösterdiğim alanda parabolik bir yükseliş yaşamıştık. Bu yükselişin ardından da sert bir düşüş gelmişti.
#Bist100
Feb 20, 2022 14 tweets 5 min read
1- Dostlar Herkese Mutlu Pazarlar.
#Crypto piyasalarında tam rüzgar tersine döndü, yükseliş hikayesi başladı derken son günlerde yine bir puslu hava hakim olmaya başladı.
Ben de hafta sonunda kısa bir #BTC analizi yapalım istedim. 2- Aslında #BTCUSTD’de yükseliş hikayesi yeniden başlamış gibi gözüküyordu.
Birinci olumlu durum şöyleydi:
#Bitcoin de günlük grafikte fiyat bir kanal dibinden güzel tepki almış ve yükselmeye başlamıştı.
Dec 5, 2021 50 tweets 15 min read
1- Arkadaşlar herkese yeniden merhaba,
Kısa bir aradan sonra yeni bir eğitim zinciriyle tekrar birlikteyiz.
Bu zincirde sizlere, Price Action ekseninde Fibonacci Düzeltme Aracını sade bir şekilde nasıl etkin kullanabileceğimizi anlatacağım. 2- Biliyorsunuz Fibonacci Düzeltme seviyeleri aşağıdaki rakamlardan oluşmakta:
- 0,236 (veya 0,214)
- 0,382
- 0,50 (fibonacci sayısı olmasa da kullanılmakta)
- 0,618
-0,786 (veya 0,764)
Oct 10, 2021 27 tweets 17 min read
1- Arkadaşlar herkese selamlar,
Bu hafta sonu da #Endeks analizi yapalım beraber.
Baştan söyleyim, endeks ile ilgili olumsuz taraftayım. Gerekçelerini tek tek belirteceğim.
Önce bir #bist100 4 saatlik grafiği paylaşayım sizlerle. Çoğunluğun baktığı gözden. 2- Yukarıdaki grafikte endeks trend desteğinden dönmüş görünüyor. Tabi çoğunluk bunu yükselişin başladığı şeklinde yorumlayarak alıma geçebilir. Ama dalgaları sayarsak henüz düşüş trendi sonlanmamış, düşük tepeler ve düşük dipler geliyor sürekli. Yani market yapısı halen bearish.
Oct 2, 2021 59 tweets 20 min read
1- Arkadaşlar Herkese Selamlar.
Bu hafta sizlere, Risk Yönetimi Kuralları dahilinde uygun Pozisyon Büyüklüğünün nasıl ayarlanması gerektiğini, Tradingview’de yer alan Alım-Satım aracı üzerinden anlatan bir flood hazırladım. Flood biraz uzun oldu ama korkmayın. 2- Bu floodda yalnızca Alım-Satım aracının kullanımını değil, ayrıca işlemlerde Stop Loss seviyesinin nerelere konabileceği, Stop Loss seviyesi ile Pozisyon büyüklüğü arasında nasıl bir ilişkinin olması gerektiğini de anlatacağım. Lütfen dikkatlice sonuna kadar okuyunuz.
Sep 26, 2021 18 tweets 11 min read
1- Arkadaşlar Herkese Mutlu Pazarlar.
Price Action ekseninde, Flood şeklinde bir #BTC analizi yapayım dedim. Hem öğrendiklerimizi de pekiştirmiş oluruz.

#crypto #kripto #btcusd #btcusdt #ethusd 2- Bu analizde henüz anlatmadığım ama ilerde detaylarına gireceğim konulara da da ufaktan değineceğim. Bir ön bilgilendirme gibi olacak. Hadi başlayalım.

#xrpusd #winusd #adausd #avaxusd #hotusd #dotusd #ltcusd #linkusd #trxusd #dentusd #wtcusd
Sep 25, 2021 30 tweets 11 min read
1- Dostlar herkese selam,
Bir diğer eğitim serisi ile tekrar birlikteyiz.
Konumuz: Yüksek Açılı Trend Çizgilerinin (Diagonaller) Hatalı Kullanımları
Konuya başlamadan önce size piyasalardaki alım-satım sürecinin nasıl işlediği hususunda bir hatırlatma yapayım. 2- Çünkü bu sürecin nasıl işlediğini bilmek ve fiyat analizlerini bu sürece göre yapmak, eğer Teknik Analiz kullanıyorsanız trade başarı oranını arttırmak ve hatalı işlem oranını azaltmak noktasında çok önemlidir.

#Borsa #bist100 #viop #btc #btscust #ethusdt #teknikanaliz
Sep 20, 2021 18 tweets 5 min read
1- Dostlar Herkese Günaydın,
Dünkü anlattığım Price Action eğitiminden sonra güncel bir hisse analizi paylaşmak istedim.
Hissemiz Aselsan
#Asels 2- Baştan söyleyeyim. Grafiği çok hoşuma gittiği için paylaşıyorum. Herhangi bir al-sat tavsiyesi değildir.
Öğrendiklerimizi pekiştirmek için güzel bir grafik.
Sep 19, 2021 65 tweets 19 min read
1- Arkadaşlar Herkese selamlar,
#Priceaction floodumuz başlıyor. Biraz uzun bir flood olucak. Bol grafikli, bol açıklamalı, herkesin anlayabileceği şekilde mümkün olduğunca basite indirgeyerek anlatmaya çalışacağım. 2- Price action bildiğiniz gibi fiyat hareketi demek. Fiyat hareketleri piyasadaki yani trendleri, dalgaları oluşturur. Fiyat, Teknik analizin her şeyidir. Biz fiyatı alıp satıyoruz. Fiyatı alıp satarken de fiyatın yüksek olasılıkla gidebileceği yöne doğru işlem açmak zorundayız.
Sep 14, 2021 15 tweets 2 min read
1- Finansal piyasalarda işlem yapanların yaptığı en büyük hatalardan birisi nedir biliyor musunuz?
Ve bu hata çok kişi tarafından farkında bile olmadan sistematik olarak sürekli yapılır. 2- Bu hatanın bilimsel adı: Heuristic, yani kestirme çıkarımdır.
İnsanlar finansal piyasalarda işlem yapmadan hemen önce karar verme noktasında birçok değişkene bakarlar.
Sep 12, 2021 20 tweets 7 min read
1- Herkese İyi pazarlar.
Bugün, #PriceAction ekseninde bir #endeks analizi yapalım dedim. Hem Price Action bilmeyenlere de bir ön bilgi olmuş olur.
Öncelikle #Xu100 yani #bist100 grafiğimiz ile başlayalım: 2- Grafiğin temiz hali aşağıdaki gibi. Sadece son zamanlardaki önemli yatay destek/dirençler var. Price Action’ın daha iyi görülebilmesi ve dalgaları daha rahat sayabilmek için grafiği 2 saatliğe aldım. Önce siz kafanızda yükseliş ve düşüş dalgalarını göz kararı saymaya çalışın.