#PrzewodzikWarszawski

Dziś 110 rocznica śmierci Franciszka Kostrzewskiego – malarza, ilustratora, ale przede wszystkim rysownika i karykaturzystę, który w drugiej poł. XIX w. utrwalił życie Warszawy w swoich pracach. Jego rysunki ukazywały się w warszawskich czasopismach (1)
„Tygodniku Ilustrowanym”, „Kłosach”, „Musze” czy „Wędrowcu”, ilustrował także powieści Prusa i Kraszewskiego. Stworzył dziesiątki rysunków pokazujących obyczajowość Warszawy oraz życie jej mieszkańców, nierzadko w satyrycznej formie i z zacięciem społecznym. Przez niektórych (2)
jest też uważany za autora pierwszego polskiego komiksu (prakomiksu)– jego opowieść rysunkowa wg pomysłu L. Kunickiego, „Historya Jedynaczka w 32 obrazkach” ukazała się w 1859 r. w „Tygodniku Ilustrowanym” i miała swoją kontynuację w roku następnym. (3)

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Przewodzik

Przewodzik Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Przewodzik

29 Sep
#PrzewodzikFilmowy

„Burza dusz”, reż. Dzintars Dreibergs (2019). Pod poetyckim tytułem kryje się łotewski dramat historyczny opowiadający o walce tego bałtyckiego narodu o niepodległość 100 lat temu. Głównym protagonistą jest młody chłopiec, któremu Niemcy zabijają matkę – (1)
to punkt, w którym musi wejść w dorosłość. W tle oczywiście niemiecka okupacja, zaciąg do łotewskich oddziałów, wejście sowietów – wszystko opowiedziane całkiem sprawnie, choć jednak bez niezbędnej iskry. Od pewnego momentu to film właściwie tylko wojenny i trzeba przyznać, (2)
że realizacja jest na dobrym poziomie, a niektóre sceny robią nawet spore wrażenie. Reżyser stara się unikać zbędnego patosu, próbuje pokazywać okropności wojny (czasem chyba przesadnie), choć oczywiście podniosłość w takich filmach jest nieodzowna. Trochę przeszkadza zbyt (3)
Read 4 tweets
29 Sep
#PrzewodzikKsiążkowy @PrzewodzikFilmowy

"Oprócz dwóch głównych bohaterów w filmie mówiącym o świecie kobiet pojawiają się jeszcze dwaj, a nawet trzej mężczyźni. To wymieniony już profesor Wiktor Kuppelweiser i jego asystent z pierwszych sekwencji obrazu. Trzecim był Jej (1)
Ekscelencja – dyktatorka rządząca światem pozbawionym mężczyzn, a tak naprawdę mężczyzna ukrywający się w kobiecym przebraniu. Początkowo Machulski chciał obsadzić w tej roli kobietę o męskich rysach, ale casting przekonał go, że to zły pomysł, że powinien zrobić odwrotnie. (2)
Na doskonałego aktora o nieodpartej vis comica Wiesława Michnikowskiego uwagę Machulskiemu zwróciła druga reżyser Bożena Michalska, która wcześniej pracowała przy serialu Jan Serce i tam miała okazję obserwować tego aktora na planie. Machulski skontaktował się więc z (3)
Read 6 tweets
28 Sep
#PrzewodzikWarszawski #Mapografia

Niemcy po zajęciu Warszawy szybko zaczęli wprowadzać swoje porządki, co przejawiało się głównie w represjach i terrorze. Zmieniali też nazwy ulic i placów, często przypadkowo i czasem dziwnie. Poniżej okupacyjny plan Warszawy, wydany raczej (1) Image
po 1942 r - przy Filtrach możemy bowiem zobaczyć ulicę dr Kurta Lücka - który zginął w marcu tego roku na froncie wschodnim. Przed wojną działacz mniejszości niemieckiej, historyk i etnograf, od 1940 r. w SS, autor wielu nazistowskich książek, w tym o wyższości niemieckiej. (2) Image
Pl. Krasińskich to Andreas Schlüter Platz - nazwa od nazwiska gdańskiego artysty z przełomu XVII i XVIII w., autora m. in. dekoracji tympanonów pałacu Krasińskich w Warszawie. Warto dodać, że to w jego pracowni zamówiono Bursztynową Komnatę. (3) Image
Read 5 tweets
28 Sep
#PrzewodzikKsiążkowy

"Podpisanie umowy kapitulacyjnej następuje o godzinie trzynastej dnia 28 września.
Reguluje ona złożenie i zdanie broni i opuszczenie miasta przez oddziały wojskowe polskie w czasie od 30 września do 3 października.
Układ kapitulacyjny przewiduje (1)
wyprowadzenie do Warszawy komendy niemieckiej (komendantem miasta zostaje gen. Cochenhausen) i zarządu cywilnego niemieckiego (z von Craushaarem na czele).
Ludność cywilna ma zdać wszelką broń będącą w jej posiadaniu. Działalność organizacji politycznych i pokrewnych zostaje (2)
całkowicie zakazana. Niemcy godzą się na dalsze działanie tylko Komitetu Obywatelskiego, Stołecznego Komitetu Samopomocy Społecznej, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz pewnej liczby innych organizacji i instytucji polskich, w tym Policji i Straży Obywatelskiej. Wprowadzona (3)
Read 5 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(