Serdar Cevher Profile picture
Jul 4 20 tweets 6 min read
1- Merhaba Dostlar,
Malumunuz son zamanlarda Endeksimizde sıkıntılı durumlar mevcut. Şubat sonlarından başlayan yükselen trend, son aylarda yerini satışlara bıraktı. Ben de fiyat hareketleri üzerinden gördüklerimi sizlerle paylaşmak istedim.
2- Aşağıda #xu030 grafiği var. Grafiğe sadece günlük periyotta 21 EMA(siyah) ve 50 MA(kırmızı) ortalamaları koydum. Fiyat hareketlerinin bu iki ortalamaya verdiği tepkileri iyi inceleyin:
3- Normalde bana göre 21 EMA ve 50MA ortalamalar, bir yükselen trendde iyi birer düzeltme seviyeleridir. Eğer fiyat yükselen bir trendin ardından 21EMA ve 50MA dan dönüş alıyorsa, trendin yüksek ihtimalle devam edeceğini gösterir.
4- Yukarıdaki grafikte de fiyat ilk seferde 21EMA dan dönüş alacak gibi biraz tepkiler almış ancak gücü yetmemiş ve 50 MA’ya inmiş.(Okla gösterdiğim yer)
50MA dan dönen fiyat da yeni bir yüksek tepe yaptırmış. Yükseliş trendi devam etmiş.
5- Ancak yapılan son yüksek tepenin ardından düzeltme daha da derinleşerek, bu sefer fiyat her iki ortalamanın da altına inmiş. Aslında fiyatın bu iki ortalamanın altına gelmesi, tehlikenin ilk sinyalleridir.
6- Aslında fiyatın son tepki aldığı yer günlük periyottaki 100MA (Basit Hareketli ortalama). Yani aşağıdaki grafikte gösterdiğim Mavi ortalama 100MA. Fiyat burdan tepki almış ancak bugün yine satış geldi.
7- Ben 100MA yı çok sık kullanmıyorum. Grafikte başka olumsuz durumlar mevcut olduğu için de bu ortalamayı şimdilik kullanmayacağım.
O yüzden, isterseniz şimdi fiyattaki dalga yapılarına geçelim.
8- Aşağıdaki grafikte fiyatın son yaptığı dalgaların sayımı var. Bir süredir devam eden yükseliş yapısı bozulmuş ve yeni düşük bir dip gelmiş.
9- Buradaki yeni düşük dipte günlük bir kapanış gelmemiş ancak fiyatın son dibin altında işlem görmesi beni tedirgin etmeye yetti. (Sebebini İlerde anlatacağım.) Güçlü bir trendde normal şartlarda fiyatın buralara gelmemesi gerekirdi.
10- Hatta bugünkü satıştan sonra fiyatın bu dibin daha altına inme ihtimali de var.
Neyse bu konuya değinmeden önce ben size, geçen seneki büyük düşüşten önceki fiyat hareketlerini paylaşayım.
11- Aşağıdaki grafikte, Mart 2021 düşüşünden önce endeksteki fiyat hareketleri var. Grafikte yine 21EMA ve 50 MA ortalamalar var.
Fiyat yine önce bu ortalamaları aşağı kırıyor ve okla gösterdiğim büyük düşüşten önceki son dip de, bir önceki dibin altında işlem görüyor.
12- Yani geçmişte, yükselen trendin bitiminde gelen ilk düzeltmeden sonra fiyat son dibin altında işlem görmesinin ardından büyük bir düşüş gelmiş. Yani artık biraz yükseliş yönlü işlemlere temkinli yaklaşmak gerek bana göre.
13- Peki endekste durum böyle iken, #Bist30 hisselerinde durum ne? Şimdi burdan sonra bazı Bist30 hisselerindeki fiyat hareketlerine bakalım.

Örneğin Banka hisselerinden başlayalım. Aşağıda #Garan ve Akbnk grafikleri var. İkisinde de trend kırılmış ve daha düşük dip gelmiş.
14- #KCHOL
Koç Holding grafiğinde de yatay destek aşağı kırılmış ve yine düşük dip gelmiş.
15- #FROTO
Burda da daha düşük dip gelmiş ve kısada oluşan trend de aşağı kırılmış.
16- #SAHOL
Sabancı Holdingte de yükselen trend kırılmış ve fiyat son dibin altına inmese de inmek üzere. İnerse bunda da sıkıntı başlar.
17- #EREGL ve KRDMD grafiklerini zaten paylaşmamama gerek yok. Yükselen trendlerini çoktan kırdılar ve düşüş trendine girdiler. Bu da endeks için olumsuz bir tablo. Aslında bu hisselerde bir alış tepkisi gelebilir ancak sonrasında düşüş trendine devam edebilirler.
18- Daha fazla grafik paylaşabilirdim ama daha fazla sizi sıkmak ve mevzuyu uzatmak istemiyorum. Zira ortada tatsız bir durum var zaten. Diğer hisselere de kendiniz bakabilirsiniz.
Ancak son olarak bir grafiği paylaşmadan geçmeyeyim.
19- #Bist30 grafiğinde aşağıdaki trend çizgisine dikkat edin. Kırılan bu trend çizgisine fiyat tekrar pullback yapar ve geçemezse, köprüden önce son çıkış yeri olabilir ve devamında daha düşük dipler görebiliriz.
20- Yani bu bölgelerden şuan için aslında bir yukarı yönlü yükseliş hareketi bekliyorum ama bu hareket olursa da, çok dikkatli olmak, fomoya kapılmamak gerek. Yine arada sırada endeks grafiğinde gördüklerimi paylaşırım.
Tekrar görüşmek üzere….

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Serdar Cevher

Serdar Cevher Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @gscevher

May 8
1- Değerli Arkadaşlar,
Price Action ‘ın en önemli konularından biri olan Likidite konusunun ikinci Eğitim Zinciri ile yeniden birlikteyiz.
Bu Eğitim Zincirinde, “EQUAL HIGHS – EQUAL LOWS” Kavramlarına değineceğiz.
2- Bu Zincire başlamadan önce, eğer okumadıysanız aşağıdaki Likidite Konsepti başlıklı eğitim zincirini de mutlaka okuyun. Likidite Konseptini okumadan bu zincir pek bir şey ifade etmez çünkü. Aşağı Bırakıyorum:
3- “EQUAL HIGHS – EQUAL LOWS” kelime anlamıyla “Eşit Tepeler – Eşit Dipler” demektir.
Tabi bir grafikte eşit dip ve eşit tepenin varlığından bahsedebilmemiz için, bu dip ve tepelerin birbirine yakın olması gerekiyor.
Yani Equal Highs ve Equal Lows aşağıdaki gibi olmalı:
Read 48 tweets
May 7
1- Sevgili Arkadaşlar,
Hafta sonuna özel bir #BTCUSDT analizi yapalım.
Yani bir iki şey sallayalım, tutarsa bildik deriz, tutmazsa piyasa bizden büyük deriz.🤪
2- Aşağıya 2 saatlik #Bitcoin grafiğini bırakıyorum.
Dikdörtgen içine aldığım fiyat hareketini bir inceleyin. Sert bir düşüşten sonra tepkiler çok cılız. Hatta sert düşüşün bittiği ve fiyatın döndüğü yerden küçük tepki alsa da daha sonrasında yine daha düşük bir dip geliyor.
3- Bu aslında fiyatın yukarı çok da istekli olmadığını gösteriyor. Yani kısa vadede talebin düşük olduğunun bir göstergesi aslında bu cılız hareketler. Yani tekrar yeni bir dip yapma ihtimali bana göre yüksek. Fiyat 35.300 altına inebilir.
Read 11 tweets
Apr 22
1- Sevgili Trader’lar,
Trading’e olan bakış açınızı ve grafiklerde fiyatı analiz etme şeklinizi tamamen değiştirecek bir Price Action eğitim zinciri ile tekrar birlikteyiz.
Konumuz: Price Action disiplininin baş aktörlerinden: “LİKİDİTE KONSEPTİ”
2- Bu eğitim zincirinin sonunda eminim ki birçok kişi bir aydınlanma yaşayacak. Şimdiye kadar anlam veremediği ve hep sorduğu “Analizim aslında doğruydu, ama beni stop ettirdi ve gitti. Neden?” sorularına, bu zincir sonunda cevap bulacak.
3- Likidite Konseptine, yani Likidasyon konusuna başlamadan önce, birkaç kavramı anlatmakta yarar var.
Bunlardan İlki:
1- Market Maker, yani Piyasa Yapıcı.
Bu piyasa yapıcılar kimler?
Read 86 tweets
Mar 6
1- Arkadaşlar Herkese Merhaba,
Ayrıntılı ve eğitici uzun bir Endeks analizi ile tekrar birlikteyiz.
İsterseniz öncelikle #bist100 grafiğinde biraz gerilere gidip, geçmişte neler olduğunu bir gözden geçirelim.
2- Grafiği günlük periyotta biraz geçmişe aldım. Biliyorsunuz aşağıdaki grafikte sarı kutucuk içerisinde gösterdiğim alanda parabolik bir yükseliş yaşamıştık. Bu yükselişin ardından da sert bir düşüş gelmişti.
#Bist100
3- Aslında böyle parabolik yükselişlerin ve sert düşüşlerin olduğu grafiklerde analiz yapmak zordur. Çünkü bu tür yükseliş ve düşüşler, grafiğin analiz edilebilirliğini bozar. Yani bu tür grafiklerde destek ve direnç çizgileri bulmak veya bir yön tahmin etmek güçleşir.
Read 51 tweets
Feb 20
1- Dostlar Herkese Mutlu Pazarlar.
#Crypto piyasalarında tam rüzgar tersine döndü, yükseliş hikayesi başladı derken son günlerde yine bir puslu hava hakim olmaya başladı.
Ben de hafta sonunda kısa bir #BTC analizi yapalım istedim.
2- Aslında #BTCUSTD’de yükseliş hikayesi yeniden başlamış gibi gözüküyordu.
Birinci olumlu durum şöyleydi:
#Bitcoin de günlük grafikte fiyat bir kanal dibinden güzel tepki almış ve yükselmeye başlamıştı.
3- Ardından 4 temaslı bir düşeni güçlü bir mumla yukarı kırmıştı. (Daha net görünmesi için Grafiği 4 saatliğe alıp görüntüyü yakınlaştırdım.)
#BTC
Read 14 tweets
Dec 5, 2021
1- Arkadaşlar herkese yeniden merhaba,
Kısa bir aradan sonra yeni bir eğitim zinciriyle tekrar birlikteyiz.
Bu zincirde sizlere, Price Action ekseninde Fibonacci Düzeltme Aracını sade bir şekilde nasıl etkin kullanabileceğimizi anlatacağım.
2- Biliyorsunuz Fibonacci Düzeltme seviyeleri aşağıdaki rakamlardan oluşmakta:
- 0,236 (veya 0,214)
- 0,382
- 0,50 (fibonacci sayısı olmasa da kullanılmakta)
- 0,618
-0,786 (veya 0,764)
3- Bu fibonacci düzeltme seviyeleri, Teknik Analizde fiyatın bir trendden (kısa,uzun farketmez) sonra düzeltmeye girdiğinde, muhtemel dönebileceği yerleri bulmamıza yardımcı olur. Ancak sorun şu ki; fiyat düzeltmeye girdiğinde bu fibonacci seviyelerinin hangisinden dönecek?
Read 50 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(