Barış Yıldırım Profile picture
☭ Komünist şantör: Yazar, gezer, besteler, çevirir 🚩 Writer, interpreter, musician 🎓 MA #Phil • PhD #PolSci • PhD(c) #THEA ♫ @genismerdiven @KongreKaraburun
Cosmosda bir gezgin Profile picture 1 subscribed
May 2, 2022 10 tweets 2 min read
İzmir 1 Mayıs alanına dair sesli düşünmelerim:
▪️90'ların devrimci hareketlerinin bir kısmı hiç yoktu, diğerleri de oldukça azdı. 90 sonlarında ortaya çıksalar bile 2000'lerde gelişen yasal parti ve platformlar en kalabalık grupları oluşturuyordu (yani 90 ortalarının tam tersi). ▪️90'lar geleneğinin bir kısmı, son derece soylu bir jest göstererek, Taksim'i zorlamayı tercih ettiler fakat bu, alanda olmamalarının sebebi değildi, alanda olsalardı da kitlelerinin oldukça sınırlı olacaktı. Bu, önce fiziksel sonra ideolojik tasfiyenin bir sonucu gibi duruyor.
Apr 30, 2022 5 tweets 3 min read
Güneşi çözün kınından #Yaşasın1Mayıs Erken ağarsın tan bugün #1MAYIS
Apr 29, 2022 4 tweets 2 min read
.@WorldPoetryM’nin Türkiye etkinliğinde birkaç şarkı söyleyeceğiz. Sonra epik oratoryo başlasın. Image Sevgili hocamız @tekirkedi şiirini okuyor: “Her dakika çoğalan bir güruhum pis bir su birikintisinin içinde.” Image
Feb 27, 2022 11 tweets 3 min read
Kasabada her tür suçu işleyen, tüm kirli ilişkileri yöneten, bir sürü çete besleyen, halkın ensesinde boza pişirerek servet yapan bir belediye başkanı var. Kasabanın bir mahallesinde ise bir mafya hâkim. Başkan o mahalleye giremiyor ama girmek istiyor. Pazar ve para var orada. Mahallenin çeperindeki bir sokağa adamını yerleştiriyor. Oraya yavaş yavaş güç yığmaya başlıyor. Sokakta bir ev var, manzarası güzel, başkan oraya çökme niyetinde. O ev istemiyor bu durumu tabii. Başkanın adamını evden def ediyor ama çeteler sürekli camını çerçevesini indiriyor.
Jan 5, 2022 36 tweets 8 min read
Dün bu tivit üzerine bir sohbet geçmiş. Ben @AhmetAa10304874'ın sorusu üzerine dahil oldum. @CahitHaldun arkadaş (mealen) Sıyrılıp Gelen'i (ve genel olarak Yorum'un müziğini) tekdüze bulduğunu, bir tür marş olduğunu, akor yürüyüşlerinin hep aynı minvalde olduğunu söylemiş. Öncelikle ben de bu müzik geleneğinden geldiğim için tarafsız olmam mümkün değil. Öte yandan birkaç şarkı hariç Yorum dinlemediğini söyleyen Cahit arkadaşın şarkıları benzer bulması anlaşılır. Az bildiğimiz müziklerde öyle olur. Bana tüm Bali şarkıları birbirinin aynı geliyor.
Jun 14, 2021 21 tweets 7 min read
Dinleyicisine karşı sorumlu bir komünist şantör olarak ilgilisine #BaharGelmişOlmalı albümünün birinci ayda geldiği noktayı özetleyeyim (ilgisiz arkadaş, ardarda birkaç tivit gelecek, beni sessize al lütfen.) İlginçtir, her iki anketi de Ulaş kazanmış (spoti.fi/3uIBy9p) Anket sonucu: Bahar Gelmiş Olmalı albümünde en çok seviAnket sonucu: Bahar Gelmiş Olmalı albümünde en çok sevi Yanıt sayıları farklı tabii ama herkesin favori birinci parçası da ikinci parçası da Ulaş: Erkenci Badem Gülü çıkmış. Oysa Youtube'da da Spotify'da da en çok dinlenen (ve galiba en çok paylaşılan) şarkı «Erguvanlar Açarken», 5 bin kezden çok dinlenmiş. open.spotify.com/track/4g7xvPUh…
Jun 13, 2021 9 tweets 3 min read
Evet dostlar, #BaharGelmiş olmalı tam bir ayını doldurdu. Dinleyicisine karşı sorumlu bir komünist şantör olarak kısa bir rapor vereceğim ama önce yanıtları alayım (iki anket ardarda, sonra da şarkıların linkini bırakacağım.)

1. En sevdiğiniz şarkı: 2. En sevdiğiniz ikinci şarkı (aynı soru gibi duruyor ama değil :)
Apr 14, 2021 16 tweets 4 min read
Ben Erkan Oğur'unda, Bülent Ortaçgil'inde, Mazhar Alanson'unda değilim. Beni ilgilendiren bu günler gelip geçtikten sonra da hep gündemimizde olacak olan sanat ve politika ilişkisi. Kapitalizmin faşist devlet şeklinde tezahür etmediği dönemlerde bu ilişkiyi doğru görmek daha zor. Burjuva demokratik yanı ağır basan -ama hâlâ emperyalist, gerici, saldırgan, burjuva olan- devletlerde sanatçının siyasi niteliğini tartışmak ayıp sayılır. Bu, burjuvazinin dikte ettirdiği bir ayıptır. Bir yığın aydın, burjuvaziye kölece hizmet eder ama göze batmaz.
Apr 14, 2021 9 tweets 2 min read
Stüdyoda karşılaşıp tesadüfen çalmış mazereti olur ya konuyu bilmeyenlere inandırıcı geliyordur. Aşağıdaki listeyi okuyan her müzisyenin anlayacağı şeyi söyleyeyim. Kalın, divan sazıyla çalıp söylemiş, geri kalan hemen her şeyi Erkan Oğur yapmış. Telefona çalıp göndermiş bile olabilir, ritim süreksizliklerinden bir altyapı üzerine çalışmadığı belli oluyor, divanın sesi zaten neredeyse duyulmuyor. “Track” Erkan Oğur's emanet edilmiş. Usta önce gitarlarla altyapı hazırlamış. E-bow'la duygu katmış, kopuzla dolguları çalmış.
Apr 13, 2021 13 tweets 3 min read
Hani biz politik sanattan bahsedince, sanat(çılar)ı politik açıdan eleştirince burun kıvırıyorsunuz ya, canım her sanatçı politik olmak zorunda mı, diyorsunuz ya. Değil. Ama apolitik sanatçının yeterince güçlü her iktidara her an yamanabileceğini unutmayın. Benimsediği o basit ve sıkıcı olacak denli minimal üslupta bunu çok göremiyoruz ama Erkan Oğur çok iyi bir müzisyen, belki yaşayanlar arasında en iyilerden. Ama Richard Strauss kadar da iyi bir müzisyen değil a. Ağır bir dönemden geçiyoruz ama Nazi dönemi kadar da ağır değil a.
Oct 27, 2019 10 tweets 6 min read
Şili Stadyumu'nda parmakları kırılıp "Hadi şimdi şarkı söyle de görelim" dendiğinde Venceremos'u söyleyerek şehit düşen ve 46 yıl sonra şarkıları Şili'de yüz binlerce söylenen #VictorJara'nın müziğine giriş niyetine birkaç şarkılık bir zincir kurayım mı? Önce @BSM_TR'nin videosunda bir halk orkestrası ve korosunca söylenen "El derecho de vivir en paz" (Barış içinde yaşama hakkı). Vietnam ve Ho Chi Minh'e adanmış bir şarkıdır.
Jun 7, 2019 17 tweets 4 min read
Tivit matruşkasına dönecek ama @melatay arkadaşın tivitini alıntıladığım şu tivitin altında dağınık da olsa prozodi konulu bir tartışma döndü. Biraz sadeleşmek için buradan devam ediyorum.
Hemen söyleyeyim: Fikret Kızılok ve Zülfü Livaneli'nin kişiliğini değil, hatta öncelikle şarkılarını da değil, genel olarak "şarkı yazma tekniği"ni tartışacağım. Bu videoda Kızılok sayısız hata yapıyor, önce onları bir temizleyelim (dil sürçmesiyle söylenen 'prodozi'yi geçiyorum)
May 3, 2019 33 tweets 7 min read
Dün Hakan'ın başlattığı ahmakça ve iğrenç linç girişimi bir karşı linç başlatmasın diye hak ettikleri sertlikte yazmamıştım ama bu Troçkistler kafalarına vurmadan anlamıyorlar. Hem teorinin buz baltasını patlatalım hem de bazı eğlenceli "kuyruk acısı" hikâyeleri paylaşalım. Bahsettiği hikâyeye geleceğim ama önce Türkiye solunda Hakan tipine bakalım. Neden RED demiyorum da Hakan diyorum, çünkü o kendisini hareket lideri sansa/satsa da onun hamasi laflarına ve cenk hikâyelerine geçici olarak kanan ve sürekli değişen iki üç kişiden bahsediyoruz.
Mar 9, 2019 34 tweets 6 min read
8 Mart geçti, şimdi biraz Feministler ve Sol ilişkisini saldırıya dayanışma, direnç ve neşeyle cevap veren #FeministGeceYürüyüşü bağlamında tartışalım. Birçok solcu kadın ve/ya feminist arkadaş yürüyen teorik tartışmalara cevabın bu yürüyüşle verileceğini düşünüyordu. Direnmek ve mağduriyet direnen ve mağdur olan özneye teorik haklılık sağlamaz, yine de yürüyüşe bakalım. Google görsellerde yürüyüşe dair çıkan ilk birkaç yüz görseli taradım ve gördüğüm 100 kadar sloganı (tekrarları atlayarak) bir kenara yazdım.
Mar 6, 2019 23 tweets 4 min read
Malum 8 Mart geliyor. O gün tüm enerjimizi asırlık kapitalizmin ve binyıllık ataerkinin baskısı altında ezilen emekçi kadınların sesini duyurmaya harcarız ama hazır 2 gün varken şu konuyu biraz tartışalım ve sola bulaşan burjuva feminizm sapmasını irdeleyelim. Önce bir anı: 8 Mart 96 veya 97, erkek tutsakların görüş günü. Kadın yoldaşların temsilcisi de görüşe çıkar normalde ama hapishane idaresi keyfi davranmış, çıkarmamış. Ailelerimiz için 8 Mart kutlama ve anması yapacağız. Bir erkek tutsak sloganı başlatıyor: "Kadınız Haklıyız Kazanacağız!"