Discover and read the best of Twitter Threads about #KresowyTydzień

Most recents (5)

#KresowyTydzień

Górale Czadeccy? Ale, że z Czadu? No nie, ta ciekawa grupa etnograficzna nie pochodzi Afryki (poniżej flaga Czadu ;-), ale z naszych płd. Kresów – mimo to, jest ona dla wielu mało znana. No to pora ją poznać - zapraszam na długi wątek... (1) 🧵
To w dodatku grupa stale wędrująca i tworząca dziś na świecie swoistą diasporę od Rumunii i Ukrainy, poprzez Bośnię, Słowację, Polskę aż do Brazylii i Kanady. Ale od początku: Czadca to niewielkie miasteczko na Słowacji, niedaleko miejsca gdzie zbiegają się trzy granice (2)
państwowe: słowacka, czeska i polska - ziemie w dolinie niewielkiej rzeki Kisucy zaczęły być zasiedlane prawdopodobnie dopiero w XV w., przedtem było to niemal zupełne bezludzie. Większość badaczy uznaje, że osadnictwo szło głównie z północy, napływali tu zatem i niemazurzący (3)
Read 17 tweets
#KresowyTydzień #CiekaweMiejsce

Horodno to dziś niewielka wieś na Białorusi, leżąca 40 km od Pińska. Kiedyś była to nawet gmina miejska z ponad tysiącem mieszkańców, ale utraciła prawa w 1927 r. i stała się częścią gminy Stolin. Miejscowość od wieków słynęła z garncarstwa, (1)
ale trudno się dziwić, ponieważ w pobliżu były duże pokłady białej gliny (kaolinu)- podobno miejscowych garnków używali książęta ruscy. Mieszkańcy, wydobywając kaolin, wydrążyli szereg korytarzy podziemnych ciągnących się na kilka kilometrów, których wysokość miała nawet 1 m. (2)
Garncarstwo horodniańskie, które wytworzyło kilka charakterystycznych wzorów, znane było na całym Polesiu i Wołyniu, choć sprzedawano je głównie na targu w Pińsku (zdjęcia). Garncarze wyrabiali naczynia na dość prymitywnym kole zwanym tu „stanok”, a wprawny garncarz mógł (3)
Read 7 tweets
#PrzewodzikKsiążkowy

Marek Krajewski „Głowa Minotaura”. Powrót do kryminałów Marka Krajewskiego po kilkunastu latach to dla mnie, oprócz pretekstu z okazji #KresowyTydzień, także otwarcie letniego sezonu czytelniczego– kryminał nadaję się do tego przecież znakomicie. Prozę (1) Image
wrocławskiego filologa klasycznego zapamiętałem jako skrupulatną w szczegółach i całkiem przyjemną w ogóle. Krajewski w tej nowej, lwowskiej serii, także wsiada na swoje ulubione koniki – znów z dużą drobiazgowością odtwarza topografię miejsc, rodzaje piw w knajpach, a (2)
nawet, w jakiej lwowskiej cukierni kupuje się ciasto na niedzielę. I tak jak przy serii wrocławskiej jest to moim zdaniem momentami zbyt szczegółowe i czasem... zupełnie niepotrzebne. No i mamy nowego protagonistę, czyli komisarza Popielskiego, który, podobnie jak Eberhard (3)
Read 6 tweets
#KresowyTydzień #PrzewodzikWarszawski #PrzewodzikKsiążkowy
„Kawiarnia o nazwie "Kresy" znalazła miejsce przy Nowym Świecie pod numerem 53 (na rogu ulicy Wareckiej), w lokalu po zlikwidowanej księgarni Arcta, która przeniosła się na Świętokrzyską. Otwarcie "Kresów" nastąpiło w (1) Image
marcu 1919 r. W chwili uruchomienia jako właściciel figurował niejaki Sączewski, ale niektórzy bywalcy tej kawiarni twierdzili, że lokal należy do spółki (czy też spółdzielni) założonej przez grupę ziemian, którzy utracili swoje mienie na Wschodzie. Taką wersję potwierdzałby (2) Image
anons prasowy, zapowiadający otwarcie kawiarni: „Spod straszliwej wichury bolszewickiej schroniły się do nas liczne zastępy ziemian z naszych kresów. Ci, którzy unieść ze sobą zdołali tylko serca swe polskie, znaleźli się sytuacji materialnej często wręcz rozpaczliwej. Jedno (3) Image
Read 8 tweets
#KresowyTydzień #PrzewodzikKsiążkowy

"Tak rozpocząłem wędrówki po Litwie, Żmudzi i Białorusi, co zadecydowało o mojej fascynacji Kresami Wschodnimi dawnej Rzeczypospolitej i o tym, że przy całym moim rozwarstwieniu narodowościowym poczułem się par excellence Polakiem, i to z (1)
silnym poczuciem przynależności do polskiego ziemiaństwa kresowego.
Kresy… Nieraz zadaję sobie pytanie, skąd płynie ta tajemna moc przywiązania nas, ludzi kresowych, do ziemi rodzinnej.
Z okna wagonu Kresy wyglądają raczej monotonnie, trochę nawet biednie. Przygodny podróżny (2)
przelatujący pociągiem ten kraj rzuci czasem od niechcenia swój wzrok na bezbrzeżne równiny kresowe, na ciemną ścianę borów na horyzoncie i powróci do swojej książki, gazety albo się zdrzemnie. Nie ma tu niczego, co by podnieciło jego wyobraźnię, zaciekawienie lub utrwaliło w (3)
Read 9 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!