#Kaukaz#Czerkiesi Dziś Czerkiesi na całym świecie obchodzą 156. rocznicę ludobójstwa i wygnania Czerkiesów (data odnosząca się do 1864 r. jest symboliczna). 21 maja 1864 r. zakończyła się Wojna Kaukaska, zwieńczająca podbój Kaukazu przez Imperium Rosyjskie. #Thread
Ludobójstwo Czerkiesów polegało na czystkach etnicznych realizowanych przez władze Imperium Rosyjskiego (zarówno przed, jak i po wojnie Kaukaskiej) oraz deportacji z Imperium Rosyjskiego na terytorium Imperium Osmańskiego ok. 500 tys. Czerkiesów.
Kolejne ok. 150 tys. przesiedlono przymusowo w głąb terytorium Imperium Rosyjskiego. Przed deportacją Czerkiesi zamieszkiwali północno-wschodnią część Kaukazu, nad brzegiem Morza Czarnego.
Rosja nie uznaje ludobójstwa Czerkiesów. Według rosyjskich szacunków w wyniku konfliktu z armią Imperium Rosyjskiego zginęło ok. 400 tys. Czerkiesów. Według danych diaspory Czerkieskiej zginęło co najmniej ok. 600 tys. Czerkiesów, a w sumie ok. 1,5 mln. objęto represjami.
Współcześnie populacja Czerkiesów na całym świecie liczy od 4-8 mln – najwięcej w #Turcja (w zależności od szacunków co najmniej 1 mln.) i #Rosja (ponad 700 tys.), ale także w Syrii, Egipcie, Jordanii, Iraku i na innych kontynentach.
Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi (miasto znajduje się na historycznie i etnicznie ziemiach czerkieskich) w 2014 r. Czerkiesi obchodzili 150. rocznicę ludobójstwa, co było dodatkowym stymulatorem ich protestów przeciwko polityce władz Rosji.
Mówiono wówczas o „Igrzyskach sportowych zorganizowanych na kościach przodków”, którzy zginęły w latach 1860-1864 i zostali masowo pochowanych na tych ziemiach.
Z tamtego czasu osobiście pamiętam wywiad z Iyadem Yougharem, przewodniczącym Międzynarodowej Rady Czerkiesów, który wytykał władzom Rosji nieuwzględnienie w symbolice igrzysk historii ziem, na których znajduje się Soczi, i ich znaczenia dla Czerkiesów.
Posłużył się wówczas porównaniem do Zimowych Igrzysk Olimpijskich 4 lata wcześniej, organizowanych przez #Kanada w Vancouver, gdzie historia ziem, na których zorganizowano imprezę sportową, od wieków zamieszkanych przez lokalnych Indian, była leitmotywem tamtych igrzysk. END
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
W wyniku wynegocjowanego przez #Rosję zawieszenia broni przez kilka ostatnich godzin na pograniczu #Armenia-#Azerbejdżan utrzymuje się względny spokój.
W wyniku ofensywy #Azerbejdżan przesunął granicę obu państw w głąb ormiańskich prowincji Sjunik i Gegharkunik, prawdopodobnie przejmując kontrolę nad kilkoma km2 terytorium.
Łącznie, w wyniku wszystkich ofensyw po 2020r., #Azerbejdżan zajął ok. 100 km2 terytorium #Armenia
2/n
Z całą pewnością spokój jest tylko chwilowy - zatrzymanie ofensywy to ukłon w stronę #Rosja, aczkolwiek #Azerbejdżan nie zrezygnuje ze stosowania militarnego nacisku na #Armenia co najmniej tak długo, jak długo nie zostaną zrealizowane jego najważniejsze postulaty
3/n
Rozpoczęty w nocy z 12/13 września przez #Azerbejdżan masowy ostrzał artyleryjski oraz naloty dronów na terytorium #Armenii, ze zmienną intensywnością, są kontynuowane.
Ich celami są zarówno obiekty wojskowe, jak i infrastruktura graniczna, transportowa i obiekty cywilne.
2/n
Nie doszło do lądowej inwazji/masowego wkroczenia wojsk #Azerbejdżan na terytorium #Armenii, jednak poszczególne fragmenty terenów przygranicznych w ormiańskich prowincjach Gegharkunik, Wajac Dzor i Sjunik zostały zajęte przez żołnierzy azerskich (ok. 10 km2)
3/n
Dziś w nocy #Azerbejdżan rozpoczął zmasowany ostrzał artyleryjski i lotniczy południowo-wschodniej części terytorium #Armenii (sic! nie w#GórskiKarabach), którego skala i charakter nie miały wcześniej precedensu
@NKobserver Ok. 02:00 czasu lok. siły zbrojne #Azerbejdżan rozpoczęły zmasowany ostrzał płd.-wsch. odcinka granicy z #Armenia przy wykorzystaniu ciężkiej artylerii oraz dronów. Z czasem ostrzał objął również głębię ormiańskiego terytorium w prowincjach Gegharkunik, Vajac Dzor i Sjunik.
2/n
Równolegle z prowadzonym ostrzałem regularnie dochodzi od prób przełamania linii obrony #Armenia przez siły lądowe #Azerbejdżan, aczkolwiek dotychczas nie mamy do czynienia z ich masowym wejściem na terytorium #Armenia, a jedynie przesuwaniem linii obrony na swoją korzyść.
3/n
26 lutego @ZelenskyyUa i @DmytroKuleba ogłosili utworzenie Międzynarodowego Legionu, otwartego na ochotników z zagranicy. O tym jak wyglądał napływ zagranicznych bojowników na Ukrainę po 2014 r. i czego spodziewać się w tym względzie teraz – w wątku poniżej.
Międzynarodowy Legion organizacyjnie ma być włączony w skład Batalionów Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy, podległych @DefenceU. W jego szeregi będą wchodzić obcokrajowcy, którzy chcą przyjechać na #Ukraina i walczyć z #Rosja.
2/26
Decyzja otwiera szeroko okno dla drugiej fali napływu zagranicznych ochotników na #Ukraina. O ile w latach 2014-2019 (daty orientacyjne) mieliśmy do czynienia z napływem zagranicznych bojowników, w tym wypadku bardziej możemy jednak mówić o potencjalnych kontraktorach.
On February 26 @ZelenskyyUa and @DmytroKuleba announced the creation of the International Legion, open to foreign volunteers. About what the influx of foreign fighters to Ukraine looked like after 2014 and what to expect in this regard now - in the thread below. #THREAD 1/26
Organizationally, the International Legion is to be included in the Territorial Defense Battalions of the Armed Forces of Ukraine, reporting to @DefenceU. Its ranks will be joined by foreigners who want to come to #Ukraine and fight #Russia.
2/26
The decision opens a wide window for the second wave of foreign volunteers in #Ukraine. While in the years 2014-2019 (approximate dates) there was an influx of foreign fighters, in this case, however, we can talk more about potential contractors.
W Kazachstanie trwają najpoważniejsze w historii tego państwa protesty antyrządowe:
- protesty rozlały się po całym kraju i osiągnęły niespotykaną nigdy dotąd skalę i przebieg
- protesty mają charakter rozdrobniony, spontaniczny
– brak inicjatora, trudno wypatrywać jakiegoś lidera*
*trudno, aby taki lider polityczny się pojawił, jeśli przez 30 lat autorytarnych rządów władze zadbały, aby opozycja znalazła się w więzieniu, lub poza krajem;
2/29
-protestujący odnieśli sukcesy, jakich trudno było oczekiwać: zajęcie budynków administracji lokalnej w różnych częściach kraju, zajęcie lotniska czy rezydencji prezydenta w Ałmatach, ale przede wszystkim –byli w stanie efektywnie stawić opór siłom bezpieczeństwa i wojsku