#Azerbejdżan Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) zajął dziś stanowisko w sprawie Ramila Safarowa - oficera armii Azerbejdżanu, który w 2004 r. zamordował ormiańskiego wojskowego - Gurgena Margariana, podczas misji treningowej Partnerstwa dla Pokoju NATO na Węgrzech. #Thread
Sędziowie ETPC podczas dzisiejszego głosowania w Strasburgu (rozstrzygniętego 6:1) orzekli, że niewykonanie przez władze Azerbejdżanu kary dla Safarowa, który dopuścił się morderstwa z nienawiści etnicznej, i przyznanie mu bezkarności, były pozbawione uzasadnienia.
Safarow po zabójstwie Margariana został zatrzymany przez organy śledcze #Węgry i postawiony przed sądem. Podczas procesu przyznał się do zabójstwa i w 2006 r. został skazany przez węgierski sąd za zabójstwo pierwszego stopnia na karę dożywotniego pozbawienia wolności.
Proces Safarowa negatywnie wpłynął na relacje #Węgry i #Azerbejdżan. Po odbyciu niespełna 6 lat kary, w wyniku porozumienia władz #Węgier i #Azerbejdżan, Safarow został poddany ekstradycji do #Azerbejdżan. Władze Węgier zapewniono, że odbędzie resztę kary w swojej ojczyźnie.
Władze #Azerbejdżan obietnicy jednak nie dotrzymały. Po przylocie na lotnisko w Baku 31.08.2012r. Safarow został powitany jako bohater narodowy przez prezydenta Ilhama Alijewa. Natychmiast został ułaskawiony, otrzymał od państwa mieszkanie w Baku czy zadośćuczynienie finansowe.
Podczas procesu przed Węgierskim sądem Safarow przyznał, że zamordował we śnie Margariana, poprzez odcięcie mu głowy siekierą strażacką, ponieważ Ormianin miał się dopuścić zbezczeszczenia flagi Azerbejdżanu (poprzez oddanie na nią moczu).
W Azerbejdżanie często można również usłyszeć o tym, że Margarian miał rzekomo naśmiewać się z Safarowa z powodu faktu, iż jego krewni zginęły na początku lat 90 w wyniku walk o #GórskiKarabach z rąk żołnierzy Ormiańskich.
Postępowanie przed ETPC toczyło się z powództwa krewnych zamordowanego Ormianina - G. Margarjana. ETPC podkreślił w orzeczeniu, że ułaskawienie Safarowa przez władze Azerbejdżanu i ich dalsze wyrażanie poparcia dla popełnionego przez Safarowa czynu były motywowane etnicznie.
ETPC stwierdził, że morderstwo popełnione przez Safarowa było odrażające, jednak dalekie od oficjalnego statusu oficera wojskowego (było jego prywatną decyzją), w związku z czym Azerbejdżan jako państwo nie ponosi za to odpowiedzialności.
ETPC uniewinnił Węgry stwierdzając, że węgierski sąd wydał uzasadnioną decyzję o ekstradycji Safarowa, a jego przekazanie do Azerbejdżanu postępowało zgodnie z procedurami. Orzeczenie zobowiązuje Azerbejdżan do zapłaty skarżącym 15 143,33 GBP z tytułu kosztów związanych ze sprawą
Safarow, w wyniku brutalnego zabójstwa swojego ormiańskiego odpowiednika w 2004 r., stał się w Azerbejdżanie bohaterem narodowym. Jest to jeden ze smutnych, jednak jaskrawych przykładów antagonizacji tych dwóch narodów, spowodowanej długotrwałym konfliktem etnicznym i granicznym.
W konsekwencji rozwiązanie konfliktu o Górski Karabach jest od lat niemożliwe. Zarówno w Azerbejdżanie, jak i Armenii, presja społęczna uniemożliwia rządzącym zgodę na jakiekolwiek ustępstwa w konflikcie względem drugiej strony. Pisałem o tym: bit.ly/2XszH9s
Rozwiązanie konfliktu jest niemożliwe bez zgody obu stron na kompromis. Aby społeczeństwa obu państw mogły kompromis zaakceptować, wymagałoby to zmiany polityki obu państw, wykorzystujących konflikt jako instrument konsolidacji społecznej i wewnętrznej rywalizacji politycznej.
Taka zmiana polityki na poziomie państwowym w #Azerbejdżan i #Armenia, a następnie proces rekoncyliacji społecznej, są obecnie perspektywą mało prawdopodobną i odległą. Rachunek krzywd po obu stronach stale rośnie i jest wykorzystywany przez aktorów zewnętrznych, jak #Rosja.
Dlatego ciężko mi pozytywnie oceniać pojawiające się w ostatnich miesiącach opracowania różnych ośrodków badawczych i opinie ekspertów mówiące o tym, że rozwiązanie konfliktu o #GórskiKarabach jest obecnie możliwe, że pojawiła się w tej kwestii nowa szansa.
Zarówno w #Azerbejdżan, jak i #Armenia, politycy mówiący o potrzebie kompromisu stanowią margines sceny politycznej. Rządy obu państw instrumentalizują konflikt dla swoich potrzeb, a jakiekolwiek ustępstwo przez nie poczynione spotka się z radykalnym oporem społeczeństwa. END
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
W wyniku wynegocjowanego przez #Rosję zawieszenia broni przez kilka ostatnich godzin na pograniczu #Armenia-#Azerbejdżan utrzymuje się względny spokój.
W wyniku ofensywy #Azerbejdżan przesunął granicę obu państw w głąb ormiańskich prowincji Sjunik i Gegharkunik, prawdopodobnie przejmując kontrolę nad kilkoma km2 terytorium.
Łącznie, w wyniku wszystkich ofensyw po 2020r., #Azerbejdżan zajął ok. 100 km2 terytorium #Armenia
2/n
Z całą pewnością spokój jest tylko chwilowy - zatrzymanie ofensywy to ukłon w stronę #Rosja, aczkolwiek #Azerbejdżan nie zrezygnuje ze stosowania militarnego nacisku na #Armenia co najmniej tak długo, jak długo nie zostaną zrealizowane jego najważniejsze postulaty
3/n
Rozpoczęty w nocy z 12/13 września przez #Azerbejdżan masowy ostrzał artyleryjski oraz naloty dronów na terytorium #Armenii, ze zmienną intensywnością, są kontynuowane.
Ich celami są zarówno obiekty wojskowe, jak i infrastruktura graniczna, transportowa i obiekty cywilne.
2/n
Nie doszło do lądowej inwazji/masowego wkroczenia wojsk #Azerbejdżan na terytorium #Armenii, jednak poszczególne fragmenty terenów przygranicznych w ormiańskich prowincjach Gegharkunik, Wajac Dzor i Sjunik zostały zajęte przez żołnierzy azerskich (ok. 10 km2)
3/n
Dziś w nocy #Azerbejdżan rozpoczął zmasowany ostrzał artyleryjski i lotniczy południowo-wschodniej części terytorium #Armenii (sic! nie w#GórskiKarabach), którego skala i charakter nie miały wcześniej precedensu
@NKobserver Ok. 02:00 czasu lok. siły zbrojne #Azerbejdżan rozpoczęły zmasowany ostrzał płd.-wsch. odcinka granicy z #Armenia przy wykorzystaniu ciężkiej artylerii oraz dronów. Z czasem ostrzał objął również głębię ormiańskiego terytorium w prowincjach Gegharkunik, Vajac Dzor i Sjunik.
2/n
Równolegle z prowadzonym ostrzałem regularnie dochodzi od prób przełamania linii obrony #Armenia przez siły lądowe #Azerbejdżan, aczkolwiek dotychczas nie mamy do czynienia z ich masowym wejściem na terytorium #Armenia, a jedynie przesuwaniem linii obrony na swoją korzyść.
3/n
26 lutego @ZelenskyyUa i @DmytroKuleba ogłosili utworzenie Międzynarodowego Legionu, otwartego na ochotników z zagranicy. O tym jak wyglądał napływ zagranicznych bojowników na Ukrainę po 2014 r. i czego spodziewać się w tym względzie teraz – w wątku poniżej.
Międzynarodowy Legion organizacyjnie ma być włączony w skład Batalionów Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy, podległych @DefenceU. W jego szeregi będą wchodzić obcokrajowcy, którzy chcą przyjechać na #Ukraina i walczyć z #Rosja.
2/26
Decyzja otwiera szeroko okno dla drugiej fali napływu zagranicznych ochotników na #Ukraina. O ile w latach 2014-2019 (daty orientacyjne) mieliśmy do czynienia z napływem zagranicznych bojowników, w tym wypadku bardziej możemy jednak mówić o potencjalnych kontraktorach.
On February 26 @ZelenskyyUa and @DmytroKuleba announced the creation of the International Legion, open to foreign volunteers. About what the influx of foreign fighters to Ukraine looked like after 2014 and what to expect in this regard now - in the thread below. #THREAD 1/26
Organizationally, the International Legion is to be included in the Territorial Defense Battalions of the Armed Forces of Ukraine, reporting to @DefenceU. Its ranks will be joined by foreigners who want to come to #Ukraine and fight #Russia.
2/26
The decision opens a wide window for the second wave of foreign volunteers in #Ukraine. While in the years 2014-2019 (approximate dates) there was an influx of foreign fighters, in this case, however, we can talk more about potential contractors.
W Kazachstanie trwają najpoważniejsze w historii tego państwa protesty antyrządowe:
- protesty rozlały się po całym kraju i osiągnęły niespotykaną nigdy dotąd skalę i przebieg
- protesty mają charakter rozdrobniony, spontaniczny
– brak inicjatora, trudno wypatrywać jakiegoś lidera*
*trudno, aby taki lider polityczny się pojawił, jeśli przez 30 lat autorytarnych rządów władze zadbały, aby opozycja znalazła się w więzieniu, lub poza krajem;
2/29
-protestujący odnieśli sukcesy, jakich trudno było oczekiwać: zajęcie budynków administracji lokalnej w różnych częściach kraju, zajęcie lotniska czy rezydencji prezydenta w Ałmatach, ale przede wszystkim –byli w stanie efektywnie stawić opór siłom bezpieczeństwa i wojsku