To je místo, kde můžete najít všechny oficiálně uznaný názvy útvarů na tělesech ve Sluneční soustavě...
(Ptáte se proč jen tam a ne i na povrchu exoplanet? No u nich bude chvilku ještě trvat, než uvidíme něco z jejich povrchu... Schválně koukněte na fotku níže...)
No a když existuje web, je jasný, že musí existovat nějaká entita, která ten web bude krmit obsahem. A hádáte správně, existuje.
Tyhle komise ale nesází názvy dle toho, jak se zrovna vyspí, náhodným losem, ani dle toho kdo jim zrovna pošle víc kapříků...
Ten proces má celou řadu pravidel, kterými Vás nechci úplně ubíjet při sobotě večer (pač vím, na co máte ve skutečnosti chuť 👇...jenže blbý, máme "nevyhlášený" lockdown, takže nezbývá než sedět u TW...)
Ale potřebujeme si říct dvě podstatný:
a) dají se pojmenovat jen věci, u kterých existuje šance, že je bude někdo další někdy zkoumat (tedy pojistka, aby někdo teď nepojmenoval všechno na Marsu)
b) a nedá se vymyslet jméno jen tak z ničeho, aneb Trump s #covfefe by měl smůlu
Takže jak něco pojmenujete?
Začnete tím, že objevíte na povrchu Marsu něco zajímavého. Třeba nějaký kopce v sopečné provincii #Tharsis...
Pak je pár dlouhých večerů zkoumejte, vymyslete pohádku, co jsou zač (tu nějak podpořte vědeckými důkazy...) no a pak vymyslete, proč by to mohlo někoho dalšího zajímat...
Když tohle zvládnete, pak už jen stačí poslat email na příslušné místo a čekat... čekat... čekat... a čekat...
(máte pocit, že se tenhle motiv ve vláknech opakuje často? Máte pravdu, vítejte v akademickém světě, kde se docela často na něco čeká...).
Ale znáte to, kdo si počká, ten se...
A tak jednou ráno otevřete email a tam čtete...
V ten moment víte, že dokud se lidstvo nevyhubí navzájem, že se na povrchu Marsu bude něco jmenovat proto, že jste to chtěli...
... no dobře, protože jste to potřebovali, ale to se tak nehodí do toho příběhu...
Jako v krámu za to chleba zadarmo nedostanete, ale jako jo, večer se Vám líp usne. To zas jako jo...
A to nás dostává k tomu otvíráku tohohle vlákna....
Když se začnete prohrabávat těmi stránkami, všimnete si, že tam jsou dva impaktní krátery, které mají v těch všech divných slovech docela smysluplné názvy.
Kráter Cheb a kráter Tábor...
Jako já nejsem zamindrákovanej zabšklej skrček, (fakt ne!) ale tohle mi pije krev.
Jsem původem Písečák (aneb my s @VojtisekBlaza nejsme z masa a kostí, my jsme z Písku...) a hádejte, s jakým jiným jihočeským městem máme velkou rivalitu?
My víme, že ti z Tábora jsou... 👇
Jenže tady nás válcujou na plný čáře. Žádnej kráter Písek (a ani Püsek) na povrchu Marsu není :/
Což je prostě špatně!
Takže ten někdo, kdo kdysi pojmenoval kráter na Marsu Tábor netušil, co tím zažehl...
Od té doby hledám a hledám, co bych mohl na Marsu zkoumat v nějakém kráteru.. A víte co je smutný? Furt nic...
Jednou už to vypadalo nadějně - v jednom kráteru jsme našli sopky...
Jenže blbý no... Kráter byl moc velký... Přes 50 km a v ten moment název není podle malého města někde na Zemi, ale podle někoho, kdo kdysi zkoumal Mars nebo o něm psal (a už je pár let po smrti).
A na závěr, ať uděláme v tomhle vlákně radost i na Moravě... Tak vězte, že na povrchu Marsu má Morava svůj výrazný zářez... Po téhle významné řece se tam totiž jmenuje jedno vyschlé říční koryto. Pecka co? :)
THE END
PS: Ne, nerozhádal jsem se s grafičkou @skodova_lucie (která je btw. taky z Písku...), ale oproti mne se rozhodla ctít víkend :) No a jako vždy, pro více vědy sledujte @Akademie_ved_CR a #StayHome
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Před XY dny jsem Vám slíbil, že si společně zruinujeme Marťana (The Martian). Chvilku to trvalo, ale dnes je ten správný moment, abyste se na tuhle knížku nebo na film už nikdy nedívali stejně... Proč dnes? Protože v @NASA se maká.
Na začátek všeho si upřímně řekněme, že Marťan je na poli hard sci-fi jedno z nejlepších děl, co kdy někdo o výzkumu Marsu vytvořil. Pokud neznáte, určitě si ho dejte... Doporučuji ale spíš knihu, než film :)
Ptáte se, proč si ho tak chceme znechutit?
Zcela upřímně, protože se nám ta hlavní chyba strašně moc hodí do dnešního povídání. Před pár dny totiž @NASA vydala další tiskovku, která... ale víte co? Počkejte až na konec vlákna...
Soptit, nebo nesoptit – to je otázka: je důstojnější vychladit se a snášet surovost vesmíru a jeho rány, anebo se vzepřít trápení a zažehnout izotopy? Vychladnout, spát – a je to. Nebo se probudit?
Nechápete? Ideál. Potřeboval jsem nahnat vaši pozornost. Startujeme #vesmírníček
Dneska zamíříme na druhou planetu Sluneční soustavu, na Venuši.
Ano, to je ta "hvězda", kterou večer znáte jako Večernici a ráno jako Jitřenku. Chvílí to našim prapředkům sic trvalo, ale časem se domákli, že to je jeden a ten samý objekt.
Vox populi, vox dei; chcete zůstat u Marsu, inu tak dobrá.
Dnes si proto povíme, jak je to s tím životem na Marsu. Je tam, není tam? A pokud jo, proč ho před vámi tajíme? To všechno se dozvíte, tak to rychle sdílejte, než nám to Jack smaže.
Přemýšleli jste někdy o tom, proč tak bažíme jako lidstvo zrovna po výzkumu Marsu?
Se nad tím zamyslete. Máme 8 planet, mrak zajímavých měsíců (třeba #Enceladus, že zdravím @dav_je) a faaakt hodně asteroidů. Tak proč zrovna Mars tak táhne?
O existenci Marsu víme od první chvíle, kdy naši prapraprapraprapraprapra máti žijící v severní Botwsaně napadlo se podívat na noční oblohu a zadívat se na ty mihotající se špendlíky. Jeden z nich byl přitom jiný - načervenalý - byl to Mars theconversation.com/humanitys-birt…
Tak kam zamíříme dnes večer s ředícím vláknem? Nabízím, mou oblíbenou planetu, jejíž výzkum mne (zatím stále...) živí? Že jo? Tak svištíme na #Mars, u kterého si povíme, co nás/vás čeká, až tam jednou poletíme...