1. Hisse yatırımına yeni başlayanlar, bana sıklıkla direkt mesaj yoluyla çok temel sorular sorabiliyorlar. Hem onları hatalardan uzak tutmak hem de temel prensipleri hep birlikte yeniden hatırlamak için bu tweet zincirini hazırladım. Image
2. Hisse yatırımı yapmak için ya bir bankada ya da bir aracı kurumda, yatırım hesabınız bulunmalıdır. Minimumda çok büyük tutarlara ihtiyacınız yok. 1.000 TL'lik başlangıç portföy büyüklüğü de yatırım ve tasarruf bilinci oluşturmak için çok kıymetlidir.
3. Bilgi birikiminizi arttırmak çok önemli. Bu bakımdan, hisse, uzun vadeli yatırım, temettü gibi temel kavramlar konusunda farkındalığımızı arttırmamız gerekli. Bunun en iyi yolu, borsa konusundaki kitapları edinmek ve internetteki ücretsiz içerikleri takip etmektir.
4. Hisse yatırımı için ayıracağınız kaynağın büyüklüğünü ayarlamanız önemli. Kaybetseniz üzülmeyeceğiniz, hayatınızın alt üst olmayacağı bir tutarla bu yatırımı yapmak gerekir. Acil durumlarda kullanacağınız bir kaynak ya da 3 ay sonra lazım olan bir tutarla yatırım yapmayın.
5. Başlangıç aşamasında, kredili işlemler, görece küçük hisselerden uzak durun. Hisse seçmek zor geliyorsa, ilk aşamada yatırım fonlarına yönelebilirsiniz.
6. Asla tek bir hisseye tüm paranızı koymayın. Portföyde en az 5 şirket olmalı. Bu şirketlerin sektörleri farklı olmalı. BİST 30 veya 100 içinden büyük, güvenilir şirketler seçmek iyi bir ilk adım olabilir.
7. Paranızı 1 ay içinde 3-4 kat büyütmek anlamlı bir hedef değil. Amacınız makul bir getiri (Dolar bazında yıllık %8-9) hedefiyle istikrarlı bir büyüme olmalı. Uzun vadeli yatırım için en az 3-4 yılı düşünmek lazım.
8. Kişilerin verdiği tüyolarla hareket etmeyin. Amaçları sizi yanıltmak olabilir. Kendi kararınızı kendiniz verin. Şirketleri araştırın, kendi görüşünüzü oluşturun.
9. Herkesin fikrini, aracı kurumların önerilerini dinleyin ancak onların al, sat, tut önerilerini kesin doğruymuş gibi alıp uygulamayın. Her zaman eleştirel bir gözle bu önerileri değerlendirin.
10. Ani borsa düşüşlerinde hisselerinizi panikleyerek satmayın. Bir şirketin fiyatı çok yükseliyor diye de o hisseden bir defada yüklü miktarda alım yapmayın.
11. Alımlarınızı zamana yayın. Tek bir defada büyük bir alım yaparsanız, yüksek ve hatalı bir fiyattan yatırım yapmış olabilirsiniz. Bunu engellemek için her ayın başında 2.000 TL gibi sabit bir bütçeyle alım yapabilirsiniz. Böylece, alımları da disiplinle her ay yapmış olursunuz
12. Hisse yatırımı yaptıktan sonra, her dakika fiyatı takip etmek zaman kaybıdır. Hisse yatırımı yapmak sizi stresli hale getirmemeli. Gece rahat uyuyamıyorsanız, bir yerlerde hata yapıyorsunuz demektir.
13. Hisse yatırımı sonrasında, şirketlerin durumunu 3 aylık raporlarından detaylı olarak takip etmek yeterli olacaktır. Hikayesi bozulan şirketleri ise portföyden çıkarabilirsiniz.
14. Hisse yatırım hareketlerinizi kayıt altına almak (Excel, Investing.com) hem getirinizi ölçmenizi sağlar hem de size uzun vadeli yatırım konusunda motive eder.
15. Umuyorum ki yeni başlayanlar bu akışı faydalı bulurlar. Saygılarımla.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Finnova - Hisse Stratejileri

Finnova - Hisse Stratejileri Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @FinnovaAdv

21 Dec
#ALKIM
1/24 Bu yazımda, son yılların popüler hissesi olan Alkim Kimya’yı büyüme potansiyeli bakımından değerlendirmeye çalışacağım. Vurgulamak istediğim şey, ticari bakış açısının, finansal analiz kadar önemli olduğunu göstermektir.

finnovaadvisors.com/blog/alk ImageImageImageImage
2/24 Bu tweet zincirinde yer alan içeriği, dilerseniz blog sayfamdan da okuyabilirsiniz:

finnovaadvisors.com/blog/alk
3/24 Alkim Kimya, ülkemizin ve bölgenin lider kimya şirketlerinden birisidir. Alkim Kimya’nın ürünlerine baktığımızda, en önemli ürünün sodyum sülfat olduğunu görüyoruz. Image
Read 24 tweets
20 Dec
1/7 Her çeyrek sonunda, hisse portföyümüze birkaç saat zaman ayıralım ve hangi hisseyi neden aldığımızı yeniden hatırlayalım. Acaba hisselerin temel hikayelerinde bir değişim/bozulma var mı? Bu alıştırmayı aşağıdaki tweet zincirinde özetledim. Image
2/7 İlk adım olarak hisseleri neden aldığımızı, ne kadar süre tutmak istediğimizi belirlemeliyiz. Bu bakımdan ben 5 ana yatırım teması belirledim ve her hisseyi bu temalar bakımından işaretledim.
3/7 Eğer bir hisseyi, yüksek büyüme potansiteli olduğu için portföye dahil ettiysek, bu yüksek büyümeyi sekteye uğratacak bir gelişme var mı diye değerlendirme yapmakta büyük fayda var.
Read 7 tweets
19 Dec
#KOZAL Takip ettiğim hisselerin çok özet olarak olumlu ve olumsuz noktalarını blog sayfamda paylaşacağım ve yeni gelişmelerle güncelleyeceğim. İlk olarak Koza Altın'ı paylaşıyorum. Amacım, birkaç cümlede size şirketle ilgili bir fikir verebilmek.

finnovaadvisors.com/not/kozal Image
Olumlu noktalar:
1.) Altın üretiminde Türkiye’de lider oyuncu
2.) 6.2 F/K oranı ile görece cazip değerleme
3.) Bilançoda çok güçlü nakit varlığı (5.5 milyar TL)
4.) Ortaklık yapısı netleşince güçlü temettü dağıtım olasılığı
Read 4 tweets
11 Dec
1/9 Acil bir ihtiyaç olursa nasıl nakit bulurum? Dolar kuru artarsa nasıl etkilenirim? Borsalar çökerse bana ne kadar etkisi olur?

Portföy dağılımımı, bu riskleri de düşünerek oluşturdum. Bu portföyde gayrimenkul yer almadığı için, tüm yatırım araçları iyi bir likiditeye sahip.
2/9 Likidite bir yatırım aracının, nakite ne kadar hızlı döndürülebildiği anlamına geliyor. Gayrimenkul, likidite bakımından zayıf bir varlık sınıfı. Çünkü, evinizi satmak istediğinizde, muhtemelen satış için minimumda 2 aya ihtiyacınız olacaktır.
3/9 Likidite, sağlık harcaması ve diğer acil harcamaların ortaya çıkması durumunda önem kazanmakta. Bu nedenle, portföyde her daim hızlıca nakite çevrilecek araçlar bulunmalı.
Read 9 tweets
10 Dec
1/9 Son dönemde ülkemizde oldukça popüler olan halka arzlar ile ilgili olarak, küçük yatırımcıları bilgilendirmek için bu tweet zincirini oluşturdum. Halka arzlar ile ilgili en çok ilgi çeken noktalar, değerleme, hisse fiyatı, hisse dağıtım yöntemi gibi konular oluyor. Image
2/9 Dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de, halka arzdan elde edilen kaynağın, şirketin bilançosuna katkı yapıp yapmayacağıdır. #KRVGD halka arzında, gelen kaynağın, borç kapatmada ve şirket satın almada kullanılacağı belirtilmişti.
3/9 Bu bakımdan, gelen kaynak şirkete somut katkı sağlamış oluyor. Gündemde olan Arzum halka arzında ise mevcut hissedarlar, hisseleri satarak şirketten çıkış yapacak. Şirkete bu çıkışın somut bir katkısı olmayacak. Yalnızca Mediterra Capital adlı fon, hisseleri satarak çıkacak.
Read 9 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!