SLN Profile picture
20 Dec, 16 tweets, 11 min read
Sıradan bir kitapseverin #JamesJoyce’un #Ulysses’i ile 24 senelik imtihanı (1996-2020)... Bu thread benim gibi #Ulysses’e başlayıp başlayıp sonunda bitireceklere adanmıştır. @enisbatur @MeltemGurle @armaganekici
1996’da lise son sınıfta iken @YKYHaber 'in başında @enisbatur vardı ve ilk #Ulysses çevirisini #NevzatErkmen yapmıştı. Kitabın dil oyunlar ile başa çıkabilecek en iyi aday deniyordu. Çünkü hem eşi #Joyce ’un ülkesi #İrlanda ’dandı hem de Zeka Oyunları Takımı’nın başındaydı.
Heyecanla ilk baskıyı satın aldım. Fakat herkes #Ulysses 'in rehber kitap olmadan okunamayacağı görüşündeydi. Nitekim benim de denemelerim başarısız oldu ve anahtar kitabı beklemeye başladım. O esnada üniversite bitti ve İngiltere’ye taşındım.
İşim gereği hem İngilizce'm ilerledi hem de #Dublin 'e seyahat etmeye başladım. #Guinness ve #Bushmills gibi, kitapta da bolca bahsi geçen İrlanda’nın milli içki markalarında çalışmak da güzel bir tesadüf oldu sanırım.
Bir #Dublin seyahatinde anahtar kitap sanarak aldığım kitap #Ulysses ’de geçen mekanları anlatan gezi rehberi çıkınca, seyahatleri onunla yapmaya başladım. İlerleyen senelerde İngilizce ve Türkçe’sini beraber okumaya çalışsam yine mümkün olmadı. Taa ki pandemi dönemine kadar.
Eve kapanmalar başlayınca ve bu işin uzayacağını anlaşılınca kendime #Ulysses ’i okuma hedefi koydum. Sonunda kitabı bitirebilmiş ve çok keyif almış biri olarak bana yardımı dokunan şeyleri listelemeye karar verdim:
1. Joyce gerçekten çok iyi eğitim almış ve fen biliminden klasiklere kadar çok geniş bir yelpazede bir çok konuya hakim bir yazar. Ne kadar farklı konulara meraklı iseniz, o kadar keyifle alacaksınızdır.
2. #Homeros ’un destanları ve özellikle #Odysseia hakkında bilgi sahibi olmak kitaptaki göndermeleri anlamlaştırıyor. Kendi adıma geçen sene Londra’daki #Truva sergisi ile bilgilerimi tazelemem yine güzel bir tesadüf oldu.
3. Erken #Hıristiyanlık dönemi ve #Museviliğe bir çok gönderme var. Bu bakımdan Anadolu'ya yakın coğrafyaları tanımak bir avantaj. Ayrıca #Hintçe ’den #Latince 'ye değişık diller arasında geçişleri de rehber kitap eşliğinde takip etmek gerekebiliyor.
4. Kitap 1. #DünyaSavaşı sırasında yazılıyor. İrlanda-İngiltere arası tarihi gelişmeleri ve o zamanki dünya konjektürünü bilmek (#Osmanlı da buna dahil) çok yardımcı oluyor.
5. Dolayısı ile, her türlü göndermeyi anlamak bence imkansız. Fakat, İngilizce online bir kaynak beni sürekli rehber kitaba dönme zahmetinden kurtardı: joyceproject.com Dublin’i ziyaret etmemiş olanlar için de mekanları zihinde canlandırabilmek adına çok faydalı bir kaynak
6. İngilizce okumalarıma #audiobook ile de eşlik ettim. Böylelikle hem #İrlanda aksanının vurgularını takip edebildim hem de metinde geçen şarkıların melodisini dinlemek zihnimde bir tiyatro havası yarattı. audible.co.uk/pd/Ulysses-Aud…
7. Maalesef #NevzatErkmen ’i ben kitabı okurken #COVID19 ’dan kaybettik. Bana çevirisinin dili oldukça ağır geldi. Yeni çeviriler ile karşılaştırma şansım olmasa da, günümüz Türkçesi’ne daha yakın bir dilin, okuyucunun işini kolaylaştıracağını düşünüyorum. @armaganekici
8. Benim izlenimim, #Joyce ’un zamanının çok ötesinde bir beyin olduğu. Gerek kadın/erkek dünyasını ele alışı, gerek doğu ve batı kültürüne hakimiyeti, gerekse #azınlık ve #din konularına bakışı; beni çok heyecanlandırdı.
9. Sonuç olarak; benim için, lise ve üniversite çağı #Ulysses 'i okumak için çok erkenmiş. Kitaba hakkını vermek için emek vermek gerekse de, iyi bir çeviri ve rehber kitap ile #Ulysses’e kendini bırakan her okuyucunun çok büyük keyif alacağını düşünüyorum.
@threadreaderapp unroll pls.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with SLN

SLN Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!