Jestli jste ještě tak neučinili, tak klikněte na odkaz níže. Je tam k prohlížení OBROVSKÁ a TÍM PÁDEM DETAILNÍ mozaika místa přistání @NASAPersevere. A je FAKT skvělá :)
Té geologie, co tam můžete vidět <mám mozek v naprosté blaženosti...>
Kutálí se ze z vesmírného dvora, tááááááákle velká brambora,
neviděla, neslyšela, spadla na ní gravitační závora.
Kam koukáš ty závoro?? Na tebe ty bramboro.
Kdyby tudy proletěl #Mars-ák, byl by z tebe bramborák.
Už strašně dlouho, jsme náš vesmírníček nezačali písničkou, takže to dnes napravíme (a to i přes to, že jsem nikdy hudebku neměl rád...). Nicméně, trudomyslnost na českém Twitteru kvete, takže abyste se hodili do správné nálady, klikněte na odkaz níže ;)
Věřím, že dva tweety by mohly stačit k tomu, aby i ti z vás, co mají v krvi pár deci, pochopili, že pro dnešní příběh budou nějaký divný vesmírný brambory to podstatný. Proč?
No, protože tohle je tvar, kterým často popisujeme dvojici malých marsovských měsíců...
V posledních 14 dnech vpadávám virtuálně do výuky na školách i na různých schůzkách. Původně jsem si myslel, že to bude jen taková punk akce, kterou max. 1-2x zopakuji... jenže není... kalendář se mi docela plní...
Tohle je vzorek emailů, které mi po přednáškách chodí
<vlákno>
Co si z nich odnáším? Že vyučující i děti jsou nesmírně rádi, když jim již vlastně stereotypní virtuální výuku něco naruší.
Strašně moc si užívají, když je nečeká frontální výuka, kdy bych na ně tlačil nekonečný moudra z předpřipravené prezentace...
Namísto toho na ně vyrukuji s formátem, že se mohou ptát na cokoliv stran výzkumu Sluneční soustavy a výzkumu vesmíru. Záleží tak jen na posluchačích, kam se dostaneme a o čem si budeme povídat.
Hodina je baví, protože se řeší to, co se jim honí v hlavě a co je trápilo...
Proč je tohle důležité? Protože díky tomu bylo možné výrazně zmenšit přistávací elipsu a napasovat se do místa, na které bychom před lety nemohli ani pomyslet. Báli bychom se totiž, že se sonda během přistání o něco rozbije
A že to bude místo zajímavé, o tom není sporu... Proč?
A nemohli bychom místo jednoho z mála kusů planetologie ve školních osnovách škrtnout spíš třeba postupně rozvíjející přívlastek, nebo 52 let vlády Kazimíra IV. Jagellonského?
Mne sice psaní #vesmírníček baví, ale nejde tím nahrazovat výuku vašich dětí!
Tak to je snad jasný ne? Země je přece placatá, tak jaký pak vrstvy?
Tomuhle taky rozumím. Někdo na MŠMT sleduje ten hydroponický projekt @JanLukacevic na ČVUT, takže ví, že půda nebude pro pěstování třeba... (teda, ona díky velké chemizaci a výrazné erozi bude mizet tak jako tak, tak se na to připravujeme...)
Tak jo, když máme to výročí #ZenyVeVede, vyrobím pro vás jedno vlákno... Jeho cílem je ukázat, že výzkum Sluneční soustavy, není pánský klub... Takže, držte si klobouky, vyrazíme na krátký špacír po zákoutích Twitteru.
Dovolte mi, abych Vám jako první představil Dr. @SarahFagents, skvělou vědkyni, která se zaobírá sopečnou činností napříč Sluneční soustavou (❤️) a která má v současnosti své prsty v jednom vědeckém zařízení, konkrétně v Mastcam-Z, které nese na povrch Marsu @NASAPersevere.
Že Vás nebaví sopky, ale máte radši něco chladného? V ten moment se seznamte s Dr. @fegbutcher. Kdykoliv něco nevím o ledovcích na Marsu, obracím se na ní. Za mne jedna z mladých vycházejících hvězd marsovské glaciologie.