Situace v ČR zase stojí komplet za hovno. A jelikož všichni opět musíte při pátku sedět doma a jste hodní a poslušní, přistane vám za odměnu do tajmlajny #fyzivlákno.

Dnes to bude na téma informace a entropie černých děr a připravte se, protože to bude veliký brainfuck.
Pro ty, co nestihli minulé vlákno, zde přikládám (najdete tam odkazy i na všechny předchozí vlákna týhle série):
Začnu tak trochu zeširoka. Když se ve fyzice bavíme o informaci, co tím myslíme? Nejčastější věc, kterou si lidé spojují s informací, je význam. To ale úplně na mysli nemám, když mluvím o fyzikální informaci.
Vezměte si dva shluky písmen, například “křeček” a “ekčkeř”. První shluk vám určitě smysl dává, protože mluvíte česky a máte už v hlavě neuronový spoj, který překládá určité shluky písmen české abecedy na význam.
Druhý shluk vám ale asi nic neřekne (možná, že to je nějaký slovo v nějakym jazyce, který někdo z vás ovládá, ale nevim), protože v češtině nic neznamená. Z hlediska obsahu informace jsou ale oba shluky totožné.
Proč to tak je? Protože míra informace, tedy počet bitů, které potřebujete k popisu obou shluků písmen “křeček” a “ekčkeř”, je totožná. Co tím myslím?
Informace se měří v kvantech, které nazýváme bity. Když vytvoříte na počítači textový soubor do kterého napíšete “křeček”, bude mít stejně bitů, jako textový soubor, do kterého napíšete “ekčkeř”.
Počítači je jedno, jaký je význam, protože on lidský jazyk neovládá. Nerozlišuje, jestli pro nás má daná informace nějaký význam, dívá se jen na to, jak danou informaci zakóduje do bitů. Pro počítač je Twilight a Dostojevski obsahově stejně kvalitní.
To je tedy to, co mám nyní na mysli, když říkám informace. Nejde o význam, jedná se jen o nějaký systém, u kterého můžu změřit, kolik informace potřebuju na jeho zakódování. Ať už pomocí písmen, morseovky, čísel nebo bitů.
Fyzici se na informaci dívají podobně. Relevantní informace ve fyzice, o kterou se převážně zajímáme, je taková, která vám prozradí, jak zreprodukovat nějaký systém. Proč tomu tak je? To hned vysvětlím.
Je to proto, jelikož fyzikální systémy se chovají podle nějakých rovnic. Například tělesa ve vesmíru, rakety, satelity apod. se chovají přibližně podle předpovědí Newtonova gravitačního zákona.
Motory a ledničky se zase chovají přibližně podle předpovědí termodynamiky, atd. Bozony se chovají podle předpovědí kvantové teorie pole. Každý systém se tedy vyvíjí podle rovnic a předpovědí určité fyzikální teorie.
To, co od sebe jednotlivé konkrétní případy odděluje, je ta relevantní informace o systému. Tím mám konkrétně na mysli hlavně určité vlastnosti systému, jako třeba hmotnost, jak rychle se pohybuje, náboj, teplotu, počet částic.
Je to taková informace, kterou jste ve fyzice dostali do testu, abyste ji pak dosadili do nějakého vzorce. Na této informaci pak záleželo, jak se bude systém chovat. Kdy balón dopadne na zem, kdy roztaje voda, nebo kdy exploduje bomba.
Vzorec vám po dosazení dat pak ukázal, jak se tento váš konkrétní systém bude chovat. To je tedy přibližně to, co bereme ve fyzice jako relevantní informaci a nazýváme to souhrnně stupně volnosti.
Na co se dále přišlo (a přispěl k tomu hlavně vývoj kvantové mechaniky), byl fakt, že bity jsou nezničitelné, tedy že není možné, aby se informace někam vytratila.
Pokud jste však někdy žili v tomhle vesmíru, tak asi nebudete souhlasit. Co třeba, když si něco pamatuju jen já a zapomenu to? Nebo když spálím lísteček s PINem?
Zde nám pomůže koncept entropie. Totiž, ono platí, že fyzikální systémy mají kromě “viditelné” informace, jako třeba barva, skupenství nebo objem, i určité informace “schované”.
Například všechny pevné látky mají určitou teplotu, což je ale vlastně energie, která se projevuje chaotickým pohybem molekul, který samozřejmě nevidíme. Tento chaotický pohyb nedokážeme sledovat, protože jednotlivé molekuly nevidíme.
To ale neznamená, že tam ta informace není. Je tam, jen ji nedokážeme vlastně pořádně rozklíčovat a tak ji souhrnně nazveme entropií. Jedná se však určitě o informaci, protože kdybychom měli dostatečně dobrý mikroskop, mohli bychom ji přečíst a použít.
To samé platí i o spáleném papírku. To, že je nám informace nedostupná, neznamená, že zmizela. Jen je schovaná v celkové entropii systému okolo. Kdybyste měli přístroj, který by zachytil popel z papírku a použili nějaký roztok (nvm, nejsem chemik), mohli byste PIN přečíst.
Dobrá dobrá, říkáte si, jak to ale souvisí s černými děrami? Ok, pamatujete na Milana, statečného robota, který spadl do černé díry? Z našeho hlediska jej vidíme “zmizet” na horizontu událostí, z jeho pohledu on přes horizont přepadl a je v černé díře.
Zde se jedná o hlubší problém, než jen že je informace o Milanovi nedostupná, stejně jako popel z papírku. Je to proto, protože podle Hawkinga se černé díry vypařují v podobě elementárních částic zpět do vesmíru.
Tyto produkty vypařování však neobsahují žádnou informaci o tom, co spadlo dovnitř. Kam tato informace mizí? Jak může ve vesmíru existovat hranice, za kterou něco zapadne a informace o tom je navždy ztracena? Jak to jde dohromady s fyzikálním zákonem o nezničitelnosti informace?
Dost tomu pomohl roku 1972 Bekenstein, který ukázal, že i černé díry mají entropii, tedy schovanou informaci a ukázal to pomocí neskutečně zajímavého myšlenkového experimentu, kdy postupně házel elementární částice do černých děr.

...ale na to si budete muset počkat do příště.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Prague physicist

Prague physicist Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Mitokochan

12 Feb
Opět všechny zdravím, páteční #fyzivlakno je tu a pokračujeme v černých dírách! Dneska budou všechny ty bamboozly a brainfucky, na který se těšíte, dokonce vyšleme dobrovolníka na jednosměrnou cestu do černé díry. Jdeme na to. Image
Posledních několik vláken jsme budovali historický podklad a vytyčovali důležitá fakta, která nyní zužitkujeme při studiu vlastností a chování černých děr. Pokud se na to chcete před čtením dnešního vlákna mrknout, klikněte zde:
Co bych však vypíchla jako zatím nejdůležitější, je fakt, že černé díry, které ve vesmíru pozorujeme, vznikají gravitačním zhroucením extrémně hustého jádra masivních hvězd. Podmínky, za nichž se jádro hvězdy zhroutí do černé díry, udává Schwarzschildův poloměr.
Read 33 tweets
5 Feb
Další pátek je tu a s ním i další díl o černých dírách! #fyzivlakno

Dneska si budeme povídat o době, kdy vědecká komunita přijala, že černé díry existují. Co tomu jednoznačně pomohlo, byl objev pulzarů. O tom bude dnešní vlákno. Image
Co je to pulzar? Výborná otázka.

Začnu tím, že se odkážu na minulé vlákno, kde jsme si povídali o tom, jak různé kvantové a gravitační mechanismy vedou ke tvorbě různých zajímavých vesmírných objektů.

Pokud vám to uteklo, mrkněte sem:
O čem tam povídám, ve zkratce: povídám o Chandrasekharovi a o jeho práci, v níž se zabýval bílými trpaslíky. Následně ještě zmiňuji Tolman–Oppenheimer–Volkoffův výsledek, který byl analogický tomu, s čím přišel Chandrasekhar, jen se to týkalo neutronových hvězd.
Read 22 tweets
29 Jan
Zdravím všechny u dalšího dílu pátečních vláken, pokračujeme dnes třetím dílem o černých dírách! Dnešní #fyzivlákno se zaměří hlavně na třicátá léta minulého století, kdy komunita astrofyziků debatovala existenci černých děr a kdy tyto debaty začaly být brány vážněji a vážněji.
Minule jsme si povídali o tom, jak Schwarzschild našel řešení Einsteinových rovnic, které předpovídalo existenci černých děr, ale že ani Schwarzschild ani Einstein nevěřili, že by fyzikálně černé díry mohly být realitou.
Mezi fyziky se spekulovalo, co by toto řešení mohlo znamenat, jaké by mělo důsledky a probíhaly další výpočty, které měly pomoct tyto otázky objasnit.



Mezi těmito debatujícími byl i Subrahmanyan Chandrasekhar.
Read 26 tweets
8 Jan
Krásný páteční večer, vítejte po dlouhé době u dalšího #fyzivlákna, dnes naposledy na téma jaderných katastrof. Seznam havárií v mých vláknech není bohužel vyčerpávající, událo se jich mnohem víc, ráda bych se však už posunula tematicky dál a proto dnes poslední díl této série.
Dnes se podíváme do Japonska, které je z historických důvodů naladěno dost protijaderně. Každopádně i u nich se událo několik jaderných havárií, poslední a nejznámější ta ve Fukušimě.
Fukušimou se dnes však zabývat nebudeme - tohle téma zpracovali profíci z oboru stokrát líp ve článcích či kníhách, které najdete online.

Místo toho se dnes chci podívat na tragédii, která se stala v roce 1999 ve vesničce Tókai, přibližně 120km od Tokia.
Read 23 tweets
13 Nov 20
Přerušuji pravidelné vysílání, abych s vámi sdílela skvělou informaci. Příští rok bude vypuštěn do vesmíru následník Hubbleova teleskopu, Vesmírný teleskop Jamese Webba. Pokud si říkáte, proč by vás to mělo zajímat — oh boy, jen tomu dejte šanci a uvidíte. #fyzivlakno
Osobně jsem na tuto informaci narazila spíše náhodou, protože astronomie není můj obor. Každopádně jako u hodně lidí to byla astronomie, co mě do fyziky v první řadě přitáhla. Vesmír mě prostě fascinuje a faktem je, že mě fascinoval už od dětství. 🌟💫
Rodiče mi proto jednou pod stromečkem nadělili krásnou knížku o vesmíru pro děti, která obsahovala spoustu fotek právě z Hubbleova teleskopu. V době bez internetu to pro mě byl jediný zdroj informací a obrázků, Hubble má proto v mém srdci speciální místo.
Read 18 tweets
6 Nov 20
Vítám všechny u druhého dílu série vláken o jaderných katastrofách. Dnes se podíváme na nejhorší jadernou nehodu Velké Británie, která se stala v říjnu roku 1957 — požár v jaderné elektrárně Windscale. #fyzivlakno

Předchozí vlákno můžete najít tu:
Poválečná Británie nechtěla zůstávat pozadu ve vývoji jaderných zbraní za jinými velmocemi, proto byly na začátku padesátých let postaveny dva reaktory blízko vesničky zvané Seascale, které měly za úkol produkovat plutonium pro zbrojní průmysl. Image
Reaktor sestával z bloků grafitu, ve kterém byly horizontální kulaté otvory, kam se vkládalo palivo v podobě uranových tyčí. Hrozilo však nebezpečí, že při vysokých teplotách, kterých palivo dosahovalo, by se mohlo při kontaktu se vzduchem vznítit. Image
Read 22 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!