Zdravím všechny u dalšího dílu pátečních vláken, pokračujeme dnes třetím dílem o černých dírách! Dnešní #fyzivlákno se zaměří hlavně na třicátá léta minulého století, kdy komunita astrofyziků debatovala existenci černých děr a kdy tyto debaty začaly být brány vážněji a vážněji.
Minule jsme si povídali o tom, jak Schwarzschild našel řešení Einsteinových rovnic, které předpovídalo existenci černých děr, ale že ani Schwarzschild ani Einstein nevěřili, že by fyzikálně černé díry mohly být realitou.
Mezi fyziky se spekulovalo, co by toto řešení mohlo znamenat, jaké by mělo důsledky a probíhaly další výpočty, které měly pomoct tyto otázky objasnit.



Mezi těmito debatujícími byl i Subrahmanyan Chandrasekhar.
Narodil se v roce 1910 na území dnešního Pákistánu rodičům, kteří ho od mala vedli k lásce k poznání. Jeho maminka překládala různá literální díla a učila ho jazykům, tatínek ho za učil fyziku a matematiku.
Strýček byl pro změnu Chandrasekhara Venkata Raman, který v roce 1930 dostal Nobelovu cenu za fyziku za popis jevů v optice. Jak tedy vidíte, rodinné zázemí měl naprosto bezvadné a brzy šel studovat do Velké Británie, kde vypracoval studii, která ho měla proslavit.
S čím tedy Chandrasekhar přišel? Spočetl vztah dávající do souvislosti hvězdnou hmotnost a její poloměr. Ten pak udával hmotnostní mez, za níž se bílý trpaslík zhroutí do černé díry. Využil k tomu spoustu zajímavých poznatků nejen z relativity, ale i z kvantové fyziky.
Rychlá odbočka: bílý trpaslík je neaktivní jádro hvězdy. Vznikne tím, že hvězda vypotřebuje veškeré palivo potřebné na fúzi (tedy na to, aby produkovala teplo a světlo) a odhodí vnější vrstvu. Poté se zhroutí a zbyde velmi velmi husté jádro, kterému hrozí zhroucení do černé díry.
Zpět ale k Chandrasekharově výpočtu. Abychom si přiblížili, co vlastně studoval, musíme pochopit mechanismus za tím, co udržuje bílého trpaslíka před gravitačním zhroucením do sebe. Souvisí to s Pauliho vylučovacím principem a s elektrony.
Možná si vzpomenete opět na střední, kdy jste počítali obsazení elektronů v různých orbitalech. Možná si pamatujete na čtverečky, kam jste kreslili šipky nahoru a šipky dolů. Pokud jste to nedělali, nebo si to nepamatujete, nezoufejte. Vysvětlím.
Ne všechny elementární částice se chovají stejně. Některé mají náboj, jako proton a elektron, jiné náboj nemají, třeba neutron. Náboj ale není jediná vlastnost, kterou elementární částice může mít.
Vlastnostmi elementárních částic se právě zabývá kvantová fyzika. Ta nás učí, že částice mají něco, čemu se říká spin.

Ono nemá valný smysl si spin nijak představovat, protože k němu neexistuje analogie v našem světě “velkých” nekvantových věcí.
Berte to prostě tak, že něco takovýho existuje (což víme z experimentů, které sedí na výpočty jak hrnec na prdel) a že pro částice, které mají ten spin v násobcích 1/2, platí zajímavá pravidla, která neplatí pro ostatní částice.
Elektron je zrovna taková částice, která má poločíselný spin. Tyto částice nazýváme fermiony a pravidlo, které pro fermiony platí, se jmenuje Pauliho vylučovací princip. Podle tohoto principu se stejné fermiony nesnesou v jednom systému.
Když jeden fermion cítí, že ten druhý je ve stejném stavu, musí jeden z nich odejít ze systému pryč. Proto taky v atomech obsazují elektrony různé stavy a různé hladiny; nemůžou být všichni ve stejné hladině ve stejném stavu, protože se prostě vzájemně nesnesou.
To je všechno hrozně pěkné, když se hmota chová normálně, ale hvězdy jsou v tomhle ohledu dost nenormální. Nejen, že jsou obrovské a dosahují pekelných teplot, ony dosahují i pekelných tlaků, který pak nutí elektrony, aby se k sobě mačkaly.
Tohle mačkání elektronů na sebe nezpůsobí, že by se najednou elektrony snesly. Oni se prostě nesnesou a hotovo a tahle jejich nesnášenlivost způsobí, že tlačí proti jakémukoliv tlaku, který se je snaží dát k sobě. Tenhle protitlak je to, co chrání bílého trpaslíka od zhroucení.
Co když je ale gravitace silnější a silnější? Třeba tím, že se zhroutí fakt strašně veliká hvězda? Pak se stane, že se elektrony začnou postupně spojovat s protony v atomových jádrech a vytváří tak neutrony v procesu, který se nazývá elektronový záchyt.
Stoupající tlak na elektrony tak vytváří různé vesmírné objekty podle rozdílných procesů a rovnic. A tohle všechno byly právě věci, kterými se Chandrasekhar zabýval.
Ve svých výpočtech přišel na to, že v nejextrémnějším případě, kdy hmotnost hvězdy přesáhne určitou mez, se najednou v jeho rovnicích stane divná věc — poloměr bílého trpaslíka skočí na nulu. Objekt se gravitačně zhroutí sám do sebe a vytvoří nekonečně zakřivený časoprostor.
Spoustě lidí to připadalo zvláštní. Byli tací, kteří tvrdili, že Chandrasekhar sice ve výpočtech chybu neudělal, ale že se jistě brzy objeví nějaký fyzikální proces, který takovému zhroucení do sebe zabrání a že je jen otázkou času, než takový proces v přírodě objevíme.
Byli bohužel ale i lidé, jimž ego trochu přerůstalo přes hlavu a na Chandrasekhara útočili. Mezi ně patřil i náš starý známý Eddington, který se svým vlivem snažil Chandrasekharův výpočet pomluvit. Tím podle některých odborníků posunu vývoj astrofyziky o několik let zpátky.
Lidé se totiž báli jít proti tak věhlasnému astrofyzikovi nebo se domnívali, že Chandrasekharův výsledek musí být nesmysl, když to Eddington říká. Sám Chandrasekhar se pak přiznal, že na něj Eddingtonovo chování působilo tak, že si na něj zasedl z rasistických důvodů.
Faktem je, že někteří, jako třeba Bohr nebo Pauli, si byli vědomi, že se jedná o nefér jednání a viděli ve výzkumu smysl, ale báli se proti slovutnému Eddingtonovi nějak veřejně vystupovat.
Na Chandrasekharovu práci se naštěstí však nezapomnělo a o pár let později přišli pánové Oppenheimer a Volkoff s podobným výsledkem, akorát pro neutronové hvězdy. Tyto dvě meze pak byli koncepčně spojeny s Schwarzschildovým poloměrem.
Předpokládalo se, že za tímto poloměrem se nachází objekt, který byl nazván zmrzlá hvězda (frozen star), neboť pro vnějšího pozorovatele zamrzl na povrchu takového objektu čas. (Dnes se pod pojmem frozen star myslí něco jiného, kdybyste to hledali na netu.)
Trvalo však ještě chvíli, než si fyzici uvědomili, že ačkoliv pro vnějšího pozorovatele čas zamrzl, pozorovateli padajícímu do černé díry se to tak vůbec nejeví, pro něj čas běží normálně.

O tom se však pobavíme příště. Mějte krásný víkend a těším se za týden ❤️

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Prague physicist

Prague physicist Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Mitokochan

8 Jan
Krásný páteční večer, vítejte po dlouhé době u dalšího #fyzivlákna, dnes naposledy na téma jaderných katastrof. Seznam havárií v mých vláknech není bohužel vyčerpávající, událo se jich mnohem víc, ráda bych se však už posunula tematicky dál a proto dnes poslední díl této série.
Dnes se podíváme do Japonska, které je z historických důvodů naladěno dost protijaderně. Každopádně i u nich se událo několik jaderných havárií, poslední a nejznámější ta ve Fukušimě.
Fukušimou se dnes však zabývat nebudeme - tohle téma zpracovali profíci z oboru stokrát líp ve článcích či kníhách, které najdete online.

Místo toho se dnes chci podívat na tragédii, která se stala v roce 1999 ve vesničce Tókai, přibližně 120km od Tokia.
Read 23 tweets
13 Nov 20
Přerušuji pravidelné vysílání, abych s vámi sdílela skvělou informaci. Příští rok bude vypuštěn do vesmíru následník Hubbleova teleskopu, Vesmírný teleskop Jamese Webba. Pokud si říkáte, proč by vás to mělo zajímat — oh boy, jen tomu dejte šanci a uvidíte. #fyzivlakno
Osobně jsem na tuto informaci narazila spíše náhodou, protože astronomie není můj obor. Každopádně jako u hodně lidí to byla astronomie, co mě do fyziky v první řadě přitáhla. Vesmír mě prostě fascinuje a faktem je, že mě fascinoval už od dětství. 🌟💫
Rodiče mi proto jednou pod stromečkem nadělili krásnou knížku o vesmíru pro děti, která obsahovala spoustu fotek právě z Hubbleova teleskopu. V době bez internetu to pro mě byl jediný zdroj informací a obrázků, Hubble má proto v mém srdci speciální místo.
Read 18 tweets
6 Nov 20
Vítám všechny u druhého dílu série vláken o jaderných katastrofách. Dnes se podíváme na nejhorší jadernou nehodu Velké Británie, která se stala v říjnu roku 1957 — požár v jaderné elektrárně Windscale. #fyzivlakno

Předchozí vlákno můžete najít tu:
Poválečná Británie nechtěla zůstávat pozadu ve vývoji jaderných zbraní za jinými velmocemi, proto byly na začátku padesátých let postaveny dva reaktory blízko vesničky zvané Seascale, které měly za úkol produkovat plutonium pro zbrojní průmysl. Image
Reaktor sestával z bloků grafitu, ve kterém byly horizontální kulaté otvory, kam se vkládalo palivo v podobě uranových tyčí. Hrozilo však nebezpečí, že při vysokých teplotách, kterých palivo dosahovalo, by se mohlo při kontaktu se vzduchem vznítit. Image
Read 22 tweets
30 Oct 20
Všechny vás zdravím a vítám u dalšího tématu. Situace je blbá, všichni se cítíme mizerně, proto je třeba si připomínat, že nikdy není tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř. S tímto pozitivním přístupem načínám téma jaderných katastrof. #fyzivlákno #černýhumor Image
Tohle téma je hrozně zajímavé z několika důvodů. Prvním z nich je fakt, že si málokdy uvědomujeme, jak daleko jsme na poli jaderné fyziky za pouhé století došli. Atom byl objeven okolo prvního desetiletí dvacátého století a trvalo jen pár desítek let, než jsme jej poprvé rozbili. Image
S tím si samozřejmě připomínáme i smutnou historii jaderných zbraní. Jejich použití ve WW2, jejich následný rychlý rozvoj, i to, že jaderné zbraně dodnes nad lidstvem visí jak Damoklův meč. Jak to však ale bývá, s vývojem zbraní úzce koreluje i vývoj nových technologií.
Read 20 tweets
16 Oct 20
Zdravím všechny u dalšího vlákna a doufám, že vám alespoň na chvilku odvede myšlenky z týhle šílený reality do světa záhad a poznání, kam se osobně velice ráda utíkám, obviously. Slíbila jsem dodělat povídání o ničem, resp. o prázdném prostoru, a svůj slib dodržím.
Minule jsme si povídali jednak o kvantové teorii pole a jak se dívá na zdánlivě prázdný prostor, zmínili jsme i Diracovo moře částic se zápornou energií a nakonec zmínili i Heisenbergův princip. Link na minulé vlákno zde:
Nebylo náhodou, že jsme si přiblížili zrovna tyhle pojmy. Teď se nám totiž při povídání o kvantových fluktuacích budou hodit. Co to vlastně vůbec je ta fluktuace? Proč je to zajímavé? A hlavně — jak to souvisí s prázdným prostorem?
Read 23 tweets
4 Sep 20
Ahoj a zdravím u pokračování povídání o ničem! Minule jsme tak nějak projeli historii toho, jak lidi začali objevovat vakuum, jak se dneska hodí ve spoustě aplikací a v experimentální praxi. Skončili jsme u toho, že nemusíme koukat do vesmíru, abychom viděli nicotu. Image
A to proto, jelikož i my sami a vlastně veškerá hmota okolo nás sestává z mnohem větší části z ničeho, než z něčeho. Jak se ale na “čisté vakuum” dívá moderní fyzika? K tomu je potřeba zabrousit do subatomární fyziky a z té si vysvětlit několik pojmů. Image
Fyzikální teorie, která se touto otázkou dnes zabývá, se nazývá kvantová teorie pole. Je to velice rozsáhlý a složitý obor, který pracuje s tzv. poli, jak název napovídá. Co je to pole? Image
Read 20 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!