Krásný páteční večer, vítejte po dlouhé době u dalšího #fyzivlákna, dnes naposledy na téma jaderných katastrof. Seznam havárií v mých vláknech není bohužel vyčerpávající, událo se jich mnohem víc, ráda bych se však už posunula tematicky dál a proto dnes poslední díl této série.
Dnes se podíváme do Japonska, které je z historických důvodů naladěno dost protijaderně. Každopádně i u nich se událo několik jaderných havárií, poslední a nejznámější ta ve Fukušimě.
Fukušimou se dnes však zabývat nebudeme - tohle téma zpracovali profíci z oboru stokrát líp ve článcích či kníhách, které najdete online.

Místo toho se dnes chci podívat na tragédii, která se stala v roce 1999 ve vesničce Tókai, přibližně 120km od Tokia.
V této vesničce totiž sídlila firma, která vyráběla jaderné palivo. Bohužel však při procesech vyrábění často zanedbávala bezpečnost a podceňovala trénink svých zaměstnanců. V řádu dvou let se proto udály dokonce dvě havárie; ta druhá vedla bohužel ke smrti dvou lidí.
Proces vyrábění paliva probíhal pomocí komplikovaného a odborně náročného chemického procesu, který, pokud se nepovede, může vést k výbuchu, překročení kritického množství a následnému uvolnění velkého množství radiace.
Tady a teď se bez mučení přiznám, že chemie fakt není můj obor, takže pokud se někde vyskytne chyba v překladu, tak se všem chemikům omlouvám.

Každopádně, co jsem pochopila, tak se při procesu rozpouští prášek oxidu uranu v kyselině dusičné.
Vzniká tím dusičnan uranylu (uff), což je vysoce toxická a radioaktivní látka, která, get this, při drcení světélkuje! Trochu mi to připomíná úvodní scénku ze Simpsonů… zpět však k procesu.
Výsledný produkt byl přenášen ve speciálním kontejneru, který byl navržen tak, aby směs nepřekročila kritické množství. Do směsi je následně přidán čpavek, který tekutinu přetvoří na pevný produkt, který je následně ještě upravován do konečné formy.
Podívejme se tedy na to, co se v ten osudný den roku 1999 stalo. Firma byla pod tlakem, neboť měla brzy dodat další dávku paliva a tak se při procesu míchání obohaceného uranu s kyselinou dusičnou pár kroků trochu uspíšilo.
Zaměstnanci nebyli řádně vyškolení, proto si neuvědomovali, s čím pracují ani co se jim může stát. Při přelévání směsi z jednoho kontejneru do druhého proto pospíchali, nedbali přikázaných opatření a ručně (!!!) směs přelili příliš rychle.
Směs okamžitě dosáhla kritického množství, začala štěpná reakce, která uvolnila naráz velké množství neutronů a gama záření. Bohužel ti dva pracovníci, kteří směs přelévali, stáli u kontejneru. Jeden z nich, Hisaši Ouči, držel kontejner a druhý, Masato Šinohara, stál nad ním. Image
U havárie byl přítomný ještě jeden člověk, který však seděl ve vzdálenosti 4m od kontejneru. Všichni viděli záblesk modrého světla a rozezněl se alarm. V zápětí přišel akutní radiační syndrom. Zvracení, zmatení, potíže s dechem, bolest.
Celý areál byl okamžitě evakuován a dva postižení byli převezeni do nemocnice. Pokud vás to ještě překvapí, firma neměla pro takový případ připraven žádný nouzový plán (to mi připomíná naši vládu). Proto nastal všeobecný zmatek a velká panika.
Naštěstí japonská vláda funguje, proto nastalo rychlé testování a zákaz sklízení plodin a pití vody z místních zdrojů. U několika set lidí se zjistilo, že byli ozářeni, naštěstí však u většiny z nich míra ozáření nepřekročila nebezpečnou hranici.
Jinak tomu však bylo u Oučiho a Šinohary. Smrtelná dávka pro člověka je přibližně 10Sv (Sievertů; hodnota se liší v závislosti na věku, hmotnosti, pohlaví apod).

Hasiči v Černobylu dostali přibližně 12Sv (podle některých zdrojů).
Ouči jich dostal šílených 17; asi nejvíce, co jaký člověk na planetě kdy dostal. Je to několikanásobné překročení smrtelné dávky a existovala nulová šance, že se z toho Ouči dostane.

Šinohara dostal méně, 10Sv, to však je pořád smrtelná dávka.
Tragické to bylo i v tom, že ozáření nevěděli, co se děje. Nebyli vyškoleni a vůbec si neuvědomovali, že za pár měsíců zemřou. Ouči byl prý při vyšetřování lékařem překvapený, že mu věnují takovou pozornost a ptal se, zda při takové míře ozáření může dostat leukémii.
Počet bílých krvinek byl prakticky na 0%. Jeho chromozomy neměly charakteristický XY tvar - byly rozmetány na tisíc kousků. To však znamenalo, že jeho tělo nemohlo obnovit poškozenou tkáň, protože informace o tom, jak to má dělat, byla kompletně ztracena. Image
Oba tedy byli naprosto bezbranní proti jakýmkoliv infekcím a navíc jejich tělo ztratilo schopnost regenerace. Ouči brzy upadl do bezvědomí, z něhož se už neprobudil. Lékaři se i přes to snažili, co mohli, bohužel bez šance.
Firma následně vyplatila přes 120 milionů dolarů obětem jejich nedbalosti a vedení bylo posláno za mříže.

U soudu se ukázalo, že havárii má na svědomí nejen to, že pracovníci nebyli řádně vyškoleni a že vedení bylo v mnoha ohledech absolutně nekompetentní.
Z důvodů, aby firma ušetřila, nebylo při procesu výroby paliva používané správné vybavení, což byl následně další důvod, že směs překročila kritické množství. Kdyby se firma nesnažila ušetřit, dost možná by zachránila život dvěma lidem a nezničila ho stovkám dalším.
Co si z toho vzít za ponaučení? Asi že existují na světě věci a procesy, na kterých se nemá šetřit. Některé věci budou drahé a je to tak správně. Uvažovat o výrobě jaderné energie jen z ekonomického hlediska vede ke smrti, bylo tomu tak i u Černobylu a u mnoha dalších nehod.
Tím tedy uzavírám tohle vlákno i celé téma. Dejte mi vědět, jak vás téma bavilo a co byste si v budoucnu rádi přečetli, těším se na váš vhled a na vaše názory. Díky za přízeň a nashledanou za týden!

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Prague physicist

Prague physicist Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Mitokochan

13 Nov 20
Přerušuji pravidelné vysílání, abych s vámi sdílela skvělou informaci. Příští rok bude vypuštěn do vesmíru následník Hubbleova teleskopu, Vesmírný teleskop Jamese Webba. Pokud si říkáte, proč by vás to mělo zajímat — oh boy, jen tomu dejte šanci a uvidíte. #fyzivlakno
Osobně jsem na tuto informaci narazila spíše náhodou, protože astronomie není můj obor. Každopádně jako u hodně lidí to byla astronomie, co mě do fyziky v první řadě přitáhla. Vesmír mě prostě fascinuje a faktem je, že mě fascinoval už od dětství. 🌟💫
Rodiče mi proto jednou pod stromečkem nadělili krásnou knížku o vesmíru pro děti, která obsahovala spoustu fotek právě z Hubbleova teleskopu. V době bez internetu to pro mě byl jediný zdroj informací a obrázků, Hubble má proto v mém srdci speciální místo.
Read 18 tweets
6 Nov 20
Vítám všechny u druhého dílu série vláken o jaderných katastrofách. Dnes se podíváme na nejhorší jadernou nehodu Velké Británie, která se stala v říjnu roku 1957 — požár v jaderné elektrárně Windscale. #fyzivlakno

Předchozí vlákno můžete najít tu:
Poválečná Británie nechtěla zůstávat pozadu ve vývoji jaderných zbraní za jinými velmocemi, proto byly na začátku padesátých let postaveny dva reaktory blízko vesničky zvané Seascale, které měly za úkol produkovat plutonium pro zbrojní průmysl. Image
Reaktor sestával z bloků grafitu, ve kterém byly horizontální kulaté otvory, kam se vkládalo palivo v podobě uranových tyčí. Hrozilo však nebezpečí, že při vysokých teplotách, kterých palivo dosahovalo, by se mohlo při kontaktu se vzduchem vznítit. Image
Read 22 tweets
30 Oct 20
Všechny vás zdravím a vítám u dalšího tématu. Situace je blbá, všichni se cítíme mizerně, proto je třeba si připomínat, že nikdy není tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř. S tímto pozitivním přístupem načínám téma jaderných katastrof. #fyzivlákno #černýhumor Image
Tohle téma je hrozně zajímavé z několika důvodů. Prvním z nich je fakt, že si málokdy uvědomujeme, jak daleko jsme na poli jaderné fyziky za pouhé století došli. Atom byl objeven okolo prvního desetiletí dvacátého století a trvalo jen pár desítek let, než jsme jej poprvé rozbili. Image
S tím si samozřejmě připomínáme i smutnou historii jaderných zbraní. Jejich použití ve WW2, jejich následný rychlý rozvoj, i to, že jaderné zbraně dodnes nad lidstvem visí jak Damoklův meč. Jak to však ale bývá, s vývojem zbraní úzce koreluje i vývoj nových technologií.
Read 20 tweets
16 Oct 20
Zdravím všechny u dalšího vlákna a doufám, že vám alespoň na chvilku odvede myšlenky z týhle šílený reality do světa záhad a poznání, kam se osobně velice ráda utíkám, obviously. Slíbila jsem dodělat povídání o ničem, resp. o prázdném prostoru, a svůj slib dodržím.
Minule jsme si povídali jednak o kvantové teorii pole a jak se dívá na zdánlivě prázdný prostor, zmínili jsme i Diracovo moře částic se zápornou energií a nakonec zmínili i Heisenbergův princip. Link na minulé vlákno zde:
Nebylo náhodou, že jsme si přiblížili zrovna tyhle pojmy. Teď se nám totiž při povídání o kvantových fluktuacích budou hodit. Co to vlastně vůbec je ta fluktuace? Proč je to zajímavé? A hlavně — jak to souvisí s prázdným prostorem?
Read 23 tweets
4 Sep 20
Ahoj a zdravím u pokračování povídání o ničem! Minule jsme tak nějak projeli historii toho, jak lidi začali objevovat vakuum, jak se dneska hodí ve spoustě aplikací a v experimentální praxi. Skončili jsme u toho, že nemusíme koukat do vesmíru, abychom viděli nicotu. Image
A to proto, jelikož i my sami a vlastně veškerá hmota okolo nás sestává z mnohem větší části z ničeho, než z něčeho. Jak se ale na “čisté vakuum” dívá moderní fyzika? K tomu je potřeba zabrousit do subatomární fyziky a z té si vysvětlit několik pojmů. Image
Fyzikální teorie, která se touto otázkou dnes zabývá, se nazývá kvantová teorie pole. Je to velice rozsáhlý a složitý obor, který pracuje s tzv. poli, jak název napovídá. Co je to pole? Image
Read 20 tweets
28 Aug 20
Předchozí série vláken byla hodně technická, proto jsem si říkala, že to trochu oživíme a dáme si téma, které je spíš filozoficky laděné. Tímto děkuji @KayaKrak za návrh a zahajuju tímto novou sérii na téma nicota. Nicota - co to fyzikálně znamená? Image
Už od doby starověkého Řecka (a možná i před tím) lidé filosofovali nad tím, jestli existuje prázdný prostor. Aristoteles to komentoval tím, že příroda se přirozeně prázdného prostoru bojí a má tendenci jej něčím vyplnit. Image
Postuloval proto, že se přirozeně nicota nemůže vyskytovat a zavedl pojem “horror vacui”, příroda “nenávidí prázdnotu”. Křesťanský svět tento pohled po řeckých filosofech přebral. Kartografové prý dokonce měli strach ve svých mapách nechávat prázdná místa. nationalgeographic.com/news/2017/11/m…
Read 17 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!