Další pátek je tu a s ním i další díl o černých dírách! #fyzivlakno

Dneska si budeme povídat o době, kdy vědecká komunita přijala, že černé díry existují. Co tomu jednoznačně pomohlo, byl objev pulzarů. O tom bude dnešní vlákno. Image
Co je to pulzar? Výborná otázka.

Začnu tím, že se odkážu na minulé vlákno, kde jsme si povídali o tom, jak různé kvantové a gravitační mechanismy vedou ke tvorbě různých zajímavých vesmírných objektů.

Pokud vám to uteklo, mrkněte sem:
O čem tam povídám, ve zkratce: povídám o Chandrasekharovi a o jeho práci, v níž se zabýval bílými trpaslíky. Následně ještě zmiňuji Tolman–Oppenheimer–Volkoffův výsledek, který byl analogický tomu, s čím přišel Chandrasekhar, jen se to týkalo neutronových hvězd.
V obou případech šlo o to, že pokud bílý trpaslík/neutronová hvězda překročí určitý hmotnostní limit, zhroutí se do sebe a vznikne černá díra.

Tím se celé téma černých děr začlo brát mnohem vážněji, protože hodně dlouho třeba ani Einstein nevěřil, že by opravdu existovaly. Image
Jediný problém byl ten, že zatím nikdo reálně tyhle zvláštní objekty, jako neutronové hvězdy, ve vesmíru nepozoroval.



Tak tomu bylo až do roku 1967, kdy fyzička Jocelyn Bell Burnell zachytila zvláštní rádiový signál. Image
Byl to signál, který se periodicky opakoval každé tři sekundy a pocházel z jednoho místa na obloze. Byl to podivuhodně pravidelný signál, takový, který byste tipovali na nějakou civilizaci vysílající zprávu do vesmíru pomocí mimozemské morseovky. Image
Bell Burnell a její vedoucí proto označili tento objev LGM — little green men.



Brzy se však ukázalo, že teorie za těmito podivnými úkazy existuje a vychází ze studia toho, co se stane, když zkolabují obrovité hvězdy. Image
Zopakuji v rychlosti: veliké a hodně hmotné hvězdy (mnohem hmotnější, než Slunce), které spálí všechno svoje palivo, vybuchnou a odhodí vnější plášť, což pozorujeme jako supernovu - hvězdnou explozi, která září neuvěřitelně jasně a uvolní neuvěřitelné množství energie. Image
Po supernovách zůstane husté jádro v podobě bílého trpaslíka nebo neutronové hvězdy. To však bohužel nezáří moc jasně, proto teoretici předpokládali, že ještě chvilku potrvá, než je uvidíme. O 30 let později se na scéně objevilo LGM, divně pulzující v pravidelných intervalech.
Pravidelnost “vysílání” byla brzy vysvětlena.

Hvězdy totiž rotují a při smrsknutí se stane něco, čeho jste si možná všimli, když jste byli menší a hráli si na kancelářské židli, totiž to, že když se točíte a najednou dáte ruce rychle k sobě, začnete se točit rychleji. ImageImage
Ve fyzice se tomuhle říká zákon zachování momentu hybnosti. Znamená to proto, že neutronová hvězda bude rotovat mnohem rychleji, protože došlo k obrovskému nahromadění hmotnosti směrem k centru hvězdy. Smrsklé jádro pak rotuje strašlivě rychle.
K otočení kolem vlastní osy pak dochází klidně i stokrát za sekundu!



Hvězdy mají zároveň svoje magnetické pole, které je však o mnoho řádů vyšší, než tady na Zemi a dokáže pak vyloženě vystřelit různé nabité částice do vesmíru.
Celé to pak z venčí působí, jak kdybyste koukali na maják — jednou za čas na vás tyhle částice “posvítí”. Nejednalo se tedy sice o zelené mužíky, kteří s námi chtějí navázat kontakt, přesto byl objev pulzarů revoluční.
Neutronové hvězdy přestaly být teoretickou kuriozitou, staly se z nich reálné, neskutečně fascinující objekty.



Patří k tomu nejdivočejšímu, co ve vesmíru najdete. Proč? Oh boy, držte si klobouky, protože jízda bude divoká.
Jednak si musíme uvědomit, že neutronová hvězda se skládá jen z neutronů. Big deal, řeknete si, co má být?

Podívejte se na všechny věci okolo sebe. Jejich hmotnost je z více jak z 99,9% dána hmotností jádra, protože elektronový obal v porovnání s ním téměř nic neváží.
No a teď si představte objekt, který má průměr takových 20km, ale žádnou část jeho hmoty netvoří elektronové obaly. Všechno jsou to neutrony nahňácané na sebe. Kolik by takový objekt vážil?

Přibližně milion hmotností Země.
Jedná se fakticky o to nejhustější, doslova, co ve vesmíru existuje. Pro angličtináře přikládám skvělé video, kde se například říká, že hmota všech lidí dohromady dá 1cm^3 neutronové hvězdy:
Dobrá, dobrá, ale jak to souvisí s černými děrami?

Díky tomuto objevu se totiž najednou strhla pozornost do fyzikálního odvětví, které se obecně zabývá divnými objekty s obrovským gravitačním polem, tedy i černými dírami.
Černé díry tak začaly být podrobně studovány a nastal opravdový pokrok v chápání.



Ukázalo se, že černá díra může rotovat a může dokonce mít náboj. Moment hybnosti, tedy jak černá díra rotuje, její náboj a hmotnost se ukázaly být jediné vlastnosti, které černá díra může mít.
Čímž se z ní fakticky stává nejjednodušší objekt ve vesmíru, minimálně z hlediska vlastností, které objekt může mít.

Veškerá informace o věcech, které spadly do černé díry, se tak ztrácí, což je mystérium moderní fyziky, protože informace se nemůže jen tak ztratit.
S tímhle faktem, tedy že se ztrácí informace při pádu do černé díry, souvisí horizont událostí. S tím bych ale počkala do příště, protože už tak je vlákno zase hrozně dlouhý a nechci, aby se mi z toho tady stávala šprtačka, má to bejt sranda.
Tak jo, děcka, dneska to teda tady odpískáme a slibuju, že se fakt příště dostaneme k těm vlastnostem a divnostem a vůbec k tomu, na co se asi nejvíc těšíte. Díky za přízeň, užijte si víkend! ❤️

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Prague physicist

Prague physicist Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Mitokochan

29 Jan
Zdravím všechny u dalšího dílu pátečních vláken, pokračujeme dnes třetím dílem o černých dírách! Dnešní #fyzivlákno se zaměří hlavně na třicátá léta minulého století, kdy komunita astrofyziků debatovala existenci černých děr a kdy tyto debaty začaly být brány vážněji a vážněji.
Minule jsme si povídali o tom, jak Schwarzschild našel řešení Einsteinových rovnic, které předpovídalo existenci černých děr, ale že ani Schwarzschild ani Einstein nevěřili, že by fyzikálně černé díry mohly být realitou.
Mezi fyziky se spekulovalo, co by toto řešení mohlo znamenat, jaké by mělo důsledky a probíhaly další výpočty, které měly pomoct tyto otázky objasnit.



Mezi těmito debatujícími byl i Subrahmanyan Chandrasekhar.
Read 26 tweets
8 Jan
Krásný páteční večer, vítejte po dlouhé době u dalšího #fyzivlákna, dnes naposledy na téma jaderných katastrof. Seznam havárií v mých vláknech není bohužel vyčerpávající, událo se jich mnohem víc, ráda bych se však už posunula tematicky dál a proto dnes poslední díl této série.
Dnes se podíváme do Japonska, které je z historických důvodů naladěno dost protijaderně. Každopádně i u nich se událo několik jaderných havárií, poslední a nejznámější ta ve Fukušimě.
Fukušimou se dnes však zabývat nebudeme - tohle téma zpracovali profíci z oboru stokrát líp ve článcích či kníhách, které najdete online.

Místo toho se dnes chci podívat na tragédii, která se stala v roce 1999 ve vesničce Tókai, přibližně 120km od Tokia.
Read 23 tweets
13 Nov 20
Přerušuji pravidelné vysílání, abych s vámi sdílela skvělou informaci. Příští rok bude vypuštěn do vesmíru následník Hubbleova teleskopu, Vesmírný teleskop Jamese Webba. Pokud si říkáte, proč by vás to mělo zajímat — oh boy, jen tomu dejte šanci a uvidíte. #fyzivlakno
Osobně jsem na tuto informaci narazila spíše náhodou, protože astronomie není můj obor. Každopádně jako u hodně lidí to byla astronomie, co mě do fyziky v první řadě přitáhla. Vesmír mě prostě fascinuje a faktem je, že mě fascinoval už od dětství. 🌟💫
Rodiče mi proto jednou pod stromečkem nadělili krásnou knížku o vesmíru pro děti, která obsahovala spoustu fotek právě z Hubbleova teleskopu. V době bez internetu to pro mě byl jediný zdroj informací a obrázků, Hubble má proto v mém srdci speciální místo.
Read 18 tweets
6 Nov 20
Vítám všechny u druhého dílu série vláken o jaderných katastrofách. Dnes se podíváme na nejhorší jadernou nehodu Velké Británie, která se stala v říjnu roku 1957 — požár v jaderné elektrárně Windscale. #fyzivlakno

Předchozí vlákno můžete najít tu:
Poválečná Británie nechtěla zůstávat pozadu ve vývoji jaderných zbraní za jinými velmocemi, proto byly na začátku padesátých let postaveny dva reaktory blízko vesničky zvané Seascale, které měly za úkol produkovat plutonium pro zbrojní průmysl. Image
Reaktor sestával z bloků grafitu, ve kterém byly horizontální kulaté otvory, kam se vkládalo palivo v podobě uranových tyčí. Hrozilo však nebezpečí, že při vysokých teplotách, kterých palivo dosahovalo, by se mohlo při kontaktu se vzduchem vznítit. Image
Read 22 tweets
30 Oct 20
Všechny vás zdravím a vítám u dalšího tématu. Situace je blbá, všichni se cítíme mizerně, proto je třeba si připomínat, že nikdy není tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř. S tímto pozitivním přístupem načínám téma jaderných katastrof. #fyzivlákno #černýhumor Image
Tohle téma je hrozně zajímavé z několika důvodů. Prvním z nich je fakt, že si málokdy uvědomujeme, jak daleko jsme na poli jaderné fyziky za pouhé století došli. Atom byl objeven okolo prvního desetiletí dvacátého století a trvalo jen pár desítek let, než jsme jej poprvé rozbili. Image
S tím si samozřejmě připomínáme i smutnou historii jaderných zbraní. Jejich použití ve WW2, jejich následný rychlý rozvoj, i to, že jaderné zbraně dodnes nad lidstvem visí jak Damoklův meč. Jak to však ale bývá, s vývojem zbraní úzce koreluje i vývoj nových technologií.
Read 20 tweets
16 Oct 20
Zdravím všechny u dalšího vlákna a doufám, že vám alespoň na chvilku odvede myšlenky z týhle šílený reality do světa záhad a poznání, kam se osobně velice ráda utíkám, obviously. Slíbila jsem dodělat povídání o ničem, resp. o prázdném prostoru, a svůj slib dodržím.
Minule jsme si povídali jednak o kvantové teorii pole a jak se dívá na zdánlivě prázdný prostor, zmínili jsme i Diracovo moře částic se zápornou energií a nakonec zmínili i Heisenbergův princip. Link na minulé vlákno zde:
Nebylo náhodou, že jsme si přiblížili zrovna tyhle pojmy. Teď se nám totiž při povídání o kvantových fluktuacích budou hodit. Co to vlastně vůbec je ta fluktuace? Proč je to zajímavé? A hlavně — jak to souvisí s prázdným prostorem?
Read 23 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!