Olle Profile picture
31 Mar, 10 tweets, 4 min read
Jag hör till en av dem som inte har kunnat hålla tassarna borta från detta. När jag skissar landar jag i att prissättningen av aktien räknar med att järnmalm (fe62) i snitt ska falla med >1% per vecka resten av året. Faller malmpriserna mindre än så, bör detta vara billigt. $RANA
Skriver detta då @alden_niklas nämnde att jag äger, vilket jag gör. Stora frågetecknen är malmpriser & varför noteringen skedde (där insiders sålde halva bolaget "Angler Gaming"-style). Utropstecknen är värdering (2x EBITDA), skuldsättning (låg) & ESG.
Började titta när @puppyeh1 skrev om bolaget, kursen stod då i 68 NOK. Sedan dess har det visat sig att cornerstone investerarna varit av flippar kvalité och deras aktier har pressat kursen ner mot 62 NOK.
Alla utgår från att järnmalmspriserna kommer krascha. Men min tilltro till diverse individers förmåga att gissa pris är låg. Hatar att ha exponering mot råvaror-priser. Men i det här fallet är tanken att halva EV ska "betalas av", av vinster redan kommande 12-15 månader.
In i 2021 tar man med sig prissäkringar från förra året som tecknats när priserna var under dagens. Dessa dämpar vinsterna något 2021, trots detta guidade man för EBITDA på 1143m NOK. Med nuvarande kurva bör man kunna prissäkra på högre snitt än dessa inför Q1 2022.
För varje vecka som går utan att den förutspådda priskollapsen sker, ser det "lite bättre ut". Detta är alltså inte ett bet på att nuvarande priser ska ligga kvar, utan att marknaden prisar in en snabbare kollaps i kursen, än svansen på kontrakt kurvan indikerar på just nu.
Och ja, med ett EV på 2,3b NOK & halva det i EBITDA trots att 2021 tyngs av prissäkringarna så kommer det vara billigt även om vinsten kollapsar (ner 50%) 2022. I närtid handlar detta om att malmpriset ej ska falla ihop, längre fram finns dock en chans att bli mindre beroende.
Bolaget arbetar just nu på att 2025 bli världens första koldioxidutsläppsfria järnmalmsgruva. Skulle det ske tror jag det kommer finnas köpare som är redo att betala premium på deras malm i takt med att "hela värdekedjan" i utökad grad integreras i "vad som är miljövänligt".
Kan passa på att slänga in följande disclaimer. Inga råd och sånt trams. Ligger -4% sedan köp & planerar att lätta någon gång (vi pratar om 20% av aktierna) i april om jag får chanser på kurser runt 65+ NOK. Kraschar järnmalmspris och kurs ligger still lär jag också minska.
Kan tillägga att jag inte kan branschen och inte kan något om produktionen. Min förhoppning här är dock att jag eventuellt skulle kunna vara mindre "knuten" till trader-visdom om "köp inte råvaror på toppvinster" osv...och att marknaden här lutar lite för "hårt" mot sin visdom.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Olle

Olle Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @89Olle

28 Feb
Efter att värderingarna har kommit ner lite i portföljen/bolagen man gärna ägt, vaknade jag idag upp med extra mycket glädje inför börsen det kommande halvåret. Idag är den dagen, sedan början av December, då jag känner mest tillförsikt inför framtiden. Bra eller dåligt tecken?
$Rovio som toppade på 7.9£ handlas idag till 6.2£. En sämre Q4 än väntat (lägre oms inom games) har nu MER än prisats in. EV/EBIT 7.7 LTM & 5.6 EV/FCF. När ägande i IP, kassan & produkter med långa intäkts-cykler skyddar nedsidan blir det snabbt komfortabelt efter -20% kurs.
Baserat på nuvarande marknad hade bolaget i princip vilken dag de velat kunnat kasta in handduken och kränga verksamheten till en av alla bolag där ute som är på jakt efter att köpa studior. Finns köpare där ute som hade köpt tillgången för 7+£ utan att blinka? Svar: JA.
Read 12 tweets
23 Jan
SPAC hypen, är jämförbar med svenska M&A hypen (i gaming). Små bolag, ska bli stora i framtiden, genom att köpa ospecifik tillgång X. Vad är X? Vi ska få reda på det i framtiden, under tiden ska börsen "lita på ledningen". Jämförbart med SPAC. Inget konstigt så långt.
Låt oss ta $Zordix som exempel, låt oss lossas att det är en SPAC. Bolaget har en verksamhet som just nu omsätter 1,3m/kvartal. De kommer säkert omsätta mer i Q4 och har spel under utveckling. Låt oss vara generösa och värdera nuvarande verksamhet till 50 miljoner.
Utöver detta har vi en kassa på runt 50 miljoner. De fick in 45m via en NE i oktober. Så här finns tillgångar som kanske är värda runt 100m? Låt oss lossas att det är en SPAC som ska göra två förvärv (för 50m styck). Förvärv 1 är nuvarande Zordix, 2 ska presenteras senare.
Read 6 tweets
18 Jan
🎮2020 blir hyfsat för $SOHU's dotterbolag Changyou (100% ägt)
-E2020 oms: 485m$
-ca 80% bruttomarginal
-E2020 operating profit: 180m$+
2021-2022 väntar 3 stora släpp i Kina 🇨🇳, alla 3 har redan fått licens. Vad är detta värt? Hela Sohu handlas fortsatt till BV 645m$
Historisk vinst efter skatt:
2015: 190m$
2016: 147m$
2017: 81m$
2018: 83m$
2019: 143m$
Uppenbarligen rör det sig om "riktiga vinster" & ingen Kina-scam, då man 2019 delade ut 503m$ & 2018 delade ut 500m$ till ADR ägarna.
investors.sohu.com/index.php/news…
prnewswire.com/news-releases/…
2020 har varit ett år utan större släpp. Man refererar till det dominerande mobilspelet i portföljen som "the Legacy TLBB Mobile". Varför? För att de redan sedan tidigare har ett godkännt nytt TLBB (IP't som står för >90% av gaming revenue) under utveckling kallat TLBB Return.
Read 13 tweets
30 Dec 20
Ett av målen för 2020 var att komma igång med spelandet igen. Dels för investeringarna, dels för system-optimerings tänket och dels för att jag inte skulle fastna i att spela samma spel om och om igen (Civ6, EuIV osv..). Följande spel fick ett antal timmar var 2020 (3-80 timmar): Image
GOTY #5 AFK Arena: Fick i princip tvinga mig själv att sluta (innan jag blev val) & har sedan dess kommit på mig själv med tankar på "att göra nytt försök". Roligt: nja.. men helt sjukt vad LilithGames kan få dig beroende, sinnessjukt KPI-optimerat & reptilen i en älskar detta. Image
GOTY #4 Frostpunk/This War of Mine: Jag har sällan känt så mycket känslor kring spel som när jag spelat 11 Bit Studios mörka mästerverk. De lyckas få dig att känna känslan av att du hela tiden är ett knapp-tryck från undergången & spänningen trycker upp pulsen i halsen på dig. ImageImage
Read 6 tweets
5 Nov 20
Konkurrensen om Ragnarok spelarna
- Eternal Love v2.0 "soon" (X.D. Network)
- Next Generation (Dream Square) äger Taiwan
- Origin (Huanle), bevisat sig i Korea
- Project S (internt), E2021?
- ROBA CBT "soon" (Extreme studio)
Oavsett vinnare, vinner $grvy
X.D Network gick i början av sommaren ut med att de skulle göra en stor uppdatering för att hålla Eternal Love konkurrenskraftigt. Det är den som nu är på väg att släppas i Kina. Om jag ska gissa, tror jag de vill ha ut den i SEA innan Next Generation. De har förstärkt teamet.
Extreme studio, baserad i Thailand, ägs av bolaget Electronics Extreme som tidigare skötte Ragnarok Online i SEA (och fortfarande sköter spelet i Filipinerna, Malaysia och Singapore). De sköt upp ROBA för att ta fram en bättre produkt, för att kunna konkurrera med Next/Origin.
Read 5 tweets
17 Aug 20
$grvy
Dag 40 för Ragnarok Origin Korea nu. #5 på iPhone, #3 på iPad & #4 på Google play. De fortsätter att uppdatera merparten av servrarna för att efterhand tillåta fler spelare på dem. Mounts & 10vs10 PvP har möts av bra reviews. Augusti är på väg mot högre grossing än juli.
Har fortsatt hög exponering. Har sett en del jämföra med 2019 års uppgång & fall. De missar att kraschen var när Eternal Love inte nådde upp till förväntningarna på produktens 6te av 6 huvudmarknader. Denna gången går första över förväntan & utrullningen startade precis.
Vi befinner oss just nu i ett läge där jag tycker att multipeln är rimlig i relation till Q2. Vi ligger runt EV/EBIT 10 på nuvarande lönsamhet. I en värld UTAN Origin, tror jag EBIT hade ökat i Q3 sekventiellt vs Q2. Bolagets EBIT hade INTE sjunkit ihop under H2 vs H1 utan Origin
Read 10 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!