Wagner üzerine kısa silsile (#FLOOD): Putin’in kirli işlerini halleden katil sürüsünü tanıyalım. Neden Rusya bunlara ihtiyaç duyuyor? İpler kimin elinde?
Bu isim önemli. Putin’in aşçısı, emekli mafya babası, Rusya’nın troll ordusunun finansörü, Putin başkan olduktan sonra bir gecede milyarder olanlardan…
Rusya’nın Suriye, Ukrayna ve Libya gibi hassas bölgeler için özel kuvvetleri varken neden Wagner’i kullanıyor? Aslında cevap basit: Sivillere saldırı yahut askerlerin esir düşmesi gibi durumlarda “bizimle ilgisi yok” demenin rahatlığı. ABD’nın “plausible deniability” dediği şey.
Putin ısrarla “Libya’daki Ruslar bizi temsil etmiyor” diyor ama… Hafter Rus Genel Kurmay Başkanı ile görüştü meselâ.
Tesadüf(!) … Görüşme sırasında Putin’in aşçısı ve Wagner’in sponsoru olan emekli mafya babası da oradaydı.
Pek öyle geçerken uğramış gibi değil Wagner’in sponsoru. Hafter, Rus GK başkanı ve savunma bakanı ile birlikte toplantıya katılmış. Organize işler...
Oysa Ocak 2020’de Merkel’in ziyareti sırasında Putin gazetecilere hâlâ “Libya’da Rus vatandaşları olabilir; orada çok paralı asker var. Ama bunlara silah veya para vermiyoruz. Bizimle hiçbir ilgileri yok” demeye devam ediyor.
Bu konuda bilgi toplayan Sergey Borodin'e bir kaza sipariş edildi; gazeteci balkondan düştü(!)
Kırım Tatarlarına yapılan zulmü yazan Rus vatandaşı Orhan Cemal, Wagner üzerine çalışan Alexander Rastorguev ve Kirill Radchenko gibi öldürüldü. Yani Putin için çalışan bu paralı askerlerin dokunulmazlığı var ve bu "hizmet" Moskova tarafından sağlanıyor.
Vesselâm :)

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Derin Düşünce .Org

Derin Düşünce .Org Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @DDGrubu

20 Mar
Yeni silsile (#FLOOD): Apple’ın yeni stratejisi ne? 2007’de ilk iPhone’un satışa çıkmasından beri Apple markası bilgisayardan çok telefonlarıyla biliniyor. Yılda 200 milyon iPhone’a karşılık 20 milyon Mac satılıyor yani 10 kat!
Peki dünyada kişisel bilgisayar pazarı ne durumda? İşletim sistemlerine bakarsak Microsoft Windows %91 iken Apple Machintosh sadece %5!
Her yıl satılan PC sayısı 230-365 milyon arası tahmin ediliyor yani Mac satışlarının 10 ila 20 katı.
Read 46 tweets
21 Dec 20
Yeni silsile (#FLOOD): Akıllı telefonlarla düşmana yardım eden aptal askerler... Image
24 Kasım 2015 tarihinde Rusya Hava Kuvvetleri'ne ait Suhoy Su-24 tipi uçağın sınır ihlali yapmasından dolayı Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesini hatırlayacaksınız. Gözlerden kaçan bir detay vardı: Pilotun telefonu eski modeldi; “akıllı telefon” değildi. Neden? ImageImageImageImage
Daha önce Amerikalı askerler akıllı telefonlarla gizli üslerin yerlerini belli etmişlerdi. Spor yaparken kullandıkları uygulama yüzünden gizli askerî bilgiler internette dolaşıyordu.
Read 16 tweets
20 Dec 20
Kısa silsile (#FLOOD) : Amerikan THAAD ile Rus S-400’lerin mukayesesi: Fiyat, kullanım maliyeti, operasyon menzili, vurabileceği hedeflerin azamî hızı, güdüm sistemi...
THAAD, Amerika'nın anti-balistik füze savunma sisteminde, 200 Km menzil ve 150 Km'ye kadar olan irtifalarda kısa ve orta menzilli balistik füzeleri önleme ve imha etme kabiliyetine sahip.
THAAD bataryası altı fırlatma aracı içerir; her araç sekiz füze ateşleyebilir. THAAD pilleri dört temel bileşenden oluşur: fırlatıcı, önleme, Radar ve Atış Kontrol ünitesi.
Read 10 tweets
9 Sep 20
Yeni silsile (#FLOOD) : Dünyadaki bütün Türkler birleşip federal bir devlet kurabilirler mi? Böyle bir siyasî irade ortaya konursa sonuçları ne olur? Küresel jeopolitik dengeler nasıl değişir?
Dünyada Türkçe konuşan, kendini “Türk” olarak tanımlayan insanların sayısı 200 milyondan fazla. Türkler çoğunlukla Türkiye, Kazakistan gibi devletlerde yaşıyor ama Yakutistan (1 milyon), Başkurdistan (4 milyon) gibi özerk bölgeler ve eyaletler de var.
Çin’de Doğu Turkistan ve Rusya Federasyonu içinde yer alan 21 özerk cumhuriyetten 7’si Türk: Çuvaşistan, Hakasya, Saha (Yakutistan), Kabartay-Balkar, Tataristan, Tuva, Altay, Başkurdistan.
Read 28 tweets
18 Aug 20
Yeni silsile (#FLOOD): Bill & Melinda Gates vakfı’nın aktifleri 50 milyar $, Dünya Sağlık Örgütü bütçesinin 10 katı. Vakfın amaçları? Fakirlikle mücadele, aşı, kızların eğitimi, kadınların özgürleşmesi! Alkış! ... Ama ... bu para fakirlere yahut STK’lara verilmiyor. Ya ne oluyor? Image
ABD kanunlarına göre vakfı vergiden kurtarmak için harcanması gereken asgarî seviye %5. Tesadüfe bakın, Bill & Melinda Gates vakfı da tam bu kadar parayı yardım için kullanıyor. Gerisi? Vakfa bağlı bir trust bu parayı bir yatırım portföyü olarak yönetiyor. Meselâ? Image
Petrol (Total, BP), GDO’lu gıdalar (Monsanto/Bayer) ve silah üreten firmalar. Matrak değil mi? İnsanlığa hizmet(!) için kurulmuş bir vakfın sahip olduğu 50 milyar doların 47.5 milyar $’lık kısmı petrole, gıdalarımızı kirleten GDO’ya ve silahlara yatırılmış. ImageImage
Read 24 tweets
17 Aug 20
Silsile (#FLOOD): Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bütün Avrupa'yı Erdoğan'a karşı diplomatik bir savaşa sokmaya çalışıyor. Başarma ihtimali nedir?

#Macron #fransa #MaviVatan
Fransa Doğu Akdeniz'deki gaz için aktif diplomasi yürütüyor. Fakat uçak ve savaş gemisi göndermek gibi askeri tedbirlere de başvurmaya başladı. #Macron #fransa #MaviVatan
Fransa'nın Türkiye'den rahatsız olma sebepleri arasında en önemlilerinden biri Doğu Akdeniz gazının paylaşılması. ama Fransa meseleyi Avrupa'nın güvenliği gibi göstermeye çalışıyor. NATO ve Avrupa Birliği nezdinde çaba harcıyor. Fakat...

#Macron #fransa #MaviVatan
Read 24 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!