۵/١ گئورگ فردیناد دیپلمات آلمانی در دانمارک تحت اشغال نازی‌ها بود. در سپتامبر ١٩۴٣ مطلع شد که دستور بازداشت یهودیهای دانمارک از اول اکتبر و انتقال آنها به کمپ توسط هیتلر صادر شده. تلاش‌های او برای تغییر این فرمان بی‌نتیجه بود و سپس از دولت سوئد خواست تا پناهجویان یهودی ساکن
۵/٢ دانمارک را بپذیرد، که ابتدا رد شد. دو روز قبل از موعد مقرر، فردیناد یکی از مقامات دانمارکی را از نقشه نازی‌ها مطلع کرد. او نیز به رهبر یهودیان اطلاع داد. طی یکی دو روز با کمک جبهه مقاومت دانمارک و همکاری گسترده مردم عادی، یهودی‌ها به شکل‌های مختلف پنهان شدند.
۵/٣ سوئد نیز اعلام کرد پناهجویان را می‌پذیرد. به تدریج در اقدام جمعی حیرت‌انگیز ٨٠٠٠ یهودی و خانواده‌های آنها از طریق دریا و با قایق‌های کوچک، به شکلی مخفیانه که از گشت نازی‌ها در امان باشند، به سوئد منتقل شدند.
۴/۵ یک دیپلمات نازی، مقامات دانمارکی، و مردم عادی در نقطه‌ای مجبور به انتخاب شدند: همراهی با شر و اطاعت از دستورات و مشارکت در جنایت و یا انجام وظیفه انسانی. انتخاب آنها جان ٩۶٪ یهودیان دانمارک را نجات داد.
۵/۵ پ‌ن: نیلز بوهر فیزیکدان سرشناس دانمارکی که مادری یهودی داشت، تلاش زیادی برای ملاقات با پادشاه سوئد کرد تا دولت سوئد یهودیان را بپذیرد. اگرچه ملاقات انجام نشد و به او گفته شد که باید به آمریکا برود تا در پروژه منهتن همکاری کند، اما ظاهراً تلاش او هم در تغییر نظر سوئد موثر بود.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with جارِد دایموند

جارِد دایموند Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @JaredDiam

30 Apr
١/١٠ کتاب Madness of Crowds به بررسی مساله جنسیت، نژاد، همجنس‌گرایی، زنان، و همچنین عدالت اجتماعی و political correctness می‌پردازد. مثال‌های زیادی از سایه انداختن این تحولات بر تغییر رفتار در محیط کار و دانشگاه و اجتماع زده که در دوره‌ای که ایدیولوژی و دین چندان بر تحولات
٢/١٠ جامعه غربی تاثیرگذار نیستند، این نزاع بر سر هویت و به رسمیت شناختن حقوق و جایگاه اقلیت‌ها بسیار چالش‌برانگیز شده. در شرایطی که این گروه‌ها در بهترین دوره خود در تاریخ قرار دارند، مبارزین عدالت اجتماعی SJW با تقسیم جامعه به قربانی و متجاوز چنان فضای اجتماعی را مسموم کردند
٣/١٠ که امکان هیچ گفتگو و بررسی عقلی و علمی وجود ندارد. بهترین بخش کتاب مقدمه آن بود که نویسنده با اشاره به مارکسیسم، از برنامه اصلی در پس این نزاع‌ها اشاره می‌کند که اساتید چپی با تسلط بر دانشکده‌های علوم اجتماعی در غرب، جنگ فرهنگی را ابزاری برای ضربه زدن به ارزشهای اصیل غربی
Read 10 tweets
21 Apr
١/٨ پیانو استاندارد ٨٨ کلید دارد که هر کدام متناظر با نت موسیقی است. از پایین‌ترین در سمت چپ تا بالاترین در سمت راست. با نواختن پیانو یک چکش به یک سیستم فلزی ضربه می‌زند. هر سیم طیفی از موج فرکانسی تولید می‌کند اما هر کدام یک فرکانس غالب دارد. فرکانس اولین کلید از چپ ٢٧هرتز است.
٢/٨ به این معنی که تار ٢٧ بار در ثانیه نوسان می‌کند، و فرکانس آخرین کلید در سمت راست ۴١٨۶ هرتز است. کلید‌های میانی ٧اکتاو را پوشش می‌دهند. فرکانس متناظر با هر دکمه تقریبا ١.٠۵٩ برابر دکمه سمت چپی است. به عبارتی هر ١٢ کلید، فرکانس دو برابر می‌شود.
٣/٨ گوش انسان از ٢٠ تا ٢٠kHz را می‌شنود که البته در سنین بالاتر به تدریج از توانایی آن کاسته می‌شود. امواج صوتی که به گوش انسان می‌رسد توسط مغز به صدا تبدیل می‌شود. صداهای فراتر از شنوایی انسان Ultrasound نام دارد. سگ توانایی شنیدن تا ۴٠kHz را دارد. گربه، خفاش، و موش
Read 8 tweets
16 Apr
داستان علیرضا عسگری فرمانده سپاه قدس در لبنان

١/٩ در اکتبر ١٩٨٣ در دو انفجار جداگانه معادل ١٠تن TNT در مقر نیروهای آمریکایی و فرانسوی در بیروت ٢۴۴ آمریکایی و ۵۵ فرانسوی کشته شدند. شش ماه قبل از آن نیز سفارت آمریکا هدف کامیون انتحاری قرار گرفت و ۶٠ نفر کشته شدند.
٢/٩ طراح اصلی حملات هرگز دقیقا مشخص نشد. سالها بعد، یک عضو سابق حزب‌الله با نام مستعار محمود در دادگاه شهادت داد که محتشمی‌پور سفیر ایران در سوریه به احمد کنعانی دستور داد تا ترتیب حمله به مقر تفنگداران آمریکایی را بدهد. کنعانی در پایگاه شیخ عبدالله در بعلبک مستقر بود.
٣/٩ کنعانی بعدها سفیر ایران در ماداگاسکار شد و به محتشمی‌پور هم وزیر کشور در دولت میرحسین موسوی شد. اما یک نفر نقش بزرگی در طراحی آن داشت. اوایل انقلاب علیرضا عسکری در عملیات‌های سپاه در کردستان و سیستان مشارکت داشت و عضو لشکر ٢٧ محمد رسول الله بود که در سال در ١٩٨٢ به دمشق رفت.
Read 10 tweets
15 Mar
١/١١ غروب ١۶ سپتامبر ١٩٨٢، ١۵٠ نظامی فالانژ به فرماندهی ایلی حبیقه رییس اطلاعات و امنین فالانژها که به خشونت معروف بود، به اردوگاه‌های صبرا و شتیلا هجوم بردند. طی دو روز بین ١٠٠٠ تا ٢۵٠٠ نفر که بیشتر آنها زن کودک و افراد مسن بودند به قتل رسیدند، که نقطه عطفی در تحولات لبنان بود.
٢/١١ این حمله به خونخواهی ترور دو روز قبل بشیر الجمیل، فرمانده نظامی فالانژها و رییس‌جمهور لبنان، انجام شد. ریاست‌جمهوری بشیر ٣۴ساله با استقبال آمریکا و اسراییل مواجه شد که تصور می‌کردند توانایی کنترل سنی‌ها، شیعیان، و دروزیان را دارد و می‌تواند صلح با اسراییل را تضمین کند.
٣/١١ حافظ اسد نگران نزدیکی بیش از حد بشیر با اسراییل بود. در ١۴سپتامبر در اثر انفجار بمبی درساختمان مرکزی فالانژها در بیروت بشیر و ٢۶نفر دیگر کشته شدند. صبح روز بعد نیروهای اسراییلی وارد بیروت شدند تا شرایط را کنترل کنند، عملی که با اعتراض آمریکایی‌ها مواجه شد.
Read 11 tweets
12 Mar
١/١٠ فرض کنید هواپیمایی در حال آتش گرفتن است و بعد از فرود اضطراری از مسافران خواسته می‌شود که آن را ترک کنند. واکنش مسافران چگونه است؟ آرام و منطقی یا هیجانی و خودخواهانه. یا فرض کنید منطقه‌ای دچار بلای طبیعی بزرگ مانند سیل یا زلزله شود، رفتار بازماندگان چگونه است؟
٢/١٠ مهربان با یکدیگر یا هر کس تنها برای بقا می‌جنگد؟ سوال اصلی کتاب 👇شناخت ذات آدمی است، و دو دیدگاه اصلی در دو سر طیف را در کفه ترازو قرار می‌دهد: نگاه هابزی که طبیعت آدمی را خشن و خودخواه می‌داند و نگاه روسو که طبیعت آدمی را مهربان، آرام و محتاط می‌بیند.
٣/١٠ تلاش کلی کتاب ارائه تصویری سازگار و منطقی و آرام از آدمی است که متضاد نظر عمومی مردم مبنی بر ذات خشن آدمی است. از حادثه ٩/١١ نیویورک مثال می‌زند که در هنگام پایین آمدن از پله‌های برج‌ها مردم آرام بودند و خشونت و هل دادن چندانی اتفاق نیفتاد.
Read 10 tweets
11 Mar
١/٨ خودسازمان‌دهی/Self Organizing حیرت‌انگیزترین قابلیت سیستم‌های بیولوژیکی در تغییر خود و تولید رفتارها و ساختارهای کاملا جدید است که به آنها توانایی یادگیری، تکامل، و متنوع و پیچیده شدن را داده، و طی چند میلیارد سال ابتدایی‌ترین شکل حیات به میلیون‌ها گونه امروزی تبدیل شده.
٢/٨ زمانی تصور می‌شد که سیستم‌های تکاملی قابل فهم و پیش‌بینی نیست. اما قوانین ساده هم می‌تواند به سیستمهای پیچیده منجر شود و تکامل تنها مجموعه‌ای از تصادف ناشی از محیط برای بقا نیست، بلکه از قوانین مشخصی پیروی می‌کند.
٣/٨ قوانینی که تعیین می‌کند سیستم بیولوژیکی چگونه، کی، و به چه میزان در هر مرحله می‌تواند در خود تغییر ایجاد کند. کتاب از هندسه فرکتالی و قواعد ساده که منجر به شکلهای پیچیده می‌شود، مانند دستگاه تنفس انسان، مثال می‌زند که مفصل اینجا نوشتم.
Read 8 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!