BayDNO Profile picture
8 Jun, 10 tweets, 3 min read
Pakistan’daki limanda Çin üssü mü kurulacak?

Çin-Pakistan Ekonomik Koridorunun en önemli noktası olan Gwadar Limanı, iki ülke ilişkilerini her alanda olumlu etkileyecek. Ancak bu limanda ‘bir Çin işi’ olabilir. Peki bu ne demek?
Çin ile Pakistan arasındaki ilişkiler, ekonomik iş birliğin üzerine çıkarak askeri iş birliğiyle farklı bir boyuta evrildi. Açıkçası bu yeni de değil. Pakistan, her ne kadar #Çin ile yakın ilişkilere sahip olsa da yıllarca şöyle bir denklem vardı.
Hindistan-Pakistan geriliminde tarafları silahlandıran ülkeler farklıydı. Hindistan’ı Ruslar, Pakistan’ı ise Amerikalılar. Pakistan’ın aynı zamanda Çin ile iyi ilişkiler kurmasının sebebi, “düşmanımın düşmanı dostumdur” düşüncesiydi.
Böyle başlayan süreç, ABD’nin bile tamamen aradan çıkarılmasıyla devam edecek gibi. Çünkü Çin eski Çin değil. Ekonomik açıdan bir güç, askeri anlamda da büyük bir potansiyele sahip.
Trump döneminde #Pakistan’a yönelik Amerikan yardımlarının da durdurulması, İslamabad yönetimini Pekin ile daha yakın ilişkiler kurmasına vesile oldu.

(Ara not: Şimdilerde #Afganistan’dan çekilen ABD’nin, Pakistan’a zeytin dalı uzattığı belirtiliyor.
Bunun nasıl olacağı bilinmez ama ABD’nin Afganistan sonrası Tacikistan ve Özbekistan’a askeri üs kurmayı teklif ettiği ama Rusların da araya girmesiyle bunun engellendiği belirtildi.)

Şimdi asıl konuya dönersek, #Gwadar Limanı’na yönelik çekinceler var.
‘Çin işi’ dememin sebebi ise Cibuti’de olduğu gibi Çin’in, ticari faaliyet olarak başladığı limandaki faaliyetlerini askeri güç ile destekleyebilme ihtimali. Bu da çok büyük bir araziye kurulan limanda, Çin’in kalıcı bir askeri üs kurabileceği şüphesini doğuruyor.
2019’daki #Pentagon raporunda yer alan “Çin, uzun süredir dostane bir ilişki ve benzer stratejik çıkarlara sahip olduğu ülkelerde ilave askerî üsler kurmaya çalışacak” ifadeleri tesadüf değil.
Aynı düşünceyi, İran ile 25 yıllık anlaşmalar imzalamasının ardından tekrar dile getirmiştik.
Çin’in askeri üslere yönelik yaklaşımının da bu şekilde devam edeceği ve 100 milyar dolara yakın bir yatırımını korumak isteyecek olması, 2030’a kadar Çin’in #askeri üs ile Pakistan’da bayrağını dalgalandırmasıyla sonuçlanabilir. @baydno

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with BayDNO

BayDNO Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @baydno

9 Jun
4 yıl önce bugün…

1994’te Çorum’da doğdu Şenay Aybüke Yalçın. Yengesini örnek alarak öğretmen olmak istiyordu. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olduktan aylar sonra 2016’da Batman’ın Kozluk ilçesinde müzik öğretmeni olarak atandı. Image
Sevincini, "ÖĞRETMEN OLDUM BEN" diyerek Facebook’ta paylaşmıştı, balonlar içerisinde.

Okulu ve çevresini araştırmak için internette birçok arama yaptı. Babası 'Kızım istersen gitmeyebilirsin, bir sonraki atama dönemini bekle.' demişti
ama o “Bayrağın dalgalandığı her yer vatanımdır diyen sensin, bize öğreten sensin, oradaki öğrencilerin, çocukların eğitimciye ihtiyacı yok mu?” diye cevap vermişti. Hemen hazırlıklarını yaptı ve yola koyuldu. Yeni öğretmenliğin heyecanı ile içi kıpır kıpırdı.
Read 8 tweets
8 Jun
Geçen hafta dünyada neler oldu?

1️⃣ Çin'in #Macaristan’da açmak istediği Fudan Üni’nin şubesine halkın karşı çıkması üzerine Macar kent konseyi, üniversitenin etrafındaki dört caddeye, mesaj niteliğindeki "Uygur Şehitleri, Hong Kong, Dalay Lama ve Hszie Shi-Kuang” adlarını verdi.
2️⃣ ”#Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gürcistan'ın bölgesel rolünü en doğru şekilde görüyor.” diyen Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani, ”Türkiye bizim stratejik ortağımızdır.” ifadesini kullandı.
3️⃣ İsrail’de önümüzdeki hafta başbakan olması beklenen Naftali Bennett, yeni dönemde Gazze Şeridi ve Lübnan'a saldırılar düzenleyeceğini açıkladı.
Read 8 tweets
8 Jun
El Salvador neden Bitcoin’i yasal para yapıyor?

Dünyanın en yüksek cinayet oranlarına sahip ülkesi olarak da onedio benzeri içeriklerde karşımıza çıkan ülke, ‘Bitcoin’i yasal para olarak kabul etti’ haberleriyle tekrar karşımıza çıktı. Peki arka planda ne var?
Ülkenin üçte biri yoksulluk sınırının altında. Kişi başına düşen milli gelir ise 4 bin dolardan az durumda. Ülke ekonomisini besleyen en önemli döviz kaynaklardan biri de ABD’de ve diğer ülkelerde yaşayan El Salvadorlular.
Bu kişilerin her yıl ülkelerindeki ailelerine gönderdiği toplam 6 milyar dolar civarında para ekonomiye can gibi geliyor. Çok da değilmiş diyenler için GSYİH 25 milyar dolar vivarında. Yani bu para gelirin %20’sini oluşturuyor.
Read 10 tweets
8 Jun
Netanyahu’dan daha ‘ırkçı’ yeni İsrail Başbakanı Naftali Bennett…

1967’deki 6 Gün Savaşı’ndan sonra #İsrail’e geldi. San Francisco'dan İsrail’in Hayfa şehrine yerleşen zengin #Bennett ailesi, Naftali’yi dindar olarak yetiştirdi.
Teknoloji yatırımları sayesinde 2005 yılında milyoner olan Naftali, Netanyahu’nun partisi Likud ile siyasete ilk adımını attı. Başbakan özel kalemi olarak başlayan siyasi kariyeri, Netanyahu ile yaşadığı sorunlar nedeniyle Likud’dan istifasıyla devam etti.
Netanyahu’nun söylemlerini sert bulsak da o hafif görüyordu. Kendisi yeni bir milyonerdi ancak eski de bir komandoydu. Likud’dan daha sert politikalara sahip olan Yahudi Evimiz partisine katıldı ve ilk kez 2013 yılında milletvekili oldu.
Read 9 tweets
3 Jun
12 bin kişilik özel güç ile korunan Pakistan-Çin Koridoru…

Doğu Türkistan’ın Kaşgar bölgesinden başlayan ve#Pakistan’ın Gwadar Limanı’na kadar devam eden Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC).
Pakistanlı yetkililere göre sadece koridorun güvenliğini, polis ve askerlerin dışında özel olarak kurulan 12 bin kişilik özel bir güç sağlayacak. Normal karşılanmalı çünkü 47 milyar dolar ile başlayan yatırımlar 2018'de 63 milyar dolara yükselirken,
2030 bu sayının 100 milyar dolara ulaşacağı düşünülüyor. 2030’da tamamen bitmesi beklenen proje ile yaklaşık 2.5 milyon kişiye iş olanağı da sağlanmış olacak. Anlayacağınız proje, Pakistan ekonomisi için hayati öneme sahip.
Read 8 tweets
3 Jun
🔥 Geçtiğimiz 10 günde neler yaşandı?

1️⃣ Cumhurbaşkanı #Erdoğan, #Gürcistan’ın Avrupa Birliği ve NATO üyeliğine "tam destek" verileceğini açıkladı.
2️⃣ Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, bölünmenin sonlandırılması hedefiyle Hamas ve Fetih dışındaki gruplar da dahil, Filistinli silahlı ve siyasi grupları gelecek hafta Kahire'ye davet etti
3️⃣ Çin'de doğum oranlarının düşmesinin ardından bir değişiklik yapılarak çiftlere izin verilen çocuk sayısı 2'den 3'e yükseltildi. Çin nüfusunun, 10 yılda sadece 72 milyon arttığı belirtildi.
Read 10 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(