BayDNO Profile picture
Dış politika, iç güvenlik ve tarih alanında yazılar. | YENİ DERGİ İÇİN ➡️ https://t.co/dxtwgwyYP2
Dec 30, 2022 10 tweets 3 min read
Azerbaycan ordusunun “Türk Modeline” geçişi…

Sovyetler Birliği’nden ayrılarak 18 Ekim 1991'de ikinci kez bağımsızlığını ilan eden #Azerbaycan, Ermenilerin Karabağ'a yönelik saldırıları altındaydı. 1992 yılında Türkiye ile ilk askeri iş birliği anlaşması yapıldı. Hatta 1996, 2007 ve 2010’da anlaşmalar imzalandı ancak hiçbir şey 2016’da yaşananlar sonrasındaki gibi olmadı. 1994’te son bulan #Karabağ olaylarından bu yana en büyük çatışmalar Nisan 2016 yılında gerçekleşmişti.
May 14, 2022 9 tweets 3 min read
Fransız felsefeci ve liberal olarak bilinen, kimine göre de #MOSSAD ajanı olarak tanımlanan Bernard-Henri Lévy…

İlk olarak 2003’te Gürcistan’daki Gül Devrimi’nin destekçisi olarak tanıdığımız Lévy, 2008’de Rusya’nın Güney Osetya müdahalesine karşı çıkarak Batılı ülkeleri Ruslara karşı harekete geçmeye çağırdı. Gürcistan’ın Batı yörüngesinde olması gerektiğine dair makaleler yazdı. İç savaşlardan önce de sonra da hep o bölgelerde bulundu.
Apr 30, 2022 13 tweets 3 min read
Bir çırpıda...

Türkiye ile #SuudiArabistan arasındaki ilişkiler, Arap Baharı’nın kırılma noktası haline gelen, Mısır’da Mursi’nin devrilmesiyle “limonileşmeye” başladı. Kopuş ise 2017’de Katar’a uygulanan Arap koalisyonun ambargosuyla gerçekleşti. Katar’a dayatılan listenin maddelerinden biri de Katar’daki #Türk askeri üssünün kapatılmasıydı. Türkiye’nin Katar’a olan desteği durmaksızın devam ederken, Türk üssü daha da genişletildi. Türkiye Katar konusunda geri adım atmadı.
Aug 27, 2021 5 tweets 2 min read
'Soykırıma uğrayan tek hayvan' ama neden?

Buzul çağından kalan mumyalaşmış cesetlerde safkan kalan tek at ırkı olarak biliniyor. Üç bin yıl önce insanlığın evcilleştirdiği ilk at türü. Manas Destanı ve Dede Korkut hikayelerinde bile adı geçiyor. Müthiş bir görselliğe sahip olan Ahal Teke’ler, Türkmen atı olarak da biliniyor. Dünyada At Bakanlığının olduğu tek ülke #Türkmenistan’ın Ahal vilayetinde yaşıyor. Şu anda dünya üzerine 7 bin civarı Ahal Teke kaldığı söyleniyor.
Jun 28, 2021 9 tweets 2 min read
🔥 Geçen hafta dünyada yaşanan 9 önemli gelişme...

1️⃣ #Hindistan, son aylarda Cammu Keşmir ve Ladak bölgeleri ağırlıklı olmak üzere Çin sınırına 50 binden fazla asker konuşlandırdı. Halihazırda paramiliter güçlerle birlikte sadece Çin sınırında 450 bin Hint askerin olduğu belirtiliyor.

2️⃣ Rusya’da Vladimir Putin’in partisi Birleşik Rusya, Ramazan Kadirov’u Çeçenistan’da yeniden başkanlığa aday gösterdi.
Jun 28, 2021 10 tweets 3 min read
Türkiye, AB ve Doğu Türkistan meselesi...

Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, “BM de 44 ülke Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer #Türk halklarına uyguladığı soykırımı kınadılar.” dedi. Bu ülkeler arasında Türkiye yoktu. Ben de kararın detaylarını okuduğumda, bunun BM kararı olmadığını, yine klasik araştırma yapılması için Avrupa kaynaklı eski bir öneri metni olduğu gördüm.
Jun 28, 2021 11 tweets 3 min read
‘Siyaset turnusolu’: Katarlı öğrenciler sınavsız mı okuyacak?

Sabah "Protokol onaylandı: Katarlı gençler, Türkiye'de sınavsız tıp okuyabilecek” başlıklı haberi gördüğümde, bu da mı olmuş derken haberi tıkladım. Mart ayında iki ülke arasında imzalanan birçok protokolden biri olan "#Askeri Sağlık Alanı’nda Eğitim ve İşbirliği Protokolü" olduğunu görünce, eski bir editör olarak “Bu haber böyle mi verilir?” deyip işime devam etmiştim.
Jun 28, 2021 10 tweets 3 min read
20. yüzyılın sembol fotoğrafının hikayesi ve Çin’in yükselişi…

Çin'deki son etkili gösterinin üzerinden 32 yıl geçti. Ekonomik #kriz ve yüksek enflasyon gibi nedenlerle Nisan 1989'da başlayan ve demokrasi talepleriyle kısa sürede büyüyen gösteriler... öğrencilerin #Demokrasi Tanrıçası'nın heykelini Mao'nun heykelinin karşısına dikilmesiyle devam etti. Gösteriler o kadar hızı büyüyordu ki 400 kentte caddeler dolmaya başlamıştı. Öğrencilerin başı çektiği olaylar başkentteki Tiananmen Meydanı’nında yoğunlaştı.
Jun 27, 2021 8 tweets 2 min read
🔥 Geçen hafta dünyada yaşanan 9 önemli gelişme...

1️⃣ Türkiye'nin Kabil Havalimanı'nın güvenliği açısından rolünü önemli bulduklarını söyleyen Afganistan Dışişleri Bakanı Atmar, #Afganistan'ı İran üzerinden Türkiye'ye bağlayan bir transit ve ticaret koridoru üzerinde de anlaştık.” dedi.

2️⃣ “#DoğuTürkistan'da insan hakları ihlali yaşandığından emin değilim, Çinliler bize olmadığını söylüyor.”
Jun 16, 2021 9 tweets 3 min read
Erdoğan ile Aliyev’in imzaladığı Şuşa Beyannamesi ne anlama geliyor?

#Şuşa; Dağlık Karabağ'ın sözde başkenti Hankendi'ye 5 km ötede, Hankendi'yi bulunduğu tepeler ile gören, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle bölgenin sembol şehri. Birçok yazar ve düşünürün gözlerini açtığı, Hankendi ve Hocalı’nın ardından Ermenilerin işgal ettiği üçüncü yerleşim yeri. Hem stratejik hem de gönüllerdeki şehir.

Karabağ Savaşı’nı köy köy takip edenler bilir, Şuşa her Azerbaycan askerinin hayaliydi.
Jun 15, 2021 9 tweets 2 min read
🔥 Geçen hafta dünyada neler yaşandı?

1️⃣ NATO Zirvesi'nde konuşan ABD Başkanı Joe #Biden, "Avrupa, Türkiye ve Kanada'yı savunmak bizim için kutsal bir sorumluluk." dedi. Image 2️⃣ Macaristan’da hükümet, 18 yaş altı için eşcinselliğin “teşvik edilmesini” yasaklamak adına yasa teklifi hazırladı.
Jun 13, 2021 9 tweets 3 min read
Türkiye sınırındaki mayınlar neden temizleniyor?

Azerbaycan’ın 15 Ermeni esir karşılığında Ağdam’daki Ermenilerin döşediği mayın haritasını vermesi, bu soruyu aklıma getirdi. Ben de o iddiayı sizle paylaşmak istedim. 2011’de Türkiye-Suriye sınırında mayınlar temizlendi. Bu temizlik, savaş başlamadan hemen önce yapıldı ve iki sene gibi bir sürede temizlendikten sonra mülteciler #Türkiye’ye akın etti. Temizlenen bölgeler tam da Suriyelilerin geçiş güzergahıydı. Şimdi de İran sınırı temizleniyor. Bunlar tesadüf mü?
Jun 11, 2021 10 tweets 2 min read
Ayının kurtla güreşi…

Türkiye’nin genişlemeye yönelik dış politikasının temeli, son yıllarda farklı bir şekilde ilerlemeye başladı. Rusya ile tarihinin en sıkı ilişkilerine sahip gibi görünen Türkiye, bir o kadar da Rusya’nın her cephede karşısında yer alıyor. Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesinden sonra Kırım’ı Ukrayna toprağı olarak gördüğünü duyuran Türkiye, 2015’te Rusya’nın Suriye müdahalesi ve 2016’da #TSK’nın kara harekatları ile ilk kez sahada karşı karşıya geldi.
Jun 9, 2021 8 tweets 2 min read
4 yıl önce bugün…

1994’te Çorum’da doğdu Şenay Aybüke Yalçın. Yengesini örnek alarak öğretmen olmak istiyordu. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olduktan aylar sonra 2016’da Batman’ın Kozluk ilçesinde müzik öğretmeni olarak atandı. Sevincini, "ÖĞRETMEN OLDUM BEN" diyerek Facebook’ta paylaşmıştı, balonlar içerisinde.

Okulu ve çevresini araştırmak için internette birçok arama yaptı. Babası 'Kızım istersen gitmeyebilirsin, bir sonraki atama dönemini bekle.' demişti
Jun 8, 2021 8 tweets 3 min read
Geçen hafta dünyada neler oldu?

1️⃣ Çin'in #Macaristan’da açmak istediği Fudan Üni’nin şubesine halkın karşı çıkması üzerine Macar kent konseyi, üniversitenin etrafındaki dört caddeye, mesaj niteliğindeki "Uygur Şehitleri, Hong Kong, Dalay Lama ve Hszie Shi-Kuang” adlarını verdi. 2️⃣ ”#Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gürcistan'ın bölgesel rolünü en doğru şekilde görüyor.” diyen Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani, ”Türkiye bizim stratejik ortağımızdır.” ifadesini kullandı.
Jun 8, 2021 10 tweets 3 min read
El Salvador neden Bitcoin’i yasal para yapıyor?

Dünyanın en yüksek cinayet oranlarına sahip ülkesi olarak da onedio benzeri içeriklerde karşımıza çıkan ülke, ‘Bitcoin’i yasal para olarak kabul etti’ haberleriyle tekrar karşımıza çıktı. Peki arka planda ne var? Ülkenin üçte biri yoksulluk sınırının altında. Kişi başına düşen milli gelir ise 4 bin dolardan az durumda. Ülke ekonomisini besleyen en önemli döviz kaynaklardan biri de ABD’de ve diğer ülkelerde yaşayan El Salvadorlular.
Jun 8, 2021 10 tweets 3 min read
Pakistan’daki limanda Çin üssü mü kurulacak?

Çin-Pakistan Ekonomik Koridorunun en önemli noktası olan Gwadar Limanı, iki ülke ilişkilerini her alanda olumlu etkileyecek. Ancak bu limanda ‘bir Çin işi’ olabilir. Peki bu ne demek? Çin ile Pakistan arasındaki ilişkiler, ekonomik iş birliğin üzerine çıkarak askeri iş birliğiyle farklı bir boyuta evrildi. Açıkçası bu yeni de değil. Pakistan, her ne kadar #Çin ile yakın ilişkilere sahip olsa da yıllarca şöyle bir denklem vardı.
Jun 8, 2021 9 tweets 3 min read
Netanyahu’dan daha ‘ırkçı’ yeni İsrail Başbakanı Naftali Bennett…

1967’deki 6 Gün Savaşı’ndan sonra #İsrail’e geldi. San Francisco'dan İsrail’in Hayfa şehrine yerleşen zengin #Bennett ailesi, Naftali’yi dindar olarak yetiştirdi. Teknoloji yatırımları sayesinde 2005 yılında milyoner olan Naftali, Netanyahu’nun partisi Likud ile siyasete ilk adımını attı. Başbakan özel kalemi olarak başlayan siyasi kariyeri, Netanyahu ile yaşadığı sorunlar nedeniyle Likud’dan istifasıyla devam etti.
Jun 3, 2021 8 tweets 3 min read
12 bin kişilik özel güç ile korunan Pakistan-Çin Koridoru…

Doğu Türkistan’ın Kaşgar bölgesinden başlayan ve#Pakistan’ın Gwadar Limanı’na kadar devam eden Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC). Pakistanlı yetkililere göre sadece koridorun güvenliğini, polis ve askerlerin dışında özel olarak kurulan 12 bin kişilik özel bir güç sağlayacak. Normal karşılanmalı çünkü 47 milyar dolar ile başlayan yatırımlar 2018'de 63 milyar dolara yükselirken,
Jun 3, 2021 10 tweets 3 min read
🔥 Geçtiğimiz 10 günde neler yaşandı?

1️⃣ Cumhurbaşkanı #Erdoğan, #Gürcistan’ın Avrupa Birliği ve NATO üyeliğine "tam destek" verileceğini açıkladı. 2️⃣ Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, bölünmenin sonlandırılması hedefiyle Hamas ve Fetih dışındaki gruplar da dahil, Filistinli silahlı ve siyasi grupları gelecek hafta Kahire'ye davet etti
May 21, 2021 8 tweets 2 min read
Çerkes Sürgünü’nün 157. yılını bilmek…

#Karadeniz sahillerinde hakimiyet kurmayı öncelikli hedefleri arasına koyan Çarlık Rusya, 1556'dan itibaren Kafkaslarda birçok savaşa girişti. Bu savaşlar, yüz binlerce kadın ve çocuğun katledilmesiyle sonuçlandı. Savaş ahlakından bir haber olan Ruslar, hani tarih kitaplarında Cengizhan’ın o korkutucu ordusundan bahsediliyor ya, tıpkı onun gibi köyleri yakıp yıkarak talan etti. Yakın zamanda Myanmar’da ordunun Arakanlılara ait yerleşim yerlerini haritadan silmesi gibi, halkı